Zprávy z tisku

ilustrační foto

Zelený vodík je poprvé levnější než ten vyráběný ze zemního plynu

2.5.22
Zelený vodík z obnovitelných zdrojů energie se měl stát konkurenceschopným až za několik let. Rostoucí cena zemního plynu způsobená nejistotami ohledně dodávek z Ruska však způsobuje, že zelený vodík je již nyní v mnoha částech světa levnější než vodík získávaný ze zemního plynu.
ilustrační foto

Odpad z kuchyní by mohl vytápět desetitisíce domácností

2.5.22
V době, kdy se počítá každý kubík plynu nejen proto, že je drahý, ale také protože pochází zejména z nepřátelského Ruska, nedokáže Česko využít potenciál, který mají jeho vlastní odpady. Končí totiž často zbytečně na skládkách.
ilustrační foto

Hodonín a Velký Týnec začínají od května třídit gastroodpad. Ten neskončí na skládce, ale v bioplynce, kde se z něj vyrobí zelená energie

2.5.22
Hodonín a Velký Týnec se od začátku května zapojily do projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG). Připojí se tak k další zhruba desítce měst a obcí, které projekt již využívají. Jsou tak už nyní při-praveni na blížící legislativní povinnost, která od ledna příštího roku ukládá všem městům a obcím separovat gastroodpad od komunálního odpadu. Cílem tohoto legislativního nařízení je snížit množství biologického odpadu na skládkách, a omezit tak vznik skleníkových plynů. Společnost EFG, která službu poskytuje, násled-ně odpad zpracuje v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS na zdroj elektřiny, tepla a biometanu.
ilustrační foto

Ministerstvo zemědělství dostalo komentář EK k návrhu pravidel dotací

27.4.22
Praha 27. dubna (ČTK) - Ministerstvo zemědělství dostalo připomínky Evropské komise (EK) k návrhu pravidel vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027, který ČR odeslala koncem ledna. Podle komise by státy EU měly své strategické plány přehodnotit, aby posílily odolnost zemědělského sektoru i s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu a snížit například závislost na syntetických hnojivech nebo zvýšit výrobu obnovitelné energie. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
ilustrační foto

Studie: Česku může pomoct k energetické nezávislosti komunální energetika

27.4.22
Praha 27. dubna (ČTK) - České republice může k energetické nezávislosti a odklonu od dovozu ruských fosilních paliv pomoci mimo jiné komunální energetika. Ukázala to studie expertní skupiny EGÚ Brno, kterou si zadaly Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a společnost Frank Bold. Potenciál instalované kapacity komunitně spravovaných fotovoltaických elektráren činí podle studie přes čtyři gigawatty (GW), což je téměř dvakrát více než všechny dosavadní fotovoltaické zdroje v ČR. Zástupci organizací to dnes řekli novinářům.
ilustrační foto

Kompostárny opět nabídnou pytel kompostu pro zahrádkáře zdarma!

25.4.22

V týdnu od 1. - 7. května probíhá tradiční Mezinárodní týden kompostování. České sdružení pro biomasu CZ Biom opět připravilo tematickou výzvu “NAKOPEJ SI PYTEL!”, která již loni přilákala širokou veřejnost do kompostáren v ČR. Akce má za cíl poukázat na důležitou roli kompostáren při zpracování bioodpadů a jejich opětovné využití jako hnojiva na půdu. Zúčastněné kompostárny vyhradí několik tun kompostu, který si lidé budou moci sami nakopat do pytle a odvézt.

ilustrační foto

Na univerzitě vzniká plán, jak na sídlištích shromažďovat potravinový odpad

20.4.22
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně chystají pro česká sídliště nový systém shromažďování potravinového odpadu, který eliminuje nepříjemný zápach, případné infekce a výskyt hmyzu a hlodavců. Navrhnou také nové cesty zpracování gastroodpadu na principu cirkulární ekonomiky. Tříletý výzkum podpořila částkou šest milionů korun interní Grantová agentura Gregora Johana Mendela, oznámil ČTK mluvčí školy Filip Vrána.
ilustrační foto

Biometan jako alternativa zemního plynu? V Česku může v nejbližších letech nahradit 5 procent spotřeby

19.4.22
Skloňování alternativ pro český energetický mix ještě zesílilo v souvislosti s aktuální debatou o možném omezení dodávek ruského plynu. Jednou z jeho nejpřirozenějších alternativ je biometan, který v Česku podle odborníků může nahradit okolo 5 procent současné spotřeby. V tuzemsku aktuálně vzniká druhá biometanová stanice, pro rychlejší nárůst jejich počtu však bude nutná změna energetické strategie u stávajících bioplynových stanic a čistíren odpadních vod. Klíčová bude také role státu a jeho podpora těchto projektů.
ilustrační foto

EK zahájila s Českem řízení kvůli špatnému třídění odpadů mířících na skládku

13.4.22
Brusel/Praha 13. dubna (zpravodaj ČTK) - Evropská komise zahájila s Českem řízení kvůli tomu, že podle jejích kontrol nedostatečně třídí odpad před jeho umístěním na skládku. Podle exekutivy Evropské unie má Česko mezery v právních předpisech, které by měly tento problém na základě unijní směrnice řešit. Komise minulý týden zaslala českým úřadům výzvu k nápravě situace. Praha má dva měsíce na reakci. Dominika Pospíšilová za ministerstvo životního prostředí (MŽP) ČTK napsala, že Česko požádá o prodloužení lhůty.
ilustrační foto

Žadatelé o tzv. kotlíkové dotace si v Praze rozdělí zhruba 12,74 milionu Kč

13.4.22
Praha 13. dubna (ČTK) - Žadatelé o dotaci na výměnu kotle na tuhá paliva za ekologičtější si mezi sebou v hlavním městě rozdělí asi 12,74 milionu korun, což je zatím méně než v minulé fázi přidělování dotací, tzv. výzvě. Částka se však může ještě zvýšit. Zájemci o dotaci se mohou magistrátu hlásit do konce letošního června. Peníze jsou určeny pro nízkopříjmové rodiny. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší v Praze. První výzva tzv. kotlíkových dotací začala v červenci 2015.
ilustrační foto

Šternberk testuje sběr odpadu z kuchyně, skončí v bioplynové stanici

4.4.22
Šternberk (Olomoucko) 4. dubna (ČTK) - Šternberská radnice testuje ve městě sběr kuchyňských zbytků živočišného původu. V některých ulicích byly minulý týden rozmístěny první kontejnery na kuchyňský odpad, který skončí v bioplynové stanici. "Pokud se třídění a sběr tohoto odpadu osvědčí, uvažovalo by se o umístění sběrných nádob i jinde ve městě," sdělila dnes ČTK mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.
ilustrační foto

Opava se zapojila do projektu „Třídím gastro“ společnosti EFG

4.4.22
Opava se od 4. dubna připojila k projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG). Obyvatelé tak nyní mohou využívat speciální nádoby na gastroodpad a tím snížit množství biologického odpadu na skládkách, omezit vznik skleníkových plynů a přispět k výrobě zelené energie. Projekt, který odstartoval loni v květnu v Šumperku, úspěšně funguje již v devíti obcích Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
ilustrační foto

Akademici: Situace v teplárenství je tristní, čím nahradit plyn není jasné

3.4.22
Praha 3. dubna (ČTK) - Současná situace v českém teplárenství je tristní. Teplárenství se dlouhodobě věnovala menší pozornost než elektroenergetice. Čím nahradit plyn a uhlí není zcela jasné, možností existuje několik. Je ale pravděpodobné, že cena tepla poroste, řekli ČTK oslovení akademici. Vliv podle nich logicky má mimo jiné aktuální ruská invaze na Ukrajinu.
ilustrační foto

Tomáš Voltr: Cítím jako morální povinnost, aby EFG investovala do další produkce biometanu

31.3.22
Český energetický sektor je silně závislý na Rusku. V rámci snižování této závislosti bude nezbytná diverzifikace energetického portfolia a maximalizace využití obnovitelných zdrojů včetně vodíku a biometanu. Energy financial group a.s., která je jedinou společností na tuzemském trhu s tímto obnovitelným plynem, výrazně posílí investování skupiny do nových produkčních míst. Je její „morální povinností“ přispět takto co nejrychleji ke stabilitě a energetické bezpečnosti Česka.
ilustrační foto

Od dubna se v České Třebové výrazně změní systém odpadového hospodářství

30.3.22
Česká Třebová (Orlickoústecko) 30. března (ČTK) - Od 1. dubna se v České Třebové výrazně změní systém odpadového hospodářství. Lidé si mohou od radnice zapůjčit nádoby na tříděný odpad, který se bude vyvážet přímo od domů. Zatím to udělalo asi 1500 domácností, což je zhruba třetina. Některé domácnosti si vzaly víc než jednu nádobu. Směsný komunální odpad se bude vyvážet jednou za 14 dní, dosud to bylo každý týden. Cílem je snížit množství odpadu ukládaného na skládku.
ilustrační foto

Opava chce naučit obyvatele sídlišť, aby třídili biologický odpad z kuchyní

30.3.22
Opava 30. března (ČTK) - Opavská radnice chce naučit obyvatele sídlišť, aby třídili biologický odpad z kuchyní. V současné době ve velké míře končí ve směsném odpadu a není možné jej dále zužitkovat. To se má změnit. Domácnosti z bytových domů dostanou speciální nádoby na uložení takového odpadu. Na sídlištích pak budou instalovány větší kontejnery, do kterých budou lidé nádoby vynášet. Za organizátory projektu to dnes ČTK řekl Filip Poštulka.
ilustrační foto

Vysočina žádá 119 milionů Kč na výměny kotlů v domácnostech s malými příjmy

29.3.22
Jihlava 29. března (ČTK) - Kraj Vysočina požádá o 119,4 milionu korun na dotování výměny starých kotlů za nové v domácnostech s nízkými příjmy. Podání žádosti do Operačního programu Životní prostředí dnes schválili krajští radní. Požadované peníze by měly stačit na výměnu nejméně 666 kotlů. Novinářům to řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
ilustrační foto

MŽP omezí podporu pro plynové kotle, chce odložit zákaz starých kotlů

29.3.22
Praha 29. března (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) omezí v kotlíkových dotacích na výměnu starých kotlů na pevná paliva i v programu Nová zelená úsporám podporu pro plynové kotle. Zároveň zvyšuje dotaci na tepelná čerpadla. Úpravy mají omezit závislost ČR na zemním plynu z Ruska, jehož armáda před měsícem napadla Ukrajinu. Ministerstvo to dnes oznámilo ČTK. MŽP také předloží vládě návrh novely zákona, která o dva roky odloží zákaz provozu starých kotlů na uhlí. Nově by platil až od září 2024, uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).
ilustrační foto

Karlovarský kraj chce získat dalších 100 milionů na výměnu kotlů

28.3.22
Karlovy Vary 28. března (ČTK) - Karlovarský kraj dnes schválil podání žádosti o dotace na výměnu kotlů za ekologičtější pro nízkopříjmové domácnosti. Celkem by kraj chtěl od ministerstva životního prostředí získat na dotace přes 100 milionů korun. Otazníky ale visí ještě nad tím, jestli bude možné čerpat dotace i na plynové kondenzační kotle, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Dalibor Blažek (Místní).
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 213 | »