Odborné články

Topenářský axiom konečně prolomen!

Spalování biomasy v teplovodních krbech

Vážení čtenáři, vzhledem k tomu, že můj článek „Spalování biomasy v rodinných domcích s účinností přes 110 % - sen a nebo realita?“ vzbudil u vás obrovský zájem (se skoro 10000 přístupů za několik měsíců se stal nejčtenějším článkem, ale též i rozruch u mnoha odborníků (celkem již přes několik set diskusních příspěvků), rozhodl jsem se, že některé, především ty sporné věci z článku se pokusím vysvětlit podrobněji v následujících kapitolách:

  • Proč má teplovodní krb větší účinnost než kotel?
  • Proč v krbu nic nekondenzuje?
  • A proč spaliny z krbu nekondenzují ani v komíně?
  • Chybná dotační politika SFŽP na spalování biomasy

Nepochybuji při tom, že sáhodlouhé diskuse by se daly vést o jakékoliv větě z mých příspěvků, jak napsal jeden z diskutujících odborníků, můžeme se spolu přít i o některé nepodstatné detaily, jak ukázala diskuse, nicméně hlavní smysl těchto mých příspěvků zůstává jasný – na jedné straně upozornit státní orgány na to, že dotační politika našeho státu na způsoby spalování biomasy je naprosto chybná, a na druhé straně sdělit veřejnosti, která zařízení na spalování biomasy v rodinných domcích mají v praxi nejvyšší účinnost. A za tím si plně stojím. Proto nejen já (a jistě i ostatní čtenáři) by mnohem raději uvítali, kdyby odborníci, kteří to budou číst, přistupovali k této problematice pozitivně a své bohaté znalosti z tohoto oboru věnovali spíše na to, jak mé nápady vylepšit, než proti nim bojovali, neboť jen tím může biomasa (a s ní spojené zdravé životní prostředí) mnoho získat – a s ní i my všichni.

Proč má teplovodní krb větší účinnost než kotel?

Předem upozorňuji, že ani na chvilku vůbec nepochybuji o odborných kvalitách svých oponentů z diskusí na www.biom.cz i www.tzb-info.cz, a dokonce ani o většině jejich argumentů, které nepochybně odpovídají určitému, přesně definovanému stavu spalování. Pokud se ale v praxi vlivem mnoha okolností skutečné běžné spalování od toho, ze kterého vycházejí, více či méně liší, tak každý rozumný odborník musí, ač mnohdy dost nerad, připustit, že uváděné argumenty těchto odborníků také přestávají více či méně platit a mohu mít, za mnou udávaných podmínek, dokonce pravdu i já, zvláště když mi dává za pravdu i praktické ověření mých nápadů (a v tom případě dokonce na to teoreticky ani nemusím být odborníkem). Proto zdůrazňuji, že nikde nikdy nezpochybňuji žádné fyzikální principy, ale pouze jen některé topenářské zásady, což je zásadní rozdíl.

Dále bych chtěl ještě upozornit, že pokud v textu mluvím o krbu, míním tím teplovodní krb, jehož plášť je chlazený topnou vodou (tedy nikoliv teplovzdušný krb s vodním výměníkem až na kouřovodu) a s akumulační nádrží (neboť teplovodní krb bez ní nemá smysl), a pokud mluvím o kotli, míním tím klasický kotel ve kterém se spaluje kusové dřevo (tedy ne dřevozplyňující, který spaluje na odlišném principu, ani peletové hořáky) a bez akumulace (jistě přes 99 % všech stávajících instalací v ČR), a zdůrazňuji, že proti těmto kotlům nic nemám (spalují též biomasu), jen provádím jejich srovnání s krby. A pokud mluvím o biomase, mám tím na mysli především kusové dřevo, které tvoří cca 95 % paliva v těchto kotlích a krbech.

Obr. 1: Schéma vytápění a ohřevu TUV rodinného domu. Stupeň využití paliva 84%.

Pokud se zeptáte opravdových topenářských odborníků (a nebo si pečlivě přečtete např. příslušné práce ing. V. Sladkého z VÚZT) na podmínky pro spalování dřeva, tak se dozvíte, že dřevo je velmi složité palivo tím, že podíl zplyňovaných částí je velmi vysoký (nad 70 %) a proto dřevo hoří dlouhým plamenem a vzniklé plyny mají navíc různé spalovací teploty. Podmínkou dokonalého spalování dřeva je proto vysoká teplota, účinné směšování se vzduchem, nahřátí sekundárního vzduchu a dostatek prostoru pro oxidaci, aby všechny plyny dokonale shořely. Proto obecně kotle s většími operačními prostory spalují lépe než ty malé. Přitom vlhkost paliva nad 15 % snižuje účinnost topeniště. A výkon těchto běžných kotlů podle klimatických poměrů během topné sezony kolísá mezi 20 až 110 %, což ale vůbec těmto kotlům nevyhovuje, neboť u nich nelze plynule regulovat přísun paliva v čase a jsou proto seřízena výrobcem na konstantní výkon. U všech zařízení je totiž vždy výhodnější, pokud je lze provozovat trvale v pevném režimu, optimalizovaném a nastaveném již od výrobce, než neustále něco měřit a nastavovat a regulovat. To platí zcela nesporně i pro kotle, jak si ostatně můžete přečíst ve všech prospektech předních výrobců, a právě proto je doporučují provozovat též s akumulačními nádržemi, což se bohužel zatím u nás neděje.

A pokud toto vše porovnáte s teplovodním krbem, tak je to přece zcela jasné:

  • má více primárního spalovacího vzduchu (vyšší lambdu, neboť není regulován vzduch pod rošt),
  • sekundární vzduch má dokonce i částečně nahřátý (bere ho totiž z vytápěné obytné místnosti, tedy min. 23 °C teplého, a ne ze studené kotelny ve sklepě), což nejen že zlepšuje spalování (a tím i účinnost krbu), ale vzhledem k tomu, že dle hygienických norem je třeba každé tři hodiny kompletně vyměnit vzduch v obytných místnostech, tak krb v tomto případě funguje dokonce navíc ještě jako jeho rekuperátor, který nám přidá na účinnosti zcela zdarma určitě ještě nějaké to procento navíc, protože jinak by nám tento ohřátý vzduch bez užitku unikl při větrání oknem (Na kg dřeva při 15 % vlhkosti je třeba spálit při lambda=1 asi 4,5 kubíku vzduchu. Můj krb má spotřebu při jmenovitém výkonu 8 kg dřeva za hodinu, tedy je třeba 36 kubíků vzduchu. Spalování v krbech ale probíhá při lambda kolem 2, takže to máme spotřebu cca 72 kubíků vzduchu za hodinu. Přitom o snížení obsahu kyslíku jeho vydýcháním nemusíme mít žádný strach, neboť člověk dýchá s frekvencí cca 15 vdechů za minutu, běžný nádech je cca 2 litry, to máme 30 litrů za minutu, což je skoro 2 kubíky vzduchu za hodinu. A z těch dvou kubíků si plíce vezmou jen zlomek obsahu kyslíku, jinak by se přece nemohlo praktikovat oblíbené dýchání z úst do úst, takže i kdyby u krbu seděli 3 lidé, tak ten spalovací vzduch ochudí max. o cca 1 % kyslíku. Vzhledem k tomu, že ten kyslík je ale dost reaktivní a je v dvojnásobném přebytku díky lambda=2, tak to ten krb vůbec nepozná - místo 200 % kyslíku je ho tam sice "jen" cca 198 %, ale pro dokonalé spalování stačí v ideálním případě pouze 100 %).
  • má větší spalovací prostor a tudíž více místa pro účinné směšování se vzduchem,
  • jeho výkon je po celou dobu hoření a topné sezony prakticky konstantní (a ne mezi 20 až 110 % jmenovitého výkonu, oproti klasickému kotli na dřevo musí totiž pracovat vždy s akumulací) a navíc v optimu výkonu, emisí i účinnosti,
  • dále v něm nelze smysluplně spalovat jiné, než opravdu suché dřevo (jinak není vidět přes sklo na oheň a krb kouří a smrdí přímo do obýváku)
  • jeho výkon je „regulován“ pouze dobou hoření, tedy časem (buď hoří nebo nehoří, a ne že přiložíme méně dřeva nebo uzavřeme spalovací vzduch). Jeho projektovaný výkon proto může být oproti kotli pro stejný domek až dvojnásobný, což opět přispívá lepšímu spalování,
  • nepotřebuje (i díky většímu průměru komína a vhodnější geometrii topeniště – plamen jde nahoru a ne vodorovně jako u kotlů) žádný pomocný ventilátor na vstupu nebo na výstupu z kotle (které navíc odebírají elektrickou energii v řádu desítek až stovek wattů a snižují tím dále jejich účinnost, byť „jen“ o několik procent, o které ale dosud žádný výrobce těchto kotlů účinnost svých výrobků neponížil, což je zásadní početní chyba).
  • a navíc se nemůže nic rozbít, nic rozhasit, je to zkrátka blbuvzdorné, kdežto čím složitější zařízení, tím se zvětšuje pravděpodobnost, že se něco pokazí. Proto ta obrovská výhoda krbu, kde jediné, co je třeba regulovat, je doba hoření, a to zvládne i ten nejhloupější majitel krbu.

Proti hovoří jen větší délka plamene vzhledem k relativně nízkému výměníku krbu a větší objem kouřových plynů díky vyšší lambdě - ale to je právě argument pro instalaci dalších dodatečných výměníků, které tento nedostatek hravě eliminují.

Obecně lze tedy jen potvrdit to, co jsem ani já nikdy a ani nikde ve svém článku nezpochybňoval (ba naopak na to ve svém článku několikrát upozorňuji), totiž že:

  • Pokud bude klasický kotel na dřevo pracovat v oblasti svého jmenovitého výkonu a bude spalovat stejně kvalitní a suché palivo jako krb, tak bude v souladu s argumenty odborníků pracovat i s vyšší tabulkovou účinností (až o cca 5 %) a s nižšími měrnými emisemi (vztaženými na jednotku spáleného paliva) než krb. Byť ty nejnovější teplovodní krby jsou již dostatečně utěsněné, takže se co do množství spotřebovávaného vzduchu už příliš od běžných kotlů na dřevo neliší, takže uváděné ztráty nedopalem a naředěním nejsou již tak tragické (viz poměrně malé rozdíly v účinnosti v řádu procent, které se budou pravděpodobně dále ještě snižovat, pokud se bude konstrukcím krbům věnovat minimálně stejná pozornost, jaká se věnuje po léta kotlům).

Já k tomu jen nově navíc dodávám, že:

  • Protože ale v běžné praxi 99 % kotlů na dřevo pracuje pouze na zlomek svého jmenovitého výkonu a spalují obvykle přitom navíc méně kvalitní palivo, přičemž nasávají vzduch min. o 20°C chladnější (z kotelny a ne z obýváku), 3 až 4 % svého výkonu ztrácejí konvexí zbytečně v kotelně či ve sklepě a další 1 % svého výkonu spotřebují jejich ventilátory a regulace, tak jejich výsledná účinnost je oproti krbům (které chtíc-nechtíc pracují stále v oblasti jmenovitého výkonu a s kvalitním palivem, bez regulací a beze ztrát konvexí a ohřevu nasávaného vzduchu) skoro poloviční a emise mají až o řád horší.
    3)
  • A pokud vybavíme tyto krby (jako já) ještě dodatečnými výměníky a odstraníme u nich termostatický trojcestný ventil, udržující teplotu vratné vody na min. 60 °C (a případně dochladíme zpátečku temperováním zimní zahrady či garáže), pak dokonce předčí ve své účinnosti i ty kotle, pracující v oblasti jmenovitého výkonu a se stejně kvalitním palivem, přičemž měrné emise sice zůstanou na původní úrovni, tedy jen o trochu horší než u kotlů, přesto ale řádově lepší než u většiny kotlů v běžné praxi.

To vše jen potvrzuje to, že by bylo základní chybou jednoduše bez dalšího přenášet byť letité dosavadní zkušenosti z obsluhy a provozování klasických kotlů na dřevo (proti kterým jinak nic nemám, zvláště, pokud by byly provozovány s akumulací) též na (relativně nové) teplovodní krby, jak se tak zatím děje. Spalování v teplovodních krbech totiž v praxi podstatně lépe odpovídá optimálním podmínkám spalování biomasy, jenom si zatím toho nikdo nestačil pořádně všimnout a ze setrvačnosti i na ně aplikoval topenářské zvyklosti platné pro klasické kotle na dřevo.

A k jednoduchému důkazu vyšší účinnosti krbů dokonce vůbec ani není třeba znát stechiometrické diagramy spalování, každý čtenář si vystačí pouze s kupeckými počty:

Pro názornost, i kdyby krb pracoval dokonce s lambdou = 3, tedy se zhruba dvojnásobným přebytkem spalovacího vzduchu, než ten nejkvalitnější kotel na dřevo při svém jmenovitém výkonu (a ani ty plynové kondenzační kotle to zdaleka ještě nedokážou s lambda=1), tak oproti němu vypouští o 100% více spalin, které musel ohřát z 25 °C na výstupních 115 °C (tak to alespoň v praxi celou zimu fungovalo u mého krbu s dvěma dalšími výměníky a bez trojcestného ventilu). Početně tedy 2Mx90=180M (kde M je jednotkové množství spalin, např. 1 m3 a 90 rozdíl teplot spalin při jejich vstupu do krbu a jejich výstupu z krbu). Na druhé straně pokud bychom měli mít u kotle stejné ztráty spalinami při jejich polovičním množství, tak je musíme ohřát na dvojnásobný rozdíl teplot, tedy z 5 oC (kotel si do obýváku nedáte a ve sklepě vyšší teplota nebývá) max. na 185 oC (početně 180xM), což je zcela běžná situace při jeho provozu na jmenovitý (tedy vlastně plný) výkon, zvláště když spaliny procházejí na konci kolem výstupu vody z kotle, která má teplotu 90 °C.

Obr. 2: Schéma vytápění a ohřevu TUV rodinného domu. Stupeň využití paliva kolem 90%.

A teď si k tomu uvědomme, že:

  • plocha výměníku kotle je podstatně menší (a především kratší a dřevo přece hoří dlouhým plamenem) než krbu se dvěma dodatečnými výměníky na výstupu,
  • že rozdíl teplot výměníku kotle je 90-60=30 °C, kdežto u krbu 105-30=75 oC, a výstupní teplota vody z kotle 90 °C je právě u výstupu spalin z kotle, takže nemůže ochlazovat jeho spaliny tak účinně, jako u krbu, kde do jeho výměníku na výstupu spalin přitéká voda jen 30 °C teplá (oproti kotli jde vlastně o protiproudý výměník), což vše podstatně zvyšuje účinnost výměníku krbu oproti kotli
  • a navíc dokonalé nové krby jsou už tak sofistikované, že se přebytek vzduchu u nich už příliš neliší od kotlů (samozřejmě při jmenovitém výkonu)

Takže když to vše sečteme, je každému už na první pohled jasné, že i při jmenovitém výkonu mnou uváděný krb má bez problémů větší účinnost než špičkový kotel na dřevo, a pokud provozujeme kotel na částečný výkon (jak tak v praxi činíme po min. 95 % doby), pak může mít krb v běžném provozu (kdy topí vždy na jmenovitý výkon) dokonce i dvojnásobně vyšší účinnost než kotel.

Ale abych Vás uklidnil, např. vývojáři halogenových žárovek si také dlouho mysleli, že tzv. halogenový cyklus, který vrací usazený wolfram ze skleněné baňky zpět na vlákno, může fungovat pouze tehdy, když teplota stěny baňky má minimálně teplotu 300 °C – ale naštěstí ono to funguje dnes i v žárovkách kapesních svítilen, tedy při teplotách pouhých 30 °C, tedy dokonce o řád nižších! Ale abych nenasazoval jen na žárovkáře, tak obdobně si zase všichni hlavní výrobci zářivek před 20 lety mysleli, že u kompaktních zářivek je dle teoretických poznatků (a mnoha tisíců ověřovacích pokusů) zcela nezbytné ponechat tzv. chladné zóny, kde musí nutně docházet k potřebné kondenzaci rtuťových par (to jsou ty části za spojením paralelních trubiček u starších zářivek), a dokonce si to i nechali patentovat, což se ale ukázalo jako hrubá chyba, neboť ostatní výrobci se museli bez těchto chladných zón obejít – a ejhle, v současnosti to jde všude i bez nich a všichni výrobci místo pracného spojování trubiček je již pouze ohýbají a na chladné zóny zcela kašlou.
Šedivá je každá teorie, zelený strom života!

Prč v krbu nic nekondenzuje?

Dříve než se pustím do hlubšího rozboru některých odborníky uváděných argumentů, tak si klidně podřežu i větev, na které sedím, prohlášením, že emise jsem u svého krbu zatím neměřil a lambdou (udávající přebytek spalovacího vzduchu, který ovlivňuje začátek kondenzace spalin) jsem se v uplynulých 20 letech zabýval především u spalovacích motorů, byť za stejným účelem – zvýšení jejich účinnosti. A přestože v této oblasti je tato otázka již dokonale propracovaná (díky miliardám dolarů, které na tento výzkum vynaložily prakticky všechny významné automobilky, neboť to pro ně je otázkou přežití), tak i zde je veřejnost trvale mylně informována např. o tom, že tyto motory, využívající přímého vstřiku pro vrstvení paliva (z toho jejich název FSI) jsou úspornější. Tabulkově při metodice EHK (město, 90 km/h a 110 km/h) to tak samozřejmě platí, dokonce až o 1 l/100 km – ale právě jen pro toho, kdo tak také v praxi jezdí, tedy zhruba s polovičním výkonem motoru. Kdo jezdí jako já spíše na plný plyn, tedy využívá pro spalování celý objem válce, neušetří vrstvením ani gram paliva a tudíž se zcela klidně obejde i bez vstřikování, tedy i jen se starým dobrým karburátorem. Uvádím to zde proto, že výsledkem těchto chybných interpretací je, že podobně jako u kotlů, i zde si většina lidí kupuje vlastně úplně něco jiného, než původně chtěla.

Obrovské zkušenosti automobilek s výzkumem lambdy u spalovacích motorů bohužel nejde využít u kotlů na dřevo, byť v obou případech jde o zvyšování účinnosti či snižování emisí. Zatímco u motorů se dávkuje palivo do vzduchu, tak u běžných kotlů na dřevo je tomu bohužel naopak, a dřevěné palivo navíc není homogenní s trvale přesně definovanými parametry, jaké má benzín. Celkem slušně je sice též zpracován vliv lambdy na teplotu začátku kondenzace spalin u plynových kondenzačních kotlů (neboť právě na ní závisejí), ale i zde příslušné tabulky a grafy pro zemní plyn je nutno brát s dostatečnou rezervou, neboť nevíte, pro jaký zemní plyn byly dělány – pro ten z Ruska nebo z Norska?

Oba se dost významně liší ve složení i výhřevnosti (a navíc se různě dle aktuálních zásob míchají a proto museli distributoři plynu u nás na nových fakturách přestat uvádět jeho spotřebu v kubících a přejít na kWh), a tedy určitě i v závislosti kondenzační teploty jeho spalin na lambdě. A teď si to porovnejte se spalnými plyny ze dřeva, jejichž složení je ovlivňováno navíc druhem dřeva, obsahem pryskyřic v něm a jeho vlhkostí, dále i geometrií spalovací komory, délkou plamene a teplotou spalování a jistě ještě spoustou dalších parametrů. Proto veškerá teorie zde platí pouze za určitých specifických podmínek a pro určité dřevo, které jste právě spalovali, takže je nutno připustit, že situace v běžné praxi může být úplně jiná. A navíc spalování v krbech donedávna vlastně ani pořádně nikoho nezajímalo, takže do tohoto výzkumu šlo opravdu minimum finančních prostředků. Proto se o tom vlastně ví pouze obecně to, co se více méně převzalo z toho mála zkušeností se spalováním dřeva v běžných kotlích, a o mnoho více se nedozvíte ani z odborné literatury, natož od odborníků, kterých je na spalování v krbech opravdu poskrovnu.

Proto svá tvrzení opírám, vzhledem k pouze obecně a nejednoznačně zpracované teorii, především o mé osobní dvouleté praktické zkušenosti za rozmanitých podmínek.

Předem jsem si ale samozřejmě nejprve vše důkladně nastudoval, 20 let navštěvoval odborné výstavy u nás i v zahraničí a mnohokrát vše konzultoval s odborníky, ať už výrobci kotlů, tak výměníků či akunádrží nebo expanzí. Italy deklarovanou 80% účinnost svého krbu ACQUATONDO 29 jsem si dokonce ověřil ještě i v akreditované laboratoři Strojírenského zkušebním ústavu v Brně a pak jsem celou zimní sezonu tento krb provozoval při různých zapojeních, teplotách a průtocích topné vody a mnohokrát opakovaně navíc měřil dotykovým teploměrem i teplotu na vstupech a výstupech všech tří výměníků (proto jsem krb nechal přístupný i z druhé strany, jak je vidět na fotografii v původním článku) a díky tomu, že místo původní nevyhovující profesionální regulace Hanazeder Electronics jsem si ve spolupráci s firmou Elektro-Šimčák navrhl vlastní se čtyřmi displeji, tak jsem mohl celou zimu kdykoliv pečlivě sledovat teploty ze 7 čidel a řídit několik elektroventilů a čerpadel. Stačil jsem tak provést jistě přes 1000 měření a teprve na jejich základě,výpočtů a vyhodnocení pak napsat tyto příspěvky.

Výsledkem je, že výkon obou dodatečných výměníků (po 6 bm nerezové trubky průměru 28 mm, zapojených sériově) dle délky plamene (což je typické právě pro spalování biomasy) kolísá mezi 25 až 30 % celkového výkonu krbu do vody, a jestliže krb samotný má ověřenou účinnost do vody 60 % (a dodatečné výměníky jsou až nad ním), tak celkový podíl účinnosti tohoto krbu v tomto zapojení do vody je přes 80 %, přičemž podíl účinnosti do vzduchu mi klesl částečným zaizolováním kouřové komory krbu maximálně o polovinu, tedy z 20 na 10 až 15 % (ale přesto ještě tento výkon stačí hravě přetopit přilehlou a ze dvou stran prosklenou zimní zahradu o výměře 15 m2), takže celkovou účinnost tohoto krbu je tak možno s velkou dávkou jistoty uvažovat mezi 90 až 95 % (výstupní kouřové plyny, které mají u krbů běžně teplotu přes 350 °C, já totiž tímto zapojením dokáži ochladit až na teplotu 100 až 150 °C, přičemž zbývajících cca 2 kW komínových ztrát mi ještě stačí bez problémů dostatečně vytopit komín Schiedel k vytvoření dostatečného tahu). Praktickým potvrzením podstatně vyšší účinnosti tohoto zapojení však je, že zatímco během loňské zimy jsem spotřeboval přes 20 prm dřeva, tak během letošní, mnohem tužší zimy v tomtéž krbu jen 12 prm – což hovoří za vše!

A to na začátku ani já jsem vůbec nepochyboval o tom, že nelze jít pod teplotu vratné vody 60 °C, takže i když z původního zapojení f. Solarpower, se kterou jsem se musel po prvním roce provozu rozloučit, mi nezbylo nic, přesto jsem i já ve svém novém zapojení ten trojcestný ventil, který udržuje teplotu vratné vody do kotle na 60 °C původně ponechal. A protože jsem i já párkrát viděl u kotlů na uhlí kapky zkondenzované vody, když jsem kdysi do nich přikládal, tak jsem je s obavami vyhlížel i na stěnách teplovodního krbu, když při zatápění do něj přitékala voda jen 30 °C teplá z AKUnádrže.

A když ne a ne je objevit, přestože je tam oproti kotlům výborně vidět, snažil jsem se jim pomoci i tím, že jsem otevřel zimní zahradu a vychladil ze zadu vodu v krbu na pouhých 5 °C a zatopil. A ono opět nic! Teprve pak jsem našel tu odvahu a nejprve nechal vymontovat ten trojcestný ventil, a když jsem viděl, jak mi klesla spotřeba dřeva a nádrž se rychleji vytápěla, nechal jsem si vyrobit i první trubkový výměník (6 bm trubky), a když jsem si změřil, že mi šetří přes 12 % paliva, tak jsem si nechal vyrobit nad něj ještě druhý (též 6 bm trubky), který, ač nad tím prvním, má dokonce větší výkon (15 %, patrně díky lepší geometrii). A když se dnes podívám na trubky výměníku, žádné stopy koroze tam po kondenzátu z odborníky uváděné neobyčejně agresivní kyseliny octové (a to jsem topil celou zimu jen tvrdým dřevem!) zatím neshledávám. A i kdyby, finanční návratnost těchto výměníků mne vyšla na max. 2 roky, a lze je snadno vyměnit, takže není co řešit.

Jak je to tedy možné, když teorie prý říká, že to možné není, že bezpodmínečně musí dojít k masové kondenzaci se všemi z toho vyplývajícími negativními důsledky?

Buď mám jiné podmínky, které ty kondenzační podmínky pěkně rozhodí, nebo ta kyselina octová nemá ráda saze, nebo ty saze s dehtem částečně tepelně izolují výměníky, takže zvyšují jejich povrchovou teplotu, či jim ještě pomáhá sálání plamene, nebo spaluji sice tvrdé dřevo, ale to nesprávné (i když zrovna letos především dub, o němž už naši dávní předci např. věděli, že železný hřeb v dubovém dřevě díky vznikajícím agresivním solím rychle zkoroduje a vypadne, ale přesto některé truhly s nimi vydržely dodnes), nebo to dřevo nemá tu správnou vlhkost, nebo mám špatný vzduch či přisávám radioaktivní radon od podlahy nebo také od každého kousek či všechno dohromady. Ani já to ještě přesně nevím. A nejsem sám, jak vyplynulo z dosavadní diskuse. Jedno ale vím jistě – ono to funguje!

Proto se to pokusím alespoň trochu vysvětlit i teoreticky. Kondenzace spalin je totiž závislá především na teplotě stěn výměníků a i ta je závislá (při srovnatelném palivu) především na velikosti tepelného příkonu (ze spalin) a na „tepelné izolaci“ výměníků (teplotě vody v nich). Tepelný příkon těchto stěn (respektive výměníků) je však u krbů vyšší než u kotlů, a to především díky jejich provozování především i během přechodné části topné sezony na konstantní vyšší výkon, než při kterém začíná kondenzace u běžných kotlů v důsledku jejich provozování během poloviny topné sezony s výkonem i kolem 20 % jejich nominálního výkonu.

A když k tomuto horšímu spalování u kotlů přičteme ještě vliv paliva s vyšší vlhkostí a nedostatku vzduchu (tedy lambdu dokonce i pod 1!), jsou, alespoň podle mne, podmínky pro zamezení kondenzace u teplovodních krbů možná až o řád lepší, než u kotlů. Proto u kotlů, pokud snížíme teplotu vratné vody pod 60 °C (tedy jejich „tepelnou izolaci“), může snadno k této kondenzaci u nich dojít, zvláště pak v přechodném období jaro-podzim, kdy se u nich kombinují všechny výše uvedené nepříznivé účinky. To však vůbec nemusí automaticky znamenat, a jak ostatně potvrzuje v mém případě i praxe, také to vůbec neznamená, že totéž platí i pro teplovodní krby, kde se výše uvedené nepříznivé podmínky způsobující kondenzaci nejen že nekombinují, ale dokonce ani neprojevují.

Je tedy jen otázkou, kam až je možno při snižování teploty vratné vody u krbů (díky kterému je možné podstatně zvýšit jejich účinnost) jít, aby nenastaly záporné důsledky případné kondenzace spalin (zde bych chtěl důrazně upozornit na rozdíl mezi pojmem „kondenzace“ a „záporné důsledky kondenzace“, což jak dále uvidíme není totéž). Jedna cesta vede přes empirii – u mého krbu nenastala viditelná kondenzace v krbu ani při zatápění po předchozím vychlazení jeho výměníku (teplovodního pláště) na pouhých 5 °C, ale obecně to zatím ověřeno nikde není. Přesto jsem ale klidný, neboť v souladu s výše uvedenými zásadami si myslím, že i teorie stojí na mé straně a jen potvrzuje mé praktické poznatky:

  • akunádrž při použití běžných radiátorů ústředního topení jsem nedokázal vychladit na méně jak 29 °C (a ani případné podlahové topení by to nedokázalo o moc méně).
  • vodu s touto teplotou pouštím nejprve do horního výměníku ze silnostěnné nerezové trubky, kde se ohřeje o 15 %, z něj pak do dalšího, kde se ohřeje o dalších 13 %, a až pak do krbového (spodního) výměníku z běžné kotlové oceli, ale to už mívala min. 41 °C na vstupu a 73 °C na výstupu z krbu, a žádnou kondenzaci v krbu jsem nepozoroval.
  • Toto rozložení teplot odpovídalo chodu krbového čerpadla na I. stupeň, pokud by se ale použilo elektronicky spojitě řízené krbové čerpadlo (o cca 7000 Kč dražší + regulace, variantou zdarma je přiškrcení I. stupně), které by udržovalo na výstupu z krbu teplotu 100 °C, pak by dle výše uvedeného rozdělení výkonu vtékala do krbu voda o teplotě cca. 49 °C (to při dokonalém vrstvení v nádrži a vychlazování topné vody v radiátorech, jinak ještě větší), takže s pravděpodobností hraničící už s jistotou lze tvrdit, že při tomto zapojení nebude, vzhledem ke všem výše uvedeným okolnostem, v krbovém (dolním) výměníku docházet k žádné kondenzaci spalin.
  • A kdyby snad docházelo nějakou souhrou negativních okolností ke kondenzaci spalin v horních výměnících, tak zajedno jsou oproti krbovému výměníku zhotoveny z nerezové oceli, která by jistě tomuto agresivnímu kondenzátu odolávala mnohem déle, než běžná kotlová ocel krbového výměníku, a navíc jsou ze silnostěnných trubek, což by opět podstatně prodloužilo dobu jejich koroze oproti krbovému výměníku, takže záporné důsledky jejich poškození by nastaly až za velmi dlouhou dobu provozu, dost dobře možná až na konci životnosti celého krbu či otopné soustavy (takže by to vlastně vůbec nijak nevadilo).
  • A i v případě, že by tyto záporné důsledky kondenzace v těchto nerezových výměnících nastaly ještě před koncem životnosti krbu, tak lze tyto výměníky celkem snadno vyměnit (nejsou totiž součástí krbu) a jejich cena je v zhledem k dosaženým úsporám zanedbatelná (cca 4000 Kč/ks, tedy návratnost cca pouhé 2 roky!).

Tyto výpočty a úsudky jasně prokazují, že nebezpečí kondenzace, respektive její záporné důsledky, nehrozí ani krbům s 95 % účinností, tedy s podstatně sníženou teplotou vratné vody pod 60 °C (natož pak těm horším, s nižší účinností), což se naopak ani o těch nejlepších kotlích na dřevo tvrdit vůbec nedá, a jejich výrobci jistě moc dobře vědí, proč u nich tak nekompromisně lpí na minimální teplotě vratné vody 60 °C.

Mně můj krb funguje dle výše uvedených zásad zatím výborně, a byl bych rád, aby nešlo o výjimku, aby to tak bez problémů fungovalo i všem ostatním zájemcům o spalování dřeva v krbech. A že opravdu u mne nejde o výjimku, tak Vám mohu sdělit, že největší evropský výrobce krbů, italský Acquatondo po mém upozornění potvrdil, že je možné do jeho krbů bez problémů přivádět vratnou vodu o teplotě pouze 35 °C (přičemž na méně nebyl dotázán), nebo-li že lze úplně vypustit trojcestný regulační ventil, který dosud udržoval teplotu vratné vody na min. 65 oC!

Obr. 3: Schéma vytápění a ohřevu TUV rodinného domu. Stupeň využití paliva přes 94%.

A proč spaliny z krbu nekondenzují ani v komíně?

Názor odborníků byl jednoznačný – i kdyby mi spaliny nějakým zázrakem nekondenzovaly už v krbu, tak mi přece musí zkondenzovat alespoň v komíně, kde se ještě více ochladí, to je přece logické. Takže se na to podívejme podrobněji.

Vznik kondenzace spalin v komíně je především závislý na teplotě vnitřních stěn komínového průduchu a ta je závislá (při srovnatelném palivu) především na velikosti tepelného příkonu (ze spalin) a na tepelné izolaci komína a k jejímu zamezení při snižování teploty spalin (kvůli zvýšení účinnosti) se zatím většinou šlo vyšlapanou cestičkou zlepšení tepelné izolace komínového průduchu.

Ani já jsem zprvu nepochyboval o tom, že to tak obecně platí pro všechny kotle, dokud jsem si nepřipustil tu rebelskou myšlenku, že u krbů může být situace zásadně odlišná, jak mi pak ukázal i přesný výpočet. Budu při něm vycházet pro názornost z projektu mého domku, jehož výpočtové tepelné ztráty jsou cca 8 kW a původně byl vybaven plynovým kotlem 20 kW, takže se nijak nevymyká průměru, a pro jednoduchost budu předpokládat, že polovinu dní topné sezony se topí se skutečným výkonem 0 až 4 kW a druhou polovinu s výkonem 4 až 8 kW.

Kotel na dřevo 20 kW tak pro polovinu topné sezony (na jaře a na podzim, tedy po 100 až 150 dní v roce) topí s výkonem max. 4 kW, což je max. 20 % ze jmenovitého výkonu tohoto kotle (početně 4:20=0,2, v procentech 20 %). Účinnost tohoto kotle při jeho zatížení pod 20 % bude nepochybně pod 50 %, tedy výkonově pod 2 kW (početně 4x0,5=2), zbytek, tedy max. 2 kW (když neuvažuji ztráty nedopalem) jsou komínové ztráty. A když tento výkon rozpočítáme na m2 plochy komínového průduchu (tedy přesně na to, co vlastně ohříváme) o průměru 160 mm (viz např. kotle Verner) délky 8,5 m (od sklepa až nad hřeben střechy, vyústění z kotle do komína pro jistotu ve výši 1400 mm nad podlahou), pak nám vyjde jeho tepelný výkon do komína max. 0,47 kWm-2 (početně 2:(Píx0,16x8,5)=0,47). A to bych ještě správně měl počítat se jmenovitým výkonem tohoto kotle 25 kW, který odpovídá výkonu 20 kW plynového kotle, který nemusí mít přirážku na přerušované vytápění, což by ještě výsledek dále snížilo.

A nyní tentýž výpočet provedeme pro můj krb Acquatondo 29 o jmenovitém příkonu 34,3 kW. Oproti kotli na dřevo můj krb topí po celou sezonu na plný jmenovitý výkon (byť od 12 hodin jednou za dva dny až po 8 hodin jednou za pět dní). Pokud uvažuji jeho účinnost až 95 % (a pokud je snad dle některých odborníků nadsazená, tím pro tento výpočet lépe), zbývá na komínové ztráty cca 5 %, což je 1,72 kW (početně 34,3x0,05=1,72). Když tento výkon rozpočítám na m2 plochy komínového průduchu, který má v tomto případě sice větší průměr 200 mm, ale na druhé straně podstatně kratší délku jen 5,5 m (o 1 patro, neboť není ve sklepě ale v přízemí, a navíc zaústění krbu bývá oproti kotli min. 2 m nad podlahou), pak nám vyjde tepelný výkon do jeho komína na 0,5 kWm-2 (početně 1,72:(Píx0,2x5,5)=0,5).

Pokud tedy provedeme porovnání kotle na dřevo a teplovodního krbu z hlediska vyhřívání komína (a právě o to nám v tomto případě jde), pak s naprostou jistotou je možno konstatovat, že po většinu topné sezony je na tom krb lépe (0,5 u krbu oproti 0,47 u kotle, což je o 3,1 % více). Zdůrazňuji však přitom, že jsem při těchto výpočtech byl, slovy stavařů, vždy na straně vyšší bezpečnosti. V reálné skutečnosti totiž bývá sklep vyšší než mnou uvažovaných 2,2 m a zaústění kotle níže než uvažovaných 1400 mm, takže délka komína pro kotel se pak zvýší na min. 9 m, navíc kotel na dřevo by měl mít správně projektovaný výkon ještě větší než 20 kW kvůli přirážkám a tudíž ještě menší stupeň využití, a jeho tepelný výkon do komína je zde uváděný jako maximální, ve skutečnosti je však v intervalu od min. cca 0,2 kWm-2 (při nižším výkonu je i kotel odstavován). V tomto případě pak totiž výpočtem dojdeme až na údaj od 0,2 do 0,44 kWm-2 u kotle, oproti konstantním 0,5 kWm-2 u krbu po celou dobu jeho provozu, neboli krb v tomto porovnání ohřívá komínový průduch pak oproti kotli v nejhorším případě minimálně o 10 % více, běžně ale i přes 100 % více (což si lze ostatně snadno ověřit i přiložením ruky na komín). Takže nejen izolací komína lze zabránit kondenzaci spalin v něm, ale např. i používáním krbů oproti teplovodním kotlů, byť bohužel tato cestička, jak vidět, není ještě vůbec prošlapaná.

Obdobně jsem na doporučení odborníků – topenářů koupil po špatných zkušenostech z minulé zimy, kdy mi krb při přikládání čoudil i do obýváku, komínový ventilátor (zn. Exhausto), neboť dle nich se tato situace měla ještě více zhoršit, když vychladím spaliny na podstatně nižší teploty a snížím tím prý tah komína. Nakonec oproti všem varováním jsem nemusel tento ventilátor vůbec instalovat, neboť už mi do obýváku nic nečoudí, a to i přes montáž dvou dalších výměníků a užšího než doporučeného průměru komína! Svou roli zde hraje pravděpodobně snížený objem spalin jejich vychlazením na poloviční teplotu a tím jejich snadnější transport komínem i při menších rychlostech, při kterých stačí dostatečně účinně předávat svou tepelnou energii plášti komína.

Tyto výpočty jasně prokazují, že nebezpečí kondenzace či snížení tahu v komíně nehrozí tak ani krbům s 95 % účinností (natož pak těm horším), zatímco i těm nejlepším kotlům na dřevo minimálně pro polovinu doby topné sezony ano, a můj krb to jasně prokazuje i v praxi, kdy po ročním používání je na dně mého komínu jen vrstvička naprosto suchých sazí a popela. Proto úsudek o tom, zda se mýlí ve svých názorech někteří odborníci a nebo já, jako laik, mohu s klidným svědomím ponechat na čtenářích.

Chybná dotační politika SFŽP na spalování biomasy

Závěrem bych zde rád vysvětlil, proč jsem napsal původní úvodní článek, a proč jsem vlastně se vůbec začal zabývat procesy spalování v krbu. Nebylo tomu tak proto, abych tím dráždil odborníky, jak to tak možná vypadá, ale šlo mi pouze o spravedlnost. Posuďte sami:

Dejme tomu, že pan Měchura si koupil nový mercedes a všude se chlubí, jaké má výborné zrychlení na 100 km/h za 9,6 sekundy. Soused, např. pan Hájek (shoda jmen s doc. Ing. Miroslavem Hájkem, ředitelem odboru ekonomických nástrojů Ministerstva životního prostředí je samozřejmě čistě náhodná), se zdravě naštve, koupí si bavoráka, který má výrobcem deklarované zrychlení na 100 km/h pod 9 sekund a vyzve pana Měchuru na souboj. A co se nestane – Hájkův bavorák nestačí Měchurovu mercedesu! Jako racionálně uvažující odborník si pan Hájek nejdříve ověří v akreditované stanici technické kontroly, zda jeho vůz skutečně má výrobcem deklarované zrychlení na 100 km/h pod 9 sekund, a když mu to potvrdí, tak dříve, než šlápne do měkkého a nařkne pana Měchuru z čipování motoru, vyzve ho, aby si i on dal prověřit svůj vůz do téže STK. Výsledek ale i v tomto případě potvrdí správnost údajů výrobce! Ještě jednou se tedy postaví oba vozy na startovní čáru, motory zaburácí a obě auta vyrazí – a opět od startu až do maximální rychlosti obou vozů 220 km/h, tedy během 33 sekund Měchurův mercedes nechává Hájkův bavorák za sebou. Až – až na jedinou výjimku - pouze na jedinou sekundu, mezi 99 a 101 km/h je Hájkův bavorák o kousek před Měchurovým mercedesem. Jak to?

Celý vtip je totiž v tom, že Měchurův mercedes musí řadit na trojku již při 99 km/h (a zdržet se tak právě o tu sekundu, po kterou řadí a motor netáhne, takže ho bavorák předhoní), kdežto Hájkův bavorák až ve 101 km/h. A tak, i když právě jen tato jediná krátká výjimka potvrzuje výrobcem udávané tabulkové parametry, v praxi bude situace úplně jiná – po 97% doby bude vítězit mercedes a jen po 3% doby bavorák. Ale protože se státní dotace Státního fondu zrychlení dle rozhodnutí příslušných úředníků příslušného ministerstva vyplácejí jen opravdu „tzv. kvalitním“ vozům s tabulkovým zrychlením na 100 km/h pod 9 sekund, dostane je pouze bavorák a mercedes ne. A všichni lidé si proto začnou kupovat bavoráky, a to v zájmu vyššího zrychlení!

A obdobná situace je ve vyplácení dotací ze Státního fondu životního prostředí dle programu 1.A.a Kotle na biomasu. Tyto dotace mohou obdržet jen ti občané, kteří požádají o dotaci na kotel, který má minimální účinnost při jmenovitém výkonu 80 % a spadá emisně dle ČSN EN 303-5 do 3. třídy. A nikoho už nezajímá, že tyto kotle ve skutečnosti pracují po 100 % doby svého provozu s účinností pod 80 % (a často dokonce pod 50 %) a s emisemi, které se ani zdaleka nepřibližují výše uvedené normě, což je na trestní oznámení proti SFŽP, který takto mrhá státními penězi daňových poplatníků, tedy nás všech. Ale na druhé straně o tuto dotaci nemohou požádat majitelé teplovodních krbů, a to ani když splňují podmínku 80 % účinnosti při jmenovitém výkonu, se kterou dokonce pracují po 95 % své provozní doby, a to s emisemi podstatně lepšími než běžné teplovodní kotle. Opravdu je to tak v pořádku?

Já si myslím (a věřím, že nyní i Vy všichni, kteří jste dočetli mé články až sem) že ne, a proto, když jsem neuspěl u (nez)odpovědných příslušných úředníků ministerstva životního prostředí, musel jsem se pustit do veřejné obhajoby teplovodních krbů, byť mi to vůbec nepřísluší. A je nyní na novém ministrovi životního prostředí, aby zrevidoval vyplácení dotací na spalování biomasy tak, aby byly opravdu v souladu s jejím efektivním využití. První krok – odvolání dosavadního ředitele Státního fondu životního prostředí – již pro to udělal. Přejme mu tedy i nadále šťastnou ruku při dalších personálních změnách ku prospěchu nás všech.

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

Zemědělští výrobci pelet, braňte se "vynálezům"
Biomasa z energetických rostlin
Biomasa z energetických rostlin
Energetická biomasa - nový program pro zemědělce
Ověřování energetických rostlin v provozních podmínkách
Využití biomasy pro lokální a centrální vytápění

Zobrazit ostatní články v kategorii Spalování biomasy

Datum uveřejnění: 25.12.2006
Poslední změna: 11.5.2007
Počet shlédnutí: 315599

Citace tohoto článku:
MĚCHURA, Petr: Topenářský axiom konečně prolomen!. Biom.cz [online]. 2006-12-25 [cit. 2025-05-03]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/czp-kapalna-biopaliva/odborne-clanky/topenarsky-axiom-konecne-prolomen?all_ids=1>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:

27 Dec 2006 14:29

výrobce

Autor: Pavel Pleva www:

Existuje nějaká firma, kterou může s důvěrou laik požádat o kompletní instalaci výše zmíněného systému na klíč? Při čtení mi je vše jasné. Stejně tak je mi jasné, že jako neodborníkovi mi dá tento systém mmnohem více práce, než když si na něj vydělám prací, kterou umím.
Odpověď


odsazeni

27 Dec 2006 14:50

výrobce

Autor: Lederer www:

Vážený pane Plevo, mám podobný názor na celou věc. Pokud by se Vám ozvala firma, která je schopná instalovat vše kompletně, prosím, dejte mi zprávu. S pozdravem Ivo Lederer
Odpověď


odsazeniodsazeni

05 Mar 2007 10:00

výrobce

Autor: Hradec www:

Dobry den pane Lederer a pane Plevo, podarilo se Vam najit nejakou firmu, ktera by byla schopna podobny system uspesne nainstalovat? dekuji s pozdravem Hradec
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

05 Mar 2007 10:06

výrobce

Autor: www:

Bohužel ne. Ale moc jsem pro to neudělal. zatím řeším problém se stavebním povolením na dům apod. S pozdravem Lederer
Odpověď


27 Dec 2006 16:26

firma

Autor: Petr Mchura www:

Taky bych takovou firmu uvítal! :-))) Neboť já se také živím něčím jiným (zvláště když tohle vše dělám zdarma, byť na úspory energií mám živnosťák). Ale ten trojcestný termoventil si můžete lehce odmontovat sami, respektive přesvědčit instalační firmu aby ho neinstalovala (a ještě ušetříte). Na tom ostatním pracuji, ale zatím se mi žádná taková firma neozvala. Jinak instalovat to dle schématu umí každá instalační firma - a schémata jsem vám dal už k dispozici (a zdarma, díky jejich autorovi, který je dle mých propozic nakreslil) Jak udělat to ostatní je sice popsáno, ale problém je najít nějakou firmu, která by byla schopna to instalovat se zárukoou, když to není (kromě mne) nikde odzkoušeno. A bohužel výrobci kotlů a krbů se toho (přes moje několikeré přemlouvání) zatím nechytli. A přitom jedině oni (kromě zkušebních ústavů) mají možnost to prozkoušet. Místo pomoci mi ale házejí klacky pod nohy - např. mi pro jistotu zakázali publikovat na topenářském serveru TZB-INFO! Co kdyby ty jejich kotle pak nikdo nechtěl.... Jedině u regulace je možná cesta buď přes tu původní, kterou mi dělala firma Šimčák-elektro nebo ve spolupráci s jedním z diskutujících připravujeme jiné jednodušší řešení. Ale ještě to chvíli potrvá. Takže pokud byste o někom věděli, dejte mi vědět!
Odpověď


odsazeni

31 Dec 2006 17:55

firma

Autor: Vtkovsk Miroslav www:

Dnes 31.12.06 místo toho, abych se silvestrovsky veselil, jsem s velkým překvapením narazil na toto téma a věci související. Nedalo mi to, abych Vás všechny informoval o tom k čemu jsem se sám dopracoval. Ve všech názorech pana Měchury se stoprocentně ztotožňuji. Předesílám, že nejsem topenář, ale obyčejný člověk technicky zvídavý, který si adaptoval svépomocně starou chalupu se 160m2 obytné plochy, kterou přechodně obývám. Před rokem a půl došlo na topení. Navrhl jsem si a udělal topení, podle informací z Internetu a zkušeností topenářů. Použil jsem krbová kamna Grad Max v výměníkem 13/7kW a akumulační nádrží 600 l a 8ks radiátory Radik. Topil jsem letos jaro až podzim a je jasné, že: 1. Kamna nemá smysl provozovat bez AKU nádrže, je potřeba aspoň nějaká, ať má objem 500 nebo 2500 litrů. To je jasné z jiných přízpěvků. 2. U kamen jsem použil termostatický ventil firmy Regulus TSV1. Po zatopení než ventil otevřel, uteklo hodně tepla do komína a při provozu hodně škrtil průtok topné vody. Vyndal jsem z něj termostatickou vložku a uzavřel bypass. Topil jsem ne zrovna suchým dřevem ( půl roku sušeným, protože jsem jiné zatím neměl ).Předávání tepla do vody se výrazně zlepšilo. Očekával jsem kondenzaci a s tím, že kotel rychle shnije, ale na horním trubkovém výměníku žádný lesklý dehet není, je suchý a dá se pohodlně vyčistit ocelovým kartáčem do čista. Takže, myslím si, že je to tak, jak říká pan Měchura. 3. Axiom 3 je topit suchým dřevem. Má to skutečně zásadní význam. Tímto bodem ale už opravdu "nosím dříví do lesa". Zdravím Všechny nadšence topení v r. 2007, Kdo tomu věří, ať si t.ventil ke krbu nedává, kdo ne, ať ho použije a na zkoušku si může z něj vložku vyndat, vyzkoušet a pak zase vrátit. Tomu ostatnímu už každá topenářská firma musí rozumět. M.Vítkovský
Odpověď


odsazeni

18 May 2007 11:01

firma

Autor: TomSilver www:

Moc Vam pane Mechura dekuji za schema a hlavne za tu informaci ze TO JDE! Kdyz se zacaly obevovat solarni panely a prvni krby a krbova kamna s vlozkami, mel jsem podobny napad ale nechal jsem se odradit prohlasenimi ze to bude drahe a ze to nejspis nebude ani fungovat. A ejhle, slovy klasiku .. "ono to jde!, a ono to slo dycky!". Preci jen mam dotazy: - nasel se nekdo ochotny toto dodat naklic ?? - kolik Vas toto cele odhadem stalo ?? dekuji tom silver
Odpověď


odsazeniodsazeni

18 May 2007 12:34

firma

Autor: Mchura www:

K dodání na klíč zatím o nikom nevím. Odhadem akunádrž 40000 (dělal soused za režijní cenu), nádrž TUV Rolf 60000, krbová vložka 45000, obestavba krbu 20000, regulace 20000, výměníky krbové 2 x 8000, kolektory už nevím, expanze, trubky 25000 + práce min. 50000 + moje know-how
Odpověď


odsazeni

21 Dec 2012 20:24

firma

Autor: Hejl www:

Pane Měchuro velmi se mi líbí jak máte toto téma zpracováno. Jen bych podotknul: 110 % účinosti Vašeho krbu co uvádíte na začátku článku, připadá mi to přitažené za vlasy až zavádějící! Opravdu je těžké najít řemeslníka který přemýšlí zdravým selským rozumem ale existují. Hlavní výhodu Vaší konstrukce vidím použitím akumulační nádrže a díky tomu možnost provozovat krb v ideálním spalovacím režimu. Tuto možnost mají i uživatelé kotlů. Ve spojení akumulační nádrže s jakýmkoliv teplovodním topidlem lze jej provozovat v ideálním (ekonomickém) režimu. Sám momentálně akumulační nádrž do topného sistému přidávám. Ač to není zrovna levné, věřím že se mi tato investice vrátí.
Odpověď


odsazeniodsazeni

14 Feb 2013 13:17

firma

Autor: www:

Samozřejmě doporučuji akunádrž též pro kotle, ale u nich není bohužel nezbytná, takže se takřka nepoužívá, kdežto u teplovodních krbů je naprosto nezbytná.
Odpověď


27 Dec 2006 21:17

kondenzace spalin

Autor: vasek www: vasek

mam podobny vynalez a jsem s tim spokojen
Odpověď


odsazeni

27 Dec 2006 21:27

kondenzace spalin

Autor: Petr Mchura www:

Tak se pochlubte! Ať v tom nelítám pořád sám :-)))
Odpověď


27 Dec 2006 21:17

kondenzace spalin

Autor: vasek www: vasek

mam podobny vynalez a jsem s tim spokojen
Odpověď


28 Dec 2006 07:43

Schemata

Autor: J.ern www:

Dobrý den pane Měchuro, bohužel ta schemata jsou příliš malá, aby se z nich dalo něco vyčíst (alespoň na mém prohlížeči) a ani vytištění moc nepomohlo. Mohl byste je zveřejnit nebo mně je poslat s větším rozlišením. Moje e-mailová adresa je u příspěvku, ale pro jistotu: jan_cerny@centrum.cz. Ještě by mě zajímala výška těch výměníků. Děkuji, J.Černý
Odpověď


odsazeni

28 Dec 2006 08:50

Schemata

Autor: Petr Mchura www:

Zkuste si na schemata ťuknout - měla by se Vám (jako mně) na obrazovce zvětšit. Rozlišení je OK - problém bude asi ve Vašem počítači, takže přeposlání by to asi nevyřešilo
Odpověď


odsazeniodsazeni

28 Dec 2006 09:33

Schemata

Autor: J.ern www:

Děkuji, teď je to v pořádku, zkoušel jsem to i předtím, ale obrázek byl úplně rozmazaný. Teď už to funguje v obou prohlížečích. Hlavu si s tím nelámu, hlavní věc je výsledek :-)) Mějte se pěkně, J.Černý
Odpověď


28 Dec 2006 20:35

kondenzace spalin

Autor: vasek www: vasek

Vas zajem me potesil ale nejsem zadny odbornik abych mohl muj vymysl prezentovat verejne.Ja to vymysleny selskym rozumem a nedovolil bych si slova odborniku menit.Tady vam poslu e-mail cokoli vas bude zajimat rad odpovim abych nekecal do vetru. svetelsky@orlice.net
Odpověď


odsazeni

28 Dec 2006 20:51

kondenzace spalin

Autor: Petr Mchura www:

Potěšil jste mne upřímným sdělením, že nejste odborník, to já ale před rokem také nebyl, a teď jim matu hlavu. Tak si z toho nic nedělejte. Je to možná divné, ale ty nejlepší nápady mívají často právě neodborníci. Kdysi, když jsem studoval matematicko-fyzikální fakultu UK, tak mi bylo též divné, proč právě první ročníky učí profesoři, a naopak v posledních ročnících přednáší jen asistenti. Až mnohem později jsem pochopil, že profesoři sice mají obrovské znalosti, ale chybějí jim nápady, kdežto čerství študenti, netknuti poučkami a zásadami jsou na tom právě naopak, takže se to výborně doplňuje. Přeji mnoho úspěchů a určitě se ozvu - kdo ví?
Odpověď


05 Jan 2007 06:50

Tepelna ucinnost

Autor: Vachaf www:

Myslim, ze se shoduji s panem Mechurou ve vetsine jeho zaveru. Podotkl bych, ze snad ten nejvetsi prinos jeho zpravy je snad ono zdurazneni nutnosti provozovat zarizeni na spicce jejich ucinnosti, t.j. nutnost instalace akumulatoru tepla jako jsou ony vodni nadrze. Pokud CSN nuti instalovat predimensovane kotle do rodinnych domku meli by se panove zodpovedni za danou sekci one specifikce rychle dohodnout o novelizaci. Dale pak bych si tez myslel ze vetsi prebytek vzduchu se kterym krb pracuje zredi koncentraci SO2/SO3 ve spalinach a takto dale snizi jejich kondensacni bod vice nez cim prispeje k oxidaci SO2 --> na SO3, kteryz kyslicnik je obycejne onou hlavni korosivni latkou ve spalinach. Ponekud bych ale polemizoval s tvrzenim ze predehrev vzduchu v obyvacim pokoji prispiva k ucinnosti jednou jak se zahrne teplo potrebne k ohrati prisateho studeneho vzduchu do pokoje a obvzlaste pokud vam proteka pres vase bose nohy. To mam prosim z prvni ruky. Muj krb si bude nadale nasavat vzduch zvenku. Jinak gratuluji za originalitu vyrcennych nazoru /FJV.
Odpověď


odsazeni

05 Jan 2007 12:49

Tepelna ucinnost

Autor: Petr Mchura www:

Přátelé, když jsem na tomto portálu publikoval vloni na jaře svůj první článek, tak vzbudil obrovský rozruch a velkou diskusi, především asi díky zpochybněním od ing. Lyčky, jinak redaktora časopisu Vytápění a instalace a konstruktéra a výrobce kotlů LING, kterému bych chtěl tímto opravdu upřímně poděkovat, neboť nebýt jeho zpochybnění, tak bych tato pokračování vůbec nenapsal. Současné diskuse se však už neúčastní, za to pravděpodobně díky jeho negativním posudkům na tyto mé články nemohou vyjít na specializovaném topenářském portálu tzb-info. Tím dochází k paradoxní situaci, že čtenáři tzb-info si je musí chodit číst sem na biom (proto ten obrovský nárůst čtenářů - za pouhý týden přes 2000!), ale diskutují na tzb-info (za několik dnů přes 100 příspěvků!). Nerad bych vás o tuto zajímavou a poučnou diskusi, týkající se především problémů kondenzace a účinnosti kotlů, ochudil, takže bych pro změnu tentokrát doporučil vám, podívat se v případě zájmu na ni na Diskuzní skupina: Porovnání nákladů na vytápění http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=10 a případně se do ní i zapojit, neboť vím, že i zde jsou výborní odborníci, kteří jistě mají k tomuto tématu co říci. Včetně ing. Lyčky, neboť tentokráte stojí na stejné straně barikády biopaliva kontra plyn. Pro upřesnění jsem zkopíroval úryvek z diskuse dnešního dne: Vážení přátelé, že ta naše diskuse není vůbec samoúčelná, jsem si právě ověřil, když jsem se opět začetl do článků ing. Valenty: Kondenzační kotel pro každého (tzb-info, únor - březen 2002), kde v části I. a VI. jsou diagramy kondenzace zemního plynu v závislosti na lambdě a též tento text: "Z diagramu je patrné, že v ideálním případě po spálení 1 m3 ZP zkondenzuje až 1,36 kg vlhkosti. Děje se tak při ochlazení spalin o λ = 1 na teplotu 25 °C. Při větším ochlazení, např. na teplotu 15 °C, která je někdy referenční teplotou při definici spalného tepla, bude množství ještě větší. S rostoucí hodnotou l samozřejmě měrná zkondenzovaná vlhkost a stupeň kondenzace značně klesají." To, proč v definici spalného tepla je uvedena referenční teplota právě 25 oC jsme si už vysvětlovali a je to pochopitelné (nejobvyklejší teplota ve zkušebnách), to že při lambda=1 při ní dochází ke stupni kondenzace 100% je možná náhoda (nebo je to definice? - je stupeň kondenzace 100% totéž co úplná kondenzace??? - z té citace nahoře to tak nevypadá!), ale proč (a od kdy?) se v té definici objevuje též divná druhá referenční teplota 15 oC, která samozřejmě lépe vyhovuje skutečným, tedy reálným podmínkám spalování plynu při lambda=1,2 - 1,5 ??? Při teplotě 25 oC by totiž nestačilo při této vyšší lambdě vše dostatečně zkondenzovat. Takže pokud bychom na tuto nižší teplotu totiž nesestoupili, tak bychom museli tu teoretickou "účinnost" snížit ze 111% na 110% (viz tam graf, pokud si ho budete axtrapolovat do 15 oC, je jen do 25 oC - nevím zda úmyslně). Zkrátka je to od plynařů obdobné svinstvo, jako kdyby se spalovači biomasy (a je jedno zda kotlaři či kamnaři či krbaři) spolu domluvili, že napříště budou jako referenční vlhkost dřeva považovat tu hned po pokácení, tedy cca 60% (místo dle ČSN 15-20%), a od toho odvíjeli účinnost svých zařízení. Takže ty by pak snadno měly při topení suchým dřevem "účinnost" i přes 160%! Já chápu, že pokud plynaři nechtěli zavádět jiný pojem než výhřevnost a spalné teplo, tak tu referenční teplotu museli posunout dle svých potřeb, ale o to více je jasné, že je nyní třeba hledat jinou referenční definici, která by byla společná pro všechna paliva a umožnila objektivní porovnání jejich reálných přínosů energií pro vytápění bytů. A to je to co hledáme, o čem diskutujeme - měla by to být jednotka, která by udávala množství získané energie v závislosti na spalném teple paliva a navíc i rozdílu teplot do domu vcházejícího paliva (tedy přesněji paliva + jeho vlhkosti + vzduchu proudícího do kotle) a z domu odcházejících spalin (přesněji směsi spalin, které se zúčastnily spalování + zbytek, který se termicky neúčastnil spalování) v závislosti na jejich množství. Je to tak???? .
Odpověď


odsazeniodsazeni

05 Jan 2007 13:00

Tepelna ucinnost

Autor: Petr Mchura www:

Lépe se vám ta diskuse bude asi hledat, když do ní přímo skočíte na http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=103374&start=0#text120 Ten původní odkaz je širší - musíte pak do ní přes téma "Výhřevnost zemního plynu", kde původně nevinně začala.
Odpověď


odsazeni

05 Jan 2007 12:55

Tepelna ucinnost

Autor: Petr Mchura www:

Já ten problém nemám, ale pravdou je, že můj krb si může nasávat vzduch i z druhé místnosti. A asi i proto, že to má blíž ke 2 francouzským oknům, tak proč by ten chladnější vzduch táhnul přes moje (bosé) nohy. Ten problém ale velmi dobře znám od souseda, který si nechal udělat mnohem menší krb, než mám já, ale otevřený. A když topí (a stačí i jen málo), tak ta keramická podlaha před krbem v délce několika metrů má o několik oC nižší teplotu, než vedlejší, což je velmi nepříjemné. A to má vyvedeno sání i přes zeď ven! Ten předehřev vzduchu je zdarma, protože jinak kvůli hygienikům bych ho musel vypustit ven okny, takhle mi tedy krb funguje jako nejlevnější výměník vzduchu.
Odpověď


odsazeniodsazeni

08 Jan 2007 05:39

Tepelna ucinnost

Autor: Vachaf www:

Vazeny pane Mechura; Dekuji za odpoved, je videt, ze tento problem Vam lezi na srdci a ze se snazite trochu pohnout s topenarskym “establishment”. To neni snadne nikde. Ceskou topenarskou scenu dobre neznam (40 let jsem pobyval v Kanade a USA) ale dovolil bych si udelat par zaveru z toho co jsem si precetl v ruznych prispevcich: 1) Problem s predimensovanim domacich topnych agregatu je zrejme vsude. Typicky americko/kanadska plynova vzduchova pec bezi na optimalni vykon…ale v prumeru poze 10-20 min v hodine a za tplejsich dnu I mene casto. Z cele doby kdy horaky pracuji pouze ~65% casu pracuje ventilator a rozvadi teply vzduch do domu. Zbylych 40% casu se bud vymenik ohriva nebo ochlazuje s nepouzitelnym teplem unikajicim do komina. Takze ztraty jsou v techto castych cyklech a v uzkem nastaveni pasma termostatu (+/- 1C). Tady to prozatim mnoho lidi jeste nevyrusuje neb ten plyn mame za humny. Nemame na to nevhodne normy ktere nas to nuti delat ale vysledek je stejny. Pokud ceske plynove kotle pracuji timto zpusobem muzete jeste nejaka ta procenta z jejich ucinnosti odecist. 2) Souhlasim a podporuji vasi ideu topeni na optimalni vykon do zasobniku. To je klicove rozhodnuti I kdyz je to investicne narocnejsi. Nechal jsem si napriklad predloni postavit vetsi krb ve vetsim dome (na Pisecku) jak jsem zjistil skupinou nekomptentnich topenaru. Vymenik je nedosttechy a nevhodne konstruovnay a clkove to je amaterska slatanina ktera je tedy v podstate pro kocku. Jiz jsem jej chtel zbourat a nahradit kotlem az jsem narazil na vase Vase argumenty a prisel k nazoru, ze by se to mozna dalo zachranit pridanim dalsiho vymeniku a akumulacni nadrze. Bude to zajimavy project, budu na tom dale koumat. Pokud to vyjde budu Vam dluzit za neprimou konsultaci. 3) Nejsem si vsak jist proc by dobre construovany kotel, ktery by pracoval na optimalni vykon (a radne spalil vse co ma) by mel byt a priori mene ucinny nez krb, pokud rozumim nekterym Vasim argumentum. Krb se svym prebytkem vzduchu by mel mit spaliny chladnejsi --> snizeni teplneho gradientu pro prestup tepla,kteryz nedosttek by mohl byt ale castecne, ci znacne, kompensovan vetsim objemem spalin a jejich rychlosti --> zvyseni ucinnosti prestupu tepla…pokud ovsem tepelny vymenik je dostatecne velky a radne konstruovany, coz casto, jakoz i v mem pripade, neni. Potencial obou agregatu si myslim by mel byt podobny pokud jsou radne dimensovany, konstruovany a provozovany...t.j. nakonstruovany tak aby pracovaly pokud mozno 100% casu. A pokud je potreba vetsi vykon druhy ci treti modul by se pridal tak aby zase vse pracovalo pokud mozno na 100% casu a v rozmezi sve maximalni ucinnosti. 4) S cim mam ale mirnou potiz je verit vasemu prohlaseni, ze “ten předehřev vzduchu je zdarma, protože jinak kvůli hygienikům bych ho musel vypustit ven okny, takhle mi tedy krb funguje jako nejlevnější výměník vzduchu.” Nevim kolik m3 /h ci vymen objemu domu /h ceske normy pozaduji, ale dovedu si predstavit radne bezici velky krb jak mava se zaclonami …coz pri -20C venku by bylo mene nez prijemne. Myslim ze krb spotrebuje podstatne vice vzduchu nez je treba na udrzeni normalni vymeny pokud tedy nekouri do mistnosti a takto si vynucuje jeho agresivnejsi vymeny, coz bych ale nepocital jako vyhodu. Ja bych stale preferoval rozdeleni spalovaciho vzduchu na vnitrni -to co je treba k normalni vymene vzduchu a zbytek by mel podle mne, prichazet zvenci. Nevim jaka je ceska norma ale nove kanadske domy jsou na priklad pomerne dobre utesnene (uvazuje se o ralaxaci norem z duvodu zdravotnich ) a krb by pravdepodobene nemel ani dobry tah pokud by nemal pristup k venkovnimu spalovacimu vzduchu. Jinak preji “lovu zdar” snad se Vam podari pohnout nekym v CSN a ve vlade aby se delaly prakticke a rozumne normy. Ja bych to jen uvital neb jsem koupil farmu v Cechach a chtel bych zacit pestovat rostliny na horlavou biomasu pokud to jen trochu bude mozne. S pozdravem F.J. Vacha Calgary
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

08 Jan 2007 12:40

Tepelna ucinnost

Autor: Petr Mchura www:

Vážený pane Vácho, děkuji za Vašío odpověď ad 1), která potvrzuje, že mé názory platí i na druhé straně zeměkoule. Co se týče ad 2), myslím, že platí také, schopných lidí je bohužel všude málo. Ad 3) Vycházíte asi z techniky na druhé straně zeměkoule. Myslím, že je to stejné, jako kdybyste porovnával americká a evropská auta. My té energie v Evropě máme opravdu podstatně méně a především ji máme oproti Americe vysoce zdaněnou spotřební daní, takže se snažíme s ní trochu šetřit. Takže naše krby v posledních 5 letech se podstatně vylepšily, jejich účinnost šla hodně nahoru a to patrně i kvůli snížení přebytku vzduchu (lambda), který z těch bývalých až 10 (u otevřených krbů) klesnul někam na 1,5, takže se patrně ty nejlepší krby už vyrovnají kvalitním kotlům na dřevo. Přesně to ale nevím,zatím jsem to nikde nenašel, nicméně není důvod si myslet něco podstatně jiného. Takže ta vaše připomínka opravdu platila ještě před pár lety, nyní se ale ztrácí již své opodstatnění. Ad 4) A s tím souvisí i odpověď na vaší 4 otázku - toho vzduchu je třeba nyní podstatně méně, a dokonce jak jsem si ověřil, tato jeho potřeba odpovídá (čistě náhodou, opravdu za to nemohu) potřebě hygienické minimálníé výměně vzduchu v obytných místnostech alespoň dle našich hygienických norem (někde ve svých článcích mám přesný výpočet). Máte pravdu, i u nás se běžně již používají těsná plastová okna, pak je ale třeba je buď otevírat nebo mají mikroventilační štěrbinu právě z těchto důvodů, aby byla dodržena norma. A i z těchto důvodů krb si svůj vzduch raději než zvenku okny tahá dveřmi do ostatních místností, tedy vlastně z celého patra, takže toho vzduchu má ve finále dost. Ale lze to řešit samozřejmě v případě potřeby i koaxiálním komínem (běžně vyráběný dvouplášť), kde se nasávaný vzduch ohřeje o spaliny a zvýší tak ještě více účinnost krbu, a to, dle mých výpočtů, bez nebezpečí kondenzace spalin v komíně, protože i přes vyšší účinnost díky tomu, že krb běží vždy naplno, tedy s několikanásobným výkonem oproti kotli, takže komín zůstává i tak dostatečně vyhřátý. Vaši dalším aktivitám (s biomasou a farmou) přeji zdar. Já takovou odvahu nemám, tak rád tomu napomáhám alespoň takhle. I díky odvaze www.biom, neboť kotlařská loby se postarala o to, že na topenářském portálu tzb-info tyto své názory už publikovat nesmím. To by se mi asi v Americe stát nemohlo. Přesto jsem rád že žiji tady, i když je to boj. Tak ať ten boj tady též vyhrajete. Petr Měchura
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

22 Dec 2012 07:43

Tepelna ucinnost

Autor: Hejl www:

Zdravím pánové a děkuji za rozmanité příspěvky. Bez nich by člověk jako laik zůstal uzavřen v krabičce vytvořené oborníky. Jelikož se alespoň snažím používat zdravý selský rozum je boj s některými lidmi opravdu těžký, to neva, když člověk opravdu chce tak se nakonec k správným informacím dostane. Tak konečně abych se dostal k té účinnosti: Setkal jsem se s topidlem o kterém si myslím že jí má téměř nepřekonatelnou. Je to pec vyložená kvalitním šamotem a dobře o izolována, kde při spalování stoupá teplota k 2000 °C (dokonalé spalování). Za ní je vetší akumulační nádrž udělaná jako výměník. Ven vychází spaliny téměř o stejné teplotě jako je teplota v tomto výměníku (plné využití tepla obsaženého ve spalinách.) Hejl
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

16 Feb 2015 18:36

Tepelna ucinnost

Autor: www:

Chválím! nemáte bližší informace?
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

16 Feb 2015 18:37

Tepelna ucinnost

Autor: Mchura www:

Chválím! nemáte bližší informace?
Odpověď


odsazeni

02 Mar 2017 21:09

Tepelna ucinnost

Autor: kosjan www:

píšu sice pozdě, ale musím. Pán si asi plete pojmy z dojmy. Píše o tom, že krb samotný má ověřenou účinnost do vody 60 %, ale zřejmě tím myslí podíl vyzařovaného tepla na celkovém teple co krb vyrobí. To nemá s účinností nic společného. Účinnost se dá stanovit jenom jako celková, neboť účinnost výměníku do vody je závislá na tom, kolik tepla je pro výměník určeno a kolik ho získal. Získané teplo se nechá snadno změřit, ale nikdo neví, kolik ho výměník mohl získat, kdyby fungoval na 100 procent. Zrovna tak, jako nelze snadno zjistit účinnosti jednotlivých částí, nelze tyto účinnosti sčítat tak jak to dělá. Porovnávání kotle a krbu s motorem v autě je sice efektní, ale o ničem. Píše, jak je spokojen, že v krbu nic nekondenzuje a může tam pouštět studenou vodu. Bude to tím, že kondenzace taky mimo jiné nevzniká, když je spalovacího vzduchu hodně a tento stačí vzniklou páru odvést do komína. To je ale zase na úkor účinnosti spalování, neboť musí ohřát spoustu vzduchu.
Odpověď


odsazeniodsazeni

08 Apr 2017 21:50

Tepelna ucinnost

Autor: Mchura www:

Píšete opravdu dost pozdě, a to že hned dvakrát vás neomlouvá :). Pojmy s dojmy si pletete ale vy - já vycházím z technických podkladů výrobce krbu Edilkamin, kde je uváděná celková účinnost krbu, italsky Rendimento Globale 81,4 %, a účinnost do vody(tedy nikoliv účinnost výměníku)Rendimento alläcqua 59,6 %, vše jako průměr ze 3 měření. Takže tam i mnou uváděná účinnost do vody nemá nic společného s vaší účinností výměníku a samozřejmě je ji nutno sčítat s účinností do vzduchu či okolí, což nám dá celkovou účinnost krbu. těch zbývajících cca 20 % odejde komínem a nedopalem. Co se kondenzace týče, ten přebytek vzduchu ve správně vyregulovaném krbu není o moc větší než v kotlích (právě kvůli co nejvyšší účinnosti), kde ta kondenzace ale běžně vzniká (především při topení na částečný výkon), takže to tím určitě nebude :) Navíc bych musel kontrovat, že vlhkost vzduchu v uzavřených obytných místnostech je často tak vysoká, že běžně dochází ke kondenzaci i na chladnějších stěnách místností, které mají teplotu podobnou teplotě zpátečky mého krbu, na které mi přes to nic nekondenzuje. Jak je to možné? Tak zkuste něco jiného, ať tu diskusi zase po létech rozpohybujeme :)
Odpověď


odsazeni

02 Mar 2017 21:10

Tepelna ucinnost

Autor: kosjan www:

píšu sice pozdě, ale musím. Pán si asi plete pojmy z dojmy. Píše o tom, že krb samotný má ověřenou účinnost do vody 60 %, ale zřejmě tím myslí podíl vyzařovaného tepla na celkovém teple co krb vyrobí. To nemá s účinností nic společného. Účinnost se dá stanovit jenom jako celková, neboť účinnost výměníku do vody je závislá na tom, kolik tepla je pro výměník určeno a kolik ho získal. Získané teplo se nechá snadno změřit, ale nikdo neví, kolik ho výměník mohl získat, kdyby fungoval na 100 procent. Zrovna tak, jako nelze snadno zjistit účinnosti jednotlivých částí, nelze tyto účinnosti sčítat tak jak to dělá. Porovnávání kotle a krbu s motorem v autě je sice efektní, ale o ničem. Píše, jak je spokojen, že v krbu nic nekondenzuje a může tam pouštět studenou vodu. Bude to tím, že kondenzace taky mimo jiné nevzniká, když je spalovacího vzduchu hodně a tento stačí vzniklou páru odvést do komína. To je ale zase na úkor účinnosti spalování, neboť musí ohřát spoustu vzduchu.
Odpověď


odsazeniodsazeni

08 Apr 2017 21:44

Tepelna ucinnost

Autor: Mchura www:

Píšete opravdu dost pozdě, a to že hned dvakrát vás neomlouvá. Pojmy s dojmy si pletete ale vy - já vycházím z technických podkladů výrobce krbu Edilkamin, kde je uváděná celková účinnost krbu, italsky Rendimento Globale 81,4 %, a účinnost do vody(tedy nikoliv účinnost výměníku)Rendimento alläcqua 59,6 %, vše jako průměr ze 3 měření. Takže účinnost do vody nemá nic společného s účinností výměníku a samozřejmě je ji nutno sčítat s účinností do vzduchu či okolí, což nám dá celkovou účinnost krbu. těch zbývajících cca 20 % odejde komínem a nedopalem. Co se kondenzace týče, ten přebytek vzduchu ve správně vyregulovaném krbu není o moc větší než v kotlích (právě kvůli co nejvyšší účinnosti), kde ta kondenzace běžně vzniká, takže to tím určitě nebude :) Navíc bych musel kontrovat, že vlhkost vzduchu v uzavřených obytných místnostech je často tak vysoká, že běžně dochází ke kondenzaci i na chladnějších stěnách místností, které mají teplotu podobnou teplotě zpátečky mého krbu, na které mi přes to nic nekondenzuje. Jak je to možné? Tak zkuste něco jiného, ať tu diskusi zase po létech rozpohybujeme :)
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

08 Apr 2017 22:49

Tepelna ucinnost

Autor: Mchura www:

To, že jsem i já odpověděl dvakrát, nebyla zlomyslonost vůči diskutujícímu (sami dobře víte, jak si jich vážím), ale když se můj počítač s odpovědí nemohl několik minut připojit na biom, tak jsem ho zresetoval a poslal ji znova. A tak vám ještě nádavkem řeknu, co se za ta léta přihodilo: Jak asi víte, nový ministr vyhodil neschopného hulváta ing. Hrubeše, přezdívaného Hrubý, se kterým jsem tvrdě bojoval a místo něj jmenoval nového ředitele SFŽP a náhle se podařilo prosadit kotlíkové dotace dle mých návrhů. Škoda že těch 22 miliard Kč na nesmyslné zateplování je už zcela v čoudu a chybí nám vyměnit 500 000 kotlů - což by na ně stačilo. Nechopného exministra Bursíka by měli za to zavřít, až by konečně zezelenal! Někteří výrobci kotlů a kamen (zatím spíše zahraniční) už dovolují teplotu zpátečky 30oC. Super expert Ing. Lyčka stále ještě nedokončil na začátku naší diskuse svůj avizovaný peletový krb, zatímco jiní výrobci ho už dávno uvedli na trh. Také nám přestal jaksi psát své odporné (pardon odborné) články, je sice dále v redakci časopisu, ale už jen spíše do počtu jako vedoucí rubriky dotazů, přičemž ale odpovídá za něj někdo jiný (naštěstí). Až do českých norem se dostaly moje tabulky a grafy skutečných a tabulkových účinností jako sezónní účinnosti (uvádím je už 5 let ve svých brožurkách k úspornému vytápění, nyní již vyšly v 6 vydáních za peníze rozumných inzerentů, celkem přes 15 000 výtisků!) Další desetitisíce kusů za peníze programu EFEKT ale vyjít nemohly, protože neschopní ministerští úředníci ministerstva průmyslu a obchodu mne vyřadili, protože jsem přihlášku podal 29. února v pondělí, a ne 28. února v neděli (neznají správní řád, a tak se s nimi už rok soudím). Na druhé straně expert Ing. Lyčka dostal dva roky za sebou od té samé komise 400 000 Kč pro své vydavatelství (založily ho jeho 2 dcery jen pro tento účel, aby ty peníze nedostal někdo jiný), aby mohl vydat ty své dvě brožurky o vytápění peletami. Zájem o ně je minimální, ani zadarmo je nikdo nechce (není divu), natož za peníze - prodává je (či se spíše o to pokouší) drze po 100 Kč, přestože na ně dostal od státu 100% dotaci! Pěkné svinstvo! Naštěstí ministra Mládka už vyhodili, takže ho nemá kdo krýt a tak podávám na něj trestní oznámení! Než ale Mládka vyhodili, tak jsem se s Mládkem osobně sešel a nezbylo mu, než celou hodnotitelskou komisi programu EFEKT do jednoho vyházet...I kvůli Lyčkovi. Lyčkovi se ale na oplátku podařilo mne vyšoupnout z komise hodnotitelů Grand Prix na For Arch, důvod je dle obchodního ředitele ABF Martina Františka Přívětivého (opravdu se tak jmenuje), prý oživení poroty, což má nepochybně pravdu, bude určitě hodně legrace, jsem totiž i novinář a pravidelně o těch výstavách píšu. Ale o tom zase příště. Pěkné dny a slunce v duši přeje Petr Měchura
Odpověď


10 Jan 2007 13:54

Autor: www:

Jestliže někdo uvažuje o podobném zařízení mohou mu pomoci stránky www.zortea.at, anebo také www.integra-sro.sk. Jsou tam zajímavá hydraulická zapojení i náznkay ovládání.
Odpověď


odsazeni

10 Jan 2007 14:25

Autor: Petr Mchura www:

Technicky to možná zajímavé je, výkonově pro rodinné domky už vůbec ne (jde o výkony nad 100 kW), natož pak cenově. Zdá se ale, že jde o solidní firmu, když na konci prospektu tvrdí, že investiční a provozní úspory mohou dosáhnout až 50%. Bez toho slůvka "až" bych jim vůbec nevěřil, takhle ale nic nenamítám. Já ale nepreferuji technické libůstky (byť se mi líbí a sleduji je), mně nejde o maximálně možné využití energie, tedy za každou cenu, ale jen o ekonomicky zdůvodnitelné, a to je trochu o něčem jiném.
Odpověď


odsazeniodsazeni

15 Jan 2007 11:09

Schemata

Autor: Karel Jedlika www: Karel Jedlička

Technicky to není nic zvláštního. Jedná se o t.zv. termohydraulickou výhybku, kterou topenáři znají spíše pod pojmem anuloid. Tady u těchto výrobků je ve spojení ještě s rozdělovačem a sběračem a údajně má přispívat k lepší hydraulice okruhů zdrojů a spotřeby. Také výkony zařízení začínají v referenční listině na výkonu 20 kW. Ve schematech ( oddíl Techische Zeichnungen- schema 034) je uvedeno také zapojení pro kombinaci zdrojů-kotle na biomasu a solárního okruhu a pro spotřebu v topném okruhu,ohřev teplé ( užitkové)vody a ohřev bazénu. Čili podobná kombinace jakou máte i Vy.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

06 Feb 2007 11:30

Schemata

Autor: Petr Mchura www:

Děkuji za informaci, také jsem po prostudování pochopil, že to není nic zvláštního (byť to tak na první pohled vypadalo), ale hlavně výkonově to začíná na 20 kW, tedy tam kde rodinné domky dávno končí a já se zde vytápěním hal krby nezabývám :-)))
Odpověď


10 Jan 2007 13:54

Autor: Karel Jedlika www:

Jestliže někdo uvažuje o podobném zařízení mohou mu pomoci stránky www.zortea.at, anebo také www.integra-sro.sk. Jsou tam zajímavá hydraulická zapojení i náznkay ovládání.
Odpověď


odsazeni

14 Jan 2007 19:19

Autor: Antonn imek www:

náhodou,ale se zájmem jsem si přečetl vaše příspěvky a zatím bych chtěl reagovatjen na něco,a to: - doporučoval bych opatrnost při přivádění vzduchu do krbu přes volný komínový průduch, řešil jsem jeden takový soudní případ a nahřátý vzduch působil kontraproduktivně - účinnost nových krbových vložek např. řady Dynamic od fy Romotop dosahují účinnosti kolem 82% - systém vytápění rodinných domků či malých provozoven pomocí akumulačních nádrží, kdy lze přivést teplo např. ze soláru, tep.čerpadla, krbu,alektrokotle a pod. a odebírat v čase dle potřeby pro ohřev teplé vody, podlahového vytápění,apod. - v současné době již platí normy pro krby,kachlová kamna i sporáky a tvoří konečně legislativní rámec pro slušné podnikání v oboru (ČSN 73 4230-32).
Odpověď


odsazeniodsazeni

06 Feb 2007 11:26

Autor: Petr Mchura www:

Vážený pane Šimáčku, děkuji za připomínky a upřesňuji: - vzduch do krbu není veden přes volný komínový průduch (byť u tzv. turbokotlů na plyn se to tak běžně dělá, a dokonce přímo jako "koaxiál", tedy jediným průduchem - blíže viz diskuse na tzb-info), ale přímo z obytné místnosti, kde odebírá zkažený vzduch, který by se stějně musel pouštět větráním ven - viz diskuse k původnímu mému článku z dubna, kde je to přesně početně odůvodněno včetně toho, že to množství odpovídá hygienické výměně vzduchu obytných místností. Přesto bych uvítal, pokud byste nám mohl sdělit podrobnosti k tomuto případu (pro poučení) - nepochybuji o tom, že pokud se výrobci krbů chytí tohoto nového trendu (který, jak pevně věřím, se mi podaří podpořit též dotacemi SFŽP), tak jejich účinnost půjde nahoru podobně, jak je tomu u ostatních kotlů - je to jen otázka investic do výzkumu a následného zavedení výrob inovovaných krbů - je však s podivem, že dosud, ač nabízím všude spolupráci při zavádění mých nápadů s výrobci krbů u nás i v zahraničí, tak se mi nikdo neozval?!?!?!
Odpověď


25 Jan 2007 12:56

Spalování biomasy v teplovodních krbech

Autor: Mchura www:

Vážený pane Měchuro, náhodou ze zájmu o OZE jsem se začetl do Vašeho opravdu zajímavého článku. Nemohu vzhledem ke své odlišné specializaci diskutovat o detailech, které Váš článek rozebírá, ale dovolte mi Vám doplnit informace o SFŽP ČR, kde máte jisté mezery a kde jsem expertem já. Fond se řídí Směrnicí MŽP o poskytování prostředků ze SFŽP ČR a jejich Přílohami I a II. OZE se týkají Přílohy II - to asi víte. Každoročně dochází k novelizaci těchto Příloh, přičemž jejich hlavní část prochází Vládou ČR. Novelizace se provádí ve vazbě na aktuální potřeby společnosti, vývoj a disponibilní prostředky Fondu. Mohl bych zde dlouze popisovat problematiku závazků ČR v oblasti čištění odpadních vod, problematiku skládek atd ( samozřejmě i OZE ), problematiku salda příjmů a výdajů, která byla Fondu zanechána po období 1998-2002, ale to by bylo na dlouhou debatu. Zpět - každá novelizace prochází nejednoduchým, několikanásobným připomínkovým řízením mezi SFŽP a MŽP a věřte, že fantazie jednotlivých odborů a jejich požadavky jsou velmi široké.....Je poměrně obtížné uhájit ekonomickou stabilitu Fondu a nalézt kompromis, neboť Fond je ze zákona o SFŽP MŽP podřízen, byť je samostatným subjektem jako ČIŽP, ČHMÚ, Cenia atd. Na rozdíl od nich ale nijak neparticipuje na státním rozpočtu jako jmenované subjekty a je životně závislý na výši úplat za znečiš%tování živ. prostředí a zábory zem. půdy. Tyto úplaty jsou dány jednotl. zákony o vodách, ochraně ovzduší atd. Výběr těchto poplatků má v letech permanentně klesající tendenci, kdežto požadavky na Fond ruku v ruce s napětím ve státním rozpočtu mají tendenci stoupající. Za své závazky si Fond ( potažmo jeho ředitel )ručí sám,není ničím a nikým kryt, přitom ovšem o poskytování podpory rozhoduje ministr ŽP s přihlédnutím k Radě Fondu jako svému poradnímu orgánu. Je tedy vždy třeba realitu chápajícího ministra, kterým min. Ambrozek byl, neboť za jeho a mého působení Fond dosáhl kladného salda mezi vytvořenými závazky a příjmy, což byl opak období předešlého. Závěrem - pokud si opravdu myslíte, že důvodem odvolávání ředitelů organizací, které přes všechny popsané potíže disponují jistými prostředky a to právě po volbách, je špatně nastavený jeden program OZE, pak se mýlíte. Je přece nad slunce jasné, že zde máme nové plánovací období, nové prostředky EU, nové priority.... Zdraví Vás Ing.Andrej Mudray, M.B.A
Odpověď


odsazeni

06 Feb 2007 11:16

Spalování biomasy v teplovodních krbech

Autor: Petr Mchura www:

Vážený pane Mudrayi, nejprve bych vám chtěl poděkovat za opravdu seriozní odpověď, byť se vás můj článek přímo dotýkal jako bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí, a za to, že čtete tento portál (byť asi výjimečně a s notným zpožděním). Jste opravdu hodný, že jste mi chtěl doplnit mé znalosti o SFŽP, ale asi už nemůžete vědět, že tento fond je vlastně "moje dítě", že jsem to byl já, kdo jeho vznik a strukturu (spolu s Fondem kultury) navrhl již počátkem roku 1989, tedy ještě před "sametovou revolucí", takže nebyl pak žádný problém ihned po vzniku MŽP počátkem roku 1990 tento návrh předat tehdejšímu ministrovi životního prostředí k realizaci. A protože jsem byl i u vzniku Výboru pro životní prostředí a urbanismus v České národní radě a později v Poslanecké sněmovně, kde jsem od jeho vzniku až do roku 1995 pracoval jako jeho tajemník, tak jsem se každoročně podílel i na schvalování podrobného rozpočtu tohoto fondu, takže o něm přece jen něco vím, byť možná už ne tolik, jako vy za ty poslední, tuším 3 roky, kdy jste pracoval jako jeho ředitel. Podrobné rozebírání úlohy a fungování fondu by asi čtenáře nezajímalo, tak se omezím pouze na to, že by mělo docházet k přerozdělování jeho prostředků ve vazbě na aktuální potřeby společnosti, jak píšete, a s čímž plně souhlasím. Je proto chyba, že se tak neděje, a to i přesto, že jsem podrobné materiály a odůvodnění pro zařazení teplovodních krbů předal již před více jak 2 roky jak příslušnému odboru ekonomických nástrojů MŽP, tak jsem to vše několikrát zaslal přímo i vám, jako řediteli SFŽP (a jestliže se to k vám nedostalo, tak je problém u vás). A přesto se nic nedělo, přičemž nešlo o to mi dát ihned zapravdu, ale v případě nějakých pochybností mi dát alespoň prostor si to vydiskutovat s odborníky, jak jsem několikrát nabízel - a to je to, co vám vyčítám. Jediným výsledkem mých snah totiž nakonec bylo, že aby bylo napříště zcela jasné, tak se při první novelizaci do podmínek dala natvrdo věta, že žádné krby, byť by byly pozlacené a s účinností třeba 300%, dotaci od SFŽP dostat nemohou! A to je to svinstvo a byl bych rád, kdyby jsme se mohli všichni dozvědět (a vy nám v tom můžete pomoci), kdo za ním stál, neboť to jde zcela jasně proti aktuálním potřebám naší společnosti. A pokud jste vy osobně učinil něco proti (byť to nakonec třeba nebylo schváleno), máte možnost se z toho vyvinit a ukázat na pravé viníky. Co se týče vytvoření kladného salda mezi závazky a příjmy fondu za vašeho působení, je třeba popravdě přiznat, že toho bylo dosaženo právě za vydatného zkrácení dotací na obnovitelné zdroje energie (biomasu) a solární systémy z až 50% na pouhých 25%, takže to zrovna jako velkou vaší zásluhu neberu. A právě proto, že těch prostředků je stále méně a méně, tak právě proto je třeba s nimi lépe a lépe hospodařit a alokovat je především tam, kde zisk z této investice bude nejvyšší - a to je právě u teplovodních krbů a proto o ně tolik bojuji (byť je nevyrábím, nemontuji a s jejich výrobci nijak nespolupracuji). O důvodech odvolání vás i dalších vedoucích pracovníků SFŽP a MŽP bych mohl jen spekulovat a proto jsem o něm nic bližšího ve svém článku záměrně neuváděl, jen jsem to uvítal, neboť doufám, že s novými lidmi na těchto funkcích půjdou tyto věci (jak alespoň doufám) lépe, kdežto s těmi původními jsem měl již ověřenou jistotu, že to určitě nejde - nic víc a ani nic méně. Proto vám přeji mnoho úspěchů ve vaší další práci, kde snad budete mít větší volnost při prosazování správných řešeních. A novému řediteli SFŽP doporučím, aby pravidelně četl tento portál, aby měl aktuální informace nejen od (někdy neschopných) úředníků MŽP, ale i z odborné praxe. S pozdravem JUDr. Ing. Ing. Mgr. Petr Měchura
Odpověď


odsazeniodsazeni

07 Feb 2007 12:06

Spalování biomasy v teplovodních krbech

Autor: Mchura www:

Vážený pane Měchuro, toto fórum jistě není určeno pro osobní korespondenci - dovolte mi proto poděkovat za Vaše přání mířící k mé osobě, ze kterého vyplývá i náznak realistického chápání situace. V další se omezím na dopľňující komentář : - ředitelem SFŽP jsem byl 4 roky - aktivní saldo Fondu za toto období činí cca 1,3 mld. Kč. Kdokoliv, kdo si prostuduje Výroční zprávy Fondu, může porovnat vývoj výdajů do jednotlivých oblastí podporovaných Fondem. Zároveň si může povšimnout i bilance příjmů Fondu z těchto oblastí a zaznamenat, že dotace z oblasti jedné saturují potřeby oblasti jiné, jejíž příjmy z úplat nestačí na krytí zájmu. OZE jako takové žádné příjmy Fondu netvoří a Fond tuto oblast podporuje z ostatních zdrojů. - nicméně protože Fond úspěšně administruje jednotlivé fondy EU, podporuje i projekty v OZE - Vaše tvrzení o masivním poklesu podpory této oblasti nelze přijmout - potřeby společnosti, jak uvádíte, se nedají chápat zúženým pohledem jednotlivých dílčích potřeb. Exituje masivní potřeba a závazek ČR v oblasti kanalizací, likvidace starých skládek a podobně. Při omezených zdrojích a nutnosti zachování ekonomické stability Fondu ( jak jsem uvedl )jako skvělého nástroje ochrany životního prostředí ( zde Vám patří za Vaši práci poděkování ) je nezbytné postupovat systematicky. - abych nevypadal jako nepřítel OZE, ujišťuji Vás, že opak je pravdou. Má diplomová práce v rámci MBA řešila problematiku metodiky posouzení vhodnoti lokality pro velké FVE, volbu pevných či otočných panelů, ekonomické bilance projektů atd. vše s použitím výpočtu efektivních ploch panelů pomocí spec. astronomických výpočtů. Musím říci, je to je velmi zajímavé - mohl jsem zde použít znalosti svého hobby-astronomie. - Můj návrh na zavedení nového programu na podporu zateplování fasád domů, který mohl nahradit některé jiné, neprošel. Určitě se mnou budete souhlasit, že úspory mohou být aktivní, kterými se zabýváte Vy i pasivní-tedy zateplování. Tento záměr považuji za dobrý, dostupný, účinný a snadno administrovatelný. Vážený pane Měchuro, pokud byste měl případně zájem na dalším kontaktu, jsem k dispozici na " mudray@raz-dva.cz". S pozdravem Andrej Mudray
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

09 Feb 2007 22:36

Spalování biomasy v teplovodních krbech

Autor: Petr Mchura www:

Vážený pane Mudrayi, děkuji za věcnou odpověď ohledně bilancí a priorit fondu, které jsou mi samozřejmě známy a plně chápu, že dosud měla přednost čistota vod před úsporami energií. A protože prostředky fondu jsou tím omezené, chápu, že za vašeho působení v čele fondu se snížila výše podpory OZE a Slunce z 50 na 25%, byť počet uspokojených žádostí se zvýšil (i když možná i proto, že se díky tomuto snížení podařilo uspokojit i ty žádosti, které čekaly na své vyřízení i několik let). Za to vy ale samozřejmě nemůžete, udělal jste v dané situaci to co šlo. Jinou věcí ale je, že tyto prostředky byly vypláceny na kotle s praktickou účinností pod 40%, zatímco na teplovodní krby s účinností 80% ne, což je zásadní chyba. Na druhé stzraně plně podporuji jakýkoliv program na zateplování domů, neboť je to ta nejefektivnější cesta pro úspory energií a předpoklad pro další opatření pro úspory. Já sám jsem svůj sluneční experimentální dům v Hrnčířích již před skoro 30 lety zateplil 20 až 30 cm pěnového polystyrenu, který jsem si vozil z bývalé libušské skládky, kolem které jsem jezdil na parcelu. Pak jsem to ještě vylepšil tím, že jsem se domluvil s řidičem, který měsíčně odvážel obaly od televizí z multiservisu v Písnici na skládku, že mi je vozil na parcelu, kde jsem si odlámal polystyren a jemu vrátil kartony, které on odvezl do sběru, takže užitek jsme měli oba. A já tak získal zdarma kolem 40 m3 pěnového polystyrenu, jehož nákup pro mne tehdy, když jsem byl z politických důvodů bez zaměstnání a bez peněz, nepřicházel vůbec v úvahu. Možnosti využití sluneční energie v našich podmínkách také pečlivě sleduji již přes 30 let a proto jen chválím váš program, přestože jsem ho zatím neviděl, neboť asi jen potvrdí to, že ekonomicky vzato v první řadě je pasivní využití solárních zisků, pak až plocháče, po nich trubice a nakonec fotovoltaika. Proto sleduji s rozpaky nedávné uvedení do provozu naší obrovské (na naše poměry) fotovoltaické elektrárny, která bez dotací (ať už investičních nebo výkupní ceny elektřiny z ní) nemůže být za současných podmínek a cen energií u nás i ve světě ekonomicky výhodná. Zatím. Byť asi byla vybrána správně dle vašeho programu. Ale rád bych se mýlil, byť zrovna z oboru ekonomicko-matematické výpočty jsem promoval. Rád se s vámi sejdu osobně a projdeme si spolu i vaše programy, které ostatně u nás velmi chybí, byť různých obecných příruček je již i v češtině dost. Já sám při svých návrzích běžně musím používat německé či rakouské, což je škoda a ne každý umí dobře německy. Ale i v nich jsou některé ne zrovna správné věci a chyby, a i proto si myslím, že bychom je u nás dokázali vypracovat možná lépe. Určitě se vám proto ozvu. Děkuje Měchura
Odpověď


odsazeniodsazeni

14 Mar 2010 22:23

Spalování biomasy v teplovodních krbech

Autor: vamberg www:

Vážený pane Měchuro, právě(pozdě,ale přece)jsem dočetl Váš příspěvek z 06 Feb2007.Zřejmě došlo k třesku pravd a faktů a já oceňuji, s jakou elegancí vracíte míč na polovinu předřečníka.V diskutovaném problému nejsem odborník-"stavím jen"peletové kotelny,nicméně velice děkuji, že přinášíte čerstvý vítr do zaplynovaného prostředí CZ.S přáním VYDRŽME - František
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

21 Mar 2010 11:56

Spalování biomasy v teplovodních krbech

Autor: Mchura www:

Vážený poane Švambergu, děkuji za podporu, od odborníka zvláště poteší, natož pak od peletáře, které je někdy snaha stavět proti krbařům, což je naprostý omyl - teplovodní krby jsou lepší než kotle proto, že jedou furt na plný výkon, tedy v optiomálním provozu, kdežto peletové kotle výkon regulují množstvím paliva a vzduchu, takže u nich také spalování probíhá vždy optimálně (kromě těch nejnižsších výkonů a cyklování), kdežto u běžných kotlů bez akumulace (a těch je 99%) je výkon škrcen jen vzduchem, takže jsou z nich čoudící a smrdící retorty s dvojnásobnou spotřebou paliva a příšernými emisemi - a v tom je ten podstatný rozdíl. Takže peleťákům přeji hodně úspěchů (ostatně letošní zimu jsem topil také jen peletami, byť trochu většími - dřevěnými bukovými briketami a bylo to super! Spotřeba jen 4 palety, tedy 4 m3, tedy 4000 kg, žádný bordel v obýváku - jsou balené ve folii, přesné přikládání, vysoká účinnost, minimální vlhkost, výborný popel pro hnojení, nic se nezanáší, prostě super!) Ale co hlavně bude zajímat čtenáře, krb jsem dále vylepšil o teplovzdušný výměník na prvním výměníku (obalil jsem ho plechem a do něj vedu venkovní vzduch a vyústění mám do obýváku). Důvodem bylo, že díky briketám jsem zjistil, že jsem dosud krb dost přetápěl (a jemu to oproti kotlům vůbec nevadí a prakticky se to vůbec nepozná, klidně snese výkon o 100% větší za cenu snížení účinnosti o několik procent při dodatečných výměnících, jinak to snížení bude i přes 10%), a díky přesné hmotnosti a výhřevnosti briket a intervalů přikládání lze přesně dodržovat jmenovitý výkon a zvýšit účinnost. Jakmile jsem ale topil briketami na jmenovitý výkon, měl jsem v obýváku zimu, takže sálání tepla přes čelní sklo krbu je (oproti zažitému názoru, který vychází jednak z výkonu 20% do vzduchu u nezaizolovaných krbů a dále ze směšování konvexe s radiací, tedy proudění kolem skla krbu se sáláním) velmi nízké, a navíc konvekce kolem skla je zase ihned odvedena jako sekundární spalovací vzduch, oplachující čelní sklo, takže výkon do místnosti u zaizolovaného teplovodního krbu je opravdu velmi malý a místnost tedy rozhodně není přetápěna, jak často argumentují odpůrci teplovodních krbů. Proto jsem využil původního přívodu venkovního vzduchu k původnímu plynovému kotli, přidal malý koupelnový ventilátor 20W a přes výměník a mřížku na obestavbě krbu jsem to jednoduše odvedl do obýváku a je to super! Jednak lépe vytopím obývák, ušetřím další palivo (ochladím výstupní kouřové plyny už pod 100 oC bez ztráty tahu), ale především jsem tím prakticky eliminoval poslední nectnost krbů, totiž že při přikládání krb zpravidla trochu zasmrdí do obýváku!!! Teď když je v obýváku trvalý mírný přetlak, tak to již možné není. A navíc mám přívod čerstvého předehřátého vzduchu přímo do obýváku. Vřele doporučuji!
Odpověď


08 Feb 2007 03:53

web

Autor: dakon www:

Vaše příspěvky se mi velice líbí, přestože nejsem žádný odborník v oboru. Již dlouho jsem nečetl tak pozorně diskuze jako zde, popř. na tzb-info a nevěnoval jim tolik času, neboť odpoveďi a reakce jsou dost vyčerpávající. Podíval jsem se i na váš web, ale tam již ty informace tak vyčerpávající nejsou. Přeji hodně štěstí, nových nápadů a ve vaším případě i úspěšnou praktickou realizaci.
Odpověď


odsazeni

09 Feb 2007 22:07

web

Autor: Petr Mchura www:

Děkuji za pochvalu, sám jsem se přesvědčil, co lidí pozorně čte tyto diskuse a proto tu spoustu času, který mne to stojí, rozhodně nepovažuji za promarněnou. Mimochodem, můj původní článek o krbech na biomu již četlo za pouhých 8 měsíců skoro 13 500 čtenářů a záhy se asi dostane na první místo za celou existenci tohoto webu - zbývá mu již jen pár stovek přístupů na článek, který byl uveřejněn již před několika lety. A druhý můj článek Topenářský axiom konečně prolomen! má již též přes 6000 čtenářů za pouhý měsíc! Tento obrovský zájem je pro mne opravdu zavazující! Můj web je v rekonstrukci, ale snad již brzy tam budu publikovat to, co nemohu např. na tzb-info. O to větší dík patří webu biom, že dává prostor všem bez rozdílu názoru, nechť si čtenář sám vybere a určí, co je prospěšné a co ne. Teplý domov přeje Měchura
Odpověď


19 Feb 2007 09:04

výměník

Autor: Petr imnek www:

Zdravím , chtěl jsem se zeptat na pár detailů. Jednak po přečtení tohto a jiných článků jsem nikde nenalezl dokumentaci(alespoň obrázky). Dále jsem zjistil , že skoro největší problém je vyrobit nerezového hada, k tomu směřuje můj dotaz. Pátral jsem po webu a po známých říkali mi,že není problém udělat hada z mědi o stejných průměrech, je v tom nějaký problém nebo zádrhel ? Dále jsem narazil na www.az-pokorny.cz flexo potrubí z nerezu které je možno použít do teplot 200°C a díky tomu je možné hada udělat v podstatě doma na koleni, trošku mě ale děsí síla materiálu jen 0,3mm, přesto jsen našel firmu, která to z toho údajně dělá. Jako poslední možnost se mi ještě jeví dvouplášťový kouřovod tj. na vnější stěnu navařit ještě jednu ve ,které mít vodu, bylo by to levné nejméně z daných možností pracné a nejlépe udržovatelné co se čištění týče. Nevím jen jak spočítat zda by to fungovalo abych neochladil kouřovou komoru natolik aby po té byla ještě schopná odvádět spaliny. Díky za případnou odpověď.
Odpověď


odsazeni

19 Feb 2007 09:25

výměník

Autor: Mchura www:

Mně toho hada svařil soused z coulové silnostěnné trubky. Mědi bych se bál, je měkká zvláště za vyšších teplot. Flexi trubku používá např. ROLF, zeptejte se jeho na zkušenosti, já je nemám. Dvouplášť dělá také. Obavy z přílišného ochlazení spalin mít nemusíte, krby topí vždy naplno, tedy v řádu desítek kilowatt, takže do komína jde vždy několik kilowatt, to neuchladíte, i kdybyste se zbláznil, takže komín zůstane dostatečně vytopený, aby odváděl spolehlivě spaliny z baráku.
Odpověď


odsazeniodsazeni

19 Feb 2007 11:26

výměník

Autor: Petr imnek www:

Díky za rychlou odpověď, s těmi obrázky jste mi ale neodpověďěl, prohledal jsem biom i tzb a fotky jsem nenašel, časopis alternativní energie bohužel neodebírám ,ale asi bych ho sehnal, nemůžete to nikde vypublikovat ?(na vašem webu popř. ftp.) Na výměníky používáte plochu pro předání tepla cca 1,95m2 takže pokud bych chtěl toto předávát po stěnách kouřovodu a průměru 200mm tak potřebuji délku cca 1,55m. Myslíte si, že to bude mít stejnou účinnost jako vaše řešení ? popř. pokud tam celkově té vody budu mít více (u vás mi vyšlo cca 5,5l)bude účinnost vyšší ? Díky Petr
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

19 Feb 2007 12:01

výměník

Autor: Mchura www:

Na tzb-info jsou obrázky: tzb-info - vytápění - dole je odkaz na starší články - najedete na č. 9 a můj článek z 16/5/2006 a tam to už je. Na výměníky používám plochu, která se mi tam vešla - a to bylo pro každý cca 6bm nereztrubky pr. 28mm. Přesně to asi nemá smysl počítat. záleží i na geometrii a jak donutíte ty kouřové plyny olizovat teplosměnou plochu. A pokud i pak bude kouř hodně teplý (nad 150 oC), tak to můžete ještě dohnat ochlazováním zbytku komínové roury vzduchem.
Odpověď


22 Feb 2007 19:57

využití teplovodního krbu

Autor: bouska www:

Dobrý den pane Měchuro, mám před sebou nelehký úkol, chci postavit ( a bydlet v něm)nízkoenergetický rodinný penzion na horách - jde o Krkonoše. Úkol se zdá býti nemožný, EIA, KRNAP apod. Jsem úplně na začátku. Jako ekologické topení jsem prozatím zavžoval kombinaci peletového hospodářství a tepelného čerpadla voda-země. Jsem však fascinován zaujetím a erudicí vašeho webu zabývajícího se teplovodními krby... Teď mi nejde o dotace, spíš o to, zda-li se může takovýmto krbem utáhnout provoz penzionu s 8 - 10 apartmány + bytem majitele + hospodou v přízemí ( a dalšími prostory). S pozdravem Jan Bouška
Odpověď


odsazeni

22 Feb 2007 20:36

využití teplovodního krbu

Autor: Mchura www:

Vážený pane Bouško, těší mne vaše důvěra a pochvala webu, ten však není můj, ale sdružení biom, a pochvalu si jistě zaslouží. S tím topením to bude složitější - krby i ty největší mají max. 32 kW. Pokud bude obsluha (mapř. recepční) která bude od rána do večera přikládat, tak není třeba velká akumulace, takže byste mohl počítat reaálně s pokrytím ztráty domu cca 20 kW. POkud se do té ztráty vejdete, a krb bude umístěn tak, aby nebyl problém s donáškou dřeva, pak by to šlo. Možná ale lepší řešení by bylo krb zkombinovat s jiným topením, které by mohlo být poddimenzováno (např. TČ), nebo naopak do té aku nádrže vložit elektrické topné tyče a v případě potřeby (jde o pár dnů v roce) dotápět elektřinou. V tomto případě při dobře zaizolovaném domku by šlo utáhnout i 40 kW ztráty domku.
Odpověď


odsazeniodsazeni

25 Mar 2007 22:36

využití teplovodního krbu

Autor: bouka www:

Pane Měchuro, dělám dál na studii našeho penzionu v Krkonoších. Že to musí být nízkoenergetický dům se zvoleným systémem topení s minimální závislostí na ČEZu ( plyn tam není, LTO je pro mne nepřijatelné), to je cílem,nutností i životní výzvou. Dejme tomu, že celková potřeba domu bude 80 -100kW ( bude tam kromě předešle uvedeného i sauna, jacuzzi, vyhřívaný bazének pro děti ap.) Co kdyby byly v přízemí 2 tyto krby? A velká akumulační nádrž? S kombinací vakuových kolektorů a TČ, lze to dát vůbec dohromady? S nevětší pravděpodobností si z jasného důvodu úspory penězbudu s topenářem-živnostníkem celý systém topení dělat sám...Jak to udělat, abychom brali elekřinu jen do zásuvek a na svícení? Vašim plánkům rozumím, považuji to za dostatečnou výrobní dokumentaci, ale jak tam napasovat TČ a měření a regulaci? Potřeboval bych pořádnou konzultaci. H. Bouška
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

16 Jan 2010 16:36

využití teplovodního krbu

Autor: daniela www:

Dobrý den, můžete mi dát vědět, jak jste vyřešil topení v penzionu? V současné době řešíme také topení pro naše bydlení + apartmány a wellness. Rekonstrukce domu proběhne ve 2 etapách, nejdříve bydlení, potom zbytek a hledáme vhodný způsob vytápění. Děkuji. Daniela Havlová
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

21 Mar 2010 12:05

využití teplovodního krbu

Autor: Mchura www:

Pokud bude penzion dostatečně zateplený (ztráty do max. 15 kW) a je kde mít velkou akunádrž (přes 2000 l), a recepční může přes den v rámci své pracovní náplně pravidelně přikládat a je kde mít vedle krbu dřevo (pokud to ale budou pilinové brikety je jich třeba na objem jen třetina, je to čisté a cenově je to jen o trochu vyšší než suché listnaté dřevo), pak by to bylo možné a estetické a ekologické :-)
Odpověď


02 Mar 2007 10:26

stavitel

Autor: Hradec www:

Dobry den, se zajmem ctu Vase clanky coby topenar a projektat laik, stavejici RD svepomoci stojici pred nelehkym ukolem zvolit vhodne vytapeni RD s zkusennosti co si neudelas sam to nemas. Jsem moc rad ze jste zverejnil takto kvalitni popis. Chtel bych se zeptat zda nepripravujete technicky podrobnejsi popis ve smyslu napr. jak je resene vrstveni vody v AN, tepelny spad radiatorove soustavy, typ bojleru pro TUV, prumer a vyska kominu, typ kominoveho vymeniku atp. Rad bych postavil stejnou soustavu. Dekuji mate muj obdiv. Hradec
Odpověď


odsazeni

03 Mar 2007 23:32

stavitel

Autor: Mchura www:

Děkuji za váš obdiv, byť původně jsem si myslel, že to vše udělá za mne nějaká špičková firma. A jak tak sleduji diskusi, tak taková firma asi není. A já tu svou vybranou "jedničku" v oboru musel po pár nezdarech vyhodit, neboť jsou to většinou jen prodejci a ne topenáři. Takže každá rada drahá, blbá ovšem bývá spolehlivě nejdražší. Proto stále měřím, studuji, ptám se, jezdím na výstavy (včera jsem byl v rakouském Welsu, v pondělí jedu na Terratec do Lipska) a přednáším a diskutuji s odborníky (ti v Česku mne už nemají rádi, bojí se, že ohrožuji jejich odbornost, takže většinou se zahraničními. Stojí mne to soustu času, úsilí a peněz a byl bych raději, kdyby se pokračování mého úsilí ujal někdo z profesionálů - některá jednání již vedu. Nebo byl alespoň udělán brainstorming s odborníky, aby se věci zcela vyjasnily - u nás ale o to zatím nikdo nestojí. Připravuji proto s několika nadšenci podrobný popis systému a jeho speciální regulaci, bude to ale ještě chvíli trvat, živí mne totiž něco zcela jiného. Zatím tedy mohu pro tyto konkrétní případy poskytnout své know-how alespoň za cenu času, který tím strávím (živnosťák na poradenství k úsporám energií mám sice již od roku 1995, ale zatím jsem si od nikoho nevzal ani korunu, ale dál to tak už asi nejde, těch požadavků stále přibývá) a zbytek si musíte dodělat sám - ale to vy asi zvládnete a že by Vám můj systém bouchnul jako ten krbový výměník před pár dny tomu nešťastníkovi, co je nyní s celou rodinou v nemocnici, to nehrozí, neboť je beztlakový. Pokud tedy váš zájem trvá, ozvěte se na pmechura@avebohemia.cz. Zdraví Petr Měchura
Odpověď


odsazeni

04 Mar 2007 00:28

stavitel

Autor: Mchura www:

Vážení přátelé teplovodních krbů, považuji za nutné zaujmout stanovisko k tragické události před pár dny, kdy, jak jste se mohli dočíst v tisku, vybouchla někomu krbová vložka. Tlaková vlna těžce poškodila byt, střepiny z krbového skla zranily obyvatele a pára způsobila popálení jejich dýchacích cest. To že nám každoročně (pokud je běžná zima, letos asi ne) vybouchne několik kotlů na pevná paliva, když jim během dovolené zamrzne expanze a majitelé po návratu v nich zatopí, až tak zajímavé není, aby to plnilo stránky novin, navíc ve sklepě to zpravidla nikoho nezraní. U krbů je to však jiné, neboť jsou přímo v obývacím pokoji, a jejich exploze mívá proto tragické následky. A čím teplejší zimy budou, tím častěji budou vybuchovat teplovodní vložky krbů oproti běžným kotlům, kde za těchto zim nemá co zamrzat, takže je třeba se plně soustředit a udělat rázná opatření k zamezení těchto tragických událostí. Co se vlastně stalo? Z kusých zpráv v tisku si já osobně myslím, že byl nainstalován teplovodní výměník (nebo možná i teplovodní krb) přímo do klasické tlakové radiátorové soustavy s termostatickými ventily. Takže během zimy mohlo vše fungovat, když byl dostatečný odběr tepla z vložky, ale při současných teplých dnech došlo pravděpodobně k tomu, že se po chvíli přivřely termostatické ventily na radiátorech, krbová vložka se přehřála, a protože šlo o klasickou tlakovou soustavu, v níž tlak stoupá s teplotou vody, mohla se klidně přehřát i přes 150 oC. Ten vysoký tlak trubky vydržely (asi šlo o starou soustavu s ocelovými rozvody), ale nevydržela to vložka, rozpálená plameny, takže došlo k její destrukci. Natlakovaná expanze ihned vytlačila všechnu horkou vodu, která se okamžitě proměnila v páru, do topeniště (proto nic nechytilo), vzniklá tlaková vlna rozmetala dvířka krbu a jejich sklo a zdemolovala byt i obyvatele. Naštěstí jí zase nebylo tolik, takže to přežili (viděl jsem před pár lety přízemí Okálu, kde selhala regulace akumulačního elektrického vodního topení AKURA a pára roztavila všechny vypínače a zásuvky, tam by nepřežil nikdo). Proto je třeba důrazně varovat všechny před laickým zapojováním telovodních výměníků a vložek do stávajících tlakových rozvodů ústředního topení bez tzv. pojistných krbových sad (stojí přes 5000 Kč a sám vím, že ani známé instalační firmy na nich nelpí) nebo pojistných ventilů, zvláště když většina těchto krbů pracuje bez akumulačních nádob. A už vůbec v těchto případech nepoužívat termostatické regulační ventily na radiátorech!!!, protože krby oproti kotlům nemají samoregulační klapky, které by jim snížily výkon při snížení odběru tepla. Co tedy dělat pro to, aby k těmto tragickým explozím nemohlo docházet? Stačí dodržovat tyto zásady: 1) Pokud jsou na radiátorech termostatické ventily, pak je nutné topit vždy do akumulační nádrže!!! Ta se tak rychle nepřehřeje a regulace by nám měla včas naznačit, kdy přestat přikládat. Pokud ne, řekne nám to hlasitě sám krb - šumí jak varná konvice a jen blbec by přikládal dále. 2) Nepoužívat zásadně tlakovou soustavu. To ale neznamená automaticky, že ta beztlaková musí být otevřená s jejími negativními důsledky koroze. Takže místo natlakovaných expanzomatů lze použít 4x menší a levnější speciální beztlaké aquamaty, které ten zatracený kyslík také k topné vodě nepustí, takže nám nic nerezne (pardon, nekoroduje), a přesto je to bez tlaku. To, že nahoře na aquamatech je nulový tlak ale vůbec neznamená, že na krbu též není žádný tlak - je, ten hydrostatický dle výšky aquamatu nad krbem. Já tak běžně nahřívám vodu v akunádrži na 105 oC a voda v krbu se mi začíná vařit a bublat až při cca 110 oC (při výšce vodního sloupce kolem 5m, a je zajímavé, že ctěná redakční rada časopisu ENERGETIKA tohle nepochopila a odmítla otisknout můj článek, neboť prý popírám fyzikální zákony :-))). Zkrátka jedno přiložení navíc s 2500 litrů vody jen tak nehne a případná pára zkondenzuje v akunádrži. A v tom případě pak samozřejmě nepotřebujeme ani drahou krbovou bezpečnostní sadu, stačí 10x levnější přetlakový ventil, který případné přebytky vody vypustí do kanalizace. Je to stejný rozdíl, jako mezi běžným hrncem a papiňákem - z papiňáku jde vždy trochu strach, z běžného hrnce se může valit pára jak ze sentinelu a je nám to šumafuk. 3) Do budoucna používat speciální elektronickou regulaci, která nám vždy včas řekne, kdy přestat přikládat (což je prakticky jediná možná regulace výkonu krbu). Takové specifické regulace zatím nejsou - bylo by totiž třeba, aby byly přímo u krbu a ukazovaly teplotu zpátečky, výstupu krbu i teplotu akunádrže a včas opticky a akusticky upozornily obsluhu, kdy přestat přikládat. Takovou regulaci právě chystáme, zatím běhám se dívat na displeje teplot do komory, což je nepraktické. 4) Hlavně však vyškolit dost schopných projektantů a techniků, kteří by dokázali dle výše uvedených zásad navrhovat a montovat vytápěcí soustavy s teplovodními krby se zárukou bezpečnosti, a neponechávat to na českých kutilech, což je, jak se nedávno ukázalo, velmi nebezpečné. S přáním minima explozí Petr Měchura
Odpověď


odsazeniodsazeni

10 Mar 2007 11:26

průlom v topenářském axiomu

Autor: zajek www:

Destrukční účinek nízkoteplotní koroze zdrojů tepla spalováním fosilních paliv je terminován teplotou,tlak, rosný bod spalin. To vše násobeno(možno dovozovat zda exponenciálně, nebo kvadraticky) obsahem síry ve spalinách ze spalovaného paliva. Málokomu je tajemstvím, že spaliny z nejpoužívanějšího krbového paliva-dřeva, obsahují kysličníky síry v hodnotě "blíže nula". Axiom může dále zůstat axiomem.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

10 Mar 2007 12:15

průlom v topenářském axiomu

Autor: Mchura www:

Za prvé, pokud byste si řádně přečetl široké diskuse k prvnímu mému článku zde před skoro rokem, tak byste věděl, že kondenzát ze spalování dřeva sice neobsahuje tolik síry, jako z uhlí (minimálně o řád méně), ale zato obsahuje jiné kyseliny, např. octovou, která je také pořádně agresivní, nemluvě o dalších zlodinách. Za druhé, topenářský axiom je o kondenzaci, nikoliv o korozi, to je až důsledek, jehož jednou podmínkou je právě kondenzace (nasucho koroze postupuje o několik řádů pomaleji). A já svými články jen prokazuji, že nenastává kondenzace (a až pak s ní spojená koroze), takže topenářský axiom zůstává i nadále prolomen. S přáním hezkého dne při studiu minulých diskusí a při případných odborných konzultacích se specialisty na spalování biomasy (ti nejlepší z nich publikují právě na tomto serveru, rádi vám to vysvětlí) Petr Měchura a třetí
Odpověď


02 Apr 2007 22:51

uznání

Autor: Pavel K www:

Vážený pane Měchuro, o problematiku spalování biomasy a celkově TZB se zajímám už několik let. Profesně působím jako provozní technik správy a údržby budov (3fabriky a 4admin budovy).Nebudu zde řešit, že topím v klasickém Viadrusu v domě po rodičích a neskutečně se těším do nového RD, který právě realizuji se všemi osobními poznatky z praxe. Musím konstatovat, že jste mě pořádně zamotal hlavu, jenže co mám dělat, když o všem o čem píšete se můžu přesvědčit v praxi. Osobní zkušenosti mám podobné, ale nechtěl jsem tomu moc věřit.Když jsem si nechal zpacovat projekt na vytápění mého nového RD podle mých představ,tak mi projektant řekl, že něco tak blbýho (nezvyklého) ještě nedělal, ale, že to fungovat bude. Co se týče portálu TZB-info, tak z toho si nic nedělejte. Spousta mých kolegů se shoduje na tom, že se jedná už jen pouze prezentace propagačních článků a s poctivým řemeslem to nemá nic společného, pouhé "oblbování lidí". Jen Vás chci upozornit na to sání vzduchu pro spalování z prostoru místnosti. Málo kdo má nějaké větrací mřížky v oknech. Většinou plácnou plastová okna místo starých polorozpadlých "kastlových" a pak se diví kondenzátu na skle a plísni v rohách. Povědomí o větrání a výměně vzduchu je velmi malé. Chci se také zároveň zeptat, zda je reálné přivést vzduch pro spalování do prostoru pod krbem zcela zvláštním potrubím přímo z venkovního prostoru prostupem přes fasádu???Mám obavy, že zejména v zimním období by tento ledový vzduch nebyl zrovna moc vhodný.Budu mít totiž v RD řešeno nucené větrání přes zemní kolektor a chtěl jsem mít raději vzduch pro krb oddělený, ale nyní si nejsem moc jistý. V každém případě Vám moc děkuji za Váš článek a přeji hodně úspěchů v další činnosti a hlavně vytrvalost v boji s "odborníky" - podnikateli, které zajímá pouze ekonomický zůstatek vlastního účtu a nikoliv efekivita odvedené práce a předaného díla, nedej Bože záruky!!! Vždyť to platí zákazník a on si přece časem zvykne. Zdraví Vás Pavel K.
Odpověď


odsazeni

29 Apr 2007 19:00

uznání

Autor: Mchura www:

Vážený pane, děkuji za povzbudivou odpověď. A nejste sám se svými názory - ostatně skoro 24000 přístupů za 10 měsíců k mému článku jen na tomto portálu hovoří zcela jasně! A několik ignorantů či neschopných "odborníků" z kotlařských sponzorů tzb-info či redakčních rad časopisů Topenářství-instalace či Energetika nás přece nemůže rozházet. Kdyby na mých článcích, které vyšly ve více jak desítce opravdu odborných časopisů již ve statisícových nákladech bylo něco chybného, jistě by se opravdoví odborníci již ozvali a umlátili mne jako topenářského laika čepicemi. K tomu větrání - také jsem původně vyšel z topenářských zásad, že krb, aby dobře táhl a nečoudil do místnosti, tak má mít přívod vzduchu z vnějšku. Mám ho tam (dokonce se nasává předehřátý odpadním teplem z půdy garáže), ale nakonec ho vůbec nepoužívám - jednak při uzavřeném krbu je ta lambda hluboce pod 2, takže toho vzduchu oproti klasickým otevřeným krbům je potřeba jen zlomek (stejně tak komín stačí, zvláště při dochlazování dalšími výměníky, o stupeň užší), a navíc sekundární spalovací vzduch si tyto nové krby odebírají stejně kolem skla, tedy z místnosti. Vnější vzduch by tedy jen snižoval svou nízkou teplotou účinnost krbu, a někde v diskusi před půl rokem jsem jasně prokázal, že spotřeba vzduchu pro krb odpovídá zhruba doporučené hygienické výměně v obytné místnosti, takže není co řešit - zabijeme tak 2 mouchy jednou ranou, neboť krb nám pracuje tím pádem i jako nejlevnější a nejdokonalejší (beze ztrát) výměník zkaženého vzduchu. Ten čerstvý tam ale nějak musíme do místností dostat - a nová plastová okna mají již ventilační štěrbiny, ale i kdyby je neměly jako ta moje okna, tak zpravidla dveře do dalších místností nejsou nikdy tak těsné, aby se nevyužíval vzduch i z nich, takže jsem nezaznamenal ani při plném výkonu krbu nějaké problémy. Zato u sousedova otevřeného malinkého krbu, kde má nasávání vzduchu z vnějšku pod krb, tak ten studený vzduch místo aby šel hned nahoru do krbu, tak jako napotvoru logicky se plazí po celé místnosti, kde silně nepříjemně ochlazuje několikacentimetrovou vrstvu u podlahy a krb si vesele nasává ohřátý vzduch až metr nad zemí. Takže přívod z vnějšku bych vůbec nedoporučoval, v nouzi nejvyšší stačí udělat díru do zdi do vedleší místnosti, např. komory, jako to mám (nechtíc) já.
Odpověď


24 Apr 2007 19:58

Krb v pasivu

Autor: Jan ulc www:

Vážený pane Měchuro, Váš článek je velmi zajímavý a je pro mne velikou ispirací. Jsem laik, plánující výstavbu menšího RD s minimální spotřebou energie na vytápění, tedy s parametry pasivního domu (nebo k parametrům pasivního domu blížící se), tedy minimální tepelná ztráta a maximální utěsnění objektu. Hledám optimální systém vytápění pro objeklt s plánovanou tepelnou ztrátou v rozmezí 1 - 2 kW (zatím tento údaj pouze odhaduji), systém, který mi zároveň vyrobí dostatečé množství TUV pro pětičlennou rodinu, systém co nejméně závislý na ČEZu. Racionální uvažování vede k systému nuceného větrání s rekuperací, ZR a teplovzdušným výměníkem, tedy vytápění vduchem (např systém ATREA), kdy vytápím díky AN za akumulační sazbu a díky nezanedbatelné izolaci domu je topná sezóna mnohem kratší. Obecně je známo, že se krb do takového domu nehodí. Důvody se zadají být jasné: 1. omezenost trhu s krby s velmi malým výkonem, kdby s teplovodní vložkou nikdy nemají větší výkon do vody než do vzduchu 2. nutnost samostatně řešit distribuci tepla od krbu do ostatních částí domu 3. příliš velký výkon krbu, který několinásobně překračuje tepelné ztráty celého objektu způsobí po zatopení rychlé přehřátí místnosti 4. do záměrně velmi utěsněného domu si krbem (komínem krbu) udělám "diru" 5. Nenávratná investice (z pohledu možného zisku energie) Ano, toto vše se zdá logické a hovoří jasně, že krb v pasivu je z hlediska vytápění nesmysl. Pokud se ale podíváme na krb pohledem iracionálním, tedy pocitovým, krb (s pravým ohněm uvnitř) může znamenat velmi příznivý prvek pro bydlení, dotvářející příjemnou atmosféru. Chci tím říci, že pokud se podívám na problematiku krbu v pasivu pohledem technika, je zde jasné ne, ale z pohledu člověka, který chce dobře bydlet a mít z bydlení radost, je najednou odpověď nejednoznačná a tíhne spíše k "ano". Hledám proto kompromis. Kompromis, jak postavit energeticky nenáročný dům, dům, kde budu mít zdravé prostředí, dostatek tepelné pohody (m.j. dost teplé vody na oblíbené koupele), ve kterém se mi bude dobře bydlet, a jehož provoz bude minimálně finančně náročný, minimálně závislý na ČEZu a jiných monopolech. A právě Vaše řešení je mi inspirací a chci ho pro svojí potřebu dále přizpůsobit tak, abych eliminoval výše zmíněná "proti". Mé poznatky jsoui následující: Najít krbovou vložku s tepelným výměníkem s minálním výkonem a s co nejpříznivějším poměrem vzduch / voda Krbovou vložku "zazdít" do tepelněizolační schánky, na komín použít výměníky dle Vašeho vzoru. Upravit dvížka krbové vložky na vícesklo, zlepšit jejich utěsnění. Přívod vzduchu externí, komín také externí (krb u vnější stěny mezi okny na jižní straně) AN cca 1m3, beztlaká, expanze v rámci horní části AN, AN umístěná ve stejném podlaží jako krb Topný okruh mezi AN a krbem podle vašeho schematu, vývod do AN v horní části stratifikační trubice. V horní části AN týměník pro TUV (v podstatě v rozšířené horní části druhé stratifikační trubice, aby nedocháelo k promíchávání zásobníku při ohřevu TUV) Na stejné "vodě" jako AN zapojen výměník ve větrací jednotce (schema viz ATREA). Rád bych slyšel názory, třeba se najde někdo, kdo to už řešil. Předem díky.
Odpověď


odsazeni

25 Apr 2007 06:22

Krb v pasivu

Autor: Jan ern www:

Trochu bych se obával té expanze v horní části AN. Docházelo by k tomu, že ta část expanzní nádoby by střídavě byla zatopena a nezatopena, navíc s přístupem vnějšího vzduchu, což by zvýšilo (podle mě) pravděpodobnost koroze AN. Jestli jsem to správně pochopil, pan Měchura to má vyřešeno tak, že k expanzi dochází v beztlakém aquamatu nad AN. Tím eliminuje oba problémy - přístup vnějšího vzduchu i odkrývání kovových ploch. A i při případném prorezavění aquamatu je jeho výměna jednodušší než oprava AN. Přeji hodně úspechu. J.Č.
Odpověď


odsazeniodsazeni

25 Apr 2007 08:03

Krb v pasivu

Autor: www:

Máte pravdu, toto je trošku problém. Zapoměl jsem ale dodat, že do AN přivedu i solární okruh, tedy na stejné médium jako je v AN, systém drain-back. AN by tak sloužila nejen k expanzi, ale i jako zásobník pro zavodnění solárního okruhu. Nevím, jestli by mi instalace epanzního beztlakého aquamatu (je skutečně beztlaký???) v mém případě pomohla. Spíš jako řešení (jak odstranit vzduchovou mezeru z AN) umístěním klasické expanzky nad AN tak, že bude v sérii v solárním okruhu a bude sloužit jako zásobník pro zavodnění soláru. Toto zapojení by asi bylo funkční, ale zase má nevýhodu v tom, že teplá voda od kolekterů mi nejdřív vyteče do expanzní nádoby a pak (se zpožděním a asi i ztrátou) do AN. Chtěl jsem toto eleiminovat a proto mám navrženou expanzi v horní části AN s tím, že teplá voda ze soláru mi teče přímo do AN (do druhé stratifikační trubice), kde je rychleji připravena k použití (zejména k ohževu TUV). Bohužel o drain-back systému, kde obecně dochází ke střídání voda - sucho, a tedy potenciálnímu vzniku koroze, toho v dostupné literatuře moc není, jen se uvádí, že to je řešitelné, přiznávám tedy, že nyní sám nebím jak. Napadá mi zavdušněnou část zásobníku nenechat větrat do okolního prostoru, ale do vzduchové expanzní nádoby. Tím by se snad mohl problém také vyřešit, ale nikde jsem to ještě nevitěl (ani ve schematu). Snažím se o co nejjednodušší systém, co nejméně prvků, co nejméně armatur, čerpadel, okruhů, regulace, bezpečný "blbuvzdorný" systém, s maximální eliminací nejslabších článků...
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

25 Apr 2007 13:14

Krb v pasivu

Autor: Jan ern www:

Nikdy jsem neviděl vnitřek aquamatu, ale předpokládám, že má nějakou membránu, která odděluje vodu a vzduch. Natlakováním vzduchové části se dá udržovat tlak ve vodě. Pokud se odmontuje přetlakový ventil u vzduchové části může voda vyplnit teoreticky celý objem aquamatu (dál už by to asi byl problém :-). Pevná vzduchová expanzní nádoba bez propojení s vnějším prostorem by byla tlaková, to by asi nešlo, ale teoreticky by šla nahradit nějakým lehkým balonem s dostatečným objemem, který by, v případě mimořádného zvýšení tlaku, mohl i prasknout (místo přetlakového ventilu). Jinak se mi váš nápad líbí, ušetřilo by to dost práce i nákladů s expanzní nádobou nebo aquamatem.
Odpověď


odsazeni

25 Apr 2007 13:51

Krb v pasivu

Autor: Mchura www:

Nemám bohužel tolik času, abych se mohl do celého problému ponořit hlouběji. Ale malý teplovodní krb s amlou akumulací 1 m3 je asi zcela reálný - uvědomte si, že asi nebudete ani v tuhé zimě chtít topit každý den, optimální je maximálně obden (vyzkoušeno), a navíc v zimkě vám kolektory většinou TUV neohřejí, a vy jí potřebujete min. 300 litrů denně! Navíc, co si budeme povídat, vypočítané ztráty určitě v praxi překročíte, stačí, abyste si pořídil jezevčíka, nevěřil byste, co vycourá tepla! problémy s expanzí jsem již řešil před 30 lety, něco je na tzb-info, ale nakonec jsem jako nejlepší řešení zvolil aquamat. Expanzomat nelze použít, má nejen membránu jen na třetinu svého objemu, ale navíc má vnitřní ocelovou přepážku, takže nelze využít celý objem. Aqumat tu vnitřní přepážku nemá, neboť nemá membránu, ale vak, který je u větších průchozí na druhou stranu. Takže když se použije vak z o 2 čísla většího aquamatu do menšího, pak bez problémů je možné využít celý jeho objem a beztlakově oddělit vodu od vzduchu. A pokud by se naplnil celý, tak přetlakový ventil přebytek upustí pryč. Takže se mi klidně i vaří voda v krbu či v akunádrži při cca 115 oC a nic se neděje a vše funguje jak má. PS: Neschopná redakční rada (s mnoha tituly) z časopisu ENERGETIKA mi arogantně odepsala, že to neotisknou, neboť popírám fyzikální zákony, když se mi u beztlakého zařízení voda nevaří ani při 110 oC - proto upozorňuji, že dle definice beztlakého zařízení tam samozřejmě vždy nějaký hydrostatický tlak může být (tuším do 1,5 barr), a pokud je expanze (beztlaká) až na půdě, tak se ta voda v krbu opravdu nevaří ani při těch 110 oC :-))))
Odpověď


odsazeniodsazeni

25 Apr 2007 16:30

Krb v pasivu

Autor: Jan ulc www:

Naprostý souhlas, optimální je topit né každý den. O to v tomto (vešem) systému jde a jde o to i u mého systému. Tím, že budu mít velmi nízkou tepelnou ztrátu objektu, budu tepelnou kapacitu AN využívat hlavně pro ohhřev TUV (v jakém poměru k vytápěnií si netrofám odhadnout). Pokud budu mít AN o objemu 1m3 a denně spotřebuji cca 300l 55°C TUV, podaří se mi nepromíchat AN při nabíjení a vybíjení, budu schopen zásobník ohřát na průměrnou teplotu cca 70°C a při uvažování ztrát a potřeebě tepla na vytápění odrhaduji, že mi nabitá AN může vystačit na 3 dny. S těmy vypočtenými ztrátami si trochu protiřečíte, zde je zpochybňujete, v článku naopak spíláte předimenzovaným kotlům, které budou na maximální výkon (a tedy s maximální účinností), topit jednou za sto let. Rozhodně s Vámi ale nechci polomizovat, velice si cením Vaší nezištné publikace této problematiky a hlavně možnosti jí s Vámi konzultovat. Berme tedy jako fakt, že je nějaká vypočtená ztráta objektu (při těch -15, které nastanou jednou za x let) a na tuto tepelnou ztrátu navrněme topný ssystém, který jaksi zohlední onoho jezevčíka, který stejně v těch nevětších mrazech nikam courat nebude. Ale zpět k problematice. Chci se zeptat, jak fungují Vaše Aquamaty? Máte je v beztlakém provozu, tedy nastavené tak, že v klidovém stavu jsou skoro vypuštěné a v topné sezóně fungují jako expanzní nádoba, kde hladina je obalená vakem uvnitř akvamatu, a nad hladinou je atmosférický tlak? S drain-back systémem by toto ale bohužel nefungovalo. Buď bych musel drain-back systém odělit do jiného okruhu, což nechci (nutnost dalšího výměníku v AN), nebo místo aquamatu mít otevřenou expanzní nádobu s rezervou jak pro expanzi, tak pro zavodnění soláru. Akvamat je pro mne nepoužitelný, protože drain-back systém potřrbuje nejen prostor pro vodu do kolekterů, tak i prostor pro vzduch, který je tou vodou vytlačený (solární okruh nemá žádné odvdušňovací ventily). Pan Jan Černý má zajímavý nápad s balónem. Já bych místo něj použil aquamat (asi na něj nakonec dojde), ale jaksi na sucho, tedy využil bych jeho membránu na oddělení atmosféry v zásobníku od okolního vzduchu, tedy zapojil bych ho stejně jak to máte Vy, ale byl by jaksi na sucho, haldina vody by byla jinde. Ke korozi by tedy asi nedocházelo, respektive, jen po zprovoznění, dokud by se nevyčerpal kyslík v uzavřené atmosféře zásobníku. Btw. o existenci (respektive rentabilitě) soláru zatím moc přesvědčený nejsem, v blízké době si to chci spočítat na základě konkrétní cenové nabídky.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

25 Apr 2007 17:16

Krb v pasivu

Autor: Mchura www:

Je rozdíl, když se spletete o 1kW u domu s výpočtovou ztrátou 15kW a u vašeho domku - proto to zmiňuji, jde ale pouze o ten 1 kW, který ale u vás hraje mnohem větší roli. Aquamaty mi fungují jak jste popsal. Solární okruh jsem raději oddělil, už kvůli nemrznoucí směsi v něm, a Aku nádrž vytápím práve přes zásobník 400 l TUV (klasika ROLF) - funguje to krásně - dnes když svítí sluníčko tak 10 m2 kolektorů mi ohřeje horní půlku akunádrže tedy 1200 l tak o 10 oC + 400 l TUV na 60 oC.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

25 Apr 2007 22:10

Krb v pasivu

Autor: Jan ulc www:

Vy jsete asi vycházel při plánování (a ověřování) zapojení z toho co jste měl, tedy předpokláidám, že jste měl klasiku ROLF a ktomu dotělal velkou AN. Nebo se pletu? Každopádně já začínam od nuly (samozřejmě bych mohl vyjít ze stařičkého bojleru Tatramat, tiše hnijícího u dědy na dvoře, ale to asi nebude ono), takže se na nic nenapojuji ani nic nezlepšuji. Váš systém, jak sám píšete, je funkční, a stejně aplikovaný by byl i funkční i ume. Ale já to chci mít celé jednoduší, jak jsem už psal. Tedy jen jednu AN, žádný vyrovnávací zásobník, minimum okruhů, armatur, čerpadel, regulace,... Možná časem dospěju k tomu, že jsem se vydal slepou uličkou. Abych to ale mohl zjistit, snažím se svůj systém "odladit" a to je právě proč zrovna tady a zrovna s Vámi diskutuji :-) Vy máte solární okruh oddělený. Je to jednoduché vyzkoušené řešení, možná k němu také dospěji, protože jinak než s drain-back vše na "jedné vodě" asi nelze provozovat (ta nemrznoucí směs v soláru). Informací o drain-back je oprvdu strašně málo. Jsem ale na začátku cesty, tak se dopátrám více. Většinou je tento systém také provozován v samostatném okruhu, ale někde jsem narazil na fotky zásobníku snad pro 6 bytových jednotek, kde průtok média skrz solár vytékal přímo do zásobníku (tak jak si představuji já). Mám na Vás ale dotaz trošku jiný, ohledně regualce krbu. Už to máíte vyřešené, jak jednoduše a spolehlivě řešit tento problém? Napadlo mne i jiné řešení. Udělat do topného okruhu krbu by-pass, ale takový, který pustí do AN vodu pouze o teplotě 65°C a více (přes termostatický ventil), která je pro mne z důvodu ohřevu TUT v AN nejzajímavější. Možná toto zapojení ale bude mít stejně negativní účinky jako by-pass, který do krbu pouští vodu o minimální teplotě 60°C. Každopádně když vracečku od krbu vyústím v AN do stratifikační trubice, nic tím nezkazím - výstupní voda, ať už jakékoli teploty, si v AN vždy najde své místo.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

29 Apr 2007 18:14

Krb v pasivu

Autor: Mchura www:

Se systémem drain-back jsem počítal již před 30 lety u svého prvního solárního domu, u nového jsem ale přešel na jednodušší a levnější klasiku se solarenem. Klasiku ROLF jsem objednal, nebudu dělat na kolenou něco, co jiní umí lépe. Nerezový beztlakový akuzásobník ale neseženete a hlůvně nezaplatíte - ten je třeba si nechat udělat. Tomu vašemu bypasu nerozumím, pokud chci šetřit, pak do krbu musí voda s co nejnižší teplotou, tedy rozhodně ne 60 oC.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

30 Apr 2007 01:04

Krb v pasivu

Autor: Jan ulc www:

Pane Měchuro, proč jste tehdá drain-back zavrhl? Pokud srovnám drain-bek a klasiku (u nás nejběžnější hi-flow systém), výhody klasiky (oproti drain-back) vidím v levnějším čerpadle, jednodušší instalaci (trubky nemusí být ve spádu) a několonásobně větší dostupnosti na trhu. Výhody drain-back vidím v odstranění problému s přehříváním (např. během letní dovolené, bazén pro maření tepelných přebytků nechci), možnosti provozu na běžné vodě (bez nemrznoucí kapaliny), a možnosti okruh zapojit přímo do jiného systému bez výměníků (lepší účinnost přenosu energie). Jinak jsou si systémy více méně rovny. Rgulace je teplotně diferenční, jeden systém má tlakovou nádobu, druhý průtočnou expanzku. Co se týče akumulační nádrže, chci mít jen jednu, bez vyrovnávacího zásobníku. Klasika ROLF stojí nyní bez mála 40.000 (se dvěma výměníky). Tato klasika samozřejmě nepoužitelná už z důvodu malého objemu (víc jak 400l se nedělá), akumulační hmotou je TUV, což mi také nevyhovuje, nelze pak pužít vrstvení, které zvyšuje účinnost AN a navíc je zde potenciální problém s bakterií legionely. Na kolik Vás přišla Vaše velká AN? Tu jste si přeci nechal udělat na objednávku. Proč musí být nerezová? Pokud zamezím přístupu kyslíku k vodě v AN, s ocelovým by nemusel být snad problém. Vaše AN je nerozová? Je mi jasné, že si zásobník, tak aby vyhoval mým pžedstavám, budu muset nechat udělat, nebo si část udělám i sám. To že to tímto způsobem jde jsem se přesvědčil na stránkách pana Škvora o výstavbě NED. Jeho nádrž je z 2mm ocelového plechu, má 1,15m3. Nádrž mu dělal zámečník, výměníky si vyrobil sám ;-) http://dum.skvor.com/index.php?md=18&klic=640171305200704130119124416 S tím by-pasem, je to jen úvaha. Nebyla by tam žádná regulace, jen ruční spínač oběhového čerpadla. Jak jsem psal, úkolem by-passu a termoregulačníku trojcestného ventilu by bylo nepřivádět do zásobníku vodu studenější jak 65 oC (aby mi nedocházelo k promíchávání AN). Tedy dokud se v krbu neroztopí tak, aby byla na výstupu voda o této teplotě, bude voda cirkulovat pouze v krbu a po roztopení by se by-pass uzavřel. Po ukončení topení, kdy by zásobníky chladly, by se by-bass zase otevřel, takže kdyby obsluha zapoměla oběhové čerpadlo (pro obsluhu "ten vypínač vedle krbu") vypnout, točila by se voda jen skrz výměníky krbu, ale nepřišel bych o teplo z AN. Takový blbuvzdorný jednoduchý systém. Otáčky čerpadla a tím průtok by byly napevno neregulovány na odzkoušený výkon krbu. Mno, asi je to nesmysl :-) Škoda, že se sem do diskuse nedají přidat obrázky, dal bych schema, aby to bylo jasnější.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

30 Apr 2007 09:22

Krb v pasivu

Autor: Mchura www:

U menších instalací je drain-back zbytečně náročný a drahý, vyplatí se jen u větších. Přehřívání během dovolené mám vyřešeno tím, že se přebytky z ROLFa převádí do akunádrže, která po 10 dní dovolené vnejvětších hicech měla kolem 55 oC (má ztráty). Stratifikace TUV nemá smysl, příroda si pomůže sama, ty ztráty promícháváním jsou minimální. ROLF vám na žádost nádrž natáhne a zvětší objem. Legionela se řeší tím když občas nechám nádrž vyhřát na 90 oC (ale zatím jsem ještě neslyšel o problému legionely u RD, jen u hotelů, takže je to možná jen kachna). Vekljou AN mi dělal soused za nízkou cenu, ale především z plechu 1,25 mm, takže byla lehká a tím i levná. U ocelové bych musel mít silnější plech z důvodů menší jeho pevnosti, a dále přídavek na korozi. ten váš by-pas, to je vlastně klasické zapojení, které právě rozporuji. ale klidně si ho tam nechte, nic tím nezkazíte, jen nezlepšíte účinnost krbu :-)))
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

05 May 2007 22:18

Krb v pasivu

Autor: www:

Pane Měchuro, z čeho máte AN když ne z ocele? K té teplotě v klidovém stavu, Vaše AN má cca 2,5m3. 1m3 velká AN má tedy 2,5x menší akumulační schopnost, takže tady by asi problém opravd mohl nastat. Samozřejmě že problémy s letními přebytky jsou řešitelné a řešené, např. těmi obligátními bazény nebo spínáním oběhovéro čerpadla soláru v noci. K tomu by-passu, není to "klasické" zapojení. By-pass by byl samoregulačním členem výstupní teplé vody z krbu: do zásobníku na vracečce nepustí nic "studeného". Při zátopu by napomohl rychlejšímu nahřátí vody v krbovém okruhu (byl by otevřený) po roztopní by byl uzavřen, do soustavy výměníků krbu by vstupovala pouze voda z dolní části AN, tedy o teplotě nízké (dejme tomu 20°C), takže možnost zlepšit účinnost krbu "si" neupírám. Je mi jasné, že by-pass v kombinaci s nějakou teplotní regulací chodu čerpadla NEMÁ smysl. Ale jak jsem psal, by-pass by NAHRADIL jakoukoli elektrickou (elektronickou) regulaci!
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

06 May 2007 12:50

Krb v pasivu

Autor: Mchura www:

Aku je z nerezu. Bez schémat se k by-passu těžko vyjadřovat
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

05 May 2007 23:52

Krb v pasivu

Autor: Jan ulc www:

Omluvám se, zapomněl jsem se podepsat
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

30 Apr 2007 01:16

Krb v pasivu

Autor: Jan ulc www:

Ještě poznámka k AN, asi nejblíž je mojí představě AN od ATREA, konkrétně IZT-SN 925, nerezová nádrž se dvěma výměníky(solát a TUV), 925l, stratifikace od solárního výměníku. Výměník TUV stratifikaci nemá. Cena 82.600. To opravdu není málo.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

03 May 2007 19:11

Krb v pasivu

Autor: J www:

Co je to ROLF? Kolik je nízká cena za akumulační nádobu? Díky.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

03 May 2007 21:15

Krb v pasivu

Autor: Mchura www:

ROLF je www.rolf.cz - solární nerezové zásobníky TUV nízká cena je cena, za kterou vám ji spíchne soused, tedy cena materiálu + něco navíc :)
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

06 Jun 2007 16:18

Krb v pasivu

Autor: Dohnal www: dohnal

Pánové, pokud vám jde o nižší cenu, je třeba použít pro TUV trubkový výměník v horní části AN(dokonaleší výměníky mají menší část v dolní a větší část v horní části AN)( 800lt AN se dvěma výměníky stála cca 38000 Kč.) Také se pokouším zvýšení účinnosti mé krbové vložky a pečlivě Vás sleduji, abych získal nějaké zkušenosti Zdraví Dohnal
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

06 Jun 2007 16:18

Krb v pasivu

Autor: Dohnal www: dohnal

Pánové, pokud vám jde o nižší cenu, je třeba použít pro TUV trubkový výměník v horní části AN(dokonaleší výměníky mají menší část v dolní a větší část v horní části AN)( 800lt AN se dvěma výměníky stála cca 38000 Kč.) Také se pokouším zvýšení účinnosti mé krbové vložky a pečlivě Vás sleduji, abych získal nějaké zkušenosti Zdraví Dohnal
Odpověď


odsazeniodsazeni

30 Jul 2007 23:53

Krb v pasivu

Autor: Lomoz www:

Vážený pane Měchuro, řeším podobný problém jako pan Šulc, a to kombinaci teplovodního krbu v nízkoenergetickém domě. Vypočtená tepelná ztráta našeho obýváku (tam bude krb) je cca 1,5 kW při -12 oC. Líbí se krb Acquatondo 22 a chci se zeptat na vaše zkušenosti s tímto typem krbu. Především mě zajímají praktické zkušenosti s regulací výkonu krbu a provozem krbu na cca poloviční výkon. Myslíte si že je krb s takto velkým sálávým výkonem do místnosti s uvedenou teplnou ztrátou vhodný nebo byste mi raději doporučil najít menší krb? Po přečtení orig. návodu ke krbu v prodejně jsem nenašel informaci o možnosti zaizolování kouřové komory krbu, bylo by možné tuto část vašeho manuálu naskenovat a umístit například na tento web? V čem nevyhovuje originální regulace dodávaná k tomuto krbu? http://www.dufakotle.cz/store/goodsdetail.asp?strGoodsID=EDILAVLOZKYTV Nalezl jste někdo jiného (levnějšího) výrobce komínových výměníků než firmu VK TEAM (cena nerezového výměníku je cca 17000,-) Děkuji s pozdravem Michal Lomoz
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

31 Jul 2007 11:36

Krb v pasivu

Autor: Mchura www:

Já mám krb Acquatondo 29, ten váš má výkon konvexí a sáláním přes 5 kW, konvexi snížíte zaizolováním kouřové komory (na obrázku v návodu je to tuším červeně) + celého krbu (nebo to teplo pouštějte do jiné místnosti jako já). Krb příliš regulovat nejde, plný vzduch se používá při zatápění, pak už je to spíše jen otázka přikládání, při malém přikládání ale zase nenaakumulujete dostatek tepla na dobu, kdy netopíte (noc, dopoledne). Origoš regulaci ke krbu nemám, měl jsem tzv. bezpečnostní sadu a tu jsem vyhodil (bezpečnost řeším beztlakem). Svou regulaci jsem si navrhl sám. Původní dodaná f. Solarpower (zn Hanazeder) nevyhovovala z více důvodů - především je dělána jako diferenciální, tedy jako solární, tedy porovnávává teplotu v akunádrži s teplotou vody v krbu a spíná při jejich diferenci, což na konci nahřívání akunádrže způsobuje přehřívání krbu a vypouštění vařicí vody do odpadu tzv. krbovou ochlazovací sadou (žádné běžné čerpadlo nedokáže během minuty přečerpat těch 80 l horké vody v krbu do akunádrže proti tlaku sifonového afektu, takže krb se spolehlivě přehřeje -nezapomeňte, že regulujete výkon cca 30 kW, což nejde skokem). Ideál by bylo silné čerpadlo (od 100 W výše) spojitě regulované dle teploty krbu a o takovém zatím nevím. Dále původní regulace neumožňují pracovat s vyšší teplotou vody z krbu než je 85 oC - nad už jde o poruchový stav, což je blbost - já pracuji při svém beztlakovém zapojení běžně se 105 oC (což neznamená absolutní beztlak, jak si myslí někteří členi redakční rady časopisu Energetika a diví se, že se mi nevaří voda při 105 oC, takže mé články odmítají tisknout!!!, u mne je to do cca 0,5 atm, při více jak 110 oC mi to bublá) Zvětší se tím zdarma kapacita akunádrže o cca 30%. Problémem je i uživatelský komfort (problém s displeji). Jo a další nevýhodou je cena - zpravidla mezi 20 000 až 80 000 (siemens) Kč, já se vejdu do 15000 Kč. Komínové výměníky jsem si navrhl sám a svařil mi je z nerezu soused za podstatně menší peníz.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

31 Jul 2007 12:10

Krb v pasivu

Autor: Mchura www:

Jo a ta origoš regulace reguluje hlavně třícestný ventil, který jsem já v zájmu zvýšení účinnosti vyhodil :-))) - viz můj původní článek
Odpověď


24 Jun 2007 09:35

Realizace zapojení

Autor: Magnusek Ren www:

Dobrý den pane Měchuro, našel jsem topenářskou firmu, která i přes některé výhrady provede zapojení vytápění mé novostavby dle Vašeho schématu. Aby montáž proběhla bez pokusů o řešení, chci Vás požádat o opřesnění některých detailů 1)svůj krb AQUATONDO máte včetně dodávané chladící smyčky, nebo při tomto zapojení není třeba ? 2)lze někde vidět obrázky tvaru Vašich dodatečných výměníků ( v článku píšete "výkon druhého 15% asi lepší geometrie ) 3) píšete o jejich snadné výměně, jakpak je máte začleněny do komínu - Schiedel 4) dole v situaci je uvedeno " výškové umístění KRB, AKU, BOILER odpovídá skutečnostu") - kolik jsou tedy tyto výšky od podlahy děkuji za Vaše odpovědi s přáním hezkého dne Magnusek René
Odpověď


odsazeni

31 Jul 2007 11:45

Realizace zapojení

Autor: Mchura www:

Při mém beztlaku není chladicí smyčka třeba, při 110 oC začně krb bublat a pára vychází přetlakovýmn ventilem ven. Tvary výměníků jsou přesně dle geometrických poměrů kouřové komory a mého horizontálního kouřovodu - přívody do komína, takže asi lze je těžko kopírovat. V komíně nic nemám. Spodek aku je třeba mít v horní úrovni krbu, tedy cca min. 1 m nad zemí, jinak na konci natápění nastanou potíže s překonáváním sifonového efektu - v tu dobu totiž dole v aku má voda i kolem 80 oC, takže se v krbu rychle hřeje na 100 oC, takže je třeba větší průtok krbem, a vodu tlačíte do vody 100 oC v horní části aku výkonem 90 W čerpadýlka, což bývá problém, zvláště když těch 100 oC ta voda v aku má už i v úrovni krbu.
Odpověď


odsazeniodsazeni

01 Aug 2007 00:38

Realizace zapojení

Autor: Lomoz www:

Akumulační nádrž budu mít ve sklepě o cca 2,5m níž než krb, takže problémy s čerpadlem budou tedy ještě větší. Máte pro tento případ nějakou radu? Z vašeho předchozího komentáře mi vyplývá výkonné čerpadlo a vyšší průřez propojovacích potrubí. Nádrž bude zřejmě muset být tlaková. Jestliže je provoz krbu na nízký výkon dle Vás problematický, doporučoval byste mi raději menší krb? Obávám se abych po zatopení neměl v obýváku 30oC nebo jsem nemusel během topení přebytečné teplo pouštět ven okny. Na druhou stranu je větší krb hezčí a dají se do něj dát větší polena. Jak se rozhodnout? Krb s výkonem do vzduchu do 2 kW zřejmě neexistuje nebo by byl miniaturní. Doporučil byste mi aby výkon krbu do vzduchu byl nižší než tepelná ztráty místnosti s krbem? Jaká je tepelná ztráta místnosti ve které máte krb? Stává se Vám často, že místnost nepříjemně přetopíte? Jak velký vliv na tepelnou pohodu v místnosti mělo zaizolování kouřové komory? Děkuji. Michal Lomoz
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

01 Aug 2007 08:49

Realizace zapojení

Autor: Mchura www:

Ať vám topenář pečlivě spočítá vztlak horké vody z akunádrže a podle toho nadimenzuje čerpadlo, aby stačilo odvádět horkou vodu z krbu - nazapomeňte že na konci natápění do krbu půjde voda již dost teplá, takže průtok musí být o to větší. Krb sálá poměrně málo, většina tepla do místnosti odchází prouděním - takže co nejvíce zaizolovat! Já mám obývák 40 m2 a výpočtové ztráty pod 2 kW, přesto mi to krb 34 kW nepřehřívá. Navíc krb nasává zkažený, ale ohřátý vzduch z místnosti, takže jí odebírá další teplo, odhadem tak možná až 2kW (to se ale neztrácí, krb je vlastně výměníkem tepla). Takže zaizolování má obrovský vliv - místo tabulkových 20%, tedy 7 kW mi zůstává v místnosti tak 5% z příkonu krbu, což je akorát.
Odpověď


odsazeniodsazeni

03 Aug 2007 12:01

Realizace zapojení

Autor: Magnusek Rene www:

děkuji za vysvětlení pane Měchuro je velká drzost Vás požádat a plánek k výrově vaší akumulační nádrže ?? znám místního všeuměla, ale AN nikdy nedělal ani neviděl v řezu, je ochoten to celé poskládat a svařit, ale požaduje alespoň nějakou dokumentaci co kde vyvrtat přivařit a hlavně v jakých výškách. co nejzdvořileji bych požádal zaslat na e-mail rene.m@volny.cz děkuji za ochotu Magnusek René
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

03 Aug 2007 13:14

Realizace zapojení

Autor: Mchura www:

Vaše drzost nezná mezí, ale budiž :-))): Takže nádrž vychází z velikosti plechů 2x1 m, proto má rozměry výška 2m, obvod 4m, plech tl. 1,25mm, dno má tl. 1.5mm. Vyztužení je uprostřed trubkou, nahoře durch (aby to šlo zavařit), dna jsou vyztužená horní jäcklama, dolní přivařené na podstavec, aby se to neboulilo (stejně se to trochu boulí, ale nesmí to pravidleně pracovat, to by se svárům nelíbilo :-()Úplně nahoře na víku je odvzdušnění s přetlakovým ventilem, z boku nahoře pak vývod horké vody do ÚT, 100 mm pod (a trochu vedle) přívod horké vody z krbu, zespoda pak nátok do krbu a vratka ÚT (ta je do děrované svislé tyče délky 1200mm jako stratifikátor - funguje bezvadně, mohl byste možná použít i tu výztuhu) s vypoušťákem. 800mm shora jsou otvory pro 2 topné tyče po 9kW (závity pro ně ochotně dodá ROLF), mezi nimi nad jímka pro teplotní čidlo jejich regulace, dále nahoře a dole jsou jímky pro teplotní čidla (ale je možné použít i příložná) a uprostřed závit pro elektronickou anodu IVAR. Trochu je to možná vidět na obrázcích, které jsem publikoval. Zatím to funguje, jen mosazné jímky pro čidla se mi rozpadly, tak jsem dal nerezové a elektronickou anodu a uzemnil vše. Myslím, že jsem vám tím dostatečně zamotal hlavu a že dáte už konečně pokoj a necháte mne se v klidu opalovat a konečně dořešit speciální elektronickou regulaci pro toto zapojení, bez ní budete vedle :-))))
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

03 Aug 2007 13:33

Realizace zapojení

Autor: Magnusek Rene www:

děkuji, děkuji :-)) jsem z toho trochu pif-paf, ale ještě se stím poperu, no popřípadě vyčkám na změnu počasí a vytvořím doplňující otázky zatím v klidu řeště speciální el. regulaci, už se těším na emil ve kterém popíšete její zapojení :-)) závidím Vám vaše vysoké stropy když nádrž výšky 2m a má být min 1m nad zemí ( vodou v krbu ) přeji spoustu kvalitních slunečních inspirací MR
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

05 Aug 2007 14:37

Realizace zapojení

Autor: Mchura www:

Potěšil jste mne, i já vás potěším... Nazáviďte, tak vysoké stropy mám bohužel jen v garáži, která je pokračování střechy RD :-((. Snižovat výšku nádrže asi ale nemá smysl, jednodušší asi bude zapojit dvě oběhová čerpadla paralelně, na začátku by šlo jen jedno a bylo by skrz elmg. ventil obtokem zaškrceno na minimum, 2. stupeň by se ventil otevřel a 3. stupeň by se zapnulo to druhé čerpadlo. Vyjde to rozhodně levněji než jedno čerpadlo s výkonem nad 100W. A pokud pod tu nádrž nepotřebujete vjíždět autem jako já, pak bych ji dokonce udělal na celou výšku místnosti (pokud ji tam nějak dostanete). A hlavně ne abyste v rámci racionalizace chtěl spojit zpátečku z topení se zpátečkou do krbu - při zatápění by se vám mohlo lehce přihodit (vyzkoušeno :))), že horká voda z radiátorů vám půjde rovnou zpět do krbu a spolehlivě ho přehřeje! Obdobně nespojovat výstup z krbu s nátokem do topení, vždy je lepší to vše propojit až přes akunádrž, ta už si s tím poradí a zreguluje to lépe jak vy.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

05 Aug 2007 17:34

Realizace zapojení

Autor: Magnusek Ren www:

Dobrý den, opět jste mě trochu překvapil, měl jsem za to, že dle Vašich rad je lepší snížit výšku AN, popřípadě udělat dvě AN tak, abych dle vaší rady z 31.07. dostal dno AN nad horní úrověň krbu a tím zajisti bezproblémový chod
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

06 Aug 2007 10:26

Realizace zapojení

Autor: Mchura www:

Jestli máte tolik prostoru, tak samozřejmě by to tak bylo lepší, pak po 95% času natápění stačí aby čerpadlo 90W běželo jen na 1. stupeň a ještě přiškrcený (tedy na pár wattů). Ale pokud máte únosné stropy, můžete ji dát i do patra :-))) Oběhové čerpadlo do radiátorů to zvládne bez problémů, neboť mu též pomáhá sifonový efekt v radiátorech, a navíc ty se dělají i se spojitou tlakovou regulací (zatímco spojitá teplotní regulace, kterou bychom potřebovali pro krb, se nedělá:-(((() A co se velikosti akunádrže týče, je dobré, aby akumulace byla na 2 dny, abyste nemusel topit každý den, ne vždy se chce nebo není člověk doma.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

16 Aug 2007 21:21

Realizace zapojení

Autor: Lomoz www:

Nebylo by jako regulaci vhodné použít reguláry pro solární panely? Například reguátor DX 4232 od firmy DUEL http://www.duel-ltd.sk/ umí regulovat výkon črpadla. Tím by bylo možné udržet vysokou konstatní výstupní teplotu topné vody z krbu. Co si o tom myslíte?
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

30 Nov 2007 21:13

Realizace zapojení

Autor: Mchura www:

solární regulace obvykle čerpadlo jen spíná a vypíná (a původní originální regulace Hanazeder, kterou mi dodala firma Solarpower pracovala na stejném principu), a to navíc na diferenčním principu, tedy sepne tehdy, když teplota krbu je vyšší o pár stupňů než teplota nahoře v aku. Výsledkem je, že po několika cyklech máte nahoře v aku vrstvu vody 95 oC a krb se přetopí a bezpečnostní smyčka vám vypustí 80 litrů horké vody z krbu do kanalizace, přestože většina akunádrže je studená - vy to zpravidla nemůžete ani poznat (leda podle lupanců z krbu, když se na místo vařicí vody tlačí ta 8 oC studená, což mu rozhodně na životnosti nepřidává), pokud nemáte krb odkrytý z druhé strany jako já a nemůžete si měřit teploty. A stávalo se mi to i několikrát za večer! Takže běžnou solární diferenční regulaci nelze v žádném případě doporučit!!!! Tu vámi doporučovanou neznám, ale nyní jsem zakoupil spojitě elektronicky regulovatelné oběhové čerpadlo WILO a až mi zbyde trocha času, tak se pustím do elektronické regulace, zatím to řeším jednoduše přivřením ventilem původního čerpadla Grundfoss, které mám zapnuté na 1. stupeň (tuším kolem 40W), takže běží s výkonem cca 10 - 20W, což mi plně postačuje při topení na plný výkon pro ohřátí vody z cca 18 oC na cca 95 oC, a pokud chci na konci topení mermomocí nádrže nabít naplno (nebo pokud mám na krbu přechodně 110 oC a začíná mi bublat jak varná konvice), tak ho přepnu na 3. stupeň Jen to potvrzuje, že správným řešením je spojitě regulovatelné čerpadlo, (stačí i to s výkonem do 80W, musí ale běžet nepřetržitě, a s min. výkonem cca 10 W), které by na začátku topení běželo na min. výkon cca 10W, a až při 90 oC na krbu by začalo zvyšovat svůj výkon s maximem při 100 oC. A jako zálohu chci ponechat v paralelním zapojením i to původní neregulovatelné, které by jednak fungovalo na záložní UPS zdroj i při výpadku proudu (nemá elektroniku, takže se spokojí i s tou nejlevnější nesinusovou UPS) a jednak jako havarijní při přetopení krbu (při 105 oC by se seplo obyčejným kapilárovým termostatem za pár kaček, takže by nebylo závislé ani na správném chodu regulace). A kdo nemá rád elektronicky regulovatelná čerpadla (vzhledem k jejich ceně), může použít moje původní řešení, kde je za čerpadlem seriově s elektromagnetickým ventilem obtok s běžným radiátorovým ventilem, který v zaškrceném stavu pouští jen tolik vody, aby se ohřála na těch cca 90 oC, a pokud je na krbu např. 95 oC, tak se otevře i elektromagnetický ventil a pustí plný výkon čerpadla. Není to ale spojité a tudíž tak přesné a ty tlakové rázy nejsou soustavě asi nijak příjemné. Jinak to dochlazování zpátečky v zimní zahradě a v garáži nyní funguje bezvadně - zimní zahradu mi to vytopí na cca 18 - 20 oC, garáž na 5 - 10 oC (tedy o 5 až 10 stupňů více, než je venku, což mně a autu plně stačí), zpátečku tak ochladím z původních min. 29 oC na cca 16 - 21 oC (dle vnější teploty, je to totiž samoregulovatelné, neboť čím nižší vnější teplota, tím prochází radiátory v domku více vody a s vyšší teplotou a tudíž se předá i více tepla zimní zahradě a garáži), takže plná spokojenost.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

30 Nov 2007 21:13

Realizace zapojení

Autor: Mchura www:

solární regulace obvykle čerpadlo jen spíná a vypíná (a původní originální regulace Hanazeder, kterou mi dodala firma Solarpower pracovala na stejném principu), a to navíc na diferenčním principu, tedy sepne tehdy, když teplota krbu je vyšší o pár stupňů než teplota nahoře v aku. Výsledkem je, že po několika cyklech máte nahoře v aku vrstvu vody 95 oC a krb se přetopí a bezpečnostní smyčka vám vypustí 80 litrů horké vody z krbu do kanalizace, přestože většina akunádrže je studená - vy to zpravidla nemůžete ani poznat (leda podle lupanců z krbu, když se na místo vařicí vody tlačí ta 8 oC studená, což mu rozhodně na životnosti nepřidává), pokud nemáte krb odkrytý z druhé strany jako já a nemůžete si měřit teploty. A stávalo se mi to i několikrát za večer! Takže běžnou solární diferenční regulaci nelze v žádném případě doporučit!!!! Tu vámi doporučovanou neznám, ale nyní jsem zakoupil spojitě elektronicky regulovatelné oběhové čerpadlo WILO a až mi zbyde trocha času, tak se pustím do elektronické regulace, zatím to řeším jednoduše přivřením ventilem původního čerpadla Grundfoss, které mám zapnuté na 1. stupeň (tuším kolem 40W), takže běží s výkonem cca 10 - 20W, což mi plně postačuje při topení na plný výkon pro ohřátí vody z cca 18 oC na cca 95 oC, a pokud chci na konci topení mermomocí nádrže nabít naplno (nebo pokud mám na krbu přechodně 110 oC a začíná mi bublat jak varná konvice), tak ho přepnu na 3. stupeň Jen to potvrzuje, že správným řešením je spojitě regulovatelné čerpadlo, (stačí i to s výkonem do 80W, musí ale běžet nepřetržitě, a s min. výkonem cca 10 W), které by na začátku topení běželo na min. výkon cca 10W, a až při 90 oC na krbu by začalo zvyšovat svůj výkon s maximem při 100 oC. A jako zálohu chci ponechat v paralelním zapojením i to původní neregulovatelné, které by jednak fungovalo na záložní UPS zdroj i při výpadku proudu (nemá elektroniku, takže se spokojí i s tou nejlevnější nesinusovou UPS) a jednak jako havarijní při přetopení krbu (při 105 oC by se seplo obyčejným kapilárovým termostatem za pár kaček, takže by nebylo závislé ani na správném chodu regulace). A kdo nemá rád elektronicky regulovatelná čerpadla (vzhledem k jejich ceně), může použít moje původní řešení, kde je za čerpadlem seriově s elektromagnetickým ventilem obtok s běžným radiátorovým ventilem, který v zaškrceném stavu pouští jen tolik vody, aby se ohřála na těch cca 90 oC, a pokud je na krbu např. 95 oC, tak se otevře i elektromagnetický ventil a pustí plný výkon čerpadla. Není to ale spojité a tudíž tak přesné a ty tlakové rázy nejsou soustavě asi nijak příjemné. Jinak to dochlazování zpátečky v zimní zahradě a v garáži nyní funguje bezvadně - zimní zahradu mi to vytopí na cca 18 - 20 oC, garáž na 5 - 10 oC (tedy o 5 až 10 stupňů více, než je venku, což mně a autu plně stačí), zpátečku tak ochladím z původních min. 29 oC na cca 16 - 21 oC (dle vnější teploty, je to totiž samoregulovatelné, neboť čím nižší vnější teplota, tím prochází radiátory v domku více vody a s vyšší teplotou a tudíž se předá i více tepla zimní zahradě a garáži), takže plná spokojenost.
Odpověď


01 Sep 2007 19:48

www.KrboveTopeni.cz

Autor: M.Hakl www: Prodej krbových ventilátoru

Prodej krbových ventilátoru, filtrů, anemostatů a jiného materiálu pro rozvod teplého vzduchu z krbu. nabizime: : Krbové ventilátory (skladem) typ: KOM II 600 typ: KOM II 600 s bypasem :: Ventilátorové filtry (skladem) průměr:150 mm :: Anemostaty :: Izolovane hadice
Odpověď


odsazeni

30 Nov 2007 21:15

www.KrboveTopeni.cz

Autor: Mchura www:

Nabízím též krbový ventilátor zn Exhausto, nový, nepoužitý a levně! Vůbec jsem ho nakonec díky svému zapojení nepotřeboval :-)))) A věřím, že pokud budete mít krb zapojen dle mých rad, tak ho potřebovat také nebudete....
Odpověď


odsazeniodsazeni

30 Nov 2007 22:01

www.KrboveTopeni.cz

Autor: Mchura www:

A když už jsme u těch ventilátorů, tak ještě než jsem (zbytečně) koupil ten svůj, tak jsem se snažil zamezit kouření krbu pomocí komínového nástavce - těch několik prstenců, určitě to znáte, vyhrálo to už někoĺik cen na výstavách a přestože je to jen kus plechu, tak je to příšerně drahé, tuším přes 10000 Kč(přitom zručný zámečník vám udělá totéž za desetinu ceny). Takže varuji, osobně jsem to vyzkoušel po dobu cca 14 dní a výsledek byl horší než bez něj!!!! Pochopitelně zázraky se nedějí: 1) je to už z principu jen další odpor kouři, takže v průměru to tah jen snižuje (a proto ty deklarované možné úspory paliva, ale už neříkají, že jen u chybně vyregulovaných kotlů, které nepřivírají topný vzduch dle výkonu kotle, ale pokud kotel funguje správně, úspory žádné nastat nemohou, spíše naopak!) 2) tah to zvyšuje jen za přesně definovaných podmínek, kdy fouká silný vítr z boku a mírně shora (úplně shora to příroda ještě neumí :-)), tedy proti proudu vycházejícího kouře z komína - to nastává asi po dobu odhadem několika dní v roce, a záleží ještě na stavební dispozici komína. Takže jde vlastně pouze o zrovnoměrnění tahu komína (v průměru mírně sníží tah, mírně ho zvýší jen pro pár větrných dnů) pro některá kritická zapojení a lokality, nic víc. Tedy pro více jak 95 % uživatelů kotlů a krbů absolutní nesmysl za velké peníze.
Odpověď


odsazeni

02 Oct 2009 01:40

www.krbove-ventilatory.cz

Autor: MH www: ww.krbove-ventilatory.cz

www.krbove-ventilatory.cz Prodej krbových ventilátoru, filtrů, anemostatů a jiného materiálu pro rozvod teplého vzduchu z krbu. nabizime: : Krbové ventilátory (skladem) typ: KOM II 600 typ: KOM II 600 s bypasem :: Ventilátorové filtry (skladem) průměr:150 mm ::Krbové mřížky:: Anemostaty :: Izolovane hadice
Odpověď


30 Nov 2007 18:45

Funguje to!

Autor: Slezk www:

Tak jsem to úspěšně uvedl do provozu. Funguje to bezvadně. Díky pane Měchuro. Mám dobrý tip na výrobce akunádrže, dle mého za rozumnou cenu (i hranaté). Mohu doporučit. marek.slezak@centrum.cz
Odpověď


odsazeni

30 Nov 2007 21:35

Funguje to!

Autor: Mchura www:

Tak to mne velmi těší, výrobce kotlů již určitě podstatně méně :-(((, proto mne stále na tzb-info blokují (cenzura za komunistů je oproti tomu prd, peníze za sponzoring a reklamu na tzb-info jsou mnohem mocnější). Případně se pochlubte, jak jste dořešil regulaci, já to z nedostatku času bohužel trochu flákám, třeba jste dál než já a rád se přiučím. Jinak pozor na expanzní nádobu TUV, já jí mám ve schématu zakreslenou (a též bohužel zamontovanou) špatně. Instalatéři ji rádi doporučují a montují (a ještě raději pak fakturují), přitom je její využití přinejmenším sporné a dokonce někdy i nebezpečné! Pokud ji totiž budete mít jako já na výstupu horké vody, tak se do roka určitě membrána zničí (vydrží jen max. 70 oC, těch na ní psaných 110 oC vydrží pouze vnitřní lak - dobrej fór od výrobce, že?) a přestane fungovat a její funkci převezme buď pojistný přetlakový ventil (pokud ho tam máte a nekape vám na zem, jako mně, a podmáčel mi stěnu až do obýváku) nebo chybějící zpětná klapka (což je zase v rozporu s předpisy), což je ale pořád lepší, než rotržená nádoba TUV. A nad těch 70 oC se lehce dostanete nejen krbem, ale především s pár slunečními kolektory během týdenní letní dovolené. A navíc se v ní může velmi dobře dařit nebezpečné bakterii legionella. Takže - když už expanzi TUV, tak jedině na vstupu studené vody do nádrže TUV a to ještě s mísicím tzv. téčkem (které přitékající vodu žene částečně do expanze a neustále ji vlastně proplachuje, takže legionella nemá šanci se rozmnožit). Ale finančně je nesporně výhodnější přepoušťák na studeném vstupu do nádrže a těch pár litrů vody denně nechat klidně vytéci do kanalizace, než zaplatit min. 2000 Kč za expanzi + další peníze za fitinky a montáž. Pokud by byl přepoušťák ale až na výstupu horké vody, ty ztráty finanční budou zhruba dvojnásobné, takže to by se už nevyplatilo. Takže expanzi jen tehdy, pokud není po ruce odpad, kam tu hadičku zastrčit :-) Mnoho úspěchů přeje Měchura
Odpověď


18 Nov 2008 21:23

zapojení přidaných výmeníku

Autor: eko.eko@seznam.cz www:

Dobrý den přeji, koukal jsem na schémátka Vašich zapojení přidaných výměníků na tělese kouřovodu a zajímalo vy mě, jestli jste laboroval se zapojením skutečně protiproudým, tedy dat přívod k výměníkům (chladnější vodu)do horní části výměníků, myslím, že by se dalo dosáhnout vyšších výstupních teplot.
Odpověď


odsazeni

19 Nov 2008 08:30

zapojení přidaných výmeníku

Autor: Mchura www:

Samozřejmě jsem přemýšlel i o tom, ale při minimálních průtocích by se mohlo stát, že se v horní části trubek bude voda vařit, takže raději ne. Jinak ti co pálí slivovici vám ochotně potvrdí, že účinnost chlazení je skoro stejná ať jde o protiproud či souproud pokud je v jediném výměníku a nejde nám o opravdu minimální rozdíly teplot delta, což nám nejde, stejně do komína ještě odchází kouř o teplotě nad 100 oC, proto je nezbytné mít raději několik výměníků prodiproudě, ale v nich už souproudě.
Odpověď


odsazeniodsazeni

19 Nov 2008 09:49

zapojení přidaných výmeníku

Autor: Zajek www:

Var trubek krbového výměníku odstraníte jedině snížením tepelného výkonu spalováním dřeva a nebo zvýšením tepelného odběru z výměníku. Ne smyslem tepelných toků při výměně tepla. Bez ohledu na Vám známé zkušenosti palírenské, bych více nahlédl do literatury s grafy průběhů teplot při souproudém a protiproudém chlazení, a o obsahu vodních par ve spalinách podle vlhkosti spalovaného paliva a odpovídajících kondenzačních teplotách. Proto pro případ krbového výměníku bych inuitivně volil použití souproudý způsob výměny tepla, pro zkrácení doby teplotních režimů, ve kterém jsou spaliny ochlazovány na teplotu blízkou, hůře i pod, kondenzační teplotu (nevyhnutelně při zatápení). Kondenzační teplota spalin výrazně klesá se stoupajícím obsahem vodních par ve spalinách, v závislosti na vlkosti spalovaného dřeva, která je často vyšší jak 20%, než je obvyklých u uhlí,kde se udává kondenzační teplota spalin 65 oC !!
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

19 Nov 2008 20:47

zapojení přidaných výmeníku

Autor: Mchura www:

Ale to je právě to, co nechceme! Pro co nejlepší účinnost a nejnižší emise je třeba aby krb spaloval s maximálním výkonem. A protože chceme aby do akunádrže tekla voda ohřátá na až 105 oC (aby mohla být co nejmenší), tak průtok při nátokové teplotě kolem 15 oC je minimální (jen pár litrů za minutu), takže by se mohlo stát při protiproudu že by studená voda ve výměníku klesala po stěně rovnou k výtoku a hořejšek by se přehříval (nejde o šroubovici, ale o několik rovboběžných skoro vodorovných trubek). Vodní páry ve spalinách a kondenzaci jsme už tady probírali před 2 lety, doporučuji si přečíst celou diskusi nebo někde přímo můj článek o kondenzaci včetně přesných výpočtů a pak to případně zkuste znova. Krbové dřevo není uhlí, hoří zcela jinak a v telovodním krbu neustále s podstatně vyššími teplotami než kotel na uhlí s uzavřeným přívodem vzduchu, a krbové dřevo či brikety mají nižší vlhkost pod 20 %, takže mně v dolním ani středním výměníku nic nekondenzuje ani při zatápění, do horního nevidím, ale protože je celý z nerezu, tak je mi to šumafuk :-)
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

20 Nov 2008 00:11

dehtování krbové vložky

Autor: Martin Stank www:

Mám krbovou vložku ABX Oxford zapojenou bez trojcestného ventilu a mám nestále problémy s dehtováním vložky v oblasti výměníku i v případě že topím pouze briketami. Už jsem si objednal trojcestný ventil, ale zajímalo by mě proč to u mě nefunguje.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

20 Nov 2008 08:11

dehtování krbové vložky

Autor: Mchura www:

Jde o dehtování nebo o kondenzaci? Topíte stále na plný výkon? Nemáte malý tah komína? A jakou máte teplotu zpátečky? A jaký je výkon vložky? Jde o teplovodní krb nebo jen o teplovodní vložku do krbu?
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

20 Nov 2008 14:09

dehtování krbové vložky

Autor: Martin Stank www:

Jedná se krbovou vložku viz http://www.topeni-koupelny.cz/abx-krbova-vlozka-oxford-s-vymenikem-2002tv Pravděpodobně se jedná o dehtování, na plný výkon topím pouze ze začátku - poté primární vzduch zavíráme a necháme otevřený pouze sekundární. Myslím že s komínem problém nebude tah je dostatečný (160mm průměr). Teplotu spátečky bohužel momentálně nejsem schopen zjistit kvůli ale v dehtování je znát hlavně při nižší teplotě vody. Krbová vložka je zapojena do systému spolu s plynovýnm kotlem a pokud fungují společně tak je dehtování menší. Uvažuji také o zakoupení dalšího výměníku na vložku abych mohl topit na vyšší výkon, ale spousta lidí mě od toho odrazuje právě kvůli dehtování. Rovněž se mi zdá poměrně vysoká spotřeba dřeva vzhledem k výkonu vložky. Děkuji za odpověď.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

22 Nov 2008 12:10

dehtování krbové vložky

Autor: Mchura www:

Vytápění chalup je zcela specifické a nelze na ně z mnoha důvodů vůbec použít zkušenosti s vytápěním rodinných domků teolovodními krby, jak je publikuji já. Proto chystám specifický článek podle mých vlastních zkušeností s rekonstrukcí vytápění větší chalupy na Šumavě krbovými kamny s teplovodním výměníkem. Zde tedy jen stručně: Vaše vložka má tu špatnou vlastnost (jako skoro všechny), že topí více do místnosti než do vody. Aby tedy mohla být plně využita, musela by být místnost ve které je umístěna podstatně větší než všechny ty místnosti, které chcete vytápěr vodou a radiátory v nich by ještě nesměly být nijak předimenzované. Takhle se vám nutně při částečném výkonu do vložky vrací voda o teplotě nižší než 40 oC (a k ránu možná i jen 20 oC), což by nevadilo, pokud by se topilo na plný výkon a s lambda přes 1,5 (zcela otevřený priomární vzduch). Jakmile ale přivřete primár, tedy přiškrtíte výkon a ten ještě z velké části odebíráte vodou, tak teplota povrchu výměníku nutně klesne pod kondenzační teplotu (blíže můj článek o kondenzaci) se všemi negativními důsledky. Jediná náprava je možná tím, že na výstupu umístíte příložný termostat (cca 500 Kč), který při poklesu teploty topné vody pod 60 oC vypne oběhové čerpadlo a při jejím zvýšení ho opět zapne. Nevýhodou je ovšem, že teplo budete mít v noci asi jen v obytné místnosti, kde nejste, a ne v ložnicích, kde přes noc jste - to už musíte ošetřit např. akumulací v betonové podlaze nebo přídavným elektrickým topením v radiátorech (takové radiátory mám právě ve vývoji a zkouškách).
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

22 Nov 2008 12:29

dehtování krbové vložky

Autor: Mchura www:

Až teď jsem si po opětovném přečtení i prvního dotazu uvědomil, že se u vás asi nejedná o vytápění chalupy, ale rodinného domku. Nenapadlo mne to hned, protože vaše kombinace je dost nesmyslná - pro RD má smysl použít pouze plnohodnotný teplovodní krb (kde do vody jde alespoň 80 % výkonu) s výkonem nad 20 kW a akumulací a plyn nebo elektřinu mít jen na špičku nebo když jsme líní topit v krbu, a pokud chceme krb jen kvůli estetice pro občasné přitápění, pak tedy malý teplovzdušný a nekomplikoval bych to dohromady s plynem, kombinace nikdy nefungují ideálně :-(. Ve vašem případě je jasně plynové topení dimenzováno na vytápění celého objektu, tedy na odhadem 15 kW, takže krbová vložka s polovičním maximálním výkonem, a tedy sotva 10% výkonem při utlumení primárního vzduchu se musí nutně drasticky podchlazovat a dehtovat. Jedinou pomocí je na noc přiškrtit též drasticky radiátory tam kde nejsme, ale pozóóór, pokud máte termostatické ventily, jako že jo, tak stačí ráno otevřít primár, roztopit kamna naplno a pokud venku nebude mínus 15 oC, tak po pár hodinách se termostatické ventily přivřou a pokud nepřestanete včas topit, tak můžete vyletět do povětří, jak se přes rokem na jaře stalo a málem pozabíjel celou rodinu!!!!! Proto radím neroubovat krbový výměník na stávající rozvody, rozhodně ne bez nějakých zabezpečovacích prvků!!! Co se týče dalšího výměníku - váš problém není ve výkonu výměníku, ale ve výkonu krbu do vzduchu - pokud namontujete další výměník, jeho výkon už bude jen zlomkem toho prvního, takže si do vody moc nepomůžete, ale pokud budete topit naplno, jak chcete, tak budete nutně přehřívat tu místnost, kde je krb, a aby měla ztráty 7 kW při dnešní teplotě kolem 0 oC, tak to by musela být tělocvična s výpočtovými ztrátami 20 kW, tedy odhadem tak 15 x 15 x 5 m!!!
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

25 Nov 2008 22:37

Teplovodní výměník

Autor: Juak www:

Dobrý den. Po pročtení různých diskuzí již mám v této problematice celkem guláš. Probíhá postupná rekonstrukce naší staré rekreační chalupy. Smíšené, metrové zdivo (vepřovice, cihla), nezateplená střecha. V obytné místnosti v přízemí 30m2 budou stát velká kachlová kamna, opatřená teplovodním výměníkem (ve tvaru podkovy), dle sdělení kamnáře 6kW. Potřebuji vytopit 2 malé místnosti v podkroví + prostor schodiště a v přízemí malou jídelnu. Zatím probíhá rekonstrukce spodní části. Podkroví budu řešit mnohem později. Můj záměr je následující. - samotížný systém, doplněný oběhovým čerpadlem (zálohovaným UPS), spínaným termostatem podle teploty výstupu - médium - zatím nemrznoucí směs, AN 500l v budoucnu použít a uložit vodorovně pod zešikmením střechy, event. kombinovat s el. vytápěním topnými tyčemi - bypass pro rychlý ohřev ve výměníku, po dosažení teploty plynulé přecházení do oběhu ÚT. - v podkroví v nejvyšším místě umístit (otevřenou,uzavřenou?) expanzní nádobu. - místnost v přízemí vytápět pouze zpátečkou - jako chladící smyčku (zatím bez AN), zařadit do okruhu další radiátor pod střechu s třícestným přepínacím ventilem s termohlavicí a čidlem Zateplení střechy a podkroví se bude teprve realizovat. V budoucnu možná kombinace el., solární panel. Nikde jsem nenarazil na zkušenosti s kachlovými kamny a výměníkem. Myslíte, že by to takhle mohlo fungovat? Nahradí nepatrně kachlová kamna akumulační nádrž?
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

26 Nov 2008 08:22

Teplovodní výměník

Autor: Mchura www:

Nejsem si jist, zda výkon kamen je postačující, ale třeba tam v zimě jezdit nebudete (velká akumulace, tedy nutná velká přirážka na zátop!) Proč místo do vody neakumulujete do betonu v podlahách horních místností? Zpátečkou z AKU nic nevytopíte, bude mít max. 30 oC, první den i kolem 0 oC. A hlavně bych izoloval a izoloval.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

26 Nov 2008 11:32

Teplovodní výměník

Autor: Juak www:

Hodlám zatím použít systém bez AN, jak je již popsáno v mém dotazu. Podlahy nejsou betonové. Malá místnost v přízemí je spojena s kuchyní, kde budou rovněž kachlová kamna, takže radiátor v této místnosti by bylo možné použít jako vychlazovací smyčku (místo zapojení samostatně na zpátečku). Vzhledem k nemrznoucí směsi by byla exp. nádrž uzavřená. Mám především obavy z přehřátí systému. Podle většiny názorů je toto málo pravděpodobné. Problém bude prý spíše v nedostatečném výkonu.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

26 Nov 2008 18:42

Teplovodní výměník

Autor: Mchura www:

Tak to budete mít docela honičku, běhat přikládat malá polínka do dvou kamen současně :-) Na většinu nedejte, ale zvažte, že budete alespoň první den topit stále naplno, abyste překonal akumulaci studených stěn, takže pokud to teplo nebudete z výměníku stále plně odebírat, přehřátí samozřejmě hrozí. A jeden radiátor vás nezachrání (má tak max. 2 kW) a ty ostatní se možná mezitím přivřou. A pokud použijete uzavřený systém, tak si toho přehřátí kamen ani nevšimnete, neboť kamna vám to při zvýšeném tlaku sama neřeknou bubláním, jako při otevřené expanzi, a až tam budete mít nějakých 150 oC, tak to určitě někde prdne a z chalupy vám to udělá sentinel, jako tomu pánovi před rokem. A pokud to náhodou přežijete, ještě rád přejdete na něco jiného. Jinak nevím že by podmínkou použití nemrznoucí směsi byla uzavřená expanze. Ale existují i uzavřené expanze, které jsou beztlaké (jako u mne).
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

26 Nov 2008 22:01

Teplovodní výměník

Autor: Juak www:

Děkuji za komentáře na mé příspěvky, kterým věnujete čas. Abych byl upřimný, čekal jsem trošičku jinou reakci na můj problém, ale zřejmě jsem byl špatně pochopen. Jak sám uvádíte, chystáte článek o způsobu vytápění rekreační chalupy. Už se na něj těším. Věřte, že jsme smířeni s tím, že chalupa v chladném počasí je příjemně obyvatelná po 3 dnech topení. Honička k tomu patří (předpokládám, že i u vás na Šumavě). Tuto dobu se budu snažit zkrátit el. vytápěním spínaným prostřednictvím GSM. Zřejmě se tímto nevyhnu použít AN s možná co nejmenším objemem, aby byl objekt pouze natemperován a nebyl to mrazák :). Proto se svým záměrem, snažím využít maximálně zdroj tepla, což jsou velká kachlová kamna. Původně byl objekt vytápěn pouze Petrami v obytné místnosti, malými kamínkami v podkroví a rozpadajícími se kuchyňskými kamny. Vím co je honička. Proto by mne zajímal názor lidí, co podobný problém řeší, popř. mají vyřešen. V podstatě se jedná o dočasné zapojení. Nevylučuji v budoucnu postavit nový komín a kotelnu, ale je to opravdu hudba budoucnosti závislá na volném času. Protože jsou zkušenosti s kachlovými kamny a výměníkem minimální, zřejmě nezbývá než systém takto realizovat a postupně vyladit přidáváním ochlazovacích smyček či bypassu. Uzavřená beztlaká expanze bude jistě vhodnější.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

26 Nov 2008 23:34

Teplovodní výměník

Autor: Mchura www:

Honičku už nemám, místo 3 kamen podobných Petrám mám jen krbová kamna 12 kW, z toho 7 kW do vody. Ty vytápí prakticky půlku chalupy (130 m3) sáláním a konvekcí, voda jde do obýváku, pokoje a kuchyně v přízemí a 2 radiátorů ve 2 ložnicích v patře, z nich pak půjde do betonové podlahy v nich a pak až do betonové popdlahy v koupelně, kde se dochladí. Než se odvážím přijet, tak přes GSM (doporučuji Majordomu od f. Ocean) sepnu jednak podlahovku v obýváku a pokoji (na původním neodizolovaném betonu je 8 mm extruďáku, na něm pak topný kabel 3 kW a dlažba, takže to topí hned, žádná akumulace) a případně elektrické topné tyče ve spodní části všech radiátorů dole či i v ložnicích nahoře (5 kW). Po pár hodinách je snesitelně a po příjezdu roztopím naplno krbová kamna (přes 15 kW díky chladné zpátečce), která automaticky vypnou elekřinu, případně i starý teplovzdušný krb v obýváku. Když vytopím příjemně spodek, pustím vodu i nahoru a natápím současně betonovou akupodlahu (5 cm betonu), která pak topí celou noc i po vyhasnutí kamen. A k ránu dle potřeby se sami zapnou elektrické topné tyče či podlahovka dole. Prostě paráda. Starý kamenný komín samozřejmě měl nedostatečný tah a smrděl dovnitř, tak jsem ho vyvložkoval nerezovou rourou pr. 150 mm a je po potížích. Kachlová kamna jsou krásná a pěkná pro chalupy, ale pro přerušované topení dle mého názoru nevhodná, neboť mají malý výkon a malou akumulaci, kterou nelze navíc vůbec nijak regulovat. Babičkám, které byly celý den doma a od rána do večera topily malými dávkami paliva a děti byly buď na peci nebo pod pořádnou duchnou na posteli, takže jim ani ráno než se zatopilo nebylo zima. Velmi dobře se na to osobně pamatuji, i na to, jak ráno při zatápění to zasmrdělo celý barák, protože vystydlá kamna s vnitřním dlouhým klikatým kouřovodem samozřejmě netáhla. A teplá voda byla v kamnovci a nabírala se naběračkou, takže byla beztlaková a nemohla bouchnout, maximálně se mohla vařit, což jsem ale nikdy nezaznamenal. Tahle a za těchto podmínek to samozřejmě fungovalo perfektně, ale vy si uvědomte, že to vaše užívání je ale zcela o něčem jiném. O to více budu zvědav, jak vám to bude fungovat a jak budete s tím spokojený. Hodně úspěchů, třeba se s tím také za pár let dostanete do finále ENERGY GLOBE AWARDS či získáte cenu Inovace ČR 2008 jako já. Přál bych vám to.
Odpověď


28 Nov 2008 11:43

Autor: Mchura www:

Vážení přátelé i nepřátelé, všem Vám (a nepřátelům zvláště) děkuji za cenné připomínky k mému projektu vytápění teplovodním krbem bez termostatického ventilu a s dodatečnými výměníky. Bez Vás bych tento projekt asi nikdy nedotáhl do takového konce, aby byl vybrán předními odborníky jako finalista prestižní světové soutěže ENERGY GLOBE AWARDS ČR. První cenu sice nakonec nezískal (porota nepochopila, že nejde o projekt jednoho krbu, ale že to platí pro všechny, a dala nakonec raději přednost zásobování teplem z biomasou pro celou obec, byť s horší účinností a emisemi), nicméně je to jasné potvrzení předností teplovodních krbů oproti kotlům (za což mně kotlaři nemají pochopitelně rádi a proto již 4 roky tento projekt nesmím publikovat na "nezávislém" serveru TZB-info). Záznam ze včerejšího Galavečera a koncertu (Vanessa Mae, Aneta Langerová, Kryštof, za účasti předsedy vlády ČR M. Topolánka a ministra životního prostředí M. Bursíka) můžete sledovat dnes večer od 21.00 hodin na ČT 2, kde bude půlminutový šot o mém krbu. Jinak tento můj projekt právě získal od nezávislé 10ti členné poroty z ministerstev průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, školství mládeže a tělovýchovy, Úřadu průmyslového vlastnictví, ČVUT, VŠE, Akademie věd ČR, Českého svazu stavebních inženýrů, České společnosti pro jakost a Asociace inovačního podnikání i ocenění Cena Inovace roku 2008, která mu bude předána 5. prosince v Senátu Parlamentu ČR p. Miroslavou Kopicovou, předsedkyní Rady pro vědu a výzkum. Co více si přát? Snad jen, aby se jeho využití co nejvíce rozšířilo a uspořilo se díky němu co nejvíce energie. Mnoho úspěchů přeje Petr Měchura
Odpověď


odsazeni

28 Nov 2008 12:03

Autor: Martin Stank www:

Gratuluji a skvělé, že jste to nevzdal :-)
Odpověď


30 Jan 2009 09:04

vzdialenosť AN

Autor: Juraj Melicher www:

Vážený pán Měchura, gratulujem. Je radosť mať možnosť dozvedieť sa niečo nové od niekoho, kto sa skutočne seriózne niečomu venuje. Máte môj obdiv. Ja som sa k tejto téme dostal iba včera a prečítal som všetko čo som našiel. Je to veľmi podnetné. Keďže som však nováčik v tejto oblasti chcel by som sa spýtať na niekoľko možno triviálnych vecí. Napríklad, ako ďaleko máte akumulačnú nádobu od krbu? Je takýto krb možné pripojiť aj na podlahové kúrenie? Pýtam sa preto, že nám spracovávajú projekt rodinného domu s obytnou plochou 20 x 7,5m pričom ide o monopriestor bez "stálych" pevných stien. Projekt je spracovaný ako nízkoenergetický. Umiestnenie krbu je projektované v strede dĺžky tj. 10m a 2,5 m od obvodovej steny. Technologická miestnosť je však na obvode objektu, čiže vzdialená od krbu približne 8m až 10,5m ak to beriem popri obvodovom múre. Je možné realizovať Vaše riešenie aj pri takejto dispozícií. Na podlahovku sa pýtam preto, že stále sa vo vašom riešení operuje s teplotami, ktoré poriadne presahujú teploty podlahového kúrenia a sú ak som to správne pochopil vhodnejšie do radiátorov. Vopred ďakujem za Váš názor. Ešte raz gratulujem a verím, že sa Vám teraz už podarí presvedčiť nejakého výrobcu.
Odpověď


odsazeni

21 Mar 2010 12:50

vzdialenosť AN

Autor: Mchura www:

Vzdálenost Akunádrže od krbu může být libovolná, jen je třeba co nejlépe izolovat především přívod od krbu, kde jsou teploty kolem 100 oC. Pokud to ale vedete vytápěnými místnostmi, tak tyto ztráty vám vlastně přitápí takže nejde o ztráty (já tak například akunádrží přitápím garáž). S podlahovkou není problém, použijete směšovač se zpátečkou a do podlah vám půjde max. 40 oC, jak je třeba. Zvažte jen, zda ho dáte poblíž topení nebo raději u akunádrže, pokud je daleko a vedení jde nevytápěnými místnostmi.
Odpověď


08 Sep 2009 15:55

kondenzace

Autor: Brabec Pavel www:

DD pane Měchuro, Váš článek mě inspiroval, nyní budu zahajovat třetí topnou sezonu, mám tepl.vložku Aquador/Banador/ 24kW + 200mm tříplášťový Shiedel a 750l nádobu DZ Dražice/z prostorových důvodů/. Vynechal jsem tedy třícestný ventil a po kondenzaci v krbu nebo komíně opravdu ani stopy. Za topnou sezonu spotřebuji cca 25plm dřeva, a to přes topnou sezonu ohřívám i vodu pro 12 lidí. Bohužel jsem se ještě nedostal ke spalování dřeva o vlhkosti 20%, letos očekávám spotřebu do 20plm. Barák má půdorys 220m2 plus to samé obytné podkroví, porotherm 44+5cm polystyrenu. Nyní zvažuji dovybavit soustavu o výměníky, jak máte Vy.
Odpověď


odsazeni

21 Mar 2010 12:54

kondenzace

Autor: Mchura www:

Zkuste si koupit 100 kg briket a podle intervalu přikládání a jejich výhřevnosti a hmotnosti si ověřte, zda krb nepřetápíte - a pak podle velikosti plamene usuďte, kolik máte přikládat dřeva (taky to dřevo můžete po jednotlivých polínkách zvážit, změřit vlhkoměrem vlhkost, spočítat výhřevnost a přikládat, ale je to složitější). Pokud ano, pak sice budete topit trochu déle, ale ušetříte i 10 % paliva.
Odpověď


16 Dec 2009 12:35

Dotace

Autor: Pavel Z. www:

Dobrý den pane Měchuro, s nadšením jsem si přečetl Váš článek a chtěl bych jen dodat k dotacím. Ministerstvo životního prostředí se za vlády Bursíka bilo do prsou co všechno nedokázali takže si to shrňme. Kotle na biomasu, které jsou nejen neefektovní, ale ještě k tomu docílili toho, že z lesa je doslova vysáto všechno co se dá spálit naprosto zničí naše lesy takže životní prostředí tím spíš utrpělo. Izolace fasád a dotace na okna sežraly firmy, které si narazily marže na výrobky, které jsou dotovány a tím vlastně okradou hlavně nás všechny. Dotace na solár jsou největším výsměchem všem občanům, protože si pár jedniců za naše peníze udělá výnosný business, zhyzdí krajinu a ve finále je přínos životnímu prostředí 0. Nemluvě o tom, že nám díky tomu ještě ČEZ zdraží všem elektřinu. Enviromentalisty prostě miluju! Proč to dělat efektivně a jednoduše když to jde po Česku. Proč třeba nedotovat přímo výrobce izolace (jako to dělají na západě) a zajistit aby se jejich výrobky prodali za dotovanou cenu přímo spotřebiteli? Proč nedototvat víc tepelná čerpadla a rekuperaci, když můžeme sypat peníze do kotlů na biomasu? Prostě Absurdistán na druhou. Nedivte se že budete mnohými zatracován. Vždyť ti mnozí z toho, že to tady takhle funguje mají. Hodně štěstí.
Odpověď


odsazeni

21 Mar 2010 12:44

Dotace

Autor: Mchura www:

Bohužel je to tak, jak píšete, na ministerstvu pracují buď naprostí diletanti a nebo jsou zkorumpovaní (a nebo oboje). Dotovat by se měly především akunádrže, a je úplně jedno zda je připojíme ke krbům a nebo kotlům (a třeba i na uhlí) nebo TČ či soláru - všude mi podstatně zvýší účinnost a sníží emise. A zvýší zaměstnanost českých lidí a ne ukrajinců ve stavebnictví při (nekvalitním) zateplování.
Odpověď


08 Jan 2010 17:51

co noveho po rokoch

Autor: IvanScasny www:

vazeny pan Měchura, vdaka za Vase napady ... Kedze som tu dlho nevidel Vas prispevok , nuti ma to zamysliet ci vam "topenarska lobby" nevyhodila auto pod zadkom :-D ? ALE co mate noveho ? co elektronicka regulacia ? co noveho ? Preco sa pytam ? No tento rok som sa rozhodol realizovat TVkrb ... Uz dva roky prevadzkujem system s 915litrovou nerezovou nadobou a v nej solar (ATREA - iste poznate + kolektory Thermosolar) .Kedze som predpokladal , ze VZT mi rozvedie teplo od krbu do celeho domu neriesil som vymenik TV. Po dvoch rokoch praxe zistujem , ze rozvadzanim sa vzduch natolko ochladzuje , ze VZT neplni ulohu, ktoru som ocakaval... Moje (sice neekonomicke) riesenie je predsa len urobit TVkrb . Vase riesenie je minimalne "zaujimave" a kedze citam aj forum na Astranete tak mi nezostava le sa (znova) pytat ako Vam to teda funguje aj po rokoch ??? Pre informaciu dom 750m3/straty 6kW.../miestnost s krbom 200m3 ( vypoctom mi vychadza krb 4kW do vzduchu a cca 10kW do vody ). Nechcem tu riesit pojmy ako su navratnost,kotelna v obyvaku a pod ...dik za reakcie
Odpověď


odsazeni

21 Mar 2010 12:21

co noveho po rokoch

Autor: Mchura www:

Mně to funguje čím dál tím lépe (o to více to štve kotlaře a Zelenou úsporám) :-) První možnost je do vývodu krbu dát termostat, který by vypouštěl vodu jen 95 oC a více teplou - bylo by to bez elektriky a blbuvzdorné, ale žádný výrobce takové termostaty nevyrábí, takže hledám jiné, které by šly upravit pro ten účel (např. z aut). Pokud najdu budu informovat. Zkoušel jsem i zda najdu výrobce elektronické regulace pro krby, příhodné displeje jsem našel (samotná nádherná krabička s barevnýnm displejem a zobrazením několika údajů za jen cca 10 000 Kč) ale naprogramování by stálo dalších cca 40 000 Kč (schéma jsem ochoten dát zdarma), takže bych to musel zainvestovat já a pak to prodávat, ale já se tím živit nechci. Takže pro jednoho uživatele se to nevyplatí, ale kdyby nás bylo třeba 10, tak už půjde o pakatel a není problém to během měsíce zrealizovat. Řídilo by to i solár a případně tepelné čerpadlo a dotápění elektřinou (když jste v zimě na dovolené). Kdo další se hlásí???
Odpověď


odsazeniodsazeni

17 Apr 2010 23:54

co noveho po rokoch

Autor: Petr www:

Zdravím Vás, Po dnešním dni stráveným přečtením Vašich článků a následných diskuzí, ve kterých mi připadá, že někteří lidé prostě nechcou Váš systém příjmout za žádnou cenu, jsem Vám chtěl (i když Vás neznám) poděkovat za inspiraci a za snahu hledat nové možnosti. Můj systém, který jsem si navrhnul do mého budoucího bungalovu je podobný Vašemu, ale rozhodně mě nenapadlo dát na teplovodní vložku ještě další výměníky na komín. Rád bych o Vašem systému věděl co nejvíce ať ho mohu co nejlépe provést a poučit se z Vašich poznatků. A nyní pokud dovolíte pár dotazů : 1, Na Vašem schématku se bazén nedá vyhřívat ze solárního systému ? 2, Můžete se podívat na můj návrh zde? http://forum.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=114826&idtext=11&start=0 3, Šlo by poslat foto z Vašeho sytému ? Předem děkuji a moc Vám fandím...
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

26 Apr 2010 12:51

co noveho po rokoch

Autor: Mchura www:

Odpověděl jsem na tzb-info na vámi uvedený odkaz bazén samozřejmě vytápět mohu, nikoliv přímo, sle přes akunádrž, což je pro solár lepší, protože o bazénovou vodu zpátečku do kolektoru mnoho neochladíte, takže je lepší k ní přimíchávat tu ochlazenou o TUV. Foto nebylo kam poslat - nemám adresu, ale vyšlo to už ve spoustě časopisů...
Odpověď


26 Apr 2010 21:30

obrázky

Autor: Kamil Chlebek www:

Dobrý den, nemohu nikde najít žádný odkaz na nějaké fotky popř. nákresy na zde popisované výměníky. Mám dojem, že na tzb odstranili článek č.9 a časopis Alternativní energie nemám. Můžete mi prosím Vás někdo poslat fotky popř. schémata nebo alespoň odkaz na email.kamil.ch@seznam.cz. Všem předem Děkuji.
Odpověď


odsazeni

27 Apr 2010 09:24

obrázky

Autor: Mchura www:

Vkládat do diskusních příspěvků nic nejde, takže všichni, kdo máte zájem o fota a schemata, prosím o zaslání svých mailů do konce týdne, během víkendu všem zašlu přímo - problém může být ale s velikostmi - budu se snažit vejít do 10 Mega.
Odpověď


odsazeniodsazeni

30 Apr 2010 13:49

obrázky

Autor: Petr www:

mbs600zavinacseznam.cz Dekuji za zaslání foto. Petr
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

13 May 2010 08:44

obrázky

Autor: Kamil www:

Prosím Vás co znamená tento odkaz?mbs600zavinacseznam.cz
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeni

13 May 2010 08:48

obrázky

Autor: Kamil www:

Prosím Vás co znamená tento odkaz?mbs600zavinacseznam.cz
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

14 May 2010 20:23

obrázky

Autor: Petr www:

To znamená kam má poslat pan Měchura své foto, zatím mi ale nic neposlal. Vám jo ?
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

15 May 2010 19:53

obrázky

Autor: Kamil www:

Také jsem žádné obrázky nedostal. Věřím,že pan Měchura na nás nezapomél.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

15 May 2010 19:55

obrázky

Autor: Kamil www:

Také jsem žádné obrázky nedostal. Věřím,že pan Měchura na nás nezapomél.
Odpověď


odsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeniodsazeni

16 May 2010 20:52

obrázky

Autor: Mchura www:

Omlouvám se za zpoždění, byljsem často mimo Prahu a tak to doháním až teď. Teď už byste měli všichni co žádali fota mít, příště až budu ten horní výměník čistit, tak ho taky vyfotím, k tomu střednímu se dostanu asi až budu krb likvidovat (pokud to budu ještě já a ne vnuci).
Odpověď


21 Sep 2011 15:21

komínový výměnk

Autor: Hradil www:

Dobrý den pane Měchura, děkuji za Vaše vyčerpávající informace, zároveň Vás prosím o radu, chci zavést ústřední topení krbovou vložkou 10Kw jen s kouřovým výměníkem 7Kw, schvalujete tuto variantu? Dále bych rád navázal spolupráci, neboť syn vystudoval počítače a rád bych s vámi probral progamování řídící jednotky, případně její výrobu i pro další zájemce, taky by mě zajímalo jak jste daleko s vývojem, testováním termostatu asi z auta na výstupní vodě z výměníku, atd. S pozdravem Hradil email připojen
Odpověď


odsazeni

16 Feb 2015 18:34

komínový výměnk

Autor: www:

Dobrý den pane Hradile, po létech jsem se podíval na CZ BIOM a uviděl váš dotaz. 7kW není příliš veliký výkon pro ÚT RD, na akumulaci je to málo a v noci asi chodit každou půlhodinu přikládat do krbu nebudete. Navíc se vám bude asi přetápět těmi 10 kW obývák. Co se týče regulace teploty do akunádrže, je možná buď spojitě regulovaným oběhovým čerpadlem (cena cca 20 000 Kč), nebo přímo čerpadlem Grundfoss, které je možné tak naprogramovat (cena cca 15000 Kč), nebo nespojitě přepínáním otáček čerpadla termostatem (cena 600 Kč) nebo konečně Danfos začal vyrábět ventil AVTA, který se otevírá při 90 oC - brzy ho již vyzkouším (cena cca 6 000 Kč, ale nezávislé na elektřině) a dám vědět, jak to funguje. Ale jestli syn ví o levné elektronické regulaci, tak sem s ní, spojitě regulované čerpadlo mám stále namontované a nevyužité. Mail: mechura.p@gmail.com
Odpověď


ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto