Zprávy z tisku

Potenciál dřevní štěpky, peletek a briket je pro teplárny již vyčerpán

Moderní technologie, inovace, obnovitelné zdroje energie a přitom v teplárenství nadále hraje prim domácí uhlí. Je to jistota, která se ale v brzké době ze dne na den může stát zlým snem. Přijde zlom a s udržením limitů i změna v teplárenství? Jednou z cest náhrady uhlí je biomasa. Přeceňování její úlohy se nám v blízké budoucnosti nemusí vyplatit. Zatímco uhlí je energetická jistota s biomasou to tak jednoduché není.

 
 

Odborná studie společnosti Invicta Bohemica z podzimu 2009 podrobněji analyzuje současnou situaci trhu s biomasou a jako nejzásadnější riziko potvrdila řádovou disproporci mezi potřebou a dostupností dřevní biomasy, tedy nedostatek vhodného, homogenního a dostupného biopaliva. Pro teplárny přichází v současné době v úvahu pouze dřevní štěpka, peletky a brikety.

Na základě vyhodnocení celkového množství dřevní štěpky, které se pohybuje za Českou republiku v úrovni kolem 1,6 miliónu tun ročně, lze konstatovat, že 850 000 tun je již spalováno ve fluidních zdrojích. Kromě nich dalších 13 zdrojů zahájilo investice do masivního využití dřevní štěpky – buď formou čistého spalování na nových zdrojích, nebo rekonstrukcí zdrojů s posílením spoluspalování. Tyto zdroje se jako první ucházejí o volnou kapacitu 650 000 tun dřevní štěpky ročně. Do provozu budou postupně uvedeny do konce roku 2011. Tyto zdroje se však nenacházejí rovnoměrně rozptýleny po republice, ale jsou kumulovány z velké části do oblasti středních, západních a jižních Čech, kde se velmi významně překrývají ekonomicky efektivní svozová teritoria. V oblasti Moravy jde pouze o tři zdroje, které si sice částečně konkurují, nicméně z hlediska svozové vzdálenosti a lesnatosti v těchto regionech se situace nejeví tak dramaticky.

V oblasti plánovaných investic se připravuje dalších 24 záměrů pro využívání dřevní štěpky v letech 2012 až 2014. Analýza svozových vzdáleností ukázala, že v naprosté většině případů dojde při jejich realizaci k drastickému nárůstu poptávky prakticky ve všech regionech, neboť se svozová teritoria prakticky všude překrývají dokonce i několikanásobně.

Skupina 13 zdrojů v realizaci spotřebuje téměř veškerou volnou štěpku u nás. Na základě zjištěných údajů se jedná o množství 633 tisíc tun ročně. Jestliže se situace u zdrojů v realizaci zdála s výjimkou jihozápadu Čech zvládnutelná, analýza plánovaných investic ukazuje celý problém ve zcela jiném světle. Projekty v letech 2012 až 2014 plánují totiž spotřebovat dalších téměř 2,1 miliónu tun dřevní štěpky ročně.

Z hlediska podílu na požadovaném množství dřevní biomasy představují nejvyšší spotřebu realizované a plánované investice u velkých tepláren (minimálně 900 000 tun ročně) a plánované projekty u papírenských energetik (860 000 t). Významně menší množství budou požadovat zdroje v malých teplárnách (160 000 t) a závodních energetikách (340 000 t).

Z výše uvedených údajů je zjevné, že v horizontu několika málo let může dojít k výrazné změně situace a poptávka po dřevní štěpce dramaticky převýší nabídku. To bude mít dopady do vývoje ceny dřevní štěpky, která pochopitelně poroste. První signály takového vývoje byly zaznamenány v oblasti již existujícího převisu poptávky na jihozápadě Čech.

Vzhledem ke všem výše uvedeným faktům by proto měl být počet zdrojů na spalování dřevní štěpky pro příští léta regulován, jinak dojde ke znehodnocení řady investic v důsledku zhroucení trhu s dřevní štěpkou. Pokud nelze zvýšit nabídku paliva, existence nových zdrojů povede pouze k cenové válce o toto palivo.

Podrobnější analýza prokázala, že ani jeden z uhelných zdrojů není schopen zajistit si více než pětinu své potřeby biomasy při přestavbě zdroje při svozové vzdálenosti do 80 km. Potřeba biomasy při komplexní náhradě za skupinu 30 významných tepláren a energetik při výhřevnosti 11 MJ/kg a 40% vlhkosti představuje 18 milionů tun za rok. Tedy 11násobek dnešní nabídky štěpky.

Na základě odborné diskuse se zástupci zdrojů, kteří již delší dobu dřevní štěpku spalují, by stát měl zavést licence pro stavbu nových zdrojů a nebrat v úvahu smluvní zajištění paliva. Jediným hlediskem pro vydávání licencí by měla být bilance paliva, které je na území ČR k dispozici. Klíčové by tak mělo být zodpovědně sestavit bilanci paliv. Zároveň nazrála doba pro zrušení investičních dotací na stavbu nových velkých zdrojů, neboť veškerá volná štěpka je již těmito zdroji ve výstavbě defacto předem spotřebována. *

Zdroj: Silvarium

 


Datum uveřejnění: 8.4.10
Poslední změna: 8.4.2010
Počet shlédnutí: 1263