Zprávy z tisku

EK nespokojena se snižováním emisí skleníkových plynů v EU

1.5.02
Emise skleníkových plynů v zóně Evropské unie byly v roce 2000 o 3,5 procenta nižší než v roce 1990, od kterého se podle Kjótského protokolu porovnává postupné snížení nebezpečných plynů. EU tak pokročila ke svému cíli snížit emise o osm procent v roce 2010, na přelomu století se však emise lehce zvýšily a členské země EU musejí ještě vyvinout velké úsilí, aby snížily emise skleníkových plynů, uvedla dnes Evropská komise.

Nový Bor získal výhodnou půjčku na kotelnu

1.5.02
Smlouvu o půjčce s výhodnou úrokovou sazbu 0,9 procenta podepsalo dnes město Nový Bor s německou Raiffeisen Bank. Město si půjčí peníze na stavbu kotelny na biomasu, do které investuje celkem 20 milionů korun. ČIA o tom informoval vedoucí finančního odboru Viliam Matoušek.

Zemědělci musí investovat do skladování siláží a hnoje až 30 mld.

29.4.02
Zhruba na 28 až 30 miliard korun odhaduje ministerstvo zemědělství čtyřleté investice na vybudování skladů pro siláže a hnoje v souladu s takzvanou nitrátovou směrnicí. (Pozn. BIOM on line: je možné předpokládat, že část zemědělců se rozhodne nějaké peníze přidat a pořídit si rovnou bioplynovou stanici)

Karlovarský kraj chce revitalizovat více než 1000 hektarů území

29.4.02
Karlovarský kraj už má jasno v tom, jak využije první část z 15 miliard korun, které vláda vyčlenila na odstranění ekologických škod způsobených před privatizací hnědouhelných firem. Za první miliardu korun by karlovarští chtěli rekultivovat více než 1000 hektarů těžbou poničeného území.

Využívání obnovitelných zdrojů energie

28.4.02
Rozhovor na Radiožurnálu s Jiřím Jiránkem z MŽP. (Pozn. BIOM on line: v rozhovoru se objevila zavádějící informace o tom, že šťovík je nepovolenou plodinou. Ve skutečnosti je šťovík krmný (energetický) v seznamu energetických rostlin dle vládního nařízení 86/2001, na které je poskytována dotace v rámci programu uvádění půdy do klidu.)

Seminář

24.4.02
Spolkové ministerstvo na ochranu spotřebitelů, výživu a zemědělství zahájilo program uvádění výrobku na trh s názvem "Biogenní paliva a maziva".

Ministerstvo nabízí nový způsob vytápění

24.4.02
Nový způsob vytápění chce ministerstvo životního prostředí představit starostům měst a obcí z Pardubického a Královéhradeckého kraje v rámci dvoudenní konference, která začíná dnes v královéhradeckém Aldisu.

Konference "Obnovitelné zdroje energie"

24.4.02
Na dvoudenní konferenci MŽP ČR "Obnovitelné zdroje energie", která probíhá od včerejška současně s Teplárenskými dny a doprovodnou výstavou v Hradci Králové, byla přednesena celá řada zajímavých příspěvků. Značnou pozornost více jak 200 účastníků vzbudil příspěvek Ing. Pavla Novotného o zkušenostech s provozem centrálního tepelného zdroje na biomasu ve Velkém Karlově na Moravě.

Scientists firm up global climate forecasts

23.4.02
While some meteorologists have difficulty getting the five-day forecast right, climatologists have firmed up their predictions of how much warmer the climate will be over the next 20 to 30 years.

Emisie sú dobrý biznis aj u nás (na Slovensku)

23.4.02
Podľa zákonov sa na Slovensku dá obchodovať aj s jedmi vypúšťanými do vzduchu. Nedobrovoľným výrobcom emisií sa určuje, koľko odpadu môžu ročne vypustiť do ovzdušia. Ak kvótu prekročia, môžu si ju odkúpiť od podnikov, ktoré s jej splnením nemajú problémy.

Ošetření řepky v květnu

23.4.02
Ať jsme do řepky investovali, nebo naopak nevhodně šetřili, máme nyní poslední možnost výrazně a levně podpořit výnosy a zisk.

Švédské hořáky firmy Sahlins EcoTec AB na spalování dřevních pelet

23.4.02
Využití dřevěných peletek pro vytápění se v naší republice několik posledních let točilo v bludném kruhu. Výrobci kotlů nevyvíjeli a nedodávali na český trh kotle, protože na trhu nebyly peletky a výrobci peletek zase celou produkci vyváželi, protože u našich spotřebitelů o peletky nebyl zájem. Zdá se, že se kruh začíná rozevírat...

Medzinárdný obchod s emisiami presadzujú USA

22.4.02
Obchod s emisiami by mohol podľa odhadov svetovej banky v najbližších dvadsiatich rokoch dosiahnuť obrat 50 miliárd dolárov. Obchodovanie ako spôsob na dodržanie záväzkov o znížení ich produkcie presadzujú hlavne USA, ktoré produkujú viac ako štvrtinu všetkých škodlivín vypúšťaných do ovzdušia. Krajine by stačilo nájsť akýkoľvek štát, ktorý má v tejto oblasti veľké rezervy, a odkúpiť jeho prebytočné limity.

Obnovitelné zdroje energie 2002

20.4.02
Vysoká cena primárních paliv a z nich získané energie, stejně jako snaha o zachování trvale udržitelného rozvoje nutí vyspělé státy přemýšlet o tom, jak zabezpečit dostatek energie za přiměřenou cenu při zachování rovnováhy v přírodě. K výše uvedeným vyspělým zemím se bezpochyby řadí i Česká republiky, která podpisem řady dokumentů potvrdila svoji snahu o snížení negativních vlivů lidské činnosti na životní prostředí.
« | 1 | .. | 1098 | 1099 | 1100 | 1101 | 1102 | .. | 1116 | »