Zprávy z tisku

V dubnu začne stavba štěpkového kotle pro Teplárny Brno za 2,48 miliardy

Brno 23. února (ČTK) - Konsorcium firem Škoda Praha a OHLA ŽS začne v dubnu stavět kotel na biomasu pro Teplárny Brno v jejich provozu Brno-sever. Zástupci firem dnes podepsali smlouvu s Brnem i vedením Tepláren Brno. Generální ředitel tepláren Petr Fajmon po podpisu smlouvy oznámil, že se teplárnám podařilo získat dotaci 1,67 miliardy korun.

 
Foto: Teplarny.cz
 

"Na ministerstvu životního prostředí už je podepsané rozhodnutí o dotaci, zbývá ještě podepsat smlouvu, což by se mělo stát do konce března. Zbytek z celkové částky 2,48 miliardy bez DPH pokryjeme z komerčního úvěru," uvedl Fajmon.

Výstavbu zdroje na biomasu plánují brněnské teplárny už deset let. Půjde o přestavbu a modernizaci provozu v městské části Maloměřice a Obřany. Provoz Brno-sever byl původně vybavený kotli na mazut a zemní plyn, když se spalováním mazutu teplárny skončily, nahradili jeden ze tří kotlů moderními kotli na zemní plyn a zbylé dva nechaly odstranit. Místo nich vznikne právě zdroj na spalování biomasy. Přestavba zahrnuje až 80 stavebních prvků.

Biomasu, tedy dřevní štěpku, budou teplárnám dodávat Lesy města Brna, ročně by mělo jít o 80.000 tun. Maximálně využijí vlastní zdroje, ale počítají i s výkupem suroviny od jiných subjektů.

Stavba, která začne letos v dubnu, by měla trvat 18 měsíců, se spuštěním zkušebního provozu počítají teplárny na podzim příštího roku, v roce 2025 by pak měl kotel začít vyrábět teplo. Teplárny Brno předpokládají, že díky novému zdroji energie klesne jejich spotřeba zemního plynu o 15 procent.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 23. 2. 2023

 


Datum uveřejnění: 23.2.23
Poslední změna: 26.2.2023
Počet shlédnutí: 208