Zprávy z tisku

Šéfkou výzkumného ústavu se stala bývalá ředitelka ÚZEI Šolcová

Praha 6. září (ČTK) - Ministerstvo zemědělství pověřilo od poloviny července vedením Výzkumného ústavu zemědělské techniky (VÚZT) Michaelu Šolcovou. Ta do dubna pracovala rok a půl jako ředitelka Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Ministerstvo přitom Šolcovou z ÚZEI odvolalo se zdůvodněním, že mimo jiné neprojevovala dostatečné manažerské schopnosti.

 
 

"Paní Michaela Šolcová byla vedením Výzkumného ústavu zemědělské techniky pověřena dočasně a své kvality musí ještě prokázat," řekla dnes ČTK Ježková. Šolcová nechtěla okolnosti ohledně svého nástupu komentovat. Ve funkci nahradila Martina Karbana, který získal od ministerstva pověření k vedení ústavu od letošního února. Dříve býval šéfem Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. "Pan Martin Karban ve vedoucí pozici v rámci organizací pod ministerstvem již není," dodala Ježková.

Podle agrárního analytika Petra Havla je personální politika resortu v rukou ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Není však podle něj příliš šťastná. "Touto personální politikou totiž podporuje ministr tezi, že VÚZT je odkladištěm vysloužilých manažerů," okomentoval Havel.

Sama Šolcová ČTK řekla, že hlavní prioritou ústavu by měl být rozvoj výzkumných aktivit v oblasti zemědělské techniky a technologií v rostlinné a živočišné výrobě a v obnovitelných zdrojích energie. Důležité podle ní bude také sehnat dost peněz na výzkum. "Důležitou rolí ústavu je transfer výsledků výzkumu do praxe," uzavřela.

Šolcová se stala ředitelkou ÚZEI v říjnu 2014. Do čela instituce přišla z místa ředitelky odboru rostlinných komodit na Státním zemědělském a intervenčním fondu.

Podle výroční zprávy zaměstnává VÚZT 51 lidí, z toho je 35 vědeckých pracovníků. Hlavní činností ústavu je základní a aplikovaný výzkum v oborech zemědělská technika, technologie nebo energetika.

Ministerstvo je zřizovatelem sedmi veřejných výzkumných institucí, mezi které patří například výzkumné ústavy živočišné výroby, rostlinné výroby nebo meliorací a ochrany půdy.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 7.9.2016

 


Datum uveřejnění: 7.9.16
Poslední změna: 7.9.2016
Počet shlédnutí: 1050