Zprávy z tisku

ilustrační foto

Jihomoravskému kraji zbývá pro občany 50 milionů na výměnu starých kotlů

4.8.22
Brno 4. srpna (ČTK) - Zhruba 50 milionů korun zbývá Jihomoravskému kraji rozdělit mezi občany na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější zdroje. Zájemci se mohou hlásit do konce srpna, kdy dotační titul končí. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Výzva je určena jako v jiných krajích pro nízkopříjmové domácnosti. Lidé mohou získat dotaci na tepelná čerpadla, kotle na biomasu nebo kotle na dřevo. Cílem dotačního programu je snížení emisí z lokálního vytápění.
ilustrační foto

Praha rozdělí na dotacích v programu Čistá energie 25 mil.Kč, víc než loni

1.8.22
Praha 1. srpna (ČTK) - Praha letos rozdělí na dotacích v programu Čistá energie až 25 milionů korun, což je meziročně více. Cílem projektu je zlepšit životní prostředí a snížit závislost na zemním plynu. Lidé mohou v programu žádat o peníze na výměnu kotlů mj. za tepelná čerpadla, solární termické systémy nebo akumulační nádrže. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Město na dotacích od roku 1994, kdy program spustilo, vyplatilo přes 670 milionů korun.
ilustrační foto

V Šumperku vytřídili za první rok do speciálních nádob 90 tun gastroodpadu

27.7.22
Šumperk 17. července (ČTK) - Obyvatelé Šumperku za první rok pilotního projektu v třídění gastroodpadu umístili do speciálních nádob 90 tun odpadu, který pak skončil v rapotínské bioplynové stanici. Šumperk se stal prvním městem v Česku, které začalo celoplošně tuto komoditu třídit. V současné době je ve městě rozmístěno již osm desítek nádob na třídění zbytků z kuchyně, do budoucna jich chce město na svém území mít až na 300, informovali ČTK zástupci radnice. Tento způsob třídění již začala testovat také Olomouc, ale i Šternberk či Litovel.
ilustrační foto

Piráti: Prosadíme, aby Praha byla do roku 2025 bez ruského plynu

26.7.22
Praha 26. července (ČTK) - Pražští Piráti chtějí v případě úspěchu v podzimních volbách prosadit, aby bylo hlavní město do roku 2025 nezávislé na ruském plynu. Napomoci tomu má soubor opatření, jako je budování bioplynových stanic, využití tepla z odpadních vod pro vytápění, fotovoltaika nebo energetické úspory ve veřejných budovách. Novinářům to dnes řekli zástupci strany. Záměr se má podle nich týkat soukromých i veřejných budov.
ilustrační foto

Nová analýza: 5 až 26 % spotřeby zemního plynu může do osmi let nahradit bioplyn

26.7.22
Až 26 terawatthodin (TWh) energie by mohly dodávat v roce 2030 nové a modernizované bioplynové a biometanové stanice, spočítali experti CZ Biom. To odpovídá zhruba 2,5 miliardám kubíků zemního plynu, tedy zhruba čtvrtině roční spotřeby ČR. Vyrobený bioplyn lze použít stejně jako zemní plyn: ve vytápění, v průmyslu či v dopravě. Lze ho rovněž vyčistit a po stlačení vhánět do plynové distribuční sítě. Výpočet je součástí analýzy o regulačním potenciálu bioplynu v energetice, kterou připravují experti CZ Biom spolu s ČVUT.
ilustrační foto

Prazdroj: Při přerušení dodávek plynu by pivovary byly schopné vyrábět omezeně

25.7.22
Plzeň 22. července (ČTK) - Při přerušení dodávek zemního plynu by pivovary byly schopné vyrábět a prodávat jen v omezeném množství. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. Podle něj by přerušení dodávek plynu mělo zásadní vliv na celé pivovarnictví včetně dodavatelů. Prazdroj je největším pivovarem v Česku a plyn využívá ve sladovnách i v pivovarech. Na energii spotřebovávané na výrobu piva a sladu se plyn u něj podílí zhruba 40 procenty. Dlouhodobou strategií Prazdroje je podle Kováře snižovat spotřebu zemního plynu a nahrazovat jej obnovitelnými zdroji.
ilustrační foto

MŽP: V srpnu začnou dotační výzvy v novém OP Životní prostředí

25.7.22
Praha 25. července (ČTK) - První dotační výzvy v Operačním programu Životní prostředí 2021 - 2027 (OPŽP) budou vyhlášeny v srpnu. Za ministerstvo životního prostředí (MŽP) to dnes uvedl Ondřej Charvát v tiskové zprávě. Program nabídne z fondů EU 61 miliard korun. Největší částka, přes 14 miliard korun, bude na projekty zlepšující přístup k pitné vodě a hospodaření s ní. Podpora cílí hlavně na obce a kraje, o některé dotace si však budou moci požádat i domácnosti a firmy. Žádosti o dotace z OPŽP spravuje Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP).
ilustrační foto

Havlíček: Vláda by měla motivovat firmy k šetření energiemi a připravit podporu

21.7.22
Praha 21. července (ČTK) - Vláda by měla motivovat ekonomický sektor k šetření energiemi a připravit programy, které by k tomu dopomohly. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN by podle něj měl reflektovat doporučení Evropské komise (EK).
ilustrační foto

V okolí Mníšku budou od prosince 2024 jezdit autobusy poháněné na zelený vodík

20.7.22
Praha 20. července (ČTK) - V okolí Mníšku pod Brdy u Prahy začnou od prosince 2024 jezdit na pravidelných linkách autobusy poháněné na zelený vodík. Pro jeho výrobu se používá energie z obnovitelných zdrojů, v tomto případě bude zdrojem elektřiny vodní elektrárna ve Vraném nad Vltavou. Vyplývá to z memoranda o spolupráci na projektu, které dnes na středočeském krajském úřadě v Praze podepsali zástupci hejtmanství, organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje, společnosti ČEZ a dopravní firmy Martin Uher bus.
ilustrační foto

Vláda jednání o dotacích podporovaným zdrojům energie přerušila

20.7.22
Praha 20. července (ČTK) - Vláda dnes přerušila jednání o dotacích podporovaným zdrojům energie na příští rok. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby stát příští rok vyplatil na dotacích podporovaným zdrojům energie 37 miliard korun. Je to o zhruba deset miliard korun více než v posledních letech, protože vláda chce od letošního října a po celý příští rok odpustit placení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE) domácnostem a firmám v reakci na rostoucí ceny energií. S navýšením peněz ze státního rozpočtu ale nesouhlasí ministerstvo financí. Podle úřadu by to vedlo k prohloubení deficitu státního rozpočtu.
ilustrační foto

Fiala: ČR je na zimu připravena, je třeba pokračovat v úsporách energií

20.7.22
Praha 20. července (ČTK) - Česká republika je na letošní zimu připravena a není nutné očekávat naplnění nejpesimističtějších scénářů ohledně energetické situace. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Dodal, že vláda zajistila ve spolupráci s ČEZ dodávky zkapalněného plynu od září z Nizozemska, plní zásobníky zemního plynu na rekordní úroveň a jedná s dalšími dodavateli plynu z Ázerbájdžánu nebo Kataru. Zároveň podle premiéra bude brzy hotov zákon, který umožní teplárnám využít další zdroje energie.
ilustrační foto

Ekologové: Uhlí musí být jen dočasná pomoc, potřeba jsou obnovitelné zdroje

20.7.22
Praha 20. července (ČTK) - Uhlí musí být jen dočasnou pomocí při energetické krizi. Evropa by se měla zaměřit na rozvoj obnovitelných zdrojů. Dnes zveřejněný návrh podle nich nedosahuje spravedlivé strategie snižování poptávky po energii, která by dostatečně podpořila přechod na energii z čistých zdrojů. Plán se zaměřuje na podporu fosilních zdrojů až příliš. V tiskových zprávách to uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace.
ilustrační foto

Česká Třebová dokončila kompostárnu, zpracuje bioodpad i z okolních obcí

17.7.22
Česká Třebová (Orlickoústecko) 17. července (ČTK) - Česká Třebová na Orlickoústecku po roce dokončila výstavbu kompostáru na skládce v Třebovicích. Stála 46,5 milionu korun. Bude součástí regionálního centra pro nakládání s odpady. ČTK to řekl jednatel městské společnosti Eko Bi Zdeněk Řehák.
ilustrační foto

V novém kole dotací na kotle je v Libereckém kraji vyčerpána polovina peněz

13.7.22
Liberec 13. července (ČTK) - V novém kole dotací na výměnu kotlů za ekologičtější je zatím v Libereckém kraji vyčerpána zhruba polovina ze 108 milionů korun, které jsou k dispozici. O peníze mohou žádat jen domácnosti s nízkými příjmy a senioři. Od 1. července, kdy úřad příjem žádostí zahájil, jich dostal 400, další zájemci tak ještě mají šanci, řekl dnes novinářům krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Žádosti je možné podávat do 31. srpna.
ilustrační foto

Bioplynové stanice nabízí řešení nedostatku flexibilních zdrojů, které by regulovaly rovnováhu sítě

13.7.22
Energetický regulační úřad zveřejnil zprávu o přípravě regulace ceny pro poskytování služeb výkonové rovnováhy, kterou reaguje na současný vývoj na trhu. Podle úřadu ceny neúměrně rostou z důvodu nedostatečného počtu poskytovatelů podpůrných služeb. CZ Biom již dlouhodobě vyzývá ke změně legislativy a poukazuje na to, že bioplynové stanice mohou být poskytovatelé flexibility, a to o výkonu srovnatelným s přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně.
ilustrační foto

Šéf německé opozice Merz navrhl plán proti inflační a energetické krizi

12.7.22
Berlín 12. července (zpravodaj ČTK) - Okamžitě v Německu rozšířit plochu pro pěstování ovoce a obilí, snížit energetickou daň, více využívat biomasu pro vytápění nebo prozatím udržet v chodu atomové elektrárny - to navrhuje šéf německé opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz jako recept na překonání současné inflační a energetické krize. Své plány představil v dnešním příspěvku v nejprodávanějším německém deníku Bild, ve kterém kritizoval postup vlády kancléře Olafa Scholze.
ilustrační foto

Hubáčková: ČR chce skloubit klimatické cíle s koncem závislosti na ruské energii

11.7.22
Brusel 11. července (zpravodaj ČTK) - České předsednictví Rady Evropské unie dnes zahájilo vyjednávání s Evropským parlamentem a Evropskou komisí o prvních normách z klimatického balíku, s jehož pomocí chce EU splnit emisní cíle pro rok 2030. Uvedla to česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která europoslancům představila české priority pro tento půlrok v čele sedmadvacítky zemí. Předseda výboru pro životní prostředí EP Pascal Canfin prohlásil, že chce uzavřít jednání o všech normách z bezprecedentní klimatické sady do konce roku.
ilustrační foto

Na ČZU vědci vyvíjí dron pro využití v zemědělské výrobě

6.7.22
Praha 6. července (ČTK) - Na České zemědělské univerzitě (ČZU) vědci vyvíjí pracovní dron, který by měl najít využití v zemědělské výrobě i dalších oborech. Létající autonomní dron nazvaný Agronaut dokáže v autonomním režimu ošetřovat plodiny postřiky a lze ho osadit i různými pracovními zařízeními. ČTK to sdělil Petr Hnízdil z Technické fakulty ČZU, kde projekt vzniká. Plánuje se i komerční sériová výroba.
ilustrační foto

Až polovinu spotřeby elektřiny v Německu v pololetí pokryly obnovitelné zdroje

5.7.22
Berlín 5. července (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie se v Německu v letošním první pololetí podílely na spotřebě elektřiny díky příznivým klimatickým podmínkám 49 procenty. Meziročně to znamená růst o šest procentních bodů. Oznámily to dnes Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) a Centrum pro výzkum solární a vodíkové energie (ZSW). O trend se podle nich zasloužila vyšší intenzita slunečního svitu a rychlost větru.
« | 1 | .. | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | .. | 1115 | »