Odborné články

Experimentální nízkoenergetický rodinný dům v Koberovech

V obci Koberovy byl zprovozněn experimentální nízkoenergetický rodinný dům, ve kterém jsou poprvé pro výzkumné účely uplatněny všechny zásady energeticky úsporné výstavby.

Dům je realizován jako optimalizovaná dřevostavba systému RD Rýmařov, jednoho z největších dodavatelů montovaných rodinných domů u nás.

Objekt je především extrémně tepelně izolován (tepelný odpor až R=6,8 m2WK-1) a všechny obvodové konstrukce jsou velmi pečlivě utěsněny. Zdrojem tepla je dřevokotel a solární systém vakuových kolektorů s automatickým řízením provozu.

Nejdůležitější částí domu je ale systém vytápění - dům je vybaven teplovzdušným vytápěním a větráním s rekuperací odpadního tepla nové dvouzónové koncepce (obr. 1). Cirkulační vzduch se nasává do jednotky typu DUPLEX-RD, kde se směšuje s venkovním čerstvým vzduchem, předehřívá se v teplovodním ohřívači a je rozváděn v podlaze do každé místnosti. Vzduch z WC, koupelen a kuchyně je odváděn ven z budovy, přičemž předává své teplo v rekuperačním výměníku.

Dvoustupňový systém akumulačních nádrží zajišťuje krátkodobou a střednědobou akumulaci solárních zisků a zároveň vestavěnými vložkami průtočně ohřívá teplou užitkovou vodu.

Zcela originálně je využíváno solárních zisků z teplovzdušného okenního kolektoru, který tvoří celoprosklenná jižní stěna. Ohřátý vzduch ze solární stěny je veden do vnitřní duté akumulační zdi, která zajišťuje fázový posun jejího teplotního účinku do večerních hodin. Zároveň je do této stěny vestavěna i krbová teplovzdušná vložka, která se termostaticky přepíná a lze ji rovněž použít pro natopení celé hmoty zdi. Tato středová akumulační stěna se dominantně podílí i na stabilizaci teplotních poměrů v celém objektu při oslunění a tím eliminuje hlavní nevýhodu současných lehkých dřevostaveb, tj. minimální akumulační schopnost.

Energetická koncepce této moderní stavby byla komplexně navržena a dodána firmou ATREA s.r.o. Jablonec nad Nisou. V současné době se provádí ve spolupráci s řadou odborných ústavů souhrnná měření všech parametrů. Po dokončení a vyhodnocení Vás budeme podrobně informovat.

Obrázek 2
Obr. 2: Vzduchový solární systém s akumulací tepla ve středové zdi Obrázek 3

Obr. 3: Strojovna Obrázek 4
Obr. 4: Celkový pohled na dům

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

Nízkoenergetické rodinné domy
8. ročník mezinárodní konference a výstavy EEBW: Energie efektivně 2002 „Příležitost pro návratné investice“
Teplofikace obce Staré
Hlína, konopí a rákos - znovuobjevené materiály pro zdravé bydlení
Zpráva o vývoji domovního teplovodního kotle na dřevní štěpku 15 - 45 kW
Využití biomasy pro lokální a centrální vytápění

Zobrazit ostatní články v kategorii Obnovitelné zdroje energie

Datum uveřejnění: 15.10.2002
Poslední změna: 13.10.2002
Počet shlédnutí: 15272

Citace tohoto článku:
MORÁVEK, Daniel: Experimentální nízkoenergetický rodinný dům v Koberovech. Biom.cz [online]. 2002-10-15 [cit. 2025-01-22]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/czp-bioplyn-kapalna-biopaliva-obnovitelne-zdroje-energie/odborne-clanky/experimentalni-nizkoenergeticky-rodinny-dum-v-koberovech>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
18 Apr 2007 15:40 Honza
-
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto