Obce Lhenice, Mičovice a Ktiš, které spadají do jednoho mikroregionu se společně rozhodli zakoupit štěpkovač, který stojí přes půl miliónu korun. Starostové již podnikli potřebné kroky. Sepsali žádost o dotaci z fondu Sapard a jakmile bude znám datum vyhlášení dotačního titulu, žádost pošlou.
Likvidace ekologických škod v severozápadních Čechách, které způsobily důlní společnosti, je na spadnutí. Do oblasti by totiž měly přijít první peníze, které zástupcům kraje slíbila vláda. Krajina by se sice díky těmto penězům měla změnit, ale důležitější je vznik nových průmyslových zón, bytů a pochopitelně i pracovních příležitostí.
V příspěvku jsou zkoumány možnosti náhrady olejů biologicky odbouratelnými oleji. Práce je zaměřena na oleje rostlinného původu, přírodní estery typu HETG. Hlavním cílem řešení problematiky vyhodnocování parametrů olejů, použitých jako náplně hydraulických obvodů lesnických strojů.
Na katedře zemědělských věd univerzity v Arkansasu byla vyrobena jedlá fólie ze sójových proteinů, kterou se mohou buď přímo potahovat různé potravinářské výrobky, nebo může nahrazovat mikrotenové či jiné fólie používané k balení porcovaných výrobků v samoobsluhách.
Efektivněji zpracovat obsah popelnic a kontejnerů z Dobříše na Příbramsku a ze sousedních obcí umožní nová třídicí linka na komunální odpad a kompostárna v areálu bývalé skládky Svaté Pole, kterou město nyní zkolaudovalo. Vzniklý kompost poslouží k rekultivaci skládky.
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem zavlažování a vodních zdrojů vytyčilo novou strategii extenzivního rozvoje zemědělství do r.2017. Příslušná území budou obdělávána vysoce pokrokovými metodami a postupy a oseta/osázena nejvhodnějšími odrůdami/plodinami za účelem produkce určené pro export.
Pomocí drtiče se rychle a bezpečně zbavíme většiny zbytků, které vznikají při přípravě jídel, a odpadne nám tak nepříjemně časté chození s košem. (Pozn. BIOM on line: EU v současnosti připravuje legislativu o biodegradabilních odpadech, ve které budou pravděpodobně tyto drtiče zakázány. Důvod je jednoduchý. Nadrcený organický odpad odchází do kanalizace a následně do čistíren odpadních vod, jejichž provoz není laciný a výsledný kal je zejména ve městech s rozvinutým průmyslem kontaminovaný cizorodými látkami a samozřejmě má vysokou vlhkost, což obojí z něho činí obtížně využitelný či zcela nevyužitelný odpad. Obce, které nemají problémy s kontaminací kalu a ani s jeho využíváním budou mít pravděpodobně možnost tyto drtiče povolit. Využití těchto drtičů je perspektivní zejména u decentralizovaných systémů nakládání s odpadními vodami, které mohou mít jako koncovku třeba bioplynovou stanici (ty se budují zatím pouze v rámci pilotních projektů např. v Německu).)
Výzkumy, při kterých byl ke hnojení použit kompost ze zeleného organického odpadu prokázaly pozoruhodné zvýšení výnosu a současně i úsporu nákladů omezením přihnojování.
Světové prvenství má ekologické řešení likvidace tekutého hnoje, které navrhli a zrealizovali pracovníci Ústavu životního prostředí, s. r. o., Koš v Roľníckom družstve podielnikov v Koši u Prievidzi. Spočívá v chemickém vysrážení a separaci tuhých častí z kejdy, z čehož se potom řízeným kompostováním vyrábí kvalitní organické hnojivo Humavit.