Zprávy z tisku

Boleslav má stanici na ekologické palivo

18.4.07
Novou čerpací stanici pro auta jezdící na stlačený zemní plyn (CNG) má od pátku Mladá Boleslav. V celé republice je takových stanic zatím otevřeno jen 15, ale v následujících letech by se měly postupně rozšiřovat.

Výstavbu bioplynové stanice plánují v Býkovicích

6.4.07
O vlastní výrobu energie spalováním biomasy má zájem stále více jihomoravských zemědělců. Výstavbu bioplynové stanice také plánuje také firma Zeas Lysice v Býkovicích na Blanensku. Spalovat hodlá organický odpad z vlastní produkce, především kukuřičnou siláž, drůbeží trus, podestýlku a kejdu skotu. Přebytečnou energii chce prodávala do rozvodné sítě. Do výstavby budou muset investovat kolem 55 až 60 milionů korun, sdělil ředitel firmy František Vítek.

Biomasa perspektivní, ale - s otazníky

21.3.07
Větrné energie dostatek nemáme. Podstatné možnosti hydroenergetiky jsou prakticky vyčerpány. Využití sluneční energie či energie geotermální je stále málo efektivní. Jedním ze zdrojů alternativní energie ve větším měřítku, k němuž se nyní obrací stále více výrobců, dodavatelů i uživatelů, se tak stává využívání biomasy. Má zelenou. Současně však její exploataci provází celá řada problémů.

Sněmovna o biopalivech

19.3.07
Vládní návrh, podle nějž by se měla biopaliva v ČR začít povinně přidávat do benzinu a nafty od roku 2008, minulý týden absolvoval první kolo projednávání ve sněmovně. O termínu, kdy má přimíchávání odstartovat, se ale v dolní komoře zřejmě ještě povede spor. Předseda výboru pro životní prostředí Libor Ambrozek i stínový ministr průmyslu Milan Urban se totiž vyslovili pro to, aby byl systém spuštěn již letos 1. července, jak bylo původně plánováno.

Závazek na pětinový podíl obnovitelné energie v EU má šanci uspět

1.3.07
Návrh, aby Evropská unie do roku 2020 povinně získávala 20 procent energie z obnovitelných zdrojů, má na nadcházejícím summitu EU šanci uspět, i když se proti závaznému cíli zatím stavěli ministři členských zemí. Na stranu těch, kteří závazek na pětinový podíl obnovitelné energie v energetickém mixu podporují, se totiž přidala Velká Británie a mohla by ji následovat i Francie. Píše to dnešní vydání deníku Financial Times.

Bruselský kompromis formulace biopaliva

27.2.07
Ve střetu o další rozvoj biopaliv se ministři energetiky EU shodli na kompromisní formulaci. Politici sice podporují návrh Evropské komise o zvýšení podílu bioetanolu do roku 2020 na 10 %; tato cílová hodnota ale má působit jako závazná pouze tehdy, pokud je splněna řada podmínek.

Na nové vytápění přispěl stát domácnostem 20 miliony

15.2.07
PRAHA (ČTK) - Státní fond životního prostředí dal od loňského září nebo se chystá v nejbližším období vydat na podporu ekologického vytápění domácností celkem 20 milionů korun. Žádat o dotace na kotle na biomasu a tepelná čerpadla mohli v posledních pěti měsících jednotlivci z rozhodnutí bývalého ministra životního prostředí Petra Kalaše. Ze statistiky vyplývá, že průměrně fond na kotel přispěl více než 40.000 korunami, na čerpadlo žadatelé dostali ještě o několik tisíc víc.

Koš, který rozbije odpadky na atomy

12.2.07
Téměř ideální koš na nebezpečný odpad. Tak lze s trochou nadsázky pojmenovat zařízení vyvinuté týmem vědců z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Jiná energetika světového společenství je možná

8.2.07
PRAHA - Zvýšení efektivity při využívání energií a rozšíření obnovitelných zdr ojů energie může do r. 2050 zajistit až polovinu energetických potřeb, vyplývá to ze zprávy »Energetická (r)evoluce«, kterou na zadání Evropské rady pro obnovitelné zdr oje energie (EREC) a sdružení Greenpeace zpracoval Ústav systémových a technologických analýz při Německém centru pro letectví a kosmonautiku, kterou minulý týden v Praze představil Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR. Jak podtrhl, plán rozvoje obnovitelných zdrojů je vystavěn na již známých technologiích, takže přesměrování energetiky z konvenčního vývoje na ekologickou alternativu záleží zejména na politické vůli.

Pojízdná elektrárna: energie z odpadků

7.2.07
Agregát slibuje elegantní zdroj elektrické energie a zároveň likvidaci odpadů. Armádní projekt snad brzy využijí i civilisté, třeba v místech postižených katastrofami. Armáda obdařila zařízení, které se vejde do větší dodávky, tajemných krycím názvem taktická biorafinérie. Taktická v názvu značí, že ho s sebou může snadno vozit i malá jednotka, která tak zabije dvě mouchy jednou ranou: zbaví se odpadu, který by mohl prozradit její kroky, a navíc získá elektřinu, aniž by musela v zápřahu táhnout cisternu s naftou.

Priority Martina Bursíka

4.2.07
„Kvalitní životní prostředí je základní podmínkou pro zdravý život lidí. Rád bych, aby se Česká republika konečně zařadila mezi evropské země, kde je každodenní ekologické chování samozřejmostí stejně jako kvalitní školství či lékařská péče. Hlavní odpovědnost nese stát - proto prosazuji opatření, která učiní naše hospodářství efektivnější, modernější a konkurenceschopnější.

Al Gore burcuje diváky k boji proti změnám klimatu

4.2.07
PRAHA (EkoList) - Beznadějně vyprodaný sál pražského kina Světozor, který pojme 488 sedících diváků, bouřlivě aplaudoval filmu Ala Gorea „Nepříjemná pravda“. Emotivně laděný snímek zachycuje přednášku Ala Gorea o nebezpečí klimatických změn. Co první prezentace, která získala nominaci na Oscara, divákům nabízí a co se jí dá vytknout?
« | 1 | .. | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | .. | 94 | »