Zprávy z tisku

ilustrační foto

Analýza: ČR využívá potenciál obnovitelných zdrojů jen v jednotkách procent

9.10.24
Praha 9. října (ČTK) - Česká republika využívá jen zlomek dostupného potenciálu obnovitelných zdrojů. U větrných elektráren jde o pět procent, u fotovoltaik na budovách o necelých šest procent. Vyplývá to z analýzy Komory obnovitelných zdrojů energie založené na datech Energetického regulačního úřadu, kterou má ČTK k dispozici. V posledních letech podle ní navíc stagnuje rozvoj bioplynových stanic či malých vodních elektráren.
ilustrační foto

V Olomouci rozšířili sběr kuchyňského odpadu na sídliště Tabulový Vrch

4.10.24
Olomouc 4. října (ČTK) - Olomoucká radnice rozšířila sběr kuchyňského odpadu na lidnaté sídliště Tabulový Vrch, kde byly na začátku září vybudovány čtyři desítky stanovišť s nádobami na kuchyňské zbytky. Domácnostem město zdarma rozdalo kbelíky na ukládání gastroodpadu, díky kterým je jeho přenášení do speciálních nádob pohodlnější. ČTK to dnes sdělil primátorův náměstek Otakar Štěpán Bačák (spOLečně).
ilustrační foto

EFG pomáhá s likvidací gastroodpadu po povodních: Více než 600 tun znehodnocených potravin z Jesenicka a Opavska bude ekologicky využito

25.9.24

V obcích Olomouckého a Moravskoslezského kraje, zasažených nedávnými povodněmi, projekt tridimgastro.cz společnosti Energy financial group (EFG) zajišťuje intenzivní svoz gastroodpadu. Tedy zbytků a znehodnocených potravin z domácností, supermarketů a skladů potravin. Za dva týdny kvůli záplavám a výpadkům elektřiny v lokálních odpadářských stanicích EFG Rapotín BPS a EFG Vyškov BPS skončilo přes 600 tun potravin. Toto číslo bude v následujících dnech ještě narůstat. Gastroodpad je následně ekologicky zpracováván a využit na výrobu nízkoemisního biometanu, elektřiny a tepla. 

ilustrační foto

Pražské služby začnou s přípravou úprav bioplynové stanice za 278 mil. Kč

2.9.24
Praha 2. září (ČTK) - Hlavním městem vlastněná společnost Pražské služby (PSAS) začne s přípravou přestavby bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan na Nymbursku, kterou magistrát koupil před dvěma lety. Dnes to schválili městští radní. Cílem úprav za 278 milionů korun je, aby stanice zvládla kromě rostlinného zpracovat i živočišný odpad a město do ní mohlo svážet zbytky z restaurací a jídelen. Přestavba by podle harmonogramu měla včetně projekčních prací zabrat do spuštění zkušebního provozu zhruba tři roky.
ilustrační foto

Specializovaná firma v Duchcově analyzovala odpad, nejvíc bylo kuchyňského

25.6.24
Duchcov (Teplicko) 25. června (ČTK) - Specializovaná firma JRK dnes v Duchcově na Teplicku analyzovala, co lidé vyhodí do směsného odpadu. Nejvíc bylo kuchyňského odpadu, který však lidé ve městě nemají kam umisťovat. Starosta Zbyněk Šimbera (ČSSD) dnes ČTK řekl, že město bude o opatření diskutovat, muselo by však zřejmě zřídit bioplynovou stanici.
ilustrační foto

Farmáři v Plzeňském kraji sklidí dost sena i kukuřice na krmení, pomáhá vlhko

24.6.24
Štichovice (Plzeňsko) 24. června (ČTK) - Farmáři v Plzeňském kraji sklidí letos dost sena i kukuřice na krmení pro dobytek. Pomáhá jim vlhko v posledních týdnech. Loni a předloni, kdy bylo velké sucho, sklidili minimum objemných krmiv, zejména travin, jetelovin a kukuřice, která se zkrmují v zeleném, sušeném a silážovaném stavu. Kvůli tomu museli omezovat krmení dobytka. Také bioplynové stanice neměly dost materiálu a někde kvůli tomu omezovali jejich provoz, zjistila ČTK od farmářů z regionu.
ilustrační foto

Analýza: Bioplynovým stanicím v Česku bude končit podpora, řešením je biometan

29.5.24
Brno 29. května (ČTK) - Prvním bioplynovým stanicím v Česku na konci příštího roku skončí provozní podpora od státu, do roku 2031 o ni přijde více než polovina bioplynových stanic. Jak v analýze uvedli odborníci z poradenské společnosti EGÚ Brno, majitelům těchto zařízení se vyplatí včas investovat do přestavby na biometan. Ten má podle expertů potenciál nahradit část dováženého zemního plynu.
ilustrační foto

Prezident Pavel si prohlédl bioplynovou stanici v Kněžicích na Nymbursku

13.3.24
Kněžice (Nymbursko) 7. března (ČTK) - Prezident Petr Pavel si dnes odpoledne prohlédl v Kněžicích na Nymbursku bioplynovou stanici postavenou v roce 2006, díky níž je obec se zhruba 430 obyvateli z velké části energeticky soběstačná. Vedle stanice, která zpracuje až 22.000 tun organického odpadu ročně, má obec centrální zásobování teplem, na které je napojeno 95 procent domácností. Pavel se zajímal například o to, kde se obec inspirovala a s jakými problémy se potýká. Se zastupiteli obce pak debatoval o energetické soběstačnosti obcí a měst v zemi.
ilustrační foto

Analýza: Přeprava plynu přes oceán produkuje až stonásobek emisí oproti uhlí

24.1.24
Praha 24. ledna (ČTK) - Přeprava zemního plynu přes oceán až do Česka vyprodukuje více než stonásobek emisí oproti současné přepravě uhlí. Naopak u uhlí vzniká výrazně více emisí při spalování. Vyplývá to z analýzy portálu datové žurnalistiky Evropa v datech, podle níž je tak z dlouhodobého hlediska nejvhodnější kombinace jaderné energie a obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

Bioplynová stanice v Ústí n. L. po modernizaci zpracuje i balené potraviny

24.1.24
Ústí nad Labem 24. ledna (ČTK) - Bioplynová stanice v Ústí nad Labem se chystá na modernizaci za několik stovek milionů korun. Nová technologie bude umět nakládat s obtížně zpracovatelným bioodpadem, tedy i s balenými potravinami, se kterými se doposud závod vypořádat neuměl. Zároveň bude stanice vytvářet biomethan, který bude vtláčen do plynového potrubního systému nebo zkapalněn na bio LPG. ČTK to dnes řekl Petr Síleš, jednatel společnosti Bioplyn Energy.
ilustrační foto

Česko patří mezi TOP 10 největších producentů bioplynu v Evropě, ve výrobě biometanu ale zaostává

22.1.24

Podle statistické zprávy Evropské bioplynové asociace (EBA) produkce biometanu v Evropě v roce 2022 vzrostla na 44 TWh, což představuje nárůst o přibližně 20 %. Největší nárůst jeho výroby byl ve Francii, Itálii, Dánsku a Spojeném království. I přesto, že Česká republika v produkci biometanu zaostává, díky provozu více než 600 bioplynových stanic v roce 2022 dosáhla téměř 8 TWh celkové produkce bioplynu a zařadila se mezi desítku nejvýznamnějších producentů v Evropě. Přestavbou stávajících bioplynových stanic na biometanové by Česko mohlo již v roce 2030 vyrábět 0,72 miliardy m3 biometanu.

ilustrační foto

Senát schválil zákon, který umožní vznik energetických komunit

21.12.23
Praha 20. prosince (ČTK) - V Česku by měly do budoucna vznikat energetické komunity, které budou moci mezi sebou sdílet místně vyrobenou elektřinu z obnovitelných zdrojů prostřednictvím distribuční sítě. Bude také možné sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. Příslušnou novelu energetického zákona, přezdívanou Lex OZE II, schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Praha dala za poslední dva roky 377 milionů korun na klimatické projekty

5.12.23
Praha 5. prosince (ČTK) - Praha se svými městskými částmi a organizacemi loni a letos uskutečnila 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které reagovaly na klimatickou změnu. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí města Vít Hofman. Projekty se týkaly výsadby a úprav zeleně, revitalizace a obnovy vodních ploch a toků, instalace vodních prvků v ulicích nebo protipovodňových opatření. Město v roce 2021 schválilo takzvaný klimatický plán, podle kterého chce do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli.
ilustrační foto

Polovinu sídliště Letňany v Praze vytápí bioplyn ze skládek

4.12.23
Praha 4. prosince (ČTK) - Zhruba polovinu sídliště v pražských Letňanech vytápí kogenerační teplárna, která využívá potrubím přiváděný bioplyn ze skládek v Ďáblicích a Dolních Chabrech. Zařízení kromě tepla vyrábí také elektřinu, kterou prodává do distribuční sítě Pražské energetiky. Novinářům to dnes v teplárně v areálu Avia Letňany řekli zástupci firmy Tedom, která zařízení provozuje.
ilustrační foto

Českému zemědělství se otevírají nové příležitosti pro udržitelný rozvoj: agrovoltaika a produkce zelených plynů

22.11.23
Praha 22. listopadu 2023 - Zemědělství už dnes hraje klíčovou roli ve snižování emisí skleníkových plynů a ochraně biodiverzity volné kulturní krajiny. Roli farmářů ještě více posílí nástup agrovoltaiky a rozvoj bioplynových stanic, které umožní spojit zemědělskou produkci s výrobou energie a tím se zásadní měrou podílet na transformaci české energetiky a ekonomiky. Pro obě řešení přichází dva zásadní impulsy: novela zákona o zemědělském půdním fondu připravuje podmínky pro vznik agrovoltaiky a Česko úspěšně obhájilo možnost podpořit produkci biometanu u Evropské komise.
ilustrační foto

Praha spustí v několika městských částech zkušební svoz kuchyňských zbytků

13.11.23
Praha 11. listopadu (ČTK) - Hlavní město Praha a jím vlastněná firma Pražské služby (PSAS) začnou v blízké době v osmi menších městských částech na východním okraji metropole testovat, jak funguje svoz kuchyňských zbytků ze speciálních popelnic. Projekt tento týden schválili městští radní a má trvat rok a půl. V budoucnu chce vedení magistrátu svoz zavést na celém území města. Testování se uskuteční v Běchovicích, Dolních Počernicích, Dubči, Kolodějích, Kolovratech, Královicích, Nedvězí a Újezdu nad Lesy, které mají dohromady asi 26.000 obyvatel.
ilustrační foto

Čistírna odpadní vody v H. Brodě dodá do sítě plyn, který postačí pro 200 domů

17.10.23
Havlíčkův Brod 16. října (ČTK) - Havlíčkobrodská čistírna odpadních vod dokáže dodat za rok do distribuční sítě biometan, který pokryje průměrnou spotřebu zemního plynu 200 rodinných domů nebo dvojnásobného počtu bytů. Technologii na úpravu plynu uvolňovaného z kalů za 45 milionů korun nechala osadit havlíčkobrodská firma Vodovody a kanalizace (VAK), která čistírnu v části města Perknov provozuje. Na plnou projektovanou kapacitu se výroba biometanu dostala v posledním týdnu, řekl novinářům předseda představenstva Pavel Policar při dnešním představení projektu.
ilustrační foto

Bioplynová stanice v M. Boleslavi začíná ostrý provoz, město plánuje rozšíření

3.10.23
Mladá Boleslav 3. října (ČTK) - V bioplynové stanici v Mladé Boleslavi končí zkušební provoz, do ostrého fungování má plně přejít na konci listopadu. Na stlačený plyn vyrobený v areálu stanice z biologicky rozložitelného odpadu z domácností už ve městě jezdí 21 autobusů, část jich plní v areálu stanice. Postupně by měl pohánět všechny autobusy MHD i auta, která odpad svážejí. Stanice ročně vyprodukuje 2,5 milionu metrů krychlových bioplynu. V budoucnu by měl areál zpracovávat veškerý komunální odpad. Novinářům to dnes při slavnostním zahájení provozu areálu řekli zástupci města a společnosti Compag Mladá Boleslav, která zajišťuje odpadové hospodářství na Mladoboleslavsku.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 95 | »