Zprávy z tisku

ilustrační foto

Z 220 milionů na výměnu kotlů je v Moravskoslezském kraji utracena čtvrtina

15.1.24
Ostrava 13. ledna (ČTK) - Moravskoslezský kraj má stále dostatek peněz pro zájemce o dotaci na výměnu neekologického kotle. V pátém kole takzvaných kotlíkových dotací má kraj připraveno 220 milionů korun. Od konce července, kdy se zájemci o podporu mohou hlásit, zatím lidé zažádali jen o zhruba čtvrtinu dostupných finančních prostředků. ČTK to řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Palivové dřevo za půlrok zlevnilo o 30 pct, kvůli DPH ale hrozí odliv do ciziny

15.1.24
Praha 15. ledna (ČTK) - Palivové dřevo v poslední době i přes zvýšení DPH zlevňovalo. Cena dřeva se za posledních šest měsíců snížila až o 30 procent, další dřevní paliva jako pelety a brikety zlevnily zhruba o pětinu. Kvůli nárůstu DPH na dřevo, které se od nového roku zvýšilo o šest procent na 21 procent, ovšem hrozí omezení dostupnosti surovin v Česku, výrobci by mohli své prodeje přesunout do zahraničí. Na dotaz ČTK to uvedl předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle odhadů v současnosti topí dřevem zhruba dva miliony lidí.
ilustrační foto

Výroba dřevního paliva v ČR v pololetí meziročně klesla o 15 pct

26.9.23
Praha 26. září (ČTK) - Výroba lisovaného dřevního paliva v Česku v letošním pololetí meziročně klesla zhruba o 15 procent. Dřevních pelet tuzemští výrobci od ledna do června vyrobili 182.000 tun a dřevních briket 70.000 tun. Současně tato paliva zlevnila. V průměru se prodávala za osm až devět korun za kilogram, zatímco v loňském prvním pololetí, kdy ceny energií ovlivnila zahájená ruská invaze Ukrajiny, jejich průměrná cena činila 12 až 13 Kč za kilogram. ČTK to dnes řekl Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který sdružuje výrobce dřevních paliv a ekologických spalovacích zdrojů.
ilustrační foto

Zvýšení DPH na dřevní palivo prodraží vytápění domů o tisíce Kč, tvrdí asociace

14.9.23
Praha 14. září (ČTK) - Přesunutí palivového dřeva, pelet či briket do vyšší sazby DPH může výrazně prodražit vytápění rodinných domů na vesnicích, ročně až o tisíce korun. Spolu s tím hrozí i omezení dostupnosti surovin v Česku, výrobci by totiž mohli své prodeje přesunout do zahraničí. Tvrdí to asociace Klastr Česká peleta, která sdružuje výrobce dřevních paliv a ekologických spalovacích zdrojů. Podle asociace v současnosti topí dřevem zhruba dva miliony lidí.
ilustrační foto

Ústecký kraj opět přijímá žádosti o dotaci na výměnu starých kotlů

14.8.23
Ústí nad Labem 13. srpna (ČTK) - Obyvatelé Ústeckého kraje mohou opět žádat o dotaci na výměnu kotlů. Krajská samospráva přijímá elektronické žádosti do konce srpna 2024. Informoval o tom na webu krajský úřad. Rozdělit může 70 milionů korun, což by postačilo na výměnu 400 zastaralých kotlů na pevná paliva za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Projekt je opět zaměřen na poskytnutí podpory nízkopříjmovým domácnostem.
ilustrační foto

Výrobce izolací z recyklátu testuje výrobu pelet pro vytápění závodu v Brandýse

11.8.23
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (u Prahy) 11. srpna (ČTK) - Společnost CIUR, která vyrábí izolační materiál z recyklovaného papíru, začne ve svém závodě v Brandýse nad Labem vytápět peletami vyrobenými zejména z tříděného odpadu. Aktuálně je vyrábí ve zkušebním programu. Společnost tak chce do budoucna zajistit plnou nezávislost výroby na fosilních palivech. Loni v srpnu stoupla cena elektřiny, která je pro výrobu klíčová, sedminásobně. Společnost kvůli tomu musela omezit plánované investice. ČTK to řekl ředitel výroby a výzkumu společnosti Mojmír Urbánek.
ilustrační foto

V krajích odstartovala další vlna kotlíkových dotací, rozdělí 1,7 mld. korun

30.6.23
Praha 30. června (ČTK) - Senioři, lidé ve třetím stupni invalidity i lidé z nízkopříjmových domácností si budou moci zažádat o dotace na výměnu kotle. Kotlíkové výzvy k dnešnímu dni vyhlásily už všechny kraje, celkem se rozdělí 1,7 miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů. Zákaz topit starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy, začne platit od září 2024. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) je potřeba vyměnit ještě zhruba 150.000 neekologických kotlů. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Lidé budou moci Moravskoslezský kraj opět žádat o dotaci na výměnu kotle

28.6.23
Ostrava 28. června (ČTK) - Moravskoslezský kraj dnes vyhlásil pátou výzvu dotací na nákup ekologičtějšího kotle. Peníze na výměnu starého kotle za ekologický zdroj tepla si mohou žádat nízkopříjmové domácnosti. Připraveno je pro ně 220 milionů korun, které by měly stačit na výměnu asi 1300 kotlů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Žadatelé o dotace na výměnu kotlů si v Praze rozdělí 10,3 milionu Kč

28.6.23
Praha 28. června (ČTK) - Žadatelé o peníze na výměnu kotlů za ekologičtější zařízení si od pražského magistrátu rozdělí dotace ve výši 10,3 milionu korun, což je zhruba stejně jako v předešlém období. Žádosti mohou lidé podávat do letošního 31. srpna. Peníze magistrát rozdělí mezi nízkopříjmové domácnosti. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší. První výzva tzv. kotlíkových dotací začala v červenci 2015, peníze na tyto dotace dostává magistrát od ministerstva životního prostředí.
ilustrační foto

Pardubický kraj vyhlásí další výzvu na dotace na výměnu kotlů

21.6.23
Pardubice 21. června (ČTK) - V pondělí 26. června Pardubický kraj vyhlásí další výzvu určenou pro nízkopříjmové domácnosti pro podávání žádostí na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje tepla. Celkově bude pro tento účel připraveno přes 77 milionů korun. Žadatelé splňující stanovená kritéria budou moci získat až 95 procent celkových způsobilých výdajů. Samotné zahájení příjmu žádostí bude v pondělí 4. září prostřednictvím webové aplikace dostupné na webu kraje s následným doručením vytištěné a podepsané žádosti včetně příloh na krajský úřad. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.
ilustrační foto

Olomoucký kraj vyhlásí další kolo dotací na výměnu kotlů, rozdělí 75 mil. Kč

19.6.23
Olomouc 19. června (ČTK) - Olomoucký kraj letos vyhlásí další vlnu dotací na výměnu starých kotlů na pevná paliva za moderní zdroje tepelné energie, žadatelům tentokrát rozdělí bezmála 75 milionů korun. Finanční příspěvek budou moci lidé použít na pořízení kotle spalujícího biomasu či na instalaci tepelného čerpadla. U kotle činí maximální výše dotace 130.000 korun, v případě tepelného čerpadla mohou žadatelé obdržet až 180.000 korun. Návrh na vyhlášení pátého kola dotací dnes schválili krajští zastupitelé.
ilustrační foto

Liberecký kraj žádá dalších více než 65 mil. Kč na výměnu kotlů za ekologičtější

6.6.23
Liberec 6. června (ČTK) - Liberecký kraj žádá z programu ministerstva životního prostředí více než 65 milionů korun na páté kolo takzvaných kotlíkových dotací. Stejně jako ve čtvrtém kole budou i tentokrát peníze určené jenom pro domácnosti s nízkými příjmy a domácnosti seniorů. Vyhlášení programu a jeho podmínky budou krajští zastupitelé schvalovat na konci června, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
ilustrační foto

Nové zelené úsporám se krácení dotací netýká, od září platí nové podmínky

2.6.23
Praha 2. června (ČTK) - Nová zelená úsporám (NZÚ) bude od letošního září financována z Modernizačního fondu, plánované krácení dotací, které vyplývá z vládního úsporného balíčku, se jí tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) netýká. Nové podmínky NZÚ, které jdou dostupné na webu, zjednoduší administrativu, dotace se navíc zpřístupní pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
ilustrační foto

Jihočeský kraj uvolní 131,5 mil. Kč nízkopříjmovým domácnostem na výměnu kotle

26.5.23
České Budějovice 26. května (ČTK) - Jihočeský kraj uvolní 131,5 milionu korun nízkopříjmovým domácnostem na výměnu kotle. Žádost o dotaci mohou podávat starobní nebo invalidní důchodci. Peníze mohou využít na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním, které nesplňují emisní třídu. Novináře o tom informoval v tiskové zprávě David Hocke z kanceláře jihočeského hejtmana.
ilustrační foto

Trávou z podmáčených luk na Žďársku se po zpracování bude topit ve škole

26.4.23
Žďár nad Sázavou 26. dubna (ČTK) - Tráva z chráněných podmáčených luk ve Žďárských vrších bude po slisování na peletky sloužit k vytápění základní školy v Herálci. Sdružení Krajina sídlící v Počítkách u Žďáru nad Sázavou zajišťuje kosení okolo 160 hektarů luk. Pro trávu hledalo vhodné využití léta, například pro dobytek nemá potřebnou krmnou hodnotu. Projekt na její energetické využití vznikl ve spolupráci s obcí Herálec, pražským ČVUT a žďárskou firmou ProPelety. Vyplývá to z informací, které dnes novinářům řekla Dagmar Kafková ze spolku Sdružení Krajina a z jeho tiskové zprávy.
ilustrační foto

Ústecký kraj může rozdělit 70 milionů korun na výměnu starých kotlů

12.4.23
Ústí nad Labem 11. dubna (ČTK) - Ústecký kraj získá 70 milionů korun, které může rozdělit obyvatelům na výměnu starých kotlů. Peníze dostane kraj od ministerstva životního prostředí v další výzvě takzvaných kotlíkových dotací. Za částku určenou pro Ústecký kraj bude možné vyměnit přes 400 zastaralých kotlů na pevná paliva za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Výzva je opět zaměřena na seniory a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení. Informoval o tom na webu krajský úřad.
ilustrační foto

MŽP vyhlašuje novou vlnu kotlíkových dotací s alokací 1,7 miliardy korun

5.4.23
Praha 5. dubna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spouští novou vlnu takzvaných kotlíkových dotací, uvolnit chce celkem 1,7 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Dotace uhradí výměnu starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění přibližně 15.000 nízkopříjmových domácností. Lidé musí staré neekologické kotle vyměnit do září 2024.
ilustrační foto

Výroba pelet v ČR loni stoupla o dvě pct na 538.000 tun, výrazněji rostl zájem

20.2.23
Praha 20. února (ČTK) - Objem výroby dřevěných pelet v Česku v loňském roce stoupl meziročně o dvě procenta na 538.000 tun. Výrazněji v souvislosti s energetickou krizí stoupla poptávka, na domácím trhu až trojnásobně. Spolu s tím rostla během roku až na dvojnásobek i jejich cena, nyní ovšem opět klesá. ČTK to řekl předseda oborového Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle něj budou výrobci vzhledem k rostoucímu zájmu zásadně navyšovat domácí výrobu.
ilustrační foto

Pardubický kraj rozdělí chudším domácnostem na výměnu kotlů 115 milionů korun

24.1.23
Pardubice 24. ledna (ČTK) - Radní Pardubického kraje schválili 774 žádostí o poskytnutí dotace na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje tepla. Lidé je mohli předkládat do konce srpna loňského roku, dotační program byl tentokrát určen pro nízkopříjmové domácnosti. Podpora výměny kotlů bude pokračovat, uvedl v tiskové zprávě Michele Vojáček z kanceláře hejtmana.
ilustrační foto

Jihomoravskému kraji zbývá pro občany 50 milionů na výměnu starých kotlů

4.8.22
Brno 4. srpna (ČTK) - Zhruba 50 milionů korun zbývá Jihomoravskému kraji rozdělit mezi občany na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější zdroje. Zájemci se mohou hlásit do konce srpna, kdy dotační titul končí. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Výzva je určena jako v jiných krajích pro nízkopříjmové domácnosti. Lidé mohou získat dotaci na tepelná čerpadla, kotle na biomasu nebo kotle na dřevo. Cílem dotačního programu je snížení emisí z lokálního vytápění.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 43 | »