Odborné články

Anaerobní digesce a technologie Power to X: Cesta k dekarbonizaci

V současné době se země po celém světě zavazují k dosažení nulových emisí CO2, a navíc již do poloviny tohoto století. Snahy o dekarbonizaci se soustřeďují především na elektrifikaci, která je považována za klíčovou cestu k dosažení uhlíkové neutrality. Existují však sektory, které jsou elektrifikovatelné jen obtížně, jako například dálková přeprava, letectví a chemický průmysl, a vyžadují inovativní přístupy. Jednou z možností, jak snížit uhlíkovou stopu i v těchto odvětvích je integrace anaerobní digesce s technologiemi Power to X (P2X).

Anaerobní fermentace při výrobě bioplynu hraje důležitou roli nejen v produkci energie, ale také ve snižování emisí a produkci organického hnojiva digestátu, která snižuje potřebu minerálních hnojiv na bázi fosilních paliv

Pokud je bioplyn upravován na biometan, vzniká kromě biometanu téměř čistý proud oxidu uhličitého (CO2). Vzniká tak možnost CO2 dále využít, což odpovídá moderním bioenergetickým technologiím zachycování, sekvestrování uhlíku (Bioenergy with carbon capture and storage – BECCS) a/nebo využití uhlíku (Bioenergy with carbon capture and usage – BECCU). 

Power to X je soubor technologií, které využívají přebytečnou obnovitelnou elektrickou energii k výrobě různých produktů, které jsou nosiči energie. Mezi hlavní produkty patří:

Anaerobní digesce a Power to X

Integrace anaerobní digesce s technologiemi Power to X umožňuje efektivní využití vedlejších produktů, jako je právě CO2, který je nezbytný pro výrobu metanu v procesu Power to Methane či metanolu v procesu Power to Methanol. Navíc CO2 oddělený od biometanu získaného úpravou bioplynu je koncentrovaný, levný, biogenní a obnovitelný zdroj. Plán RePowerEU předpokládá desetinásobné navýšení produkce biometanu do roku 2030, což představuje významný potenciál pro získávání obnovitelného CO2 s koncentrací přes 98 %. Tato kombinace nabídne maximální využití obnovitelné energie a snížení emisí skleníkových plynů

Biometan může také nahradit zemní plyn při výrobě obnovitelného vodíku prostřednictvím parní reformace, při které je vodní pára o teplotě 750–950 °C přiváděna k biometanu. Směs biometanu a páry následně reaguje za vzniku vodíku, oxidu uhelnatého a menšího podílu oxidu uhličitého. Vyrobený obnovitelný vodík se může uplatnit v Haber-Boschově procesu potřebném pro výrobu amoniaku (viz níže popis technologie Power to Ammonia).

Power to Hydrogen 

Významnou roli v budoucí dekarbonizaci bude hrát vodík, který lze vyrábět elektrolýzou vody za použití obnovitelné elektřiny. Při tomto procesu se rozkládá voda na vodík a kyslík pomocí stejnosměrného elektrického proudu. Elektrolýzu vody na vodík a kyslík lze vyjádřit pomocí následující reakční rovnice:

2 H2O → 2 H2 + O2 

Elektrolyzér se skládá ze dvou elektrod (anoda a katoda), elektrolytů a semipermeabilní (polopropustné) membrány, která brání zpětné reakci plynného vodíku a kyslíku. Vodík se tvoří na katodě a kyslík na anodě. Reakce je endotermická a vyžaduje dodávky energie ve formě elektřiny. V současné době se využívají tři typy technologií: Alkalické elektrolýzní články (AEC), články s protonovou výměnou (PEM) a elektrolýzní články s pevnými oxidy (SOEC).

Vodík má vysoký obsah energie na jednotku hmotnosti, ale nízkou objemovou hustotu, což komplikuje jeho skladování a přepravu. Proto se v druhém kroku často přechází na výrobu metanu (power to methane), který je snáze využitelným energetickým nosičem. Nicméně, vodík produkovaný elektrolýzou, může být použit také k úpravě bioplynu na biometan, který lze využít jako palivo i pro nákladní automobily.

Obrázek 1: Základní technologické schéma (Zdroj: Net4Gas 2021)

 

Obrázek 2: Elektrolyzér společnosti Siemens (Zdroj: Ha My Nguyenová)

Power to Methane 

Přeměna elektřiny na vodík a následně na metan může na první pohled působit neefektivně, avšak i tato technologie má zásadní opodstatnění v širší energetické sféře. Síť zemního plynu má větší kapacitu než elektrická síť v EU a USA, a mnoho průmyslových odvětví je optimalizováno pro využití zemního plynu jako energetického nosiče. Přechod těchto odvětví na elektřinu by vyžadoval rozsáhlé investice do infrastruktury, zejména v průmyslových sektorech, kde je plynné palivo v současné době nezbytné, jako je výroba skla, potravinářství či chemický průmysl. Kromě toho metan (CH4) je také důležitou surovinou pro výrobu amoniaku, metanolu a dalších chemických látek. S ohledem na dekarbonizaci je nahrazení fosilního metanu obnovitelným metanem nebo vodíkem velmi žádoucí. Přeměna vodíku na metan má tedy dvě hlavní výhody: využití stávající infrastruktury zemního plynu a vyšší objemovou hustotu energie metanu (10 kWh/m3 oproti 3 kWh/m3 u vodíku).

Proces přeměny vodíku na metan lze vyjádřit pomocí následující reakční rovnice:

4H2 + CO2 → CH4 (plyn) + 2 H2O (plyn)

Jak je z rovnice zřejmé, Power to Methane vyžaduje zdroj CO2. Použití CO2 pocházejícího z fosilních paliv by nebylo udržitelné, neboť by podporovalo další využívání fosilních zdrojů, které je z dlouhodobého hlediska nežádoucí. Ideálním zdrojem je proto biogenní CO2 z čištění bioplynu.

Power to Methanol

Metanol je druhou nejvyráběnější chemickou látkou na světě s produkcí 110 milionů tun ročně. Používá se při výrobě kyseliny octové, formaldehydu, akrylových plastů, tkanin, lepidel, barev a farmaceutických látek. V budoucnu se očekává, že se stane hlavním palivem pro lodní dopravu, což povede k dalšímu nárůstu jeho výroby.

Tradiční výroba metanolu ze zemního plynu je v současnosti problematická kvůli jeho nedostatku a vysokým cenám způsobeným geopolitickými faktory. V dekarbonizovaném světě bude nezbytné, aby výroba metanolu byla udržitelná a s co nejnižší uhlíkovou stopou, což zvýší poptávku po obnovitelném vodíku a biogenním CO2.

Bioplyn a biometan mohou sloužit jako zdroje pro výrobu metanolu, protože mají podobné chemické složení jako metanol. Bioplyn obsahující 75 % CH4 a 25 % CO2 lze teoreticky přeměnit na metanol. Nicméně, toto složení má daleko k běžnému složení bioplynu, tím se tento proces komplikuje. 

3CH4 + CO2 + 2H2O → 4CH3OH

Pro zajištění optimální reakce s běžným složením bioplynu 55–60 % CH4 a 45–40 % CO2 (v případě zemědělských bioplynových stanic) je proto často nutné rozštěpit bioplyn na oxid uhelnatý (CO) a H2 pomocí elektricky poháněného katalytického konvertoru a následně sloučit CO s obnovitelným vodíkem. Syntéza metanolu je exotermickou reakcí probíhající při teplotách 200 až 300 °C a tlaku 3,5 až 10 MPa.

CO + 2H2 → CH3OH

Power to Ammonia

Celosvětová produkce amoniaku (NH3) dosahuje přibližně 160 milionů tun ročně a je odpovědná za uvolňování 450 milionů tun CO2, což představuje asi 1 % globálních emisí CO2. Amoniak je nejvíce vyráběnou chemikálií na světě a je klíčovým zdrojem pro výrobu dusíkatých hnojiv nebo výbušnin. Současná výroba amoniaku využívá fosilní paliva, zejména vodík ze zemního plynu (CH4), což přispívá k používání fosilních paliv v zemědělství pro zvýšení výnosů pěstovaných plodin. Pro dekarbonizaci zemědělství je nezbytné přejít na nízkouhlíková hnojiva a vyrábět zelený amoniak.

I když by hnojiva mohla být vyráběna pouze nízkouhlíkovými metodami, problémem zůstávají emise oxidu dusného (N2O) z půdy, které vznikají při hnojení a mají potenciál globálního oteplování 265krát vyšší než CO2. S rostoucí populací a omezenou plochou orné půdy bude nutné dále zvyšovat výnosy na jednotku plochy. Čpavek se rovněž používá v textilním průmyslu, výrobě plastů, výbušninách a farmaceutickém průmyslu.

Reakce Haber-Boschova procesu pro výrobu amoniaku, probíhá při teplotě asi 500 °C a tlaku 20 MPa (s použitím železného katalyzátoru) a je mírně exotermická:

N2 + 3H2 → 2NH3

Pro výrobu zeleného amoniaku musí být vodík získán z obnovitelných zdrojů. Biometan může nahradit zemní plyn, ale vzhledem k vysoké poptávce po hnojivech by mohl být vodík pravděpodobněji získáván z elektrolyzérů poháněných obnovitelnou elektřinou. Tato otázka je další výzvou v oblasti dekarbonizace: zda upřednostnit využití vodíku pro výrobu metanu, metanolu, nebo čpavku.

Výhoda výroby amoniaku spočívá v tom, že tento proces není omezen dostupností biogenního CO2 a může využívat dusík z atmosféry. Demonstrační zařízení na výrobu zeleného amoniaku, na kterém spolupracují Siemens Energy, Oxfordská univerzita a Cardiffská univerzita, využívají Haber-Boschův proces s vodíkem získávaným z obnovitelné elektřiny (obrázek 2).

Obrázek 3: Systém výroby zeleného čpavku (z Boerner, 2019) (Zdroj: Siemens Energy)

Integrace bioplynové stanice se systémy Power to X

Je několik konfigurací, kterými lze použít technologii Power to Methane na bioplynových stanicích (BPS). Prvním z nich je přidáním vodíku z procesu Power to Hydrogen přímo do fermentoru BPS.

Na obrázku 3, schéma A, je do stávajícího anaerobního fermentoru přidán vodík z elektrolyzéru, což představuje proces in-situ biologické metanizace. Nicméně, je obtížné touto metodou dosáhnout biometanového standardu (s obsahem metanu přes 97 %). Po této fázi tedy následuje tradiční krok úpravy bioplynu na biometan.

Na obrázku 3, schéma B, bioplyn a vodík reagují v procesu ex-situ biologické metanizace. Tato konfigurace teoreticky nahrazuje tradiční procesy čištění bioplynu, což je výhodné, protože umožňuje vyhnout se vysokým investičním a provozním nákladům spojeným s další úpravou bioplynu na biometan. Problémem však může být, že přítomnost metanu v bioplynu negativně ovlivní účinnost procesu jeho vlivem na parciální tlak ostatních plynů.

Na obrázku 3, schéma C, je bioplyn upraven na biometan a koncentrovaný CO2 reaguje s vodíkem za vzniku syntetického metanu. Tento proces je velmi účinný, avšak vyžaduje investice do tradiční úpravy bioplynu, což zvyšuje celkové náklady na celý proces.

Obrázek 4: Možné konfigurace integrace anaerobní fermentace s technologiemi Power to X (Zdroj: EIA Bioenergy 2024)

Příklady z praxe: Audi e-gas Power to Methane, Werlte, Německo

Zařízení je v provozu od června 2013 a využívá CO2 z procesu anaerobní digesce. Nachází se vedle fermentoru potravinového odpadu, který vyrábí biometan a zajišťuje tak nepřetržitý přísun biogenního CO2. Tři alkalické elektrolýzní články (AEC) o výkonu 2 MW zde pomocí elektrolýzy rozdělují vodu na vodík a kyslík, za využití přebytečné elektřiny z větrných elektráren v Severním moři. Vodík se pak využívá v katalytickém metanizačním procesu, kde reaguje s biogenním CO2 za vzniku syntetického metanu (e-plynu), který je identický se zemním plynem a lze jej používat ve vozidlech na CNG. Zařízení ročně vyprodukuje přibližně 1 000 tun metanu, což odpovídá 14 TWh energie, a palivo je určeno především pro vozidla na zemní plyn. Tato produkce by mohla pokrýt potřeby 1 000 automobilů na CNG při ročním nájezdu 20 000 km. 

Obrázek 5: Fermentor potravinového odpadu Audi e-gas (Zdroj: EIA Bioenergy 2024)

 

Obrázek 6: Alkalický elektrolyzér Audi e-gas s výkonem 6 MW (Zdroj: EIA Bioenergy 2024)
Obrázek 7: Katalytický systém Power to methane Audi e-gas (Zdroj: EIA Bioenergy 2024)

Příklady z praxe: Allendorf, Německo

Toto zařízení je jedním z prvních, které kombinuje Power to Methane a biologickou metanizaci v jednom systému. Využívá elektrolyzér s protonovou výměnnou membránou (PEM) a biologickou metanizační jednotku. Metanizační jednotka je kontinuálně míchaným tankovým reaktorem o objemu 5 m³, schopným pracovat při tlaku 5 až 15 barů a teplotě 50 až 80 °C.

Zařízení je navrženo pro zpracování 30 m3 surového bioplynu za hodinu, obsahujícího 53 % metanu (16 m3/h) a 47 % CO2 (14 m3/h). Elektrolyzér o výkonu 300 kW s účinností 60 % vyprodukuje 180 kWh vodíku (60 m3 H2/h), což je čtyřnásobek množství CO2 ze zařízení na výrobu bioplynu. Díky přeměně CO2 v bioplynu na metan se výkon metanizačního zařízení zvyšuje o 88 %, přičemž výsledná kvalita plynu obsahuje více než 98 % metanu a méně než 1,5 % vodíku. Zařízení ročně dodá do plynové sítě přibližně 40 000 m3 metanu.

Obrázek 8: Zařízení na výrobu elektřiny z metanu v Allendorfu, Německo (zdroj: IEA Bioenergy, 2019), 1 - Elektrolyzér s protonovou výměnnou membránou, 2 - Metanizační reaktor, 3 - Měření a mechanický proces, 4 - Proces a řízení
Obrázek 9: Biometanizační reaktor v Allendorfu, Německo (zdroj: IEA Bioenergy, 2024)

Článek byl publikován v časopisu Biom 2/2024 Zkušenosti s biometanem.

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

Estonská biometanová stanice s revolučním palivovým článkem
Bioplynové stanice a kompostárny: role ESG v udržitelné bioenergetice
V září jsme se sešli debatovat o biometanu s partnery z projektu GreenMeUp
Současná podpora biometanu v EU
Biometan se vyplatí a má budoucnost
V Rakvicích byla spuštěna první biometanová stanice na jižní Moravě
Biometan, využití kalového plynu na ÚČOV Praha
Bioplyn a biometan v Evropě
Nové biometanové stanice u nás
Novinky v Evropské legislativě

Zobrazit ostatní články v kategorii Biometan, Bioplyn, Obnovitelné zdroje energie

Datum uveřejnění: 23.9.2024
Poslední změna: 12.1.2025
Počet shlédnutí: 36

Citace tohoto článku:
NGUYENOVÁ, Ha My: Anaerobní digesce a technologie Power to X: Cesta k dekarbonizaci . Biom.cz [online]. 2024-09-23 [cit. 2025-01-13]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/czt-spalovani-biomasy-bioodpady-a-kompostovani/odborne-clanky/anaerobni-digesce-a-technologie-power-to-x-cesta-k-dekarbonizaci>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto