Zprávy z tisku

Střední Čechy mají odpadovou koncepci

3.7.02
Analýzu odpadového hospodářství ve Středočeském kraji dokončila zvláštní pracovní skupina složená ze zástupců Regionální rozvojové agentury středních Čech (RRA), hejtmanství a odborných firem. Materiál bude podkladem pro vytvoření Koncepce hospodaření s odpady.

Rychlá detekce E. coli

30.6.02
Vědci z Cornell University v USA vyvinuli metodu rychlého stanovení E. coli v potravinách. Nový biologický senzor se používá podobně jako komerční těhotenské testy a výsledky jsou k dispozici již za několik minut. Pravděpodobně bude možno tuto metodu použít i pro detekci patogenních organizmů v kompostu.

Výstavba nové spalovny v Opatovicích bude stát až dvě miliardy

29.6.02
Výstavba nové spalovny komunálního odpadu v Opatovicích nad Labem na Pardubicku bude stát kolem dvou miliard korun. Na jejím vybudování se v květnu předběžně dohodly rady Královéhradeckého a Pardubického kraje. Spalovna má začít fungovat do poloviny roku 2008, tedy asi do tří let od zahájení výstavby. Až tři čtvrtiny nákladů mají pokrýt peníze z fondů Evropské unie.

Studie spalovny bude do roka

29.6.02
O zhotoviteli studie spalovny pro potřeby Plzeňského kraje je rozhodnuto. Do jara příštího roku ji vypracuje americká firma HDR Engineering, která vyhrála mezi dalšími dvanácti konkurenty tendr vypsaný společností Plzeňská teplárenská.

Spor o kompostárnu nabírá obrátky

26.6.02
Znovu přišla na přetřes otázka, co s kompostárnou v Hořátvi. Lidé v obci i vedení místního podniku Infusia si stěžují na neustálý zápach, majitel kompostárny ovšem žádné normy neporušuje

Z návrhu smlouvy ČSSD s Koalicí - ekologie

26.6.02
Výňatek koaliční smlouvy v oblasti ekologie. Hlavní body: 1:Aarhurské úmluva
2: vyloučení plošného omezení národních parků
3: novelizace zákona o ochraně přírody a krajiny 114/92 bez omezení účasti veřejnosti
4: příprava daňové reformy
5: 15 miliard na revitalizaci území po povrchové těžbě uhlí

Německo: Další skandál s jedy v zemědělství

23.6.02
Odebírané jedovaté chemikálie, vznikající jako odpad při průmyslové výrobě, se sedlák pokoušel částečně likvidovat ve svém zařízení na výrobu bioplynu. To zpracovává vesměs kejdu a jiné odpady živočišné či rostlinné výroby, avšak podnikavec v domnění, že zařízení "sežere všechno", do něj přidával i průmyslové zbytky klasifikované jako zvláštní odpad.

Celosvětová akce Greenpeace proti spalovnám odpadu

18.6.02
„Nastal čas, aby vláda a parlament splnili svoj záväzok - eliminovať perzistentné jedy. Spaľovanie odpadu musí prestať a namiesto neho nastúpiť koncepcia tzv. nulového odpadu, čím sa zabráni priemyslu vyrábať produkty obsahujúce toxické chemikálie a podporí sa ďalšie zúžitkovanie odpadu, napríklad kompostovaním, znovupoužitím či recykláciou,“ uzavrel Hojsík.

Omezování zápachu drůbežího hnoje

13.6.02
Vědci ze státní univerzity v Mississippi testují metodu omezování zápachu z drůbežího hnoje s použitím dietních doplňků jako například aktivní uhlí a jiné absorbenty.

Biologicky rozložitelné fólie

10.6.02
Věc je vlastně velmi jednoduchá. Vezme se sacharóza a rozštěpí se na své složky fruktózu a glukózu. Tyto monomery se spojí a tak jsou vyrobeny polymery, z kterých se vyrábí plast

Lepší využití hnoje a kejdy

8.6.02
Užitkové rostliny mohou dobře přijímat a využívat dusík a fosfor ze statkových hnojiv. Ale při příliš velkých množstvích hnojiv mohou přebytečné živiny, především v regionech s vysokou koncentrací zvířat a nedostatkem ploch pro aplikaci, způsobovat problémy v životním prostředí.

Do lesa "nastoupí" štěpkovač

8.6.02
Obce Lhenice, Mičovice a Ktiš, které spadají do jednoho mikroregionu se společně rozhodli zakoupit štěpkovač, který stojí přes půl miliónu korun. Starostové již podnikli potřebné kroky. Sepsali žádost o dotaci z fondu Sapard a jakmile bude znám datum vyhlášení dotačního titulu, žádost pošlou.

V severozápadních Čechách začíná rekultivace

20.5.02
Likvidace ekologických škod v severozápadních Čechách, které způsobily důlní společnosti, je na spadnutí. Do oblasti by totiž měly přijít první peníze, které zástupcům kraje slíbila vláda. Krajina by se sice díky těmto penězům měla změnit, ale důležitější je vznik nových průmyslových zón, bytů a pochopitelně i pracovních příležitostí.

Metodika zpracování údajů o životnosti biologicky odbouratelných olejů

15.5.02
V příspěvku jsou zkoumány možnosti náhrady olejů biologicky odbouratelnými oleji. Práce je zaměřena na oleje rostlinného původu, přírodní estery typu HETG. Hlavním cílem řešení problematiky vyhodnocování parametrů olejů, použitých jako náplně hydraulických obvodů lesnických strojů.

Jedlá fólie ze sójového proteinu

13.5.02
Na katedře zemědělských věd univerzity v Arkansasu byla vyrobena jedlá fólie ze sójových proteinů, kterou se mohou buď přímo potahovat různé potravinářské výrobky, nebo může nahrazovat mikrotenové či jiné fólie používané k balení porcovaných výrobků v samoobsluhách.
« | 1 | .. | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | .. | 213 | »