Zprávy z tisku

ilustrační foto

Liberecký kraj žádá dalších více než 65 mil. Kč na výměnu kotlů za ekologičtější

6.6.23
Liberec 6. června (ČTK) - Liberecký kraj žádá z programu ministerstva životního prostředí více než 65 milionů korun na páté kolo takzvaných kotlíkových dotací. Stejně jako ve čtvrtém kole budou i tentokrát peníze určené jenom pro domácnosti s nízkými příjmy a domácnosti seniorů. Vyhlášení programu a jeho podmínky budou krajští zastupitelé schvalovat na konci června, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
ilustrační foto

Nové zelené úsporám se krácení dotací netýká, od září platí nové podmínky

2.6.23
Praha 2. června (ČTK) - Nová zelená úsporám (NZÚ) bude od letošního září financována z Modernizačního fondu, plánované krácení dotací, které vyplývá z vládního úsporného balíčku, se jí tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) netýká. Nové podmínky NZÚ, které jdou dostupné na webu, zjednoduší administrativu, dotace se navíc zpřístupní pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
ilustrační foto

IEA očekává rekordní výstavbu kapacit pro obnovitelnou energii

1.6.23
Paříž 1. června (ČTK) - Celosvětové kapacity na výrobu obnovitelné energie by se letos měly rekordně zvýšit a narůst o třetinu. Obzvlášť silně by měla růst výroba solární energie, a to především v Číně. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
ilustrační foto

Skupina MOL kupuje bioplynovou stanici Szarvas

31.5.23
Skupina MOL se dohodla se společností BayWa AG na koupi bioplynové stanice Szarvas – zařízení na zpracování odpadu využívajícího organické odpady k výrobě elektřiny a tepla prostřednictvím kombinované výroby tepla a elektřiny s kapacitou v špičce přibližně 4 megawatty (MW). Závod ročně zpracuje více než 40 000 tun odpadu z produkce masa v regionu a dalších 53 000 tun zbytkového odpadu (např. kejdy a hnoje) ze sousedních chovů hospodářských zvířat a masokombinátů. Kromě toho se jako surovina používá přibližně 18 000 tun zemědělského substrátu, který dohromady produkuje více než 12,5 milionu metrů krychlových bioplynu.
ilustrační foto

Použitý kuchyňský olej lze odevzdat na vybraných pumpách v Ústeckém kraji

31.5.23
Ústí nad Labem 31. května (ČTK) - Na vybraných čerpacích stanicích v Ústeckém kraji mohou lidé odevzdávat použitý kuchyňský olej. Slít ho musejí do speciálních plastových lahví, které po naplnění umístí do boxu u pumpy. Chemička Orlen Unipetrol následně zajistí svoz do rafinérie, kde se olej vyčistí a přemění v biopalivo. Výzkumný projekt technologie čištění a recyklace kuchyňských olejů potrvá do roku 2024. Následně by se takové biopalivo mohlo začít využívat komerčně. Novinářům to dnes řekli zástupci skupiny Orlen Unipetrol a České zemědělské univerzity.
ilustrační foto

Cíl politiky ochrany klimatu má být snížení emisí o 65 procent do roku 2030

29.5.23
Praha 29. května (ČTK) - Cílem politiky ochrany klimatu (POK) pro rok 2030 by mělo být snížení emisí o 65 procent oproti roku 1990. Vyplývá to z výsledků veřejné konzultace, které dnes představilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Respondenti souhlasí i s klimatickou neutralitou do roku 2050, ke které se zavázala Evropská unie. POK by se měla zabývat i energetikou a zemědělstvím, její koncept by měl být představen letos, uvedli zástupci sekce ochrany klimatu MŽP.
ilustrační foto

Jihočeský kraj uvolní 131,5 mil. Kč nízkopříjmovým domácnostem na výměnu kotle

26.5.23
České Budějovice 26. května (ČTK) - Jihočeský kraj uvolní 131,5 milionu korun nízkopříjmovým domácnostem na výměnu kotle. Žádost o dotaci mohou podávat starobní nebo invalidní důchodci. Peníze mohou využít na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním, které nesplňují emisní třídu. Novináře o tom informoval v tiskové zprávě David Hocke z kanceláře jihočeského hejtmana.
ilustrační foto

Podpora státu je pro zemědělce důležitá, míní předseda družstva v Hrotovicích

26.5.23
Hrotovice (Třebíčsko) 26. května (ČTK) - Zemědělci potřebují od státu jistotu podpory produkce domácích potravin. Závisí na tom i rozhodování o investicích do modernizace, řekl ČTK předseda Zemědělského družstva Hrotovice Bohumír Hutař. Hrotovické družstvo si dnes během návštěvy Vysočiny prohlédl prezident Petr Pavel. Prezident s manželkou dnes pokračují v dvoudenní návštěvě kraje. Ráno přijeli do Jemnice, kde na ně čekaly stovky lidí. Po návštěvě radnice prošli městem a prohlédli si opravovaný jemnický zámek. Odpoledne návštěvu ukončí prohlídkou farmy na pěstování rajčat v Kožichovicích.
ilustrační foto

Gastroodpad podle průzkumu třídí polovina obyvatel sídliště Povel v Olomouci

17.5.23
Olomouc 17. května (ČTK) - Možnost třídit kuchyňské zbytky do speciálních kontejnerů využívá bezmála polovina obyvatel sídliště Povel v Olomouci, kde město sběr tohoto odpadu testuje. Vyplývá to z průzkumu, kterého se na tomto lidnatém sídlišti zúčastnilo více než 1000 obyvatel. Výsledky zveřejnila radnice na svém webu. Čtyři desítky nádob na sběr kuchyňského odpadu na sídlišti Povel před časem zkušebně instalovala firma Energy financial group, která v Rapotíně na Šumpersku provozuje bioplynovou stanici. Pokud se sběr gastroopadu osvědčí, mohly by být sběrné nádoby i v dalších částech Olomouce.
ilustrační foto

Česká skupina EFG vydá zelené dluhopisy za dvě miliardy korun

17.5.23
Praha (16. května) – Společnost EFG Aquisitions & development, která je součástí české skupiny Energy Financial Group (EFG), vydává své první tzv. zelené dluhopisy. Mezi investory chce v příštích letech rozdělit cenné papíry v hodnotě dvou miliard korun. Nyní spustila první emisi dluhopisů za 350 milionů korun. Společnost o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Peníze chce využít na rozvoj bioplynových stanic.
ilustrační foto

Více než polovinu komunálního odpadu v Rožnově p.R. bylo možné vytřídit

15.5.23
Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 15. května (ČTK) - Rozbor odpadu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku ukázal, že více než 50 procent odpadu z černých kontejnerů na komunální odpad bylo možné dále vytřídit. Náklady na skládkování komunálního odpadu se zvyšují. Odmítavý přístup k separaci odpadů může mít za důsledek případné zdražování poplatku za svoz odpadu pro občany města, sdělila dnes ČTK mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.
ilustrační foto

H. Králové svěří rozvoj energetiky Technologickému centru, dá mu na to 26 mil.Kč

8.5.23
Hradec Králové 8. května (ČTK) - Hradec Králové bude rozvoj komunitní energetiky, využití obnovitelných zdrojů, dekarbonizace a úspor energií řešit prostřednictvím svého inovačního Technologického centra. Na zaplacení nových energetických manažerů město Technologickému centru zvýší letos a v následujících třech letech dotaci o 26 milionů korun. Zastupitelé koalice rozšíření činnosti Technologického centra o energetiku a zvýšení dotace na zasedání na konci dubna schválili. Opozičnímu hnutí ANO se zvýšení nákladů na Technologické centrum kvůli nové činnosti nelíbí.
ilustrační foto

Kompostárny opět zvou do svých provozů a rozdají kompost zdarma. Letošní ročník akce Nakopej si pytel! se koná v sedmi krajích

3.5.23

Již třetí ročník akce Nakopej si pytel!, která se letos koná v týdnu od 7. do 13. května, pořádá v rámci Mezinárodního týdne kompostování České sdružení pro biomasu CZ Biom. Ta již třetím rokem láká širokou veřejnost do kompostáren po republice s cílem upozornit na důležitou roli kompostáren při zpracování bioodpadů a jejich opětovné využití jako hnojiva na půdu. Letos je do akce zapojeno sedm kompostáren v sedmi krajích po republice, které ve vyhrazené dny rozdají několik tun kompostu. Každý si tak může přijet nakopat kompost do vlastního pytle nebo jiné nádoby a odvézt na svou zahrádku nebo do truhlíku.  Na akci zvou také Magazín pro krásu a zdravý životní styl (activebeauty.cz) a již tradičně také organizace Recyklohraní, která se zabývá environmentální výchovou v mateřských, základních a středních školách v České republice s cílem prohloubit znalost žáků a studentů v oblasti předcházení vzniku, třídění a recyklace odpadů.

ilustrační foto

Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl 50 procent

28.4.23
Frankfurt 28. dubna (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl v prvním čtvrtletí 50 procent. Vyplývá to z dat energetické skupiny BDEW a Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW). Německo má v plánu, aby se energie ze slunce, větru a biomasy a hydroelektrická energie podílely do roku 2030 na energetickém mixu 80 procenty.
ilustrační foto

Ember: V EU se vyrobilo více elektřiny z obnovitelných než z fosilních zdrojů

27.4.23
Brusel 27. dubna (ČTK) - V Evropské unii se v zimě poprvé navzdory krizovým podmínkám vyrobilo více energie z obnovitelných než z fosilních zdrojů. Mohl za to pokles poptávky po elektřině, vysoké ceny fosilních paliv i mírná zima. O historickém milníku informuje nová analýza energetického think-tanku Ember. Výrazný sedmiprocentní pokles poptávky vedl k dvanáctiprocentnímu poklesu výroby z fosilních paliv ve srovnání s předchozí zimou. Obnovitelné zdroje v zimním období (říjen 2022 až březen 2023) vyrobily 40 procent elektřiny v EU, fosilní paliva jen 37 procent. Spotřeba elektřiny klesala i v České republice. Snížení poptávky po elektřině v EU ušetřilo během zimy 12 miliard eur (282 miliard Kč).
ilustrační foto

Trávou z podmáčených luk na Žďársku se po zpracování bude topit ve škole

26.4.23
Žďár nad Sázavou 26. dubna (ČTK) - Tráva z chráněných podmáčených luk ve Žďárských vrších bude po slisování na peletky sloužit k vytápění základní školy v Herálci. Sdružení Krajina sídlící v Počítkách u Žďáru nad Sázavou zajišťuje kosení okolo 160 hektarů luk. Pro trávu hledalo vhodné využití léta, například pro dobytek nemá potřebnou krmnou hodnotu. Projekt na její energetické využití vznikl ve spolupráci s obcí Herálec, pražským ČVUT a žďárskou firmou ProPelety. Vyplývá to z informací, které dnes novinářům řekla Dagmar Kafková ze spolku Sdružení Krajina a z jeho tiskové zprávy.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 669 | »