Odborné články

Nové biometanové stanice u nás

V roce 2024 se Česká republika posunula o krok blíže ke splnění svých ambiciózních cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie díky uvedení do provozu několika nových biometanových stanic. Tyto stanice hrají klíčovou roli ve snaze snížit závislost na fosilních palivech a přispět k naplnění klimatických závazků, které Česko přijalo v rámci Evropské unie.

V letošním roce bylo v České republice uvedeno do provozu několik nových biometanových stanic, které zpracovávají organické odpady a přeměňují je na biometan. Tento plyn je následně vtláčen do plynárenské distribuční sítě, což umožňuje jeho využití jak v průmyslových odvětvích, tak v domácnostech. Měsíčně vyrobí tyto stanice zhruba 2 800 MWh energie. Mezi nově otevřené stanice patří zařízení v Rakvicích, ve Vyškově a další je ve výstavbě v Krakořicích. Tyto stanice nejenže přispívají k energetické soběstačnosti regionů, ale také pomáhají snižovat emise skleníkových plynů tím, že efektivně zpracovávají místní organické odpady.

Rakvice

Bioplynová stanice v Rakvicích původně uvedená do provozu v roce 2013, prošla nedávno významnou modernizací. Tento krok umožnil od března letošního roku rozšířit dosavadní výrobu elektřiny a tepla o produkci biometanu, který je nyní dodáván plynárenskou sítí přímo konečným odběratelům. Společnost BPS Rakvice s.r.o. si jako generálního dodavatele technologie vybrala společnost agriKomp Bohemia.

Jako vstupní suroviny stanice využívá udržitelně pěstovanou biomasu, jako je kukuřičná siláž a žitná senáž, vedlejší produkty živočišné výroby, mezi něž patří drůbeží trus, hnůj a kejda, a také vedlejší produkty rostlinné výroby, jako jsou cukrovarnické řízky či nekvalitní senáže a siláže. K dalším zpracovávaným surovinám patří neupotřebitelné vedlejší produkty, například pečivo nevhodné ke konzumaci.

Stanice disponuje rozsáhlými skladovacími kapacitami pro suroviny i bioplyn. Kapacity silážního žlabu zahrnují nadzemní žlab se dvěma komorami o rozměrech 19 × 50 m a jednou komorou 19 × 31 m s výškou stěn 5,5 m, který pojme až 12 597 m3 siláže. Dále je zde podzemní silážní jáma o rozměrech 30 × 16 m a výšce stěn 2,5 m, která může uskladnit až 1 200 m3 siláže. Vstupní jímky mají objemy 133 m3 a 25 m3. Fermentor pojme 2 350 m3 materiálu a je vybaven plynojemem s kapacitou 2 453 m3 bioplynu. Dofermentor má objem 1 630 m3 a jeho plynojem může skladovat až 1 832 m3 bioplynu. Další skladovací jímka má objem 4 215 m3 s plynojemem, jehož kapacita se pohybuje mezi 2 268 a 6 394 m3 bioplynu. Pro menší množství materiálu slouží MikroBPS s objemem 14,8 m³ a plynojemem na 17 m³ bioplynu.

Biometanová stanice v Rakvicích má kogenerační jednotku, která sestává ze dvou bloků s výkonem 250 kWel a 275 kWtep, což odpovídá zpracování 248 Nm3 bioplynu za hodinu. Pro úpravu bioplynu na biometan je využívána třístupňová membránové separace s kapacitou 220 Nm3 surového bioplynu za hodinu, přičemž výstupní tlak dosahuje 10–13 bar (plyn). Vtláčecí jednotka pak zpracovává 114 Nm3 biometanu za hodinu s výstupním tlakem 20–27 bar (plyn), který je následně přiváděn do distribuční sítě přes přípojku o délce 588 metrů a průměru DN 100, napojenou na distribuční síť DN 500 společnosti GasNet.

Obrázek 1: Biometanová stanice v Rakvicích (Zdroj: agriKomp Bohemia)

Vyškov

Bioplynová stanice EFG Vyškov BPS prošla modernizací a v červnu 2024 začala vyrábět biometan. Součástí příjmové haly je nově moderní technologie na automatickou separaci odpadu od potravinových obalů, což stanici umožňuje přijímat širší škálu organických materiálů, včetně potravin po datu spotřeby, gastroodpadu z restaurací a bioodpadu z průmyslových závodů. Kapacita nádrží na vstupní odpad je 10 000 m3 a ročně zde zpracují 30 000 tun odpadu, což umožňuje produkci bioplynu v objemu až 650 Nm3/h.

Za hodinu bioplynová stanice zpracuje 500 Nm3 bioplynu a vyprodukuje přibližně 300 Nm3 biometanu. Pro upgrading bioplynu na biometan je zde zvolena membránová separace, čímž vzniká biometan s minimálně 95% obsahem metanu. Před vstupem do plynovodu je biometan vtláčen do vtláčecí jednotky, kde se kontroluje jeho kvalita. Distribuci vyrobeného biometanu zajišťuje veřejná distribuční síť GasNet, která ho dodává odběratelům ve Vyškově a okolí. Stanice je schopna ročně produkovat až 30 GWh zeleného plynu.

Obrázek 2: Bioplynová stanice EFG Vyškov BPS po rekonstrukci (Zdroj: Energy financial group a.s.)

Krakořice

Na přelomu roku se očekává dokončení výstavby biometanové stanice v Krakořicích, nacházející se v okrese Olomouc. Stanice by měla zahájit zkušební provoz na jaře 2025.

Podle předběžných informací od společnosti agriKomp Bohemia bude v této stanici instalována kogenerační jednotka s nominálním elektrickým výkonem 250 kWel. Klíčovým prvkem technologie bude čisticí jednotka agriPure V2 500, schopná zpracovat až 500 Nm3 bioplynu za hodinu. Vyrobený biometan bude následně vtláčen do vysokotlakého plynovodu, čímž bude integrován do stávající plynárenské infrastruktury.

Vstupními surovinami pro výrobu biometanu budou hovězí kejda a hnůj, odpady z krmení dobytka, silážní skrývky, cukrovarnické řízky a další odpadní suroviny pocházející ze zemědělských činností.

Technologické vybavení stanice bude zahrnovat vstupní jímku pro tekuté suroviny s průměrem 13 metrů a výškou 6 metrů, která bude zastřešena neplynotěsným krytem a vybavena ponorným vrtulovým míchadlem pro zajištění homogenity směsi. Dále budou instalovány dva fermentory, každý s průměrem 22 metrů a výškou 6 metrů, které budou zastřešeny plynojemem a vybaveny moderním krmným zařízením Vielfrass®. Míchání v těchto nádržích bude zabezpečeno pádlovými míchadly Paddelgigant®, která budou zajišťovat optimální podmínky pro fermentační proces. Stanice bude dále vybavena jedním dofermentorem stejných rozměrů jako fermentory, rovněž vybaveným plynojemem a pádlovými míchadly Paddelgigant®. Koncový sklad s průměrem 36 metrů a výškou 8 metrů bude zastřešen plynojemem a vybaven třemi ponornými vrtulovými míchadly, která budou sloužit k udržení konzistence uloženého materiálu. Technologická spotřeba elektřiny a tepla v areálu bude plně pokryta provozem kogenerační jednotky agriKomp BGA 136 s výkonem 250 kWel, což zajistí energetickou soběstačnost stanice a minimalizuje její ekologickou stopu.

Obrázek 3: BMS Krakořice ve výstavbě (Zdroj: agriKomp Bohemia)
Obrázek 4: BMS Krakořice ve výstavbě (Zdroj: Adam Moravec)
Obrázek 5: BMS Krakořice ve výstavbě (Zdroj: Adam Moravec)
Obrázek 6: BMS Krakořice ve výstavbě (Zdroj: Adam Moravec)

Článek byl publikován v časopisu Biom 2/2024 Zkušenosti s biometanem.

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

Bioplynová stanice v Suchohrdlech s kogeneračními jednotkami TEDOM
Sametovou revoluci probudila nejen touha po svobodě, ale i po čistším ovzduší aneb ke kořenům Českého sdružení pro biomasu
Biometan, využití kalového plynu na ÚČOV Praha
Současná podpora biometanu v EU
Historie výroby bioplynu v Česku. A jak to bude dál?
Bioplynové stanice a kompostárny: role ESG v udržitelné bioenergetice
Anaerobní digesce a technologie Power to X: Cesta k dekarbonizaci
Estonská biometanová stanice s revolučním palivovým článkem
V září jsme se sešli debatovat o biometanu s partnery z projektu GreenMeUp
Malé bioplynové stanice: Snižování emisí čpavku a dostupné teplo pro občany
V Rakvicích byla spuštěna první biometanová stanice na jižní Moravě

Zobrazit ostatní články v kategorii Biometan, Bioplyn, Obnovitelné zdroje energie

Datum uveřejnění: 14.10.2024
Poslední změna: 12.1.2025
Počet shlédnutí: 200

Citace tohoto článku:
NGUYENOVÁ, Ha My: Nové biometanové stanice u nás. Biom.cz [online]. 2024-10-14 [cit. 2025-01-22]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz-pelety-a-brikety-obnovitelne-zdroje-energie-bioplyn-kapalna-biopaliva-spalovani-biomasy-bioodpady-a-kompostovani-biometan/odborne-clanky/nove-biometanove-stanice-u-nas>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto