Zprávy z tisku

ilustrační foto

Karlovarský kraj chce získat dalších 100 milionů na výměnu kotlů

28.3.22
Karlovy Vary 28. března (ČTK) - Karlovarský kraj dnes schválil podání žádosti o dotace na výměnu kotlů za ekologičtější pro nízkopříjmové domácnosti. Celkem by kraj chtěl od ministerstva životního prostředí získat na dotace přes 100 milionů korun. Otazníky ale visí ještě nad tím, jestli bude možné čerpat dotace i na plynové kondenzační kotle, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Dalibor Blažek (Místní).
ilustrační foto

Česko potřebuje energetiku bez dodávek od Putina. Domácnostem, firmám a obcím má pomoci nově spuštěný web energetickasvoboda.cz

25.3.22
Praha 24. března 2022 - Topná sezóna pomalu končí, a proto je třeba se připravit na novou. Česko musí podniknout kroky, které nám pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Vyšší energetická bezpečnost s sebou přinese i fakt, že přestaneme posílat do ruské ekonomiky peníze, které přispívají na tamní zbrojní výrobu. Proto tento týden Svaz moderní energetiky s dalšími partnery (CZ BIOM, Solární asociace, Aliance pro energetickou soběstačnost a konzultační společnost Budovy21) spouští výzvu: www.bezputina.cz / www.energetickasvoboda.cz.
ilustrační foto

Náměstek primátora: Praha chce snížit závislost na ruském plynu

24.3.22
Praha 24. března (ČTK) - Pražský magistrát připraví soubor opatření k tomu, aby Praha snížila závislost na ruském plynu. Na jednání městských zastupitelů to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Město podle něj například přestane poskytovat dotace na pořízení plynových kotlů a bude podporovat systémy vytápění z obnovitelných zdrojů. Zároveň bude pracovat na budování vlastních zdrojů a úsporách, dodal náměstek.
ilustrační foto

Organizace: ČR musí udělat kroky, které zvýší nezávislost na dodávkách z Ruska

24.3.22

Praha 24. března (ČTK) - Česká republika musí podniknout kroky, které pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Vyšší energetická bezpečnost s sebou přinese i fakt, že ČR přestane posílat do ruské ekonomiky peníze, které přispívají na tamní zbrojní výrobu. Svaz moderní energetiky spolu s CZ BIOM, Solární asociací, Aliancí pro energetickou soběstačnost a konzultační společností Budovy21 spouští výzvu bezputina.cz, která vyzývá vládu ke změně přístupu k české energetice. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Svaz moderní energetiky.

ilustrační foto

Domácnosti s nízkým příjmem v Ústeckém kraji mohou získat dotaci na výměnu kotlů

24.3.22
Ústí nad Labem 24. března (ČTK) - Ústecký kraj bude zřejmě od poloviny června přijímat žádosti o dotace na výměnu starých kotlů. Dostat příspěvek na pořízení nového tepelného zdroje budou moci domácnosti s nízkými příjmy. Z programu ministerstva životního prostředí dostane samospráva v první fázi přes 80 milionů korun, za což lze podle předpokladů vyměnit 646 tepelných zdrojů. Zapojení do programu schválili krajští radní, informoval dnes média hejtman Jan Schiller (ANO).
ilustrační foto

Kompostárna Prahy přijala za pět let provozu 12.706 tun bioodpadu

24.3.22
Praha 24. března (ČTK) - V kompostárně v pražském Slivenci přijali za pět let provozu 12.706 tun rostlinného odpadu. Množství přijatého bioodpadu v meziročním porovnání každým rokem stoupá. V roce 2021 to bylo rekordních 3647 tun bioodpadu, tedy skoro o 250 tun více než v roce 2020. Zelený odpad do zařízení vozí pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP), která je provozovatelem kompostárny, firmy i občané. Kompostárna funguje od poloviny roku 2017. Organizace to uvedla na svém webu.
ilustrační foto

Experti: Energetika v ČR potřebuje rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů i jádro

22.3.22
Brno 22. března (ČTK) - Aby česká energetika dokázala plnit závazky plynoucí z takzvané evropské Zelené dohody (Green Deal) a zároveň snížila svou závislost na dodávkách plynu z Ruska, je zapotřebí investovat do rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů, jaderné energetiky a zvýšit také využívání takzvaných kogeneračních jednotek. Ty dokážou kombinovat výrobu tepla a elektřiny. Uvedli to odborníci na energetiku na dnešní konferenci v Brně.
ilustrační foto

Členské státy musí přidat v opatřeních ke snižování produkce směsných odpadů

21.3.22
Evropská komise průběžně sleduje vývoj indikátorů odpadového hospodářství a trendy spojené s cíly balíčku oběhového hospodářství v jednoltivých členských státech. Aktuálně se Evropská komise mimo jiné zabývá podklady pro budoucí aktualizaci legislativy nakládání s odpady. Níže přinášíme některé důležité části jejího hodnocení stávajícího stavu. Níže citujeme z materiálu Evropské komise k revizi rámce EU pro nakládání s odpady.
ilustrační foto

EP navrhuje zvýšení unijního cíle na energii z OZE na 45 % do roku 2030

21.3.22
V současné době pochází v EU z obnovitelných zdrojů jen něco málo přes 22 % energie. V červenci 2021 Evropská komise navrhla změnu směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie, aby se tento podíl do roku 2030 zvýšil na 40 %. Markus Pieper, německý konzervativní europoslanec, který řídí postoj Evropského parlamentu k uvedené směrnici, nyní navrhuje zvýšení tohoto podílu.
ilustrační foto

Plán EU: Biometan nahradí 20 procent ruského plynu

21.3.22
Plán Evropské unie na zmírnění energetické závislosti na Rusku REPowerEU počítá s diverzifikací importu plynných energetických produktů, výrazným navýšením výroby biometanu a využíváním vodíku. Dále je v dokumentu zahrnuto rozsáhlejší zapojení obnovitelných zdrojů k výrobě elektřiny a urychlení tempa nasazování tepelných čerpadel.
ilustrační foto

EU představila plán na snížení závislosti na plynu z Ruska

9.3.22
Brusel/Praha 8. března (ČTK) - Evropská komise plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu "mnohem dříve než v roce 2030". Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii. Za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států. Vyplývá to z dnešního prohlášení EK.
ilustrační foto

Hnutí Duha: Česko by mělo zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů a zateplovat

9.3.22
Praha 9. března (ČTK) - Je třeba urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku, včetně zařazení fotovoltaiky mezi zdroje, které mohou soutěžit o provozní podporu. ČTK to dnes sdělil Jiří Koželouh z Hnutí Duha v reakci na v úterý zveřejněný plán Evropské komise na snížení závislosti Evropské unie na plynu z Ruska. Podle Koželouha je důležité například také to, aby bylo zateplení domů dostupné i pro chudší domácnosti, ale i posílení evropské spolupráce v energetice. Jan Freidinger z organizace Greenpeace zmínil i potřebu podpory veřejné hromadné dopravy a plánu transformace teplárenství směrem k OZE.
ilustrační foto

Německo patrně neprodlouží životnost zbývajících jaderných elektráren

8.3.22
Berlín 8. března (ČTK) - Německo patrně neprodlouží životnost zbývajících jaderných elektráren. Ministerstva hospodářství a životního prostředí dnes ve společném prohlášení uvedla, že náklady a rizika takového kroku převažují nad omezenými přínosy. Největší evropská ekonomika koncem minulého měsíce zvažovala, že by si jaderné elektrárny ponechala jako součást svého energetického mixu. Cílila tím na snížení energetické závislosti na Rusku, které Německu dodává většinu zemního plynu.
ilustrační foto

Půjde to i bez ruského plynu. Česko musí urychlit nástup moderní energetiky

4.3.22
Bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu musí vést k urychlení proměny české energetiky směrem k řešením, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z východu. Současná situace podle oborových sdružení neznamená konec Zelené dohody pro Evropu, je ale třeba úprava jednotlivých cílů a cest k jejich dosažení. Právě rozvoj obnovitelných zdrojů a renovace budov bude třeba jednoznačně urychlit. Tato řešení jsou nástrojem, které zvýší energetickou nezávislost Evropy a sníží emise současně. Členské státy musí odstranit překážky, které brání rychlému rozvoji moderní energetiky, shodují se zástupci profesních sdružení.
ilustrační foto

Aktivisté vyzvali vládu k rozvoji OZE a konci dovozu paliv z Ruska

3.3.22
Praha 2. března (ČTK) - Ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala českou vládu, aby učinila rychlé kroky k rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE). Aktivisté v tiskové zprávě uvedli, že konec závislosti na dodávkách plynu z Ruska je prioritou a plyn by měl být nahrazen čistými zdroji s plným využitím potenciálu solárních a větrných elektráren. Organizace také žádá, aby Česko ukončilo dodávky ropy, plynu a jaderného paliva z Ruské federace.
ilustrační foto

Ekologové: Česko musí urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů i sítí mezi státy

25.2.22
Praha 25. února (ČTK) - Česko i další unijní země by v důsledku ruské invaze na Ukrajinu měly začít s urychlenou přestavbou energetiky na domácí a evropsky obnovitelné zdroje a posílit rozvoj přeshraničních energetických sítí. Ekologická organizace Hnutí Duha dnes uvedla návrhy, kterými lze podle ní postupně ukončit závislost na ruském plynu. Žádá i změnu některých českých zákonů.
ilustrační foto

Z největšího středočeského rybníka v Žehuni mizí bahno, bude z něj kompost

25.2.22
Žehuň (Kolínsko) 25. února (ČTK) - Zatím zhruba 20.000 metrů krychlových bahna odstranili dělníci z Žehuňského rybníka na Kolínsku. S rozsáhlými úpravami největšího středočeského rybníka začala loni v květnu společnost Kinský dal Borgo, podle které je v rybníce až jeden milion metrů krychlových bahna. To dlouhodobě zhoršuje kvalitu vody. Do října příštího roku má ze dna zmizet 87.000 metrů krychlových bahna a bude zpracováno na kompost. Firma má v plánu odstranit v dalších fázích projektu až polovinu celkového objemu bahna. ČTK to sdělil ředitel lesního hospodářství společnosti Jiří Žabka.
ilustrační foto

TotalEnergies a Veolia budou spolupracovat v oblasti biometanu

21.2.22
Francouzští energetičtí giganti TotalEnergies a Veolia podepsali dohodu o spolupráci týkající se výroby biometanu. Ten bude produkován v zařízeních na úpravu odpadů a odpadních vod společnosti Veolia, která působí ve více než 15 zemích včetně České republiky. TotalEnergies, dříve Total, přispěje vyjma spolufinancování znalostní trhu a celého obchodního řetězce.
ilustrační foto

Městská firma SAKO Brno v budoucnu vyrobí elektřinu i teplo pro celé město

7.2.22
Brno 7. února (ČTK) - Městská odpadová společnost SAKO Brno chce do roku 2030 investovat tři miliardy korun do technologií, které umožní energetickou a tepelnou nezávislost Brna na externích dodavatelích elektřiny a plynu. Zároveň by to město posunulo k uhlíkové neutralitě, které by mělo být dosaženo nejpozději do roku 2050. Nové investice spočívají v instalaci technologií, které dokážou zpracovávat odpad tak, aby se z něj dalo v obrovském měřítku vyrábět teplo i elektřina, aby se elektřina mohla skladovat a v případě poptávky distribuovat do sítě, řekl dnes na tiskové konferenci náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 213 | »