Zprávy z tisku

Regulátory růstu v řepce na podzim

19.9.02
Pro optimální podzimní vývoj rostlin se kromě termínu setí a hustoty porostu jeví podle dosavadních výsledků aplikace fungicidů s regulačním účinkem.

Trendy a pokrok v bioenergetických technologiích v USA

19.9.02
Teroristický útok na Světové obchodní středisko (WTC) jak nikdy před tím zesílil obavy mnohých Američanů ze zranitelnosti USA a vzrůstající závislosti na dovozu ropy z cizích zemí. Posílil také obecný zájem o rozvoj bioenergií a ostatní obnovitelné, místně dostupné zdroje energie. Veřejné mínění vyjadřuje soustavně silnou podporu obnovitelným zdrojům a zdá se, že až dvě třetiny obyvatelstva podporují snahy o úspory energií a programy týkající se obnovitelných zdrojů.

Ochrana řepky proti dřepčíku olejkovému

18.9.02
Škodlivost dřepčíka olejkového v posledních letech stále vzrůstá a s ní i jeho význam vsystému ochrany ozimé řepky. Důvodů je mnoho, mezi významné patří značný vzestup osevních ploch řepky, některé systémy minimalizace, ignorování pravidelné rotace plodin, ale jsou to i vlivy klimatické či čistě lokální, prozatím nepříliš objasněné. Škůdce škodí na jaře i na podzim a zejména podzimní ochrana se stává značným problémem.

Biomasa je topivem budoucnosti, neboť je ekologická a levná

16.9.02
Pelhřimov - Více než jedna polovina ze všech domácností v okresním městě je v současné době napojena na centrální vytápění. V průběhu minulého týdne připojila firma Iromez poslední dům na dvoutrubkové vytápění, jehož výhodou je neustálá čtyřiadvacetihodinová dodávka tepla do domácností po dobu celého roku.

Odumírání orlických lesů způsobuje několik příčin naráz

16.9.02
Lesníci snad konečně přišli na to, co způsobuje masivní odumírání mladých smrkových porostů v Orlických horách. Podle nové studie, zpracované Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti a Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů , je příčinou odumírání lesů několik různých typů poškození najednou.

Propad světové produkce bavlny

13.9.02
Američtí farmáři sklidí o 1,7 % méně bavlny, než se očekávalo ještě před měsícem díky horkému a suchému počasí. Letošní sklizeň tak dosáhne 18,13 milionů žoků v porovnání s 18,44 miliony před rokem. Odhad ministerstva je o něco nižší, než 18 milionů předpokládaných trhem.

Dřevěné domky budí vášně

11.9.02
Plány ministerstva zemědělství, kterými chce řešit bydlení v zaplavených oblastech výstavbou montovaných domků se státní dotací, nevyvolaly u odborníků příznivý ohlas.

Uklízejí nelegální dřevní hmotu

11.9.02
Přestože již několik měsíců probíhá intenzívní policejní vyšetřování rozsáhlé nelegální těžby dřeva v lokalitě U tří studánek, pokračuje v terénu odklízení vytěžené dřevní hmoty. Legislativně totiž není možné podobnému kroku zabránit.

Škodí vápno lesním porostům?

11.9.02
Lesníci se snaží zachránit zničené porosty vápněním. V Jizerských horách však narazili na odpor správy chráněné krajinné oblasti, která tvrdí, že práškování nepomáhá.

Nebezpečí vážného poškození vzcházejících porostů řepky

10.9.02
Na několika lokalitách v České republice bylo zjištěno poškození výdrolu ozimé řepky. Rostliny jsou silně poškozeny žírem na velkých plochách, často i několika hektarů. Právě v době, kdy vrcholí setí, znamená poškození výdrolu za určitých okolností významné nebezpečí pro nové porosty.

Nižší sklizeň a růst cen řepky v Polsku

9.9.02
Polští pěstitelé řepky dokončili v podstatě sklizeň 2002 a poslední informace potvrdily předchozí odhady, v nichž se předpovídalo proti roku 2001 snížení výnosů. Celková sklizeň řepkového semene dosáhla 900 tis. t, což je proti úrovni 1 063 tis. t z minulému roku o 15,3 % méně. Nižší produkce se už nyní projevuje v určitém napětí na trhu, kde dochází k růstu nákupních cen.

Ekonomika pěstování pícních plodin v roce 2001 – II. část

6.9.02
Sklizňové plochy vojtěšky a jetel červeného vykazují i nadále pokles, který představuje u vojtěšky 69 % plochy z roku 1990 a u jetele dokonce jen 55 %. Přestože došlo u vojtěšky meziročně ke zvýšení hektarového výnosu o 4 % a u jetele červeného dokonce o 7 %, jejich celková produkce se snížila o 1,6 procenta. Míru rentability dosaženou při jejich pěstování v roce 2001 lze hodnotit jako středně minusovou.

Sklízeče píce John Deere

6.9.02
S novou řadou svinovacích lisů, žacích strojů a lisů kombinovaných s baličkami se John Deere představil na nedávném předvádění Grassland 2002.

Na Vysočině je nadbytek produkce dřevní hmoty

6.9.02
Dosavadní průběh počasí lesům na Vysočině vyhovuje a kalamitní smrště či další pohromy se jim vyhnuly. Jak včera potvrdil Jan Znojemský, oblastní inspektor Lesů ČR, pouze v oblasti u Bystřice nad Pernštejnem došlo k částečnému poškození lesů vodními přívaly.

Na ekologické konferenci v JAR oficiálně schválen akční plán OSN

4.9.02
Největší spory při projednávání konečného znění dokumentu vyvolal požadavek stanovení konkrétních cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Země Evropské unie se nakonec po protestech USA a států vyvážejících ropu určení přesných kvót vzdaly.

Podzimní ošetření řepky ozimé

4.9.02
Řepka ozimá je plodina velmi náročná na živiny. Podle naší literatury činí střední odběr živin sklizní, přepočítaný na l tunu semene 50 kg N, 25 kg P2O5, 60 kg K2O, 49 kg CaO a 8 kg MgO. Dosahuje i vysokého odběru síry (v průměru až 17 kg) a bóru...

Připravte se na škůdce šešulí řepky

3.9.02
Jednu z podstatných příčin, které vedly k letošnímu výraznému snížení výnosů ozimé řepky u nás, na Slovensku i v Polsku, byli šešuloví škůdci – bejlomorka kapustová a krytonosec šešulový. I na příští rok 2003 lze téměř se stoprocentní jistotou předpovídat růst tlaku těchto škůdců, kteří nás letos připravili o 10 až 20 % výnosu. Jistotu bohužel garantuje i fakt, že rozsah bezorebných technologií neklesl. Hlavní ochranou proti bejlomorce je totiž alespoň střední orba, hluboká asi 20 cm.

Konopí jako náhražka krmných mouček živočišného původu

2.9.02
Jistý australský farmář na své farmě s chovem drůbeže rovněž pěstuje konopí, sklízí a odděluje semeno, které přidává svým husám jako doplněk do jejich normální krmné dávky. Když se objevily problémy s BSE, rozhodl se přestat využívat jakékoliv krmné doplňky, které obsahují maso nebo rybí moučku.
« | 1 | .. | 300 | 301 | 302 | 303 | 304 | .. | 310 | »