Zprávy z tisku

Mají biostanici, prodávají elektřinu

V obci Kněžice se před lety odhodlali na české poměry k dost ojedinělému projektu. Před rokem totiž v Kněžicích zahájila provoz biostanice za 127 milionů korun, která vyrábí elektrickou a tepelnou energii z obnovitelných zdrojů.

 
 

Ministerstvo životního prostředí ale před časem upozornilo na fakt, že tento způsob energetiky v ovzduší zvyšuje množství jemného prachu, a stát by měl proto při svém úsilí nahradit uhlí biomasou postupovat obezřetně.

Centrální topení se začne využívat letos v zimě

Součástí projektu v Kněžicích byl i záměr vyrábět teplo k centrálnímu vytápění místních domácností a k ohřevu vody. Elektřinu obec už prodává a tepla se z důvodů dolaďování technologického zařízení dodalo v zimě podstatně méně. Podle starosty obce Milana Kazdy by se mělo ekologicky šetrné centrální topení začít naplno využívat už letošní zimu. "Zatím si mohou lidé teplem z biostanice ohřívat teplou užitkovou vodu," řekl starosta.
Ministerstvo životního prostředí se chystá vládě předložit program na snižování emisí, kde se uvádí, že nahrazování uhlí biomasou, tedy dřevem, dřevní štěpkou, pilinami, slámou a jinými rychlerostoucími rostlinami, zvyšuje množství jemných prachových částic v ovzduší.
"O tomto dokumentu moc nevím. Netuším například, do jaké míry je pravdivý, jaký rozdíl je v porovnání s uhlím a co se bude dít až dojdou fosilní paliva," komentoval program na snižování emisí Kazda.
Místní zastupitelstvo přišlo s nápadem vybudovat v Kněžicích bioplynovou stanici už před pěti lety. "Především jsme se chtěli vrátit k původní energetické soběstačnosti venkova, která byla kdysi zcela běžná. Zásobování a chod hospodářství se odvíjel od toho, co si sedláci na polích vypěstovali," vysvětlil Kazda jeden z hlavních důvodů, které obec vedly k investici do ekologicky šetrné energetiky.

Stanice zaměstnává dva lidi a občas výpomoc

Bioplynová stanice navíc zaměstnává dva lidi, nárazově se přijímá i výpomoc. Energetický šťovík, který se v kněžické biostanici využívá jako topivo, pak dodává jeden z místních farmářů. "Podpořili jsme tak i zaměstnanost a zemědělskou výrobu," dodal Kazda.
Bioplynová stanice v Kněžicích využívá také prasečí a slepičí kejdu od okolních chovatelů a odpad z potravinářské výroby, kal z blízkých čističek odpadních vod nebo obsah septiků a žump z Kněžic a okolí.

"Chtěli jsme se vrátit k energetické soběstačnosti venkova. Zásobování a chod hospodářství se odvíjel od toho, co sedláci vypěstovali."
starosta Milan Kazda

Zdroj: Mladá fronta Dnes

 


Datum uveřejnění: 15.6.07
Poslední změna: 15.6.2007
Počet shlédnutí: 167