Zprávy z tisku

Vláda projedná plán pro obnovitelné zdroje, ekologové ho kritizují

11.8.10
Vláda ve středu projedná návrh Národního akčního plánu (NAP) pro energii z obnovitelných zdrojů, který počítá s pokrytím více než 13 procent české spotřeby energie do roku 2020 obnovitelnými zdroji. Ekologická hnutí v ČR ale návrh považují za nekonkrétní a řadu jeho bodů kritizují.

Letní ceny pelet se začátkem topné sezóny zvýší

11.8.10
Situace na trhu s peletami v České republice je obecně příznivá. Výrobci a dovozci kotlů potvrzují poměrně velký nárůst instalací peletových kotlů, očekávaný následný růst prodeje pelet se tedy může pohybovat v rozmezí 50 až 80 %.

Studie: Fosilní paliva jsou dotována více než obnovitelné zdroje

9.8.10
Celosvětové dotace na fosilní paliva jsou mnohanásobně vyšší než dotace na využívání obnovitelných zdrojů energie, jako jsou biopaliva, vítr či slunce. Vyplývá to ze studie výzkumné společnosti Bloomberg New Energy Finance (BNEF), o jejichž výsledcích informovala agentura Bloomberg na svých internetových stránkách.

Novela zákona o vodách vstoupila v platnost 1.8.

3.8.10
Novela vodního zákona vyšla ve Sbírce zákonů (částka 53) dne 21.května pod číslem 150/2010 a nabude účinnosti ke dni 1. srpna 2010. Jde již o třetí podstatnou právní úpravu vodního práva. Vodní zákon byl již od roku 2001 15krát novelizován.

Ministr Drobil: Klaus podporuje nové směřování MŽP

3.8.10
Prezident Václav Klaus podporuje nové směřování ministerstva životního prostředí (MŽP) a změnu jeho priorit. Po dnešní schůzce s Klausem to novinářům řekl nový šéf MŽP Pavel Drobil (ODS). S prezidentem se prý domluvil na tom, že budou ekologickou politiku dále konzultovat.

Modrá revoluce na zeleném úřadu

27.7.10
Ministr životního prostředí dává volnost stavbě dálnic. Podle Pavla Drobila nesmí ekologie příliš překážet průmyslu.

Aby nám ten pán nenaDrobil

27.7.10
Je to tu prolezlé lidmi, kteří mají velmi úzký pohled na svět. Tak charakterizoval Pavel Drobil ministerstvo životního prostředí ještě před jeho převzetím. Poté, co veřejnosti představil své priority, nelze se ubránit dojmu, že jeden úzký pohled "zelené ideologie", hodlá nahradit druhým: "ideologií produkce".

Ministerstvo životního průmyslu?

27.7.10
Výroky nově jmenovaného modrého, nikoli zeleného ministra životního prostředí Pavla Drobila naznačují, že v čele tohoto úřadu stanul ideologicky předpojatý technokrat. Možná by se stálo zamyslet nad tím, zda MŽP nezrušit, protože jedno ministerstvo průmyslu by mohlo stačit.

Drobil chce snížit požadavky na firmy, stíhat jen znečišťovatele

23.7.10
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil chce snížit nadbytečnou administrativu pro podniky. Při představování svých priorit dnes uvedl, že za neefektivní považuje především regulaci malých a středních podniků, které hrají z pohledu znečišťování životního prostředí pouze zanedbatelnou roli. Ministerstvo životního prostředí proto v chystaných novelách zákona o ovzduší a zákona o odpadech připraví zjednodušení systému a snížení počtu subjektů podléhajících regulaci.

Biomasa: Co je dobré vědět, než ji začneme spalovat

29.6.10
Biomasa ve formě dřeva patřila v minulosti k hlavním zdrojům energie, fosilní paliva ji však zatlačila do pozadí. Dnes se biomasa opět vrací do módy. Tradiční kusové dřevo si získalo své příznivce snadno, zatímco moderní ekopaliva si cestu do našich kamen stále hledají Jak můžeme biomasu využít? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Milíř pod Dívčím Kamenem dnes vydal dřevěné uhlí

21.6.10
Asi tři metry krychlové dřevěného uhlí dnes vybrali uhlíři z milíře pod hradem Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Milíř se tam rozhořel na začátku týdne. Nadšenci z CHKO Blanský les, Hornicko-historického spolku Planá a dalších institucí ho stavěli minulý víkend z bukových polen, slavnostně ho zapálili v pondělí. Návštěvníci se tam mohli po celý týden seznamovat s dávným řemeslem. Dnes ho dětem přiblížila i bajka O pánu a uhlíři.

Jak se staví silo na pelety (sezónní zásobník)

18.6.10
Vzhledem k tomu, že většina z vás má problém, jak po instalaci kotle Guntamatic vybudovat silo na pelety (celoroční zásobník), rozhodli jsme se pro vás připravit tuto fotoreportáž se stručným popisem, jak nejlépe na to.

Agropelety z Vysočiny jako alternativní zdroj energie

15.6.10
Řešení především pro střední a velké zemědělce, kteří nevědí, jak výhodně využít zbytky sena, slámy či jiné rostlinné přebytky, nabízí žďárská společnost ProPelety. Firma dodává farmářům výrobní linky, jež biomasu zpracovávají a přetvářejí ji v takzvané agropelety. Ty pak slouží jako palivo s mimořádnými vlastnostmi. Společnost ProPelety zároveň vyrábí i vlastní agropelety z pšeničné a řepkové slámy či sena.

Agropelety z Vysočiny jako alternativní zdroj energie

7.6.10
Řešení především pro střední a velké zemědělce, kteří nevědí, jak výhodně využít zbytky sena, slámy či jiné rostlinné přebytky, nabízí žďárská společnost ProPelety. Firma dodává farmářům výrobní linky, jež biomasu zpracovávají a přetvářejí ji v takzvané agropelety. Ty pak slouží jako palivo s mimořádnými vlastnostmi. Společnost ProPelety zároveň vyrábí i vlastní agropelety z pšeničné a řepkové slámy či sena.

Hartmanice na Šumavě se obávají nedostatku dřevní štěpky

13.5.10
Hartmanice na Šumavě se obávají nedostatku dřevní štěpky. Město začalo s výrobou tak zvané zelené energie téměř před 15 lety. Tehdy kupovali prostorový metr dřevní štěpky za 150,- korun. Dnes platí dvojnásobek. Paliva je ale čím dál méně. Budoucnost kotelny spalující biomasu může být podle starosty Hartmanic Jiřího Jukla nejistá.
« | 1 | .. | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | »