Odborné články
Komplexní zpracování biologicky rozložitelných odpadů a následná řada produktů
1 Model komplexního zpracování biologicky rozložitelných odpadů jeho hlavní principy
1.1 Model KZBRO
Model KZBRO vychází vždy z vlastností odpadů a materiálů, které jsou k dispozici v ekonomicky rentabilní svozové oblasti. V našem případě jde o odpady a VŽP III. Kategorie – loužená strojní klihovka, ruční klihovka a štípenky, odpady králičích kožek a stravovacích zařízení.
Systém se skládá ze tří stupňů:
- stupeň – v tomto stupni se z odpadů a materiálů vytěží složky, které lze prodat k dalšímu zpracování nebo přímo v procesu dále zušlechťovat. Podíly, které nelze ekonomicky zušlechtit se upravují pro methanovou fermentace. Úprava spočívá v předzpracování materiálů tak, aby ve vlastním reaktoru probíhalo co nejméně kroků k vývoji bioplynu.
- stupeň – methanová fermentace s kogeneračními jednotkami. Vstupem do tohoto materiály, které nelze ekonomicky zhodnotit v 1. stupni. Produktem je bioplyn, který se využívá v kogeneračních jednotkách pro výrobu elektrické energie a tepla. Elektrická energie je dodávána do sítě a teplo je využíváno v 1. stupni a k ohřevu reaktorů MF a vytápění budov areálu ČOV. Dalším produktem je digestát, který se na dakantéru dělí na pevnou fázi – anaerobně stabilizovaný kal a kapalnou fázi. Anaerobně stabilizovaný kal je vstupem do 3. stupně - kompostárny, kapalná váze odchází na ČOV, kde se podrobuje čistícímu procesu včetně řízené nitrifikace a denitrifikace.
- stupeň – kompostárna. V tomto stupni se v potřebném poměru mísí anaerobně stabilizovaný kal z MF s odpady z údržby zeleně, dřevní štěpkou ap. Výstupem je kompost, který splňuje normy pro zemědělské využití.
Přednosti komplexního zařízení na zpracování biologicky rozložitelného odpadu TOMA
1.2 Hlavní principy
Hlavním principem KZBRO je soulad s tržními mechanismy nebo alespoň co nejmenší rozpor s mini. Rozpor vidím u výkupní ceny el. energie 3,- Kč/kWh. Druhým principem je maximální využití odpadů a materiálů v našem případě je výskyt sekundárních odpadů 16 dkg na 1 tunu zpracovaných odpadů. Dalším, neméně důležitým principem je úplné využití tepla z kogeneračních jednotek. U mnoha projektů jde o problematickou část. Posledním principem je otevřenost systému na vstupu, kdy lze poměrně pružně kombinovat vstupy dle výskytu a otevřenost na výstupu, kde neustále zvyšujeme přidanou hodnotu zušlechťováním základních produktů.
2 Produkty KZBRO
2.1 Bílkovinné hydrolyzáty
Jde o koncentrát přírodních oligopeptidů a aminokyselin. Vykazuje spolehlivou biologickou a chemickou stabilitu a je stálý po dobu min. 12 měsíců.
Použití produktů:
- základní báze pro výrobu hnojiv a intenzifikátorů růstu
- surovina pro průmysl tenzidů
- stabilizátor pěn
- plastifikátor a provzdušňovadlo do malt a betonů
- účinný lapač formaldehydu při výrobě DTD
2.2 Kostní drť PHOS – CALTOMA
Sypký materiál získaný z kostí živočichů s vysokým obsahem fosforu a vápníku.
Použití produktu:
- přísada do hnojiv
- přísada do krmiv pro drůbež a zvířata chovaná pro kožešiny
2.3 Bioplyn
2.4 Kompost
Zatím nebyl dokončen cyklus zrání, proto byly prováděny rozbory rizikových prvků. Kompost vyhovuje pro zemědělské využití.
TweetČlánek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem
Související články:
Využití pícních plodin pro výrobu bioplynu
1. mezinárodní demo-show kompostu a bioplynu
Využití fermentačních zbytků anaerobní digesce jako paliva
Návrh zemního bioreaktoru pro zpracování zbytkového BRKO
Prognóza nakládání s biodegradabilním odpadem v ČR do roku 2020
Integrovaný systém nakládání s odpady – 1. část
Zobrazit ostatní články v kategorii Bioodpady a kompostování
Datum uveřejnění: 23.9.2009
Poslední změna: 23.9.2009
Počet shlédnutí: 5451
Citace tohoto článku:
ŘIČICA, Zdeněk: Komplexní zpracování biologicky rozložitelných odpadů a následná řada produktů. Biom.cz [online]. 2009-09-23 [cit. 2024-11-27]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz-obnovitelne-zdroje-energie-bioodpady-a-kompostovani/odborne-clanky/komplexni-zpracovani-biologicky-rozlozitelnych-odpadu-a-nasledna-rada-produktu>. ISSN: 1801-2655.