Zprávy z tisku

Podíl výroby zelené energie na spotřebě elektřiny se v ČR nemění

15.11.16
Praha 13. listopadu (ČTK) - Podíl výroby z obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkové spotřebě elektřiny se v Česku v posledních letech příliš nemění. Zatímco na přelomu desetiletí se podíl takzvané zelené energie na celkové spotřebě zvýšil z necelých pěti procent v roce 2007 na 11,5 procenta v roce 2012, od roku 2013 činí zhruba 13 procent. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Šedesát obcí, měst i asociací založilo koalici prosazující OZE

10.11.16
Praha 9. listopadu (ČTK) - Více než šedesát měst a obcí, asociací, odborníků i ekologických aktivistů založilo novou komunitní koalici pro podporu obnovitelných zdrojů energie. Chtějí prosadit opatření k větší energetické soběstačnosti a nezávislosti na centrálním systému. Koalice chce zároveň vylepšit podmínky jak pro obce a občany, tak i třeba zemědělce, aby mohli provozovat a využít levnější energii. O vzniku koalice dnes ČTK informoval mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

MPO by mělo dokončit povolování OZE do konce roku

3.11.16
Praha 2. listopadu (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo dokončit povolovací proces pro příspěvky na obnovitelné zdroje energie (OZE) pro malé vodní elektrárny spuštěné před rokem 2013 do konce roku. Vláda dnes schválila materiál, kterým mu to doporučuje. Jinak hrozí, že státní podniky Povodí nedostanou od příštího roku peníze. Již nyní jim vypadly příjmy z plateb na OZE za letošní leden až září v hodnotě 143 milionů korun. Pokud by schválení nebylo do konce roku, hrozil by výpadek dalších 220 milionů korun. Podniky by podle materiálu musely skokově zvýšit cenu za odběry povrchové vody.

Švédsko má potenciál využívat 100 % elektřiny z OZE již v příštích 2 dekádách

31.10.16
Švédsko má podle ředitelky Swedish Energy Markets Inspectorate potenciál vyrábět veškerou elektrickou energii z OZE, a to již v roce 2040. V současné době vyrábí více než polovinu elektrické produkce z OZE a k jejich dalšímu využití by měl přispět i nově zaváděný dotační program na podporu instalací domácích akumulátorů.

Vzácné horské louky v Krkonoších se po letech opět hnojí

31.10.16
Vrchlabí (Trutnovsko) 31. října (ČTK) - Vybrané horské louky v Krkonoších se po desítkách let trvající pauze opět hnojí. Dodání živin má pomoci zvýšit na nich pestrost rostlinných druhů. Letos dostanou živiny louky o rozloze zhruba 13 hektarů, informoval dnes ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

IEA: Obnovitelné zdroje energie loni podle výkonu překonaly uhlí

26.10.16
Paříž 25. října (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie dosáhly loni významného milníku. Z hlediska instalovaného výkonu obnovitelné zdroje loni překonaly uhlí a staly se největším zdrojem energie na světě, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nově instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů pak loni poprvé překonala nově instalovanou kapacitu elektráren na fosilní paliva. Ve skutečné výrobě elektřiny však zatím obnovitelné zdroje stále zaostávají.

Plzeň: Bez dotací na energii z biomasy by se muselo zdražit teplo

20.10.16
Plzeň 20. října (ČTK) - Pokud Energetický regulační úřad (ERÚ) neschválí dotace na výrobu energie z biomasy, hrozí Plzeňské teplárenské, že by musela výrazně zdražit teplo. ERÚ zatím v cenovém výměru podporu tohoto paliva odmítá, stejně jako loni, kdy ale nakonec čtyři dny před koncem roku rozhodnutí změnil. ČTK to řekl Tomáš Drápela, předseda představenstva městské teplárny, která vyrábí z obnovitelných zdrojů 37 procent elektřiny a tepla. Problém se ale týká řady dalších výroben tepla v republice, které pálí anebo spoluspalují biomasu.

Senát dnes schválil novelu zákona o ochraně ovzduší

20.10.16
Cílem novely je posílení ochrany ovzduší a tím i lidského zdraví před znečišťujícími látkami. Vedle přímých kontrol kotlů provozovaných v domácnostech zavádí přísnější imisní limit pro jemné prachové částice s průměrem do dvou a půl mikrometru (PM2,5).

Ministr Brabec na Radě pro životní prostředí EU v Lucemburku jednal o snižování emisí a udržitelném vodním hospodářství

18.10.16
MŽP 17.října 2016 - Ministr Richard Brabec dnes na jednání Rady ministrů životního prostředí evropské osmadvacítky diskutoval o snižování emisí skleníkových plynů ze sektorů, které nejsou součástí evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS). Mezi další témata jednání patřily biologická rozmanitost a udržitelné vodní hospodářství.

Zemědělci mohou začít žádat o dotace, připraveno je 4,6 mld. Kč

15.10.16
Praha 10. října (ČTK) - Farmáři, potravináři a lesníci mohou od úterý žádat o dotace v evropském rozvojovém programu. Stát ve třetí výzvě přerozdělí 4,6 miliardy korun. Žádosti bude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) přijímat do konce října, a to pouze elektronicky, sdělila dnes ČTK mluvčí SZIF Vladimíra Nováková. Největší objem peněz je určen na investice do zemědělských podniků.

Británie světovým lídrem ve skladování energie

15.10.16
Británie má významně podpořit velkokapacitní ukládání energie, aby tak mohly být obnovitelné zdroje snadněji začleňovány do soustavy. Energie z větrných a solárních elektráren by tak měla být podle zprávy parlamentní komise dostupná pro spotřebu i 24 hodin denně.

Ceny Obnovitelného desetiletí jsou rozdány, bodovaly promyšlené projekty využívající více zdrojů

14.10.16
Praha, 14. 10. 2016 - Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost na slavnostním galavečeru ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi, rozdělenými do 5 kategorií, bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.

Indie ratifikovala jako 62. stát loňskou dohodu o klimatu

3.10.16
Dillí/New York 2. října (ČTK) - Indie dnes ratifikovala jako 62. stát mezinárodní dohodu o klimatu, sjednanou loni v Paříži. Její zástupci při OSN předali ratifikační dokumentaci zástupcům OSN v New Yorku. Oznámil to indický ministr životního prostředí Anil Mádhav Dave.

Vyjádření MPO: Svou roli při zajištění notifikací pro OZE plníme bezezbytku

3.10.16
MPO 30.září 2016 - Své úkoly spojené se zajištěním notifikace podpory pro obnovitelné zdroje energie na příští rok uvedené do provozu do roku 2012 u Evropské komise Ministerstvo průmyslu a obchodu bezezbytku aktivně plní. MPO odmítá snahy Energetického regulační úřadu opakovaně vyvolávat nervozitu a napětí u výrobců energie, jichž se záležitost přímo dotýká, i mezi jednotlivými resorty státní správy. Mimo jiné i proto, že MPO je jedním z členů meziresortní notifikační skupiny, která je odpovědná za vyjednávání za českou stranu s Evropskou komisí ve všech vedených notifikačních řízeních.

Výpadek proudu vedl v Austrálii k debatě o obnovitelných zdrojích

30.9.16
Canberra 29. září (ČTK) - Na většině míst státu Jižní Austrálie se dnes podařilo obnovit dodávky elektřiny, které přerušily středeční bouřky. Rozsáhlý výpadek proudu ale v zemi vyvolal debatu o dalším rozvoji obnovitelných zdrojů energie, uvedla agentura Reuters. Bouře mezitím postupují hlouběji do australského vnitrozemí a podle meteorologů mohou dnes způsobit bleskové záplavy.

Rozhodnutí ERÚ nepočítá s podporou většiny obnovitelných zdrojů

30.9.16
Praha 29. září (ČTK) - Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise, úřad může cenové rozhodnutí změnit. Informoval o tom dnes ERÚ. Ministerstvo průmyslu na dotaz ČTK nechtělo situaci komentovat. Podpora obnovitelných zdrojů činí více než 40 miliard korun ročně.

Výplata podpory OZE je dlouhé měsíce jablkem sváru

30.9.16
Praha 29. září (ČTK) - Podpora obnovitelných zdrojů energie (OZE) a zejména solárních elektráren, postavených v období boomu let 2009 až 2010, je dlouhodobě důvodem kontroverzí. Kvůli kombinaci slibu příznivých výkupních cen a poklesu cen fotovoltaických panelů v roce 2010 výrazně vzrostl počet solárních elektráren. Jejich boom vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 305 | »