Zprávy z tisku

Ostrava protestuje proti zrušení poplatků za znečišťování ovzduší

Město Ostrava protestuje proti zrušení poplatků za znečišťování ovzduší, které minulý týden schválili poslanci. S koncem roku 2015 by firmy neměly platit za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek. Za tuhé znečišťující látky by měly společnosti platit do konce roku 2021. Zrušení poplatků je součástí návrhu zákona o ochraně ovzduší, jehož předloha míří k posouzení Senátu. Město si od senátorů slibuje přepracování návrhu a jeho vrácení k opětovnému projednání v Poslanecké sněmovně.

 
 

Protest adresovaný poslancům a senátorům dnes schválili městští zastupitelé. "Myslíme si, že dlouhodobě musí platit, že společnost v České republice i Evropě směřuje ke zdravému životnímu prostředí, a to je jeden z nástrojů (poplatky), jak toho dosahovat," řekl dnes novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Uvedl, že chápe argumenty, že průmysl musí být konkurenceschopný, ale na druhé straně je třeba průmyslové podniky nutit k ochraně životního prostředí a zdraví lidí. "Poplatky jsou nástroj, jak nutit podniky, aby volily technologie, které jsou neznečišťující," řekl Kajnar, který zrušení poplatků označil za chybu. Podle náměstka pro ekologii Dalibora Madeje (ODS) jsou poplatky velkých znečišťovatelů za vypouštěné emise motivačním prvkem k investicím do jejich provozů.

Kajnar věří, že senátoři návrh odmítnou. "Doufám, že Senát ten návrh vrátí v pozměněné podobě. To znamená, že se do něj vrátí poplatky za znečištění," uvedl primátor. Původní vládní předloha přitom počítala s poměrně razantním zvyšováním poplatků. Podle původního návrhu kabinetu se měly poplatky za znečištění mezi lety 2017 a 2021 postupně zvyšovat až na 3,5násobek současné sazby. Pak se měly z roku na rok zvednout na dvojnásobek. Poslanci ale navzdory nesouhlasu ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) přijali návrh jeho stranického kolegy Jana Bureše, který ustanovení radikálně změnil. Poplatky za znečištění jsou v českém právním řádu od roku 1991. Rozhodnutí poslanců už kritizovaly ekologické organizace nebo Komise Akademie věd pro životní prostředí. Kritici poplatků naopak poukazují na to, že zatěžují průmysl.

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 16.2.12
Poslední změna: 16.2.2012
Počet shlédnutí: 152