Zprávy z tisku

Pařížská dohoda vyžaduje zavedení zodpovědné a silné Směrnice o obnovitelné energii

21.6.16
Brusel 20. června 2016 (EREF) - Dne 20. června se setkali ministři rezortů životního prostředí, aby společně diskutovali o ratifikaci Pařížské dohody, důležitého milníku v omezování globálního oteplování na 1.5 ° C a tím výrazně snížit rizika a dopady na změnu klimatu. Podle Dr. Dörte Fouquet, ředitelky EREFu (Evropská federace pro obnovitelné energie), budou hrát obnovitelné energie důležitou roli při dekarbonizaci v Evropě.

Energetické úspory, kotlíkové dotace nebo čistá mobilita. Jednali o nich ministr Brabec a rakouský ministr Rupprechter

20.6.16
Ministr Richard Brabec se setkal se svým rakouským protějškem, ministrem zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Andrä Rupprechterem. Během jeho dvoudenní návštěvy v Praze projednali oba ministři např. energetické úspory a dotační programy na jejich podporu, ochranu ovzduší či kotlíkové dotace. Mezi další témata patřila pokračující ratifikace Pařížské klimatické dohody, čistá mobilita a zkušenosti obou zemí s jejím uváděním do praxe.

Argentina chce přilákat investory do rozvoje obnovitelných zdrojů

13.6.16
Buenos Aires 10. června (ČTK) - Argentinská vláda chce přilákat zahraniční investory do obnovitelných zdrojů energie. Celkem by v příštím desetiletí chtěla získat od investorů 20 miliard USD (477,2 miliardy Kč) a do roku 2025 zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na celkové produkci na pětinu ze současného jednoho procenta, píše na svých internetových stránkách list Financial Times. Argentina je díky velké rozloze polopouští na severu jedním z největrnějších a nejslunnějších míst na světě.

Saúdská chce v příštích pěti letech ztrojnásobit příjmy mimo ropu

8.6.16
Rijád 7. června (ČTK) - Saúdská Arábie plánuje v příštích pěti letech více než ztrojnásobit státní příjmy bez zahrnutí ropného průmyslu a omezit platy ve státním sektoru. Vyplývá to z Národního plánu transformace (NTP), jehož cílem je snížit závislost ekonomiky na ropě.

Investice do obnovitelných zdrojů energie byly loni rekordní

2.6.16
Londýn 1. června (ČTK) - Celosvětové investice do obnovitelných zdrojů energie v loňském roce vystoupily na rekordních 285,9 miliardy dolarů (6,9 bilionu Kč) z předloňských 273 miliard USD. Uvedla to dnes výzkumná organizace REN21. Kapacity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů se zvýšily o rekordních 147 gigawattů na 1849 gigawattů.

Cirkulární ekonomika v praxi: Uzavřený cyklus bioodpadů ve městě Brně.

27.5.16
Cirkulární ekonomika aneb oběhové hospodářství je v poslední době velmi často skloňované slovní spojení. Zjednodušeně se jedná o systém nastavený tak, aby v něm materiály a energie mohly cirkulovat co nejdéle a s co nejmenšími ztrátami. Můžeme hovořit o trvalé udržitelnosti, která kopíruje přirozené ekosystémové funkce, které na Zemi fungovaly odjakživa. Cirkulární ekonomika však přichází v době, kdy společnost produkuje obrovské množství odpadu, které často končí na skládkách a nejsou již dále nikterak využity. Tak přicházíme nejen o cenné materiály, ale i energii.

USA se podařilo snížit emise CO2 v energetickém sektoru

12.5.16
Dle vyjádření americké Energy Information Administration (EIA) spadly emise CO2 pocházející ze sektoru energetiky o 12% ve srovnání s rokem 2005. Pokles je zapříčiněn především díky úpadku uhelného průmyslu a přechodu na obnovitelné zdroje energie s přechodným nárůstem využívání zemního plynu.

Zemědělský svaz ČR ušetřil nákupem energií svým členům téměř 5 milionů korun

12.5.16
Praha/ČR - Společným nákupem dodávek elektřiny a plynu na rok 2017 ušetřil Zemědělský svaz ČR svým členům 4,8 milionu korun. Úspora se týká dvaceti zemědělských akciových společností a sedmnácti družstev s roční spotřebou skoro 13 tisíc megawatthodin (MWh) elektřiny a přes 3 tisíce MWh zemního plynu. Na burze nakupoval Zemědělský svaz ČR elektřinu a plyn už po šesté.

Praha vsadila na biometan!

5.5.16
GAS technik newsletter 04/2016 - Nová energetická koncepce hlavního města Prahy už nepočítá s kogenerací! Bioplyn z čistírny odpadních vod i z bioodpadu by měl být vyčištěn na biometan a využit především jako bioCNG v dopravě. Pražené tedy budou jezdit na vlastní odpady a v Praze nejspíše začne výrazná změna ve využití bioplynu. Realizace se předpokládá ještě v roce 2016.

Průzkum:Většina Čechů vidí v obnovitelných zdrojích budoucnost

3.5.16
Praha 3. května (ČTK) - Téměř tři čtvrtiny Čechů si myslí, že obnovitelné zdroje energie (OZE) jsou energetikou budoucnosti. Tvrdí to sociologický průzkum agentury IPSOS, který nechala zpracovat ekologická organizace Greenpeace a dnes zveřejnila. Pozitivněji se na obnovitelné zdroje dívají mladí lidé od 18 do 34 let a lidé s vysokoškolským titulem.

Solární konference: Česká republika potřebuje energetickou vizi

28.4.16
Na konferenci Solární energie a akumulace v ČR 2016 se dnes sešli zástupci solární energetiky, podnikatelé a odborníci na oblast obnovitelných zdrojů. V úvodu se mluvilo o problematice podpory obnovitelných zdrojů a budoucnosti solární energetiky. Hlavním tématem byl sporný postup ERÚ, při kterém odmítal koncem loňského roku vypsat podporu pro obnovitelné zdroje. V druhé části konference se představila inovativní technologická řešení, která umožní ještě rychlejší růst podílu využití obnovitelných zdrojů v české energetice.

O Cenu Josefa Vavrouška se uchází zatím dvacet osobností. Je mezi nimi třeba bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan

28.4.16
Praha (26. dubna 2016) – Na prestižní ekologickou Cenu Josefa Vavrouška, kterou letos již podvacáté uděluje Nadace Partnerství, je prozatím nominováno dvacet osobností. Za dlouhodobý přínos je to například environmentalista Richard Medal, bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo Leo a Zuzana Burešovi, ochranáři a botanici z Jesenicka. V další kategorii za výjimečný počin pak například zakladatel Ekolistu Pavel Činčera nebo podnikatel Libor Musil. Nominace je možné podávat do konce dubna na webu cenajosefavavrouska.cz. Odborná porota vybere laureáty Ceny Josefa Vavrouška v květnu a slavnostní předání cen proběhne 2. června v Praze.

Energetika třicet let po černobylské havárii: atom zastavila ekonomika, obnovitelné zdroje žene vpřed pokles ceny technologií

28.4.16
Havárie v černobylské elektrárně 26. dubna 1986 byla první klíčovou trhlinou ve vnímání atomové energetiky, která během následujících 30 let vedla ke ztlumení svého dalšího rozvoje. V poklesu zájmu o nové reaktory se však spíše odrazily průtahy při výstavbě elektráren a růst nákladů oproti původním rozpočtům. V posledních deseti letech naopak významně akcelerovaly investice do moderních obnovitelných zdrojů, a to především díky strmému poklesu jejich ceny. Srovnání vývoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů v uplynulých desetiletích přináší nová publikace Aliance pro energetickou soběstačnost „Kdo chce stavět atom třicet let po Černobylu?“

AFP: Ostrov El Hierro usiluje o stoprocentně zelenou energii

25.4.16
Valverde (Španělsko) 25. dubna (ČTK/AFP) - Malý ostrůvek El Hierro pařící ke Kanárským ostrovům ležícím v Atlantiku poblíž Afriky už dva roky usiluje o to, aby se stal soběstačným pokud jde o "zelenou" energii z větru a vody. Jeho snahy vyvolávají zájem vědců z celého světa, píše agentura AFP.

Němečtí Zelení chtějí odstavení jaderných elektráren u sousedů

25.4.16
Berlín 21. dubna (zpravodaj ČTK) - Němečtí opoziční Zelení žádají vládu, aby se zasadila o odstavení jaderných elektráren ve všech zemích, které sousedí s Německem, tedy i v Česku. Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová už ve středu požádala Belgii o dočasnou odstávku dvou jejích reaktorů, dokud se nevyjasní otázka jejich bezpečnosti. Vláda v Bruselu ale tento požadavek odmítla.

OE: Top 10 událostí z energetiky za poslední 2 týdny

15.4.16
Server oEnergetice.cz sdílí informace o desítce nejzajímavějších událostí z oblasti energetiky, které se odehrály v posledních dvou týdnech. Dočtete se zde například o cíli Nizozemska, které má do roku 2025 zakázat spalovací motory nebo o tom, že investice EU do obnovitelných zdrojů byla v minulém roce nejnižší za deset let.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů loni rekordně rostla

14.4.16
Londýn 13. dubna (ČTK) - Kapacita výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie loni celosvětově stoupla o rekordních 8,3 procenta na 1985 gigawattů. Vysokému růstu pomáhá pokračující pokles nákladů na technologie. Vyplývá to z údajů zveřejněných Mezinárodní agenturou pro obnovitelnou energii (IRENA).

Na veletrh zemědělské technikyTechagro v Brně přišlo 110.000 lidí

14.4.16
Brno 7. dubna (ČTK) - Veletrh zemědělské techniky Techagro, který se konal od neděle na brněnském výstavišti spolu s třemi doprovodnými veletrhy, navštívilo 110.000 lidí. Vystavovatelé si pochvalovali, že se zvýšil podíl odborné veřejnosti. O pronájem výstavních ploch byl letos rekordní zájem. Pořádající Veletrhy Brno proto dokonce umístili na volnou plochu dočasnou montovanou halu, uvedl mluvčí veletrhů Jiří Palupa.

Brabec: Antifosilní zákon by mohl začít platit od roku 2018

12.4.16
Praha 10. dubna (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nepředpokládá, že by antifosilní zákon začal platit už příští rok, za pravděpodobnější považuje termín 1. ledna 2018. Řekl to dnes v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Zákon by měl do budoucna snížit závislost ČR na fosilních palivech, mezi něž patří zejména uhlí a ropa a také zemní plyn. Brabec nicméně uvedl, že zákon cíleně proti zemnímu plynu nepůjde, parametrem jeho úspěšnosti bude podle ministra v budoucnu snižování emisí oxidu uhličitého (CO2). Plyn znečišťuje méně.

Na podzim přerozdělí MZe 4,6 miliardy, zvýhodní družstevníky

7.4.16
Praha 6. dubna (ČTK) - V podzimním dotačním kole programu rozvoje venkova chce ministerstvo zemědělství přerozdělit 4,6 miliardy korun. Zvýhodněni budou zájemci, kteří se spojí do odbytových družstev. ČTK to dnes řekl náměstek ministra Jiří Šír. Mělo by jít například o pěstitele řepky nebo obilovin.
| 1 | .. | | 10 | | 12 | 13 | .. | 135 |