Zprávy z tisku

Chirac navrhl zvláštní agenturu OSN pro životní prostředí

4.2.07
PAŘÍŽ (zpravodaj ČTK) - Francouzský prezident Jacques Chirac dnes navrhl vytvoření Organizace Spojených národů pro životní prostředí, která by řídila světové úsilí o zvládání ekologických problémů. Vyslovil se tak na zahájení dvoudenní mezinárodní konference svolané do Paříže právě s cílem tuto jeho už delší dobu propagovanou iniciativu podpořit. Na konferenci je zastoupeno více než padesát zemí včetně České republiky.

Merkelová brání automobilky

1.2.07
Německá vláda bude důrazně bojovat proti plánům eurokomisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase, který chce automobilkám do roku 2012 nařídit maximální hladinu pro emise oxidu uhličitého. Uvedla to včera kancléřka Angela Merkelová.

Studie: kvůli oteplování hrozí 600 milionům lidí hladomor

1.2.07
Dalších 200 až 600 milionů lidí postihne v příštích 70 letech hladomor, pokud teploty ovzduší budou stoupat současným tempem. Uvádí se to v návrhu nové zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), která má být zveřejněna v dubnu. Tající ledovce podle zprávy rovněž natolik zvýší hladiny oceánů, že bude do roku 2080 zaplaveno dalších sedm milionů domovů v pobřežních oblastech.

Biopaliva proti potravinám

31.1.07
Snižování emisí skleníkových plynů, omezení závislosti na fosilních zdrojích energie, odbyt zemědělské produkce — to vše nabízejí biopaliva. S rostoucím zájmem o ně se však vynořuje otázka, zda nebudou ve spotřebě zemědělských surovin konkurovat potravinám.

Bioplynové stanice mají zelenou

29.1.07
Česká republika hodlá vyrábět osm procent energie z obnovitelných zdrojů. Jednou z cest, jak tomuto závazku dostát, je i rozšíření bioplynových stanic. Zemědělcům se tak otevírá další možnost nepotravinářského využití zemědělské produkce a zpracování odpadů.

Bioenergie - řešení pro udržitelný rozvoj v Evropě

29.1.07
V Nizozemí je stejně tak jako u nás skryt nejdůležitější potenciál ve využívání obnovitelncýh zdrojů v bioenergii. Díky vhodně uskutečněnému akčnímu plánu, který podpouje spoluspalování v uhlených či plynových elektrárnách jsou dle autora cíle výroby energie z obnovitelných zdrojů reálně splnitelné.

Farmáři - budoucí "ropní šejkové" Evropy

24.1.07
Nákladní automobily největšího českého cukrovaru TTD Dobrovice nejspíš začnou jezdit na biolíh. Nebude to však důkaz, že i v Česku se konečně prosazují biopaliva - ale naopak projev zoufalství podnikatelů. "Nalijeme líh do aut, zavoláme novináře a uděláme aspoň propagační akci," říká šéf Dobrovic Oldřich Reinbergr. Jeho firma jako jediná v zemi už začala biolíh z cukrovky vyrábět - ale nemá v tuzemsku odbyt. Čeští politici odsouvají zavedení biopaliv rok co rok. Naposledy termín posunuli na polovinu letošního roku. V příkrém rozporu s tuzemskou praxí je přitom záměr Evropské unie prosadit biopaliva a bioenergie co nejvíc a co nejrychleji. "Zemědělci se mohou stát ropnými šejky Evropy," zaznělo dokonce z úst evropských politiků na prestižním agrosalonu Grüne Woche, jenž se koná v Berlíně.

Postaví fermentační stanici

18.1.07
Ekologicky čistou elektrickou energii bude vyrábět fermentační stanice, kterou v tomto roce postaví město Úpice. Stavební firma převzala v pondělí staveniště, stavba bude dokončena koncem srpna. Z investice téměř 57 miliónů více než 30 miliónů pokryje dotace z Evropské unie, čtyři milióny činí příspěvek Státního fondu životního prostředí.

Slovensko se nechce smířit s plánem emisních povolenek

17.1.07
Slovensko se chystá napadnout způsob, jakým Evropská komise rozhoduje o přidělování počtu emisních povolenek jednotlivým zemím EU. Slovákům se nezamlouvá, že po nich komise žádá, aby ve druhé fázi plánu snížili limit emisí. Druhá fáze schématu povolenek začíná v roce 2008 a končí v roce 2012. Slovenské ministerstvo životního prostředí se domnívá, že objem emisí, které mohou podniky na Slovensku vypustit do ovzduší, je nedostačující. Ministr Jaroslav Izák na tiskové konferenci řekl, že v pořádku není ani způsob stanovování kvót.

Komise je neústupná v otázce národních plánů pro emise CO2

17.1.07
Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas včera nařídil Belgii a Nizozemsku, aby omezily emise oxidu uhličitého, které vyprodukuje jejich průmysl, a to na úrovně 7,6% a 5,1%, což je méně, než obě vlády požadovaly. Komisař řekl, že chce vyslat „jasný signál“, že se Evropa jasně zavázala k úspěchu evropského systému obchodování s emisemi (ETS) a má v úmyslu „vytvořit nezbytná omezení na evropském trhu s emisními povolenkami“.

Slovensko nesúhlasí so znížením kvót na emisie CO2

16.1.07
BRATISLAVA (TASR) - Slovensko nesúhlasí s rozhodnutím Európskej komisie z 29. novembra 2006, ktorým znížila množstvo pridelených emisií CO2 pre SR na roky 2008 až 2012 z navrhovaných 41,3 mil. ton ročne na 30,9 mil. ton ročne. Minister životného prostredia (MŽP) SR Jaroslav Izák preto dnes rokuje v Bruseli s komisárom EU pre životné prostredie Stavrosom Dumasom. Pre TASR to uviedol hovorca MŽP Peter Višváder.

EK neustoupila Slovensku v kvótách oxidu uhličitého

16.1.07
BRUSEL (ČTK) - Evropská komise zatím neustoupila od svého návrhu na maximální kvótu emisí kysličníku uhličitého pro Slovensko a Bratislava by kvůli tomu mohla komisi žalovat, protože žádá kvótu o třetinu vyšší. Po jednání s komisařem pro životní prostředí Stavrosem Dimasem to dnes v Bruselu řekl slovenský ministr životního prostředí Jaroslav Izák.

Rok v energetice

9.1.07
Hlavním motorem výzkumu a vývoje v energetice byla loni ekologie. Nejzajímavější objevy se týkají pohonu automobilů a výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Budoucnost v alternativních palivech?

22.12.06
Nejistota, jak dlouho bude ještě možné spoléhat na ropu, tlaky ze strany zákazníků, jež očekávají od svých aut minimální spotřebu, požadavky veřejnosti na snižování emisí související s globálním oteplováním a mnoho dalších faktorů ovlivňuje vývoj pohonných jednotek blízké budoucnosti.

Budoucnost v alternativních palivech?

19.12.06
Nejistota, jak dlouho bude ještě možné spoléhat na ropu, tlaky ze strany zákazníků, jež očekávají od svých aut minimální spotřebu, požadavky veřejnosti na snižování emisí související s globálním oteplováním a mnoho dalších faktorů ovlivňuje vývoj pohonných jednotek blízké budoucnosti.
« | 1 | .. | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | .. | 94 | »