Zprávy z tisku

Světelská radnice se bojí bioelektrárny, přibyly by s ní kamiony

12.12.11
Radnice ve Světlé nad Sázavou má obavy z bioelektrárny, kterou chce v areálu skláren vybudovat soukromý investor. Podle údajů zveřejněných na krajském webu by nový energetický provoz mohl ročně spálit až 123.600 tun dřevní štěpky. Včetně odvážení popela by to pro město znamenalo denně navíc 30 jízd nákladních aut. Světlá, stejně jako Česká inspekce životního prostředí a obec Příseka, požádala o důkladné prověření dopadů bioelektrárny na okolní životní prostředí. Krajský úřad těmto žádostem vyhověl.

Vyjádření MŽP k některým tvrzením dr. Seitlové k otázce pachových látek a řešení domácích topenišť

1.12.11
Zástupkyně ombudsmana RNDr. Jitka Seitlová napadla MŽP v pořadu Otázky Václava Moravce, že nesplnilo svou zákonnou povinnost a nevydalo vyhlášku stanovující emisní limity na pachové látky. Vydání této vyhlášky bylo jejími slovy prezentováno jako zásadní při řešení znečišťování ovzduší z lokálních topenišť v domácnostech. Z vyjádření RNDr. Seitlové vyplynulo zavádějící tvrzení, že kdyby tato vyhláška existovala, nemusela by být navrhována přímá kontrola domácností a tedy prolomení ústavně chráněného práva na nedotknutelnost obydlí.

Aktivisté obsadili uhelné rypadlo, bojují proti prolomení limitů

28.11.11
Zhruba 20 aktivistů z hnutí Greenpeace dnes ráno obsadilo skrývkové rypadlo v hnědouhelném dole ČSA u Litvínova a opustilo jej až po šesti hodinách. Tvrdí, že vláda opět uvažuje o prolomení územních limitů, které chrání před zbouráním Horní Jiřetín. Rypadlo zůstalo mimo provoz a aktivisté na něm rozvinuli transparent, žádající vládu o neprolamování limitů. Dva protestující byli předvedeni na policejní služebnu, na šest dalších čeká policie pod rypadlem.

2. akční plán energetické účinnosti pro ČR

27.11.11
Druhý akční plán energetické účinnosti pro Českou republiku (NAPEE II) obsahuje dostupné údaje za roky 2008—2010. Byl vypracován v souladu s požadavkem Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2006/32/ES o energetické účinnosti u konečného spotřebitele a o energetických službách, podle něhož mají členské EU povinnost předložit Evropské komisi své akční plány třikrát v období let 2007—2014. Cílem má být snížení roční průměrné spotřeby elektřiny z let 2002 až 2006 o 9 % v období od r. 2008 do 2016.

Ministři odsunuli dohodu o úsporách energie na příští rok

27.11.11
Evropští ministři pro energetiku na včerejším (24. listopadu) zasedání znovu potvrdili svůj postoj k povinným energetickým úsporám. Podle informací EurActivu prozatím jakékoliv dohody odsunuli do první poloviny příštího roku, kdy bude Radě EU předsedat Dánsko.

Vláda schválila novelu zákona o EIA

24.11.11
Vláda dnes na svém zasedání schválila návrh zákona ministerstva životního prostředí, kterým se mění zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Cílem předloženého návrhu je zajistit plnou a náležitou transpozici příslušné evropské směrnice.

Novela s jedinou větou má zažehnat riziko vysokých sankcí z EU

14.11.11
Ministerstvo životního prostředí doufá, že jednovětou novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), ukončí dlouholetý spor Česka s Evropskou komisí o výklad normy. Novela, kterou ve středu projedná vláda, má zabránit možným vysokým finančním sankcím ze strany EU také uhladit cestu výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Pře se týká práv účastníků řízení obrátit se na soud. Novela jim má výslovně umožnit podat žalobu i v případě, že posuzování bylo zahájeno před 11. prosincem 2009.

Plzeň poskytne dotace na změnu vytápění domácností

18.10.11
Plzeň se opět po letech vrací k programu, jenž má pomoci zlepšovat kvalitu ovzduší ve městě. Radnice poskytne v příštím roce dotace lidem na lokální topeniště s ekologicky šetrnějším vytápěním. Město už v minulosti podporovalo obyvatele, kteří v domácnostech přecházeli z topení tuhými palivy na jiné nízkoemisní způsoby. Nyní se k projektu město vrací a program otevírá zatím na rok. Potom se zájem lidí vyhodnotí, řekla ČTK radní pro životní prostředí Irena Rottová (ODS).

Šéf OSN vyzval k zajištění "levné a čisté energie pro všechny"

11.10.11
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes na mezinárodní energetické konferenci v norském Oslu vyzval k "energetické revoluci", která by zajistila "levnou a čistou elektřinu pro všechny", včetně té poloviny lidské populace, která k ní zatím nemá přístup. Právě univerzální dosažitelnost čisté energie je podle něj "klíčovou odpovědí na všechny globální výzvy", citovala šéfa světové organizace agentura AFP.

Co říkají nová data z IRZ: Ubylo formaldehydu, přibylo škodlivin ze Spolany Neratovice a ze spaloven odpadů

6.10.11
Spolana Neratovice, Třinecké železárny - to jsou některé z podniků, které tradičně figurují mezi největšími znečišťovateli. Za poslední rok patří navíc k těm, které své emise nebezpečných látek zvyšují. Třinecké železárny o víc než 100 % zvýšily své emise reprotoxických látek, tedy látek nebezpečných pro lidskou reprodukci. K největším znečišťovatelům už také několik let patří a v roce 2010 zůstala DEZA Valašské Meziříčí. Dobrou zprávou je pro rok 2010 výrazný pokles množství ohlášených emisí látek mutagenních a látek pro člověka rakovinotvorných. Způsobilo to významné snížení emisí formaldehydu především z obou provozů jihlavského Kronospanu. Vyplývá to ze žebříčků, které sdružení Arnika zpracovalo na základě v pátek zveřejněných dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Prezident na návrh Nečase odvolal ministra zemědělství Fuksu

5.10.11
Prezident Václav Klaus na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) odvolal ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS). Novinářům to po schůzce s prezidentem řekl premiér, odvolání Fuksy pak potvrdil tiskový odbor Hradu. Nečas uvedl, že s ministrem byl dlouhodobě nespokojen mimo jiné kvůli správě lesů či postoji k velkému tendru na likvidaci starých ekologických škod. Fuksova nástupce chce Nečas vybrat v řádu dnů.

Špatně se vám dýchá? Začněte od letoška topit peletami

3.10.11
Polovina Čechů žije v místech, kde je nebezpečné dýchat, uvedly minulý týden Hospodářské noviny na základě údajů Českého hydrometeorologického ústavu[1]. Ačkoli je situace nejhorší v průmyslových oblastech, velkou část znečištění si způsobují lidé sami. Kvůli rostoucím cenám plynu[2] totiž topí nekvalitním hnědým uhlím. Čistší a stejně výhodnou alternativou jsou přitom u nás topiva z biomasy, například dřevěné pelety. Nyní, před začátkem topné sezony, tak mají Češi možnost se rozhodnout pro zdravější vytápění. Nový kotel i svého dodavatele pelet pro letošní zimu si tento týden budou moci vybrat na veletrhu ForArch.
« | 1 | .. | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | .. | 43 | »