Zprávy z tisku

ilustrační foto

Levnější energii na velkoobchodním trhu mají už i Němci. Česku hrozí, že kvůli pomalému rozvoji OZE nezvládne konkurovat ani svým sousedům

22.2.24
Praha 21. února 2024 - Na příliš nízké cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 ve Vnitrostátním plánu ČR pro oblast energetiky a klimatu (tzv. NECP, česky NKEP) upozorňuje Česko už nejen Evropská komise, ale i experti z řad průmyslu, finančního sektoru nebo veřejné sféry. Vládou v loňském roce přijatý cíl 30 % podílu OZE na spotřebě energie do konce desetiletí je nutné zvýšit nejméně na 33 % a v ideálním případě ještě více. Jinak hrozí, že tuzemské podniky budou vyrábět za výrazně vyšší náklady na energie než naši sousedé a Česko se stane nekonkurenceschopné. Na dnešní panelové debatě NECP 2024: Více zelené energie pomůže konkurenceschopnosti Česka se na tom shodli zástupci byznysu i expertních organizací. Debatu organizoval Svaz moderní energetiky ve spolupráci se Solární asociací a Aliancí pro bezemisní budoucnost.
ilustrační foto

MŽP: Investice do dekarbonizace do roku 2030 vyjdou v Česku na 3,5 bilionu Kč

22.2.24
Praha 21. února (ČTK) - Investice do dekarbonizace, tedy snižování uhlíkové stopy tuzemského průmyslu, vyjdou do roku 2030 přibližně na 3,5 bilionu korun. Většinu peněz by měli zajistit soukromí investoři, stát proto musí pro ně rychle zajistit stabilní investiční prostředí. Při dnešní odborné debatě o vývoji energetiky v ČR to uvedl vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí (MŽP) Petr Holub. Spolu s dalšími experty se shodl na tom, že dekarbonizace je nevratný proces, který nezastaví ani případné politické změny.
ilustrační foto

Svaz průmyslu: Česko se musí rychleji chystat na nástup vodíkové ekonomiky

16.2.24
Praha 14. února (ČTK) - Podcenění nástupu vodíkové ekonomiky v České republice může mít negativní dopad na růst HDP, zaměstnanost a příliv nových investic. Stát se proto musí důsledněji a systematičtěji zaměřit na využití vodíku v průmyslu či dopravě. V opačném případě hrozí, že po roce 2030 budou firmy mimo jiné platit vysoké pokuty za nedodržování evropských směrnic a mít dražší emisní povolenky. Vychází to ze studie, kterou si nechal vypracovat Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).
ilustrační foto

J. Hradec připravuje energetické společenství, mělo by jej tvořit 16 subjektů

16.2.24
Jindřichův Hradec 15. února (ČTK) - Jindřichův Hradec připravuje energetické společenství, které by mělo tvořit 16 subjektů. Prostřednictvím společných obnovitelných zdrojů chce kromě jiného snížit náklady na energie. Členy společenství budou například příspěvkové organizace města nebo jindřichohradecká nemocnice. Novináře o tom dnes informoval po zasedání městské rady starosta Michal Kozár (ANO).
ilustrační foto

Ekologové: Dokumenty k dekarbonizaci musí víc cílit na obnovitelnou energii

8.2.24
Praha 8. února (ČTK) - Ve strategických dokumentech ministerstva životního prostředí (MŽP) a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pro dekarbonizaci české ekonomiky chybí podle ekologických organizací rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE). Úřady se v nich spoléhají na výstavbu jaderných elektráren, u níž hrozí, že dosavadní závislost na fosilních palivech vystřídá závislost na uranu. Ekologické organizace to uvedly v tiskové zprávě. Strategické dokumenty jsou nyní v meziresortním připomínkovém řízení.
ilustrační foto

Emise z energetiky v ČR loni klesly o 16 pct, v celé EU nejvíce v historii

8.2.24
Praha 8. února (ČTK) - Emise z energetiky v Česku loni klesly meziročně o 16 procent. Hlavním důvodem byl nižší vývoz elektřiny vyrobené z uhlí, pomohlo také snížení spotřeby a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z údajů společnosti Ember, na které dnes upozornili Svaz moderní energetiky a Aliance pro energetickou soběstačnost. V celé EU loni v energetickém sektoru klesly emise zhruba o 19 procent, což je nejvíce v historii.
ilustrační foto

MPO předložilo aktualizaci Státní energetické koncepce, prim má hrát jádro a OZE

8.2.24
Praha 6. února (ČTK) - Česká energetika má do budoucna stát na jaderné energii a obnovitelných zdrojích energie, jejich podíl by se měl v příštích desetiletích minimálně zdvojnásobit. Počítá s tím aktualizovaná Státní energetická koncepce, jejíž návrh dnes ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vložilo do meziresortního připomínkového řízení. Návrh také počítá s využitím zemního plynu jako přechodného paliva a postupný útlum uhlí do roku 2033. Novináře o tom dnes informovalo MPO v tiskové zprávě. Jde o první aktualizaci koncepce od roku 2015.
ilustrační foto

Ekologové: ČR musí při snižování emisí přidat, návrh EK k tomu pomůže

8.2.24
Praha 6. února (ČTK) - Česko musí při omezování emisí skleníkových plynů přidat a rychleji se zbavovat své závislosti na fosilních palivech. Zejména pak posílením obnovitelných zdrojů energie. V reakci na dnes zveřejněné doporučení Evropské komise (EK) ke snižování emisí to uvedly tuzemské ekologické organizace. Podle komise by si EU měla stanovit za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Podle ekologů je to pro ČR příležitost k rychlejšímu zajištění energetické bezpečnosti.
ilustrační foto

EK doporučila snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040

8.2.24
Štrasburk/Brusel 6. února (zpravodajka ČTK) - Evropská unie by si měla stanovit za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Vyplývá to z doporučení, která dnes zveřejnila Evropská komise. Oproti původnímu návrhu unijní exekutiva vyšla vstříc protestujícím farmářům a upustila od konkrétních zmínek o snižování emisí v zemědělství, všimla si bruselská média.
ilustrační foto

MŽP: Česko bude do roku 2030 získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů

8.2.24
Praha 6. února (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) aktualizovalo dokument Politika ochrany klimatu (POK), podle kterého do roku 2030 bude Česko získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů a spotřebu sníží o pětinu. Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprá vě. Ode dneška se k dokumentu mohou vyjadřovat ostatní ministerstva a odborová sdružení v připomínkovém řízení.
ilustrační foto

Nový impuls pro rozvoj bioplynu v Česku: Svaz moderní energetiky navazuje spolupráci se sdružením CZ Biom a společností agriKomp Bohemia

7.2.24
Praha 7. února 2024 - Po loňském roce, kdy se Svaz moderní energetiky rozrůstal rekordním tempem, přibývají noví členové a partneři i letos. Potvrzuje se tak jedna z hlavních úloh organizace, která je významnou platformou pro zástupce různých zdrojů energie založené na nízkoemisních a bezuhlíkových technologiích. Díky rozšiřování Svazu o další významné firmy a sdružení se tak posiluje hlas pro prosazování moderní energetiky. Novým členem Svazu je České sdružení pro biomasu CZ Biom a novým partnerem společnost agriKomp Bohemia.
ilustrační foto

Pražský magistrát rozdělí žadatelům o peníze na výměnu kotlů 1,52 milionu Kč

5.2.24
Praha 5. února (ČTK) - Pražský magistrát rozdělí mezi žadatele o peníze na výměnu kotlů za ekologičtější zařízení 1,52 milionu korun. Dotace dostane nyní devět žadatelů. Peníze vezme město z tzv. páté výzvy programu kotlíkových dotací, pro které má v této fázi vyčleněno 10,3 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší. První výzva kotlíkových dotací začala v červenci 2015 a peníze na tyto dotace dostává magistrát od ministerstva životního prostředí.
ilustrační foto

MŽP dá 98 milionů Kč na zhruba 40 energetických komunit, žadatelů je dvojnásobek

5.2.24
Praha 5. února (ČTK) - Stát poskytne zhruba 40 subjektům celkem 98 milionů korun na založení energetických společenství. O dotaci se přihlásilo více než dvojnásobné množství zájemců, ministerstvo životního prostředí tak z nich nyní bude vybírat. ČTK dnes o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v tiskové zprávě. Zakládání energetických komunit od letošního roku zavedla novela energetického zákona, první z nich by mohly začít fungovat v polovině roku.
ilustrační foto

Organizace: ČR musí zvýšit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 33 pct

4.2.24
Praha 2. února (ČTK) - Česká republika může do roku 2030 navýšit svůj podíl obnovitelných zdrojů (OZE) na celkově spotřebě ze současných přibližně 18 procent až na 33 procent. Stát by to proto měl promítnout do upravovaného Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu (NKEP). Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu vyzvaly oborové organizace. Původní státní návrh NKEP z loňska počítal s podílem obnovitelných zdrojů 30 procent, EU však tento cíl doporučila navýšit.
ilustrační foto

Vysoké Mýto letos plánuje rozsáhlou obnovu městské kompostárny

4.2.24
Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 1. února (ČTK) - Vysoké Mýto letos plánuje rozsáhlou obnovu městské kompostárny za odhadovanou cenu 7,4 milionu korun. Zařízení je v provozu téměř deset let a některé technologie dosluhují. Ročně kompostárna vyprodukuje 750 tun takzvaného Vysokomýtského humáče, řekl novinářům místostarosta Jan Lipavský (Patrioti pro VM).
ilustrační foto

Tisková zpráva komory obnovitelných zdrojů energie

31.1.24
Po letech stagnace nové větrné elektrárny a bioplynky, povolování se zkracuje na maximálně dva roky, v rozpracovaných akceleračních zónách na rok a obrovský nárůst zájmu o obnovitelné zdroje. Ale také varování před strategickou chybou v teplárenství.
ilustrační foto

Skupina EFG v roce 2024 výrazně navýší produkci biometanu

31.1.24
Společnost Energy financial group (EFG) má před sebou důležitý rok, který přinese řadu investičních výzev, nových projektů i navýšení zpracovatelské a výrobní kapacity energetických zdrojů v jejím portfoliu. V roce 2024 se očekává výrazný růst potenciálu výroby biometanu uvnitř skupiny, a to ze současných 16 GWh ročně až na 87 GWh ročně. Navýšit se má také kapacita zpracování biologicky rozložitelných odpadů v rámci bioplynových stanic společnosti na 74 tisíc tun bioodpadu. Důraz bude nadále kladen i na rozvoj služeb výkonové rovnováhy.
ilustrační foto

Přes 300 stravovacích provozů na Moravě a ve Slezsku separuje kuchyňský odpad se službou „Třídím gastro“

24.1.24
Už více než tři stovky gastroprovozů na Moravě a ve Slezsku se zapojily do projektu „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG). V rámci tohoto projektu je svážen veškerý kuchyňský odpad do bioplynových stanic EFG Rapotín BPS či EFG Vyškov BPS. Separované kuchyňské zbytky tak díky zodpovědnému nakládání nekončí na skládkách, ale slouží k výrobě nízkoemisního biometanu, elektřiny a tepla. Pro další zvyšování povědomí o třídění gastroodpadu chystá skupina EFG ve spolupráci s vybranými gastroprovozy instagramové soutěže o hodnotné ceny.
ilustrační foto

Analýza: Přeprava plynu přes oceán produkuje až stonásobek emisí oproti uhlí

24.1.24
Praha 24. ledna (ČTK) - Přeprava zemního plynu přes oceán až do Česka vyprodukuje více než stonásobek emisí oproti současné přepravě uhlí. Naopak u uhlí vzniká výrazně více emisí při spalování. Vyplývá to z analýzy portálu datové žurnalistiky Evropa v datech, podle níž je tak z dlouhodobého hlediska nejvhodnější kombinace jaderné energie a obnovitelných zdrojů.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 677 | »