Zprávy z tisku

Dienstbier: Senát chce vládní návrh zákona o znečištění ovzduší

12.3.12
Senát bude pravděpodobně prosazovat vládní návrh zákona o ochraně ovzduší, který počítá s nárůstem poplatků za znečišťování ovzduší. V diskusním pořadu televize Prima Family to dnes řekl senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Zvyšování poplatků už dříve odmítla sněmovna. Poslanci i přes nesouhlas ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) prosadili zrušení poplatků.

Senát asi doporučí zachovat poplatky za znečišťování ovzduší

6.3.12
Senát asi doporučí přinejmenším zachovat poplatky za znečišťování ovzduší, které chce sněmovna do budoucna zrušit. Zachování poplatků dnes navrhl senátní podvýbor pro energetiku se souhlasem ministerstva průmyslu. Ministerstvo životního prostředí stojí naopak o zvýšení poplatků podle původního vládního návrhu nového zákona o ochraně ovzduší, který má Senát jako celek projednávat příští týden.

Šetření energiemi bude povinné, shodli se europoslanci

1.3.12
Dvacetiprocentní snížení spotřeby energií v zemích Evropské unie bude závazné. Dohodli se na tom poslanci Evropského parlamentu. Návrh v úterý posvětil i klíčový výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Kompromis počítá i se snížením počtu povolenek na emise skleníkových plynů.

Zástupkyně ombudsmana: stát málo chrání lidi před zápachem

1.3.12
Současné zákony nechrání obyvatele ČR před obtěžujícím zápachem. Zatímco u hluku stát garantuje ochranu veřejného zájmu, u zápachu z bioplynových stanic, karosáren, potravinářské výroby a dalších provozů jsou lidé ponecháni svému osudu. Mohou se bránit pouze občanskoprávní žalobou používanou u sousedských sporů, uvedla dnes v tiskové zprávě zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Podle ní je za stav odpovědné ministerstvo životního prostředí.

Jednání o registru znečišťování neskončila, ale došlo k posunu

24.2.12
Na Ministerstvu životního prostředí ČR se uskutečnila další ze schůzek pracovní skupiny, která se zabývá podnětem Ministerstva průmyslu a obchodu ČR k omezení Integrovaného registru znečišťování. Zástupci MPO přišli jako jediní na jednání pracovní skupiny s trvajícím postojem, že se má počet ohlašujících subjektů zredukovat na minimum, které od nás požaduje Evropská unie, ale postupem času přistoupili na kompromisní variantu navrženou MŽP, že se okruh ohlašovatelů omezí pomocí definice průmyslových činností, tzv. NACE kódů. I pro ně ovšem MPO chce navrhnout ještě další omezení definováním limitní kapacity.

Ve Frýdku-Místku bude bioelektrárna, ušetří 18 000 tun uhlí

22.2.12
Celkem 18 000 tun (340 vagonů) černého uhlí ročně ušetří od příštího roku oproti současnému stavu díky nové bioelektrárně Teplárna Frýdek-Místek společnosti Dalkia ČR. Bioelektrárnu začala v areálu teplárny stavět společnost EnergoFuture, s níž má Dalkia dlouhodobou smlouvu, zahájení provozu je plánováno na letošní prosinec. Teplárna zároveň sníží množství vypouštěných emisí.

MPO chce ulevit firmám. Arnika varuje: bude méně informací o znečištění

22.2.12
Komíny fabriky v okresním městě vypouštějí do ovzduší nebezpečné látky. Jaké přesně to jsou, si dnes může každý jednoduše zjistit na internetu. Po středě to ale nemusí platit, protože ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce významně omezit počet průmyslových podniků, které by hlášení musely podávat. Podle aktivistů je to nebezpečné – pokud nebudou firmy muset říct, co vlastně do prostředí vypouštějí, nikdo je nebude nutit znečištění omezovat.

Ostrava protestuje proti zrušení poplatků za znečišťování ovzduší

16.2.12
Město Ostrava protestuje proti zrušení poplatků za znečišťování ovzduší, které minulý týden schválili poslanci. S koncem roku 2015 by firmy neměly platit za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek. Za tuhé znečišťující látky by měly společnosti platit do konce roku 2021. Zrušení poplatků je součástí návrhu zákona o ochraně ovzduší, jehož předloha míří k posouzení Senátu. Město si od senátorů slibuje přepracování návrhu a jeho vrácení k opětovnému projednání v Poslanecké sněmovně.

Zrušení poplatků za znečišťování ovzduší Senát asi neschválí

15.2.12
Senát pravděpodobně nepodpoří zrušení poplatků za znečišťování ovzduší v podobě, jakou v novele o ochraně ovzduší schválila sněmovna. Větší šanci bude mít v horní komoře nějaká kompromisní varianta, kterou se chystá senátorům nabídnout ministerstvo životního prostředí. Členům senátního výboru pro životního prostředí to dnes řekl náměstek Ivo Hlaváč.

Návrh zákona o ochraně ovzduší jde do Senátu, poslanci ho schválili ve třetím čtení

13.2.12
Poslanci schválili ve třetím čtení nový návrh zákona o ochraně ovzduší, který představuje z hlediska ochrany životního prostředí zásadní právní normu. Ministerstvo životního prostředí považuje přijetí zákona za velký úspěch. Sněmovna tak přijala klíčový a potřebný dokument, který vzešel z komplikovaných jednání a který v českém právním řádu zavede tolik potřebné kroky jako je například individuální přístup k velkým znečišťovatelům ovzduší nebo povinné revize kotlů v domácnostech.

Dotaci na ekologické kotle chce víc Severomoravanů, než je peněz

1.2.12
Už od úterního večera stáli před krajským úřadem v Ostravě zájemci o dotaci na ekologický kotel. Zájem lidí o výměnu starého kotle na tuhá paliva za nízkoemisní kotel šetrnější k životnímu prostředí byl tak obrovský, že kraj k dnešním 10:30 musel příjem žádostí uzavřít, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Výrobce palet dováží kvůli vysokým cenám kulatiny všechno dřevo

26.1.12
Druhý největší výrobce palet v Čechách, Klaus Timber z Kasejovic na Plzeňsku, už nakupuje kulatinu v ČR jen velmi okrajově. O deset procent levnější řezivo na výrobu palet nyní pořizuje včetně dopravy z Německa, Rakouska, Rumunska a Ruska. Důvodem jsou vysoké ceny dřeva a průtahy tendrů těžařů se státními Lesy ČR (LČR). Kulatina je nyní drahá a navíc na trhu není, řekl ČTK ředitel společnosti Klaus Timber Marcel Klaus. LČR dnes tyto informace nekomentovaly. Jejich mluvčí Zbyněk Boublík ČTK řekl, že je v pátek na téma tendrů tisková konference na ministerstvu zemědělství.

Nastavení PC pro spuštění aplikace ISPOP

16.1.12
Základem ISPOP je formulářové řešení v technologii Adobe LiveCycle ES. Elektronické inteligentní formuláře jsou proto k dispozici ve formátu PDF, součástí PDF dokumentu je XML vrstva pro strojové zpracování. Dokument formuláře je možné autorizovat elektronickým podpisem. Vyplnění a prohlížení formulářů je možné prostřednictvím aplikace Adobe Reader, který má na svém PC nainstalována naprostá většina uživatelů.

Senát schválil novelu, která má ukončit spor s EU o EIA

12.1.12
Senát schválil vládní novelu, která má ukončit spor s Evropskou komisí o to, zda česká pravidla pro posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) dostatečně odpovídají evropskému právu. Spor trvá zhruba čtyři roky, Česku v něm nyní hrozí sankce v řádu desítek milionů korun.

Kuba staví první elektrárnu na palivo z biomasy

26.12.11
Kuba v příštím roce zahájí provoz své první elektrárny, která bude používat biomasu jako palivo. Díky "bioelektřině" chce v blízké budoucnosti pokrýt 30 procent svých energetických potřeb, informuje agentura AFP.

Dřevem topí o 76 % víc domácností než před 10 lety

20.12.11
293 660 českých domácností je podle předběžných výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2011 vytápěno dřevem, což je o 76 % více více než před 10 lety (167 341 domácností). Lidé opouštějí uhlí – tím topí už jen 346 000 domácností, to je o 40 % méně než při minulém sčítání v roce 2001.

Dřevem topí o 76 procent více domácností než před deseti lety, prozradilo sčítání

15.12.11
O více než tři čtvrtiny se za posledních deset let zvýšil počet domácností vytápěných dřevem. Nyní jich je skoro tři sta tisíc. Podle předběžných výsledků letošního sčítání lidu, domů a bytů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) lidé opouštějí uhlí. Tím už topí jen 346 tisíc domácností, to je o 40 procent méně než při minulém sčítání v roce 2001. Dominantní stále zůstává pozice plynu, kterým topí 1,47 milionu domácností.
« | 1 | .. | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | .. | 43 | »