Zprávy z tisku

Ministr Síkela zamířil na své první jednání Rady pro energetiku. Bude prosazovat lepší dohled nad trhem

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes odletěl do francouzského Amiens na své první jednání Rady pro energetiku. Jedním z hlavních témat setkání bude diskuze o nástrojích pro lepší ochranu spotřebitelů na energetickém trhu. Ministři členských států EU se zaměří také na energetickou účinnost a vodíkovou ekonomiku.

 
Foto: mpo.cz
 

„Lepší dohled nad trhem by měl zajistit, že dodavatelé budou schopni pokrýt své závazky a jejich případné selhání nebude mít negativní dopady na zákazníky,“ představuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela postoj MPO k nástrojům ochrany spotřebitele. Inspirovat se podle něj lze u opatření, která pomohla stabilizovat finanční trhy.

Předmětem očekávaných diskuzí bude i vodíková ekonomika. „Podpora výzkumu a vývoje nízkouhlíkových technologií je jednou z priorit současné vlády,“ říká ministr Síkela. Ten je přesvědčený, že nyní je na unijní úrovni potřeba vytvořit vhodný legislativní rámec pro rozvoj výroby vodíku a vodíkových technologií, který se bude vhodně doplňovat se stávající plynárenskou infrastrukturou. „Pokud jde o rozvoj celého vodíkového hospodářství, musíme mít na paměti rozdílný potenciál členských států pro výrobu plynů z obnovitelných zdrojů a rozvíjet trh směrem ke všem formám nízkouhlíkového vodíku bez ohledu na jeho barvu,“ dodává.

Prioritou současného francouzského předsednictví EU je energetická účinnost, proto jí bude věnován další z bodů jednání. Česká republika podporuje myšlenku principu „energetická účinnosti na prvním místě“. Důležité ale je se zaměřovat především na případy, kdy je tento princip nákladově efektivní a technologicky proveditelný pro dosažení stanovených cílů. „Dosažení stanovených závazků by nemělo jít nad rámec ekonomické a technologické proveditelnosti. Obáváme se možných negativních dopadů jak do veřejných rozpočtů, tak na konečné zákazníky,“ upozorňuje ministr průmyslu a obchodu.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu 21. 1. 2022

 


Datum uveřejnění: 21.1.22
Poslední změna: 24.1.2022
Počet shlédnutí: 264