Zprávy z tisku

ilustrační foto

VAK v H. Brodě chce pomocí membrán zlepšit využívání bioplynu z odpadních kalů

20.6.22
Havlíčkův Brod 20. června (ČTK) - Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Havlíčkův Brod má v plánu čistit část bioplynu jímaného v havlíčkobrodské čistírně odpadní vody pomocí membrán tak, aby měl parametry zemního plynu. Tento "zelený" plyn bude dodávat do plynárenské sítě, která vede touto částí města. Z bioplynu tam zatím v kogeneračních jednotkách vyrábí teplo a elektřinu. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Jan Kadlec.
ilustrační foto

Praha zvýší kapitál Pražských služeb o 159,2 milionu Kč na 2,79 miliardy korun

17.6.22
Praha 17. června (ČTK) - Praha navýší základní kapitál své firmy Pražské služby (PSAS) o zhruba 159,2 milionu na více než 2,79 miliardy korun. Peníze budou sloužit na pořízení bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan. Rozhodli o tom na dnešním nočním zasedání městští zastupitelé. Cílem projektu je podpořit využití bioodpadu a zvýšit nezávislost Prahy na dodávaném plynu z Ruska. PSAS vlastní město, mají na starosti svoz odpadu a provozují spalovnu v Malešicích.
ilustrační foto

Stát bude energie dotovat přes operátora trhu, výši příspěvku určí vláda

16.6.22
Praha 16. června (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vložilo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým by měl zavést slibovaný takzvaný úsporný tarif na energie. Přesnou podobu úsporného tarifu zákon neupravuje, bude stanovena nařízením vlády. Energie bude stát dotovat prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou (OTE). Vyplývá to z vládních dokumentů.
ilustrační foto

K dotaci na výměnu kotlů se v Královéhradeckém kraji registrovalo 871 žadatelů

15.6.22
Hradec Králové 15. června (ČTK) - Královéhradecký kraj v prvním kole příjmu žádostí o dotaci na výměnu neekologických kotlů dnes od 10:00 do 14:00 přijal elektronickou registraci od 871 žadatelů. "Žádné problémy nemáme hlášené. Registrovaní nyní budou muset vyplnit a odeslat žádost v elektronickém systému DOTIS. Následně musejí do 13. července podat na krajském úřadu listinnou podobu žádosti včetně příloh," řekl ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.
ilustrační foto

Vláda projedná mimořádnou podporu 810 milionů Kč pro zemědělce

14.6.22
Praha 14. června (ČTK) - Vyplacení mimořádné podpory pro zemědělce nejvíce zasažené zdražováním energií a dopady války na Ukrajině projedná ve středu vláda. Do 30. září by stát měl rozdělit 810 milionů korun z evropských peněz a státního rozpočtu. Podle vládního materiálu by nařízení umožňující vyplacení peněz mělo začít platit od začátku příštího týdne a žadatelé budou muset o dotaci požádat do 30. června.
ilustrační foto

Německo a USA prohloubí klimatickou a energetickou spolupráci

27.5.22
Berlín 27. května (zpravodaj ČTK) – Německo se dohodlo se Spojenými státy na prohloubení spolupráce v ochraně klimatu a v přechodu na obnovitelné zdroje energie, společně chtějí také posilovat energetickou bezpečnost ostatních zemí. Příslušnou deklaraci dnes na okraj končícího dvoudenního jednání ministrů energetiky a ochrany klimatu skupiny velkých ekonomik G7 podepsali německý ministr hospodářství Robert Habeck a zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn John Kerry.
ilustrační foto

Výsledek energetické krize: České firmy chtějí obnovitelné zdroje a energetické úspory

26.5.22
Současná energetická krize umocněná konfliktem na Ukrajině významně zvedla zájem o chytrá energetická řešení. Domácnosti i firmy, včetně velkých výrobních podniků, se doslova vrhly na investice do energetických úspor a obnovitelných zdrojů. Na uhlíkovou neutralitu se ohlíží také banky, které jsou dnes mnohem ochotnější tyto projekty spolufinancovat. Novinkou je i podpora komunální energetiky. Odborníci doporučují zejména zjednodušit administrativní procesy, aby bylo dosaženo cílů v oblasti snižování emisí a zvyšování energetické nezávislosti.
ilustrační foto

Zeman podepsal změnu dokládání podmínek udržitelnosti u biomasy

24.5.22
Praha 24. května (ČTK) - Doložení splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy bude možné až do konce letošního roku nejen příslušným dokladem podle evropského předpisu, ale také čestným prohlášením. Plnění kritérií budou dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. Počítá s tím poslanecká novela o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK to oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
ilustrační foto

Vysočina má na výměny kotlů v domácnostech s nízkými přijmy 119 milionů

24.5.22
Jihlava 24. května (ČTK) - Kraj Vysočina dostal na podporu výměny starých kotlů v domácnostech s nízkými příjmy 119,4 milionu korun, což je nejvyšší částka, o niž mohl na ministerstvu životního prostředí žádat. Dotace by měly stačit nejméně na 666 ekologičtějších zdrojů vytápění. Žádosti bude kraj zřejmě přijímat od 1. srpna. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy na webu kraje.
ilustrační foto

Brusel kvůli ruské invazi odložil znovuzavedení fiskálních pravidel na rok 2024

23.5.22
Brusel 23. května (zpravodaj ČTK) - Evropská komise (EK) odložila opětovné zavedení rozpočtových a dluhových pravidel Evropské unie na rok 2024. Unijní exekutiva dnes za důvod označila makroekonomický šok způsobený ruskou invazí na Ukrajinu, zejména pokračující růst cen energií. Ve svých pravidelných doporučeních pro členské země komise konstatovala, že by měly využít investice z mimořádného fondu obnovy pro dosažení rychlé nezávislosti na ruských energiích.
ilustrační foto

Na výměnu kotlů má Liberecký kraj dalších 108 mil.Kč, žádat se bude od července

20.5.22
Liberec 20. května (ČTK) - Liberecký kraj má dalších 108 milionů korun na výměnu kotlů za ekologičtější nebo za tepelná čerpadla. Tentokrát jsou určené pro domácnosti s nízkými příjmy a seniory. Stejně jako v minulých kolech bude možné o dotaci žádat jen elektronicky, a to od 1. července, řekl dnes ČTK krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). První dotace kraj rozdělil v roce 2016, od té doby podpořil bezmála půl miliardou korun výměnu více než 4500 kotlů.
ilustrační foto

Jednáním ministrů zemí skupiny G7 dominuje Ukrajina, potraviny a klima

19.5.22
Berlín 19. května (zpravodaj ČTK) - Závazek hospodářsky vyspělých zemí poskytovat rozvojovým státům sto miliard dolarů (2,3 bilionu Kč) ročně na ochranu klimatu bude splněn v roce 2023. V návrhu závěrečného komuniké s tím podle agentury Reuters počítají ministři financí skupiny sedmi velkých ekonomiky G7. Mezi hlavní témata patřila i ruská invaze na Ukrajinu a možnosti, jak Kyjevu pomoci stabilizovat rozpočet.
ilustrační foto

EK představí plán, jak se může EU zbavit závislosti na energiích z Ruska

18.5.22
Brusel 18. května (zpravodaj ČTK) - Plán, jak co nejrychleji odbourat závislost Evropské unie na energiích z Ruska, představí dnes Evropská komise. Brusel počítá s kombinací dodávek plynu a ropy od nových partnerů, s urychlením přechodu k obnovitelným zdrojům a s energetickými úsporami. Podle informací uniklých do některých médií chystá komise na podporu členských zemí balík téměř 200 miliard eur (4,9 bilionu korun), který chce získat mimo jiné rozšířením prodeje emisních povolenek.
ilustrační foto

Senát schválil konec povinného přimíchávání biosložky do paliv

18.5.22
Praha 18. května (ČTK) - Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která musí podnikatelé platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu. Změny zákonů, které to umožní, dnes schválil Senát. Jde o soubor návrhů, kterými vláda reagovala na rostoucí ceny pohonných hmot z posledních měsíců. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Novela počítá i s dvouletým odkladem termínu zákazu provozu starých neekologických kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024.
ilustrační foto

Senát schválil změnu dokládání podmínek udržitelnosti u biomasy

18.5.22
Praha 18. května (ČTK) - Doložení splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy bude možné až do konce letošního roku nejen příslušným dokladem podle evropského předpisu, ale také čestným prohlášením. Plnění kritérií budou dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. Počítá s tím poslanecká novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes schválil Senát hlasy 47 z 50 přítomných členů. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Brusel chce více obnovitelných zdrojů a úspor energie, investuje 300 miliard eur

18.5.22
Brusel 18. května (zpravodaj ČTK) - Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti dnes zveřejněné strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska. Komise počítá s tím, že tento přechod bude do roku 2030 vyžadovat investice ve výši téměř 300 miliard eur (7,4 bilionu korun).
ilustrační foto

WMO: Důležité ukazatele klimatické změny jsou na rekordní úrovni

18.5.22
Ženeva 18. května (ČTK) - Čtyři důležité indikátory klimatické změny jsou na rekordní úrovni. Informovala o tom dnes ve své zprávě o stavu klimatu v roce 2021 Světová meteorologická organizace (WMO). Rekordy se týkají vzestupu hladiny moří, teploty oceánů, znečištění moří a koncentrace skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Ukazuje to na zničující důsledky lidské činnosti na ekosystémy, které mají zajistit přežití lidstva, zdůrazňuje zpráva. Generální tajemník OSN António Guterres dnes v té souvislosti vyzval k většímu využívání obnovitelných zdrojů.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 659 | »