Zprávy z tisku

Setuza nabídne za řepku kolem 6 000 korun

13.5.02
Setuza letos hodlá vykoupit, stejně jako loni, přibližně 450 000 tun řepky (z toho asi 150 000 tun na bionaftu), 60 000 tun slunečnice a ze zahraničí dovézt zhruba 50 000 tun sojových bobů.

Jindřichovice chtějí ještě letos postavit dvě větrné elektrárny

13.5.02
Dvě větrné elektrárny o celkovém výkonu 2000 kilowatt chtějí ještě letos postavit v Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku. Elektrárny by měly plně pokrýt spotřebu elektrické energie čtyř obcí sdružených v mikroregionu SeCeSe. Podobným způsobem řeší dodávky elektřiny i v nedalekém Polsku a Německu, řekl jindřichovický starosta Petr Pávek

Opatření ke snížení napadení kořenomorkou

12.5.02
Hniloby způsobené kořenomorkou bramborovou představují v celé Evropě pro pěstování cukrovky vážné nebezpečí. Podle údajů Mezinárodního výzkumného řepařského institutu v Bruselu se v mnoha pěstitelských oblastech neustále zvětšuje podíl ploch ohrožených touto chorobou.

Z Antarktidy se uvolnil obrovský ledovec

10.5.02
Obrovský ledový útes se uvolnil do moře nedaleko Antarktidy. Oznámili to ve čtvrtek američtí vědci, kteří současně varovali, že růst globální teploty v budoucnu situaci ještě zhorší.

Konopí jako užitková rostlina

10.5.02
Oblečení, balzám na rty, barvy, batohy, snowboardy, šampony i vložky do bot. A také marihuana. To vše a ještě mnohem víc se dá vyrobit z rostliny zvané konopí.

Má pára budoucnost? (I)

10.5.02
Vodní pára je fenomén, nebo dokonce synonymum, 19. století a zavrženec konce století 20. Co jí čeká ve století 21. lze těžko předpovědět. Je ale možné uvézt výčet jejích výhod, výčet omylů a polopravd, které se jí týkají a připomenout případy, kdy jí lze nahradit jen velice obtížně, nebo kde je téměř nenahraditelná. A právě to je obsahem nového čtyřdílného seriálu, jehož první díl vychází dnes a další pak příští květnové pátky.

Norové si na třídění odpadů už zvykli

9.5.02
Liberecký kraj je z hlediska srovnání skládkové kapacity pro ostatní odpady, v kompostování biologického odpadu a ve vybavenosti regionů spalovnami odpadů na srovnatelné úrovni s tamním krajem More og Romsdal, ale zaostává v třídění odpadů.

Drtič kuchyňského odpadu

9.5.02
Pomocí drtiče se rychle a bezpečně zbavíme většiny zbytků, které vznikají při přípravě jídel, a odpadne nám tak nepříjemně časté chození s košem. (Pozn. BIOM on line: EU v současnosti připravuje legislativu o biodegradabilních odpadech, ve které budou pravděpodobně tyto drtiče zakázány. Důvod je jednoduchý. Nadrcený organický odpad odchází do kanalizace a následně do čistíren odpadních vod, jejichž provoz není laciný a výsledný kal je zejména ve městech s rozvinutým průmyslem kontaminovaný cizorodými látkami a samozřejmě má vysokou vlhkost, což obojí z něho činí obtížně využitelný či zcela nevyužitelný odpad. Obce, které nemají problémy s kontaminací kalu a ani s jeho využíváním budou mít pravděpodobně možnost tyto drtiče povolit. Využití těchto drtičů je perspektivní zejména u decentralizovaných systémů nakládání s odpadními vodami, které mohou mít jako koncovku třeba bioplynovou stanici (ty se budují zatím pouze v rámci pilotních projektů např. v Německu).)

EU still far from deal on energy taxation

8.5.02
The European Commission gave a lukewarm reception to a Spanish attempt to revive plans for a European Union-wide energy tax, saying its proposals to allow a long list of exemptions would undermine the whole idea.

Překopávače kompostu

8.5.02
Velký zájem o kompostování a provzdušňování hromad vedl výrobce LeBoulch/Menart k výrobě dvou modelů překopávačů.

Zhodnocení zelené rostlinné hmoty

8.5.02
Ve Velké Británii v Devonu zpracovávají a recyklují zelenou odpadní rostlinnou hmotu a vrací ji v podobě organického hnojiva farmářům na pole.

Zvýšení výnosu plodin hnojených kompostem

8.5.02
Výzkumy, při kterých byl ke hnojení použit kompost ze zeleného organického odpadu prokázaly pozoruhodné zvýšení výnosu a současně i úsporu nákladů omezením přihnojování.

ExxonMobil rubbishes green investor report

8.5.02
ExxonMobil Corp , the world's biggest oil company, labelled as "ridiculous" a report by a group of dissident investors that the company's stance on global warming hurt shareholder value.

Dotovat teplo chtějí 1,5 milionem korun

8.5.02
"Obdrželi jsme rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které nám přiznává prostřednictvím Státního fondu životního prostředí dotaci ve výši 136 milionů korun na výstavbu kotelny spalující biomasu a z ní rozvod tepla po celém městě, informoval Vladimír Marek, starosta Kašperských Hor.

Hlízenka obecná a další choroby u řepky ozimé

8.5.02
Hlízenka obecná někdy též nazývaná rakovina řepky případně bílá je v současné době po fómě nejnebezpečnější chorobou řepky. Škodlivá je tím, že přerušuje vodivé cesty ve stonku, takže dochází k nouzovému zrání.

Výzva pro zájemce o využívání energetické biomasy

8.5.02
Zájemci o využívání biomasy často neví, kterým krokem začít a jak celý složitý proces realizace zorganizovat. Pro urychlení rozvoje "fytoenergetiky" proto sdružení CZ BIOM nabízí pomoc při získání odborných a komplexních informací.
« | 1 | .. | 1095 | 1096 | 1097 | 1098 | 1099 | .. | 1114 | »