Zprávy z tisku

Výzva na dotace pro automobily s alternativním pohonem bude vyhlášena pravděpodobně už v říjnu

8.9.16
Praha (8. září 2016) – Výzvu na dotace na nákup automobilů s alternativním pohonem pro kraje a obce vyhlásí Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pravděpodobně už letos v říjnu. Dotace 50 tisíc Kč by měla být vyhrazena pro vozy na stlačený zemní plyn (CNG), dalších 100 tisíc korun by mělo zamířit na plug-in hybrid, tedy hybridní auta, jejichž baterie mohou být dobity tím, že se připojí k elektrickému zdroji, a 150 tisíc Kč by měl být příspěvek na nákup čistého elektromobilu. V roce 2017 by se mohla stejná nebo podobná výzva týkat už i občanů. Podle MŽP mají kraje, města a obce stejný zájem o CNG vozy a elektromobily, 43 resp. 48 procent a nejmenší zájem jen 9 procent o vozidla hybridní.

Šéfkou výzkumného ústavu se stala bývalá ředitelka ÚZEI Šolcová

7.9.16
Praha 6. září (ČTK) - Ministerstvo zemědělství pověřilo od poloviny července vedením Výzkumného ústavu zemědělské techniky (VÚZT) Michaelu Šolcovou. Ta do dubna pracovala rok a půl jako ředitelka Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Ministerstvo přitom Šolcovou z ÚZEI odvolalo se zdůvodněním, že mimo jiné neprojevovala dostatečné manažerské schopnosti.

Výroba příměsí do bionafty v pololetí meziročně klesla o 17 pct.

7.9.16
Praha 6. září (ČTK) - V Česku se v letošním 1. pololetí vyrobilo zhruba 74.000 tun takzvaných methylesterů mastných kyselin (FAME), které se používají jako bionafta nebo biosložka do směsné motorové nafty. Meziročně to bylo o 17 procent méně. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Evropská komise již schválila podporu OZE Lucembursku a Maltě

29.8.16

oEnergetice.cz 28.8.2016 - Evropská komise na konci minulého týdne oznámila, že schválila schéma podpory obnovitelných zdrojů pro Lucembursko a Maltu. Lucembursko žádalo o posvěcení podpory v září loňského roku, Malta žádala v prosinci 2015. 
 

EK schválila plány ČR na podporu vodní energie a bioplynu

23.8.16
Brusel/Praha 23. srpna (ČTK) - Evropská komise (EK) schválila České republice dva programy na podporu výroby elektřiny z vodní energie a produkce tepla z bioplynu. Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě. Česko chce na tyto programy vynaložit celkem 740 milionů Kč. ČR ale stále ještě chybí schválení EK pro takzvané staré obnovitelné zdroje, které byly uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes potvrdil, že EK si je vědoma potřeby ČR mít rozhodnutí do konce září.

Přimíchávání biopaliv z tuků do benzinu asi bude výhodnější

3.8.16
Praha 29. července (ČTK) - Dodavatelé benzinu a nafty asi budou moci do minimálního podílu biopaliv dvojnásobně započítávat biopaliva, která byla vyrobena z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků. Platit to bude i pro takzvaná pokročilá biopaliva. Změna vychází z nových předpisů EU. Přinést ji má novela o ochraně ovzduší, kterou vládě předložilo ministerstvo životního prostředí.

Evropský účetní dvůr požaduje přísnější certifikaci biopaliv

27.7.16
Evropský účetní dvůr ve své poslední zprávě poukazuje na nedostatky v oblasti přístupu Evropské komise k otázce produkce a využívání biopaliv. Podle účetního dvoru je nutné změnit přístup komise k certifikaci paliv, v opačném případě by tak mohla být oslabena východiska cílů unie pro obnovitelné zdroje pro rok 2020.

Snížení emisí v Česku doporučené EU podporují firmy i ekologové

22.7.16
Praha 20. července (ČTK) - Tuzemské podniky i ekologové podporují snížení emisí skleníkových plynů, které dnes doporučila Evropská komise. Do roku 2030 má Česká republika produkci skleníkových plynů, považovaných za hlavní příčinu globálního oteplování, snížit o 14 procent stavu z roku 2005. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR bude naplnění závazku nákladné, ale žádoucí. Ekologické Hnutí Duha sdělilo, že potenciál pro snížení emisí je v Česku dokonce i vyšší.

Ministři životního prostředí v Bratislavě diskutovali o vodním hospodářství, ochraně klimatu a jejím udržitelném financování

15.7.16
Ministři životního prostředí Evropské unie na svém neformálním setkání v Bratislavě diskutovali o hospodaření s vodou v souvislosti se změnou klimatu a o postupu v mezinárodním klimatickém vyjednávání. Na společném zasedání ministrů odpovědných za životní prostředí a energetiku zastupoval MŽP náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž. Mezi další témata patřily finanční nástroje a systém řízení ve vazbě na klimaticko-energetické cíle EU do roku 2030.

ERÚ má dva nové místopředsedy a vedoucího komunikace

14.7.16
Praha 13. července (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) má od začátku července dva nové místopředsedy a nového vedoucího komunikace. Místopředsedou pro regulaci se stal Vladimír Outrata. Obnovitelné zdroje, evropské záležitosti a strategii pak bude mít na starosti místopředseda Jan Pokorný. Komunikaci úřadu povede Michal Kebort. ERÚ o tom dnes informoval ČTK.

Výše podpory obnovitelným zdrojům energie loni v ČR opět vzrostla

12.7.16
Praha 7. července (ČTK) - Výše poskytnuté podpory obnovitelným zdrojům energie (OZE) loni v Česku opět vzrostla. Meziroční nárůst byl o 7,2 procenta na 43,5 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu OZE v Česku vyplaceno celkem více než 205 miliard korun.

Británie by do roku 2040 mohla dovážet až 93 procent objemu plynu

12.7.16
Londýn 5. července (ČTK) - Británie by do roku 2040 mohla dovážet až 93 procent spotřebovávaného zemního plynu, dojde-li k útlumu ekonomiky a budou-li chybět peníze na rozvoj domácí těžby. Předpověděl to dnes britský provozovatel rozvodné sítě National Grid. Británie teď dováží asi polovinu objemu plynu. Těžba z domácích ložisek se ale snižuje a už nějakou dobu se očekává, že závislost Británie na zahraničních dodávkách se zvýší, uvedla agentura Reuters.

Energetika Velké Británie je v úzkých. Brexit jí zřejmě nepomůže

28.6.16
Podle analytiků se Brexit na energetice podepíše hlavně na plánovaných investicích ve Velké Británii. Energetický sektor je zastaralý a vyžaduje v následujících letech vysoké a rychlé investice, aby byly zajištěny bezpečně dodávky elektřiny. Firmy již vyjadřují své obavy, že by Brexit mohl důležité investice o několik let odsunout.

MPO má nově vést evidenci dobíjecích stanic pro elektromobily

27.6.16
Praha 26. června (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) má nově vést evidenci veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, přístupných pro všechny zákazníky. Dosud MPO vedlo evidenci u klasických čerpacích stanic na benzin a naftu a u stanic na plyn. Také tato evidence se změní, vlastníci pump budou muset podle návrhu nově oznamovat i konkrétní název prodávaných pohonných hmot. Připravovanou novelu zákona o pohonných hmotách na pondělním zasedání projedná vláda.

Vláda schválila strategickou politiku ochrany klimatu v Česku

23.6.16
Praha 22. června (ČTK) - Prvním krokem k naplnění cílů Pařížské klimatické dohody, aby se Česko podílelo na mezinárodním úsilí udržet růst teploty na maximálně dvou stupních Celsia do konce tohoto století, je Politika ochrany klimatu ČR. Strategický dokument ministerstva životního prostředí (MŽP) dnes schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Ekologické organizace však kritizují to, že materiál zcela selhává ve finanční pomoci chudým rozvojovým zemím. Přispět by měl naopak podle nich v přípravě antifosilního zákona, snížení závislosti na ropě, uhlí a plynu.

Praha 3 schválila koncepci takzvaného chytrého města

22.6.16
Praha 21. června (ČTK) - Snížení počtu parkovacích míst v ulicích o polovinu, zavedení mýtného, umístění stanic pro veřejné dobíjení elektromobilů, využívání obnovitelných zdrojů energie, ale i snižování obezity obyvatel prostřednictvím interaktivních kiosků navrhuje koncepce takzvaného chytrého města (Smart City) v Praze 3. Materiál, který vypracovala radnice s ČVUT, dnes schválili zastupitelé. Podpořila jej i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Mnohé z cílů, které koncepce vytyčila, podle opozice ale není možné uskutečnit.

EU SME Centrum v Číně pořádá energetický seminář online

22.6.16
Evropské centrum pro MSP v Číně pořádá 28. června seminář online zaměřený na reformu energetického a environmentálního sektoru v Číně. Cílem semináře je evropským podnikům poradit při přípravě strategie vstupu na čínský trh v oblastech jako energie a životního prostředí. Posluchači se dozví o dopadu energetické a environmentální reformy na byznys, hlavních výzvách v těchto sektorech a budou moci sdílet dobré praktiky, jak na tomto trhu uspět.
| 1 | .. | 6 | 7 | | 9 | | .. | 135 |