Zprávy z tisku

Agropelety z Vysočiny jako alternativní zdroj energie

15.6.10
Řešení především pro střední a velké zemědělce, kteří nevědí, jak výhodně využít zbytky sena, slámy či jiné rostlinné přebytky, nabízí žďárská společnost ProPelety. Firma dodává farmářům výrobní linky, jež biomasu zpracovávají a přetvářejí ji v takzvané agropelety. Ty pak slouží jako palivo s mimořádnými vlastnostmi. Společnost ProPelety zároveň vyrábí i vlastní agropelety z pšeničné a řepkové slámy či sena.

Agropelety z Vysočiny jako alternativní zdroj energie

7.6.10
Řešení především pro střední a velké zemědělce, kteří nevědí, jak výhodně využít zbytky sena, slámy či jiné rostlinné přebytky, nabízí žďárská společnost ProPelety. Firma dodává farmářům výrobní linky, jež biomasu zpracovávají a přetvářejí ji v takzvané agropelety. Ty pak slouží jako palivo s mimořádnými vlastnostmi. Společnost ProPelety zároveň vyrábí i vlastní agropelety z pšeničné a řepkové slámy či sena.

Hartmanice na Šumavě se obávají nedostatku dřevní štěpky

13.5.10
Hartmanice na Šumavě se obávají nedostatku dřevní štěpky. Město začalo s výrobou tak zvané zelené energie téměř před 15 lety. Tehdy kupovali prostorový metr dřevní štěpky za 150,- korun. Dnes platí dvojnásobek. Paliva je ale čím dál méně. Budoucnost kotelny spalující biomasu může být podle starosty Hartmanic Jiřího Jukla nejistá.

Prezident podepsal zákony o vodách a pozemkovém fondu

10.5.10
Ochranu vod před znečištěním a navýšení plateb zemědělcům přinášejí novely zákonů, které dnes podepsal prezident Václav Klaus. O podpisu zákonů ČTK informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Teplárny: V Česku bude do roka až dvou nedostatek dřevní biomasy

6.5.10
České "zelené kotle" na výrobu tepla a elektřiny budou mít do jednoho až dvou let problémy s nedostatkem dřevní biomasy, tedy odpadem z lesů a pil. Současné teplárny a kotelny jí spálí ročně 860.000 tun. V ČR je ještě k dispozici 600.000 až 700.000 tun, které nebudou stačit ani na rozpracované projekty dalších ekologických zdrojů. ČTK to řekl šéf Teplárenského sdružení ČR a ředitel Tepláren Brno Alexej Nováček.

Integrovaný registr znečištění by mohl být okleštěn

29.4.10
Veřejný integrovaný registr znečištění, do kterého podniky už šest let nahlašují množství vypouštěného znečištění, by mohl být podle ekologických sdružení okleštěn o informace od řady menších výroben. Podle experta sdružení Arnika Jindřicha Petrlíka k tomu směřuje návrh ministra průmyslu Vladimíra Tošovského, který se chystá vládě předložit za dva týdny. Návrh obsahuje zproštění povinnosti informovat o chemických látkách v odpadech a povinnost ubírá také menším znečišťovatelům ve vybraných odvětvích.

Senát přijal novelu vodního zákona

27.4.10
Novela vodního zákona přináší řadu změn, jež vyplynuly z praxe a mají snížit administrativní a finanční zátěž. Zároveň přináší změny, které mají příznivý vliv na životní prostředí a jeho ochranu.

Obec Čierny Balog bude meniť palivovú základňu na obnoviteľný zdroj energie, štiepku

12.4.10
Horehronskú obec Čierny Balog čaká zmena palivovej základne na obnoviteľný zdroj energie – štiepku. "Vzhľadom na to, že v obci nemáme zavedený plyn, na vykurovanie nielen obecných ale aj súkromných budov slúži drevo a uhlie, obecných hlavne uhlie, tak sme podali projekt spolu s ďalšími obcami," konkretizoval pre TASR starosta Čierneho Balogu František Budovec.

Potenciál dřevní štěpky, peletek a briket je pro teplárny již vyčerpán

8.4.10
Moderní technologie, inovace, obnovitelné zdroje energie a přitom v teplárenství nadále hraje prim domácí uhlí. Je to jistota, která se ale v brzké době ze dne na den může stát zlým snem. Přijde zlom a s udržením limitů i změna v teplárenství? Jednou z cest náhrady uhlí je biomasa. Přeceňování její úlohy se nám v blízké budoucnosti nemusí vyplatit. Zatímco uhlí je energetická jistota s biomasou to tak jednoduché není.

Francouzská vláda upouští od záměru prosadit ekologickou daň

24.3.10
Francouzská vláda se rozhodla ustoupit od záměru prosadit novou ekologickou daň za používání energií, které zatěžují životní prostředí, tedy především z ropy, plynu a uhlí. Podle agentury AFP to dnes oznámil premiér François Fillon na setkání s poslanci vládního Svazu za lidového hnutí (UMP), které v regionálních volbách z tohoto měsíce utrpělo porážku.

E15: Vyhláška, která by zvýšila limity hluku, nebude

11.3.10
Vyhláška ministerstva zdravotnictví, která by zvýšila noční i denní limity hluku o pět decibelů, podle deníku E15 nebude. "Vyhlášku úřednické vládě ke schválení už nedoručím," řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková s tím, že schvalovací řízení zastavila.

Komise schválila zprávu o udržitelném využívání biomasy

9.3.10
Komise dnes přijala zprávu o požadavcích na udržitelné využívání tuhé biomasy a bioplynu při výrobě elektřiny, vytápění a chlazení. Zpráva obsahuje doporučení týkající se kritérií udržitelnosti pro členské státy, které chtějí na celostátní úrovni zavést příslušný režim. Účelem doporučení je odstranit překážky pro fungování vnitřního trhu s biomasou.

Metoda cukru a biče je nejlepší pro ekologické chování firem

23.2.10
Nejlepším způsobem, jak přimět podniky k omezení dopadu svých aktivit na životní prostředí, je kombinace pokut a odměn. Vyplývá to ze studie PricewaterhouseCoopers. Opatření by měla spočívat především v daňových pobídkách a státní regulaci. Podnikatelé přitom očekávají, že proces změn nutných k zastavení globálního oteplování zahájí vlády.
| 1 | .. | | 43