Zprávy z tisku

ilustrační foto

Taxonomie: Česko získalo delší čas na přípravu zelených plynů. Nesmí však promeškat přípravu

2.2.22
Evropská komise dnes představila finální dokument tzv. taxonomie, který má určit pravidla pro financování udržitelných projektů, jež mohou přispět k ochraně klimatu. Mezi zdroje, které byly označeny za přechodové technologie, byly zahrnuty jaderná energetika a zemní plyn. Svaz moderní energetiky a Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ komentují výsledné nastavení pro nízkouhlíkové plyny.
ilustrační foto

V Litomyšli vznikne zemědělská biometanová stanice

31.1.22
Litomyšl (Svitavsko) 31. ledna (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku vznikne jedna z prvních biometanových stanic v Česku. Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů rozšíří využití bioplynu, který vyrábí ve své stanici. Nadále z něj bude vyrábět elektřinu a k tomu bude bioplyn čistit na biometan, což bude další zdroj energie. Následně ho vtlačí do plynárenské rozvodné sítě. Postaví také čerpací na stlačený zemní plyn. Investice je za 50 milionů korun, uvedla firma v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Kutnohorští vinaři přidávají do půdy biouhel, má zadržet vodu a živiny

19.1.22
Kutná Hora 18. ledna (ČTK) - Kutnohorští vinaři začali používat biouhel, jeho přidání do půdy má zlepšit zadržování vody a živin. Vyrábějí ho sami ve speciálních pecích a využívají při hnojení. S přidáváním zuhelnatělé biomasy do půdy začali v těchto dnech spolu se stříháním révy.
ilustrační foto

Brněnská radnice plánuje stavbu bioplynové stanice v Černovicích

19.1.22
Brno 18. ledna (ČTK) - Brno plánuje výstavbu velkokapacitní bioplynové stanice na biologicky rozložitelný odpad v průmyslové zóně v Černovicích. Stanice by měla ideálně ročně zpracovat až 20.000 tun ročně, mezi který budou patřit zbytky jídla z domácností, školních jídelen, restaurací nebo prošlé potraviny z obchodů. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) město letos zahájí projektové a přípravné práce, aby byla stanice nejpozději v roce 2026 v provozu, uvedl v tiskové zprávě. Navržená kapacita podle něj odpovídá reálným odhadům dostupnosti odpadu.
ilustrační foto

Praha se chce zaměřit na rozvoj cirkulární ekonomiky

17.1.22
Praha 17. ledna (ČTK) - Praha plánuje desítky projektů, které mají napomoci rozvoji tzv. cirkulární ekonomiky. Zaměří se na recyklaci odpadů ze stavebnictví a domácností, využívání dešťové vody nebo podporu městského zemědělství. Vyplývá to ze strategie, kterou dnes schválili městští radní. Vedení Prahy již loni schválilo strategii adaptace města na klimatickou změnu, kterou kritizovaly opoziční ODS a ANO.
ilustrační foto

Pardubice zamknou na Dubině popelnice na bioodpad, zájemci dostanou klíč

1.1.22
Pardubice 31. ledna (ČTK) - Pardubice od března zamknou na Dubině popelnice na tříděný bioodpad, zájemcům dá město klíč. Někteří lidé po roce pilotního projektu do kontejnerů vyhazují věci, které tam nepatří. Radnice chce tímto způsobem zvýšit kvalitu třídění. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Česko může nabídnout zelený plyn pro plnění evropských cílů dekarbonizace

16.12.21
Bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností a rovněž o čtvrtinu zvýšit podíl organické hmoty v půdě, reaguje sdružení CZ Biom na dnešní návrh Evropské komise. Nový evropský balíček právních předpisů přichází s cílem nasměrovat Evropu od fosilního plynu k udržitelnějším zdrojům energie včetně biometanu a různých forem vodíku.
ilustrační foto

ČR převede Slovinsku 465 gigawatthodin energie z obnovitelných zdrojů

16.12.21
Praha 2. prosince (ČTK) - Česká republika převede Slovinsku 465 gigawatthodin (GWh) energie z obnovitelných zdrojů. Pro Česko to znamená příjem téměř pět milionů eur (přes 127 milionů korun) na přechod k bezuhlíkové ekonomice. Smlouvu ve středu večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová.
ilustrační foto

Pardubice mění třídění biodpadu na sídlišti Dubina, popelnice budou zamčené

16.12.21
Pardubice 2. prosince (ČTK) - Třídit biodpad budou moci v Pardubicích od prvního čtvrtletí příštího roku jen lidé, kteří o to projeví vážný zájem. Kontejnery budou zamčené. Pilotní projekt, který funguje od loňského října na Dubině, se zatím nedaří. Lidé do popelnic hází i plasty a jiné odpadky, což bioodpad znehodnotí. ČTK to řekl výkonný ředitel společnost SMP-Odpady Jiří Strouhal.
ilustrační foto

Vláda v pondělí projedná strategii k posílení oběhového hospodářství v ČR

12.12.21
Praha 12. prosince (ČTK) - Vláda v pondělí projedná Strategický rámec cirkulární ekonomiky České republiky 2040. Dokument, který má ČTK k dispozici, formuluje opatření k posílení oběhového hospodářství. Strategii vládě předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Oběhové hospodářství má za cíl udržet hodnotu výrobků, materiálů a zdrojů v ekonomickém cyklu tak dlouho, jak je to možné, vrátit je do výrobního cyklu na konci jejich životnosti a minimalizovat vznik odpadů.
ilustrační foto

Ceny elektřiny: co je ovlivní do budoucna a proč nám mohou obnovitelné zdroje pomoct

3.12.21
Vysoké ceny elektřiny dominují titulkům. Jejich hlavními tahouny jsou plyn a emisní povolenka. Větší vliv na ni nyní mají vysoké ceny plynu. Po klimatické konferenci COP26 v Glasgow a po oznámení cílů nové německé vlády však vyskočila i povolenka. Rozhodně ale za vysoké ceny elektřiny na burzách nemohou obnovitelné zdroje. Právě ty budou v budoucnu ceny elektřiny tlačit dolů.
ilustrační foto

Teplárny Veolie Energie ve Frýdku-Místku a Krnově budou vyrábět i vodík

1.12.21
Ostrava 30. listopadu (ČTK) - V teplárenských komplexech společnosti Veolia Energie ČR ve Frýdku-Místku a v Krnově, kde se teplo a elektřina vyrábějí z biomasy, se bude vyrábět i vodík. Měl by sloužit primárně pro využití v dopravě. Půjde o pilotní projekt Veolie Energie a Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, které podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci na rozvoji vodíkových technologií v Moravskoslezském kraji. ČTK to dnes za Veolii sdělila Jana Dronská.
ilustrační foto

Pro rozvoj čisté mobility potřebujeme nové obnovitelné zdroje

30.11.21
Roční spotřebu dvojnásobného počtu elektromobilů, než kolik jich ve svém nejoptimističtějším scénáři očekává v roce 2030 Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tolik elektřiny ročně vyrobí existující obnovitelné zdroje umístěné méně než půl kilometru od hlavních silničních tahů. Takový je hlavní závěr analýzy, kterou zadala a dnes představila Komora OZE. [1] U velké většiny z těchto zdrojů by teoreticky mohly být vybudovány nabíjecí stanice. Masivní výstavbu nabíjecích či plnících stanic však přímo u obnovitelných zdrojů nelze v praxi očekávat, domnívají se zástupci Komory OZE. Jediná cesta pro obnovitelnou, opravdu čistou mobilitu je proto zvýšení podílu čisté elektřiny a plynu v sítích.
ilustrační foto

Organický odpad bude v Pražské tržnici nově zpracovávat elektrický kompostér

4.11.21
Praha 4. listopadu (ČTK) - Organický odpad bude v Pražské tržnici nově zpracovávat elektrický kompostér. Na kompost bude měnit odpad ze zeleninového trhu v Hale 22 v areálu a v budoucnu i zbytky z restaurací a kaváren, které mají v areálu Pražské tržnice svou provozovnu. Vzniklým kompostem se bude přihnojovat mimo jiné zeleň v areálu. Novinářům to dnes sdělily za Pražskou tržnici její mluvčí Kateřina Písačková a zakladatelka podniku Kokoza Lucie Matoušková Lankašová.
ilustrační foto

V Královéhradeckém kraji loni klesla produkce komunálních odpadů o osm procent

3.11.21
Hradec Králové 3. listopadu (ČTK) - V Královéhradeckém kraji loni klesla produkce komunálních odpadů o osm procent. Stalo se tak po šesti letech trvalého růstu. Množství komunálních odpadů se loni snížilo na 282.000 tun z 309.000 tun v roce 2019. Na jednoho obyvatele kraje loni připadlo v průměru 512 kilogramů komunálního odpadu, zatímco v roce 2019 to bylo 561 kilogramů. Údaje poskytlo ministerstvo životního prostředí.
ilustrační foto

Turnov chce vytřídit více odpadu, změnu sběru a svozu zavedl od listopadu

2.11.21
Turnov (Semilsko) 2. listopadu (ČTK) - Turnov od listopadu změnil systém sběru a svozu komunálního odpadu. Chce, aby lidé odpad více třídili, proto bude méně často vyvážet nádoby se směsným odpadem od rodinných a menších bytových domů. Zároveň jim radnice zadarmo nabídla nádoby na tříděný odpad. Objednaly si je přes tři čtvrtiny domácností žijících v rodinných a menších bytových domech. Změnu ve svozu pocítí poprvé příští týden, řekla dnes ČTK místostarostka Jana Svobodová (býv. ANO).
ilustrační foto

Brno podepsalo memorandum, chce se stát lídrem ve využití vodíku

25.10.21
Brno 25. října (ČTK) - Zástupci šesti organizací podepsali dnes na magistrátu v Brně dohodu o spolupráci, která se týká rozvoje aktivit při využití vodíku. Město má šanci stát se lídrem ve využití vodíku, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Město usiluje o to, aby se v Brně vyráběla elektřina z vodíku a aby se to dalo využít i pro provoz městských autobusů. Ještě letos by měla v Kaštanové ulici vzniknout plnička na vodík a nejspíš příští rok by měl začít jezdit testovací autobus na vodíkový pohon. Brno má být také jedním z výzkumných center, kde se budou vyvíjet a testovat vodíkové technologie.
ilustrační foto

Evropská zemědělská strategie prošla, zemědělci se obávají zdražování

20.10.21
Praha 20. října (ČTK) - Zemědělský svaz ČR kritizuje kladné stanovisko europarlamentu ke strategii Od zemědělce ke spotřebiteli. Podle mluvčího svazu Vladimíra Píchy europoslanci strategii schválili, i když si uvědomují její dopady. Svaz už dříve na základě studií varoval před zdražováním potravin právě v důsledku evropských strategií. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala bude nyní hlavně záležet na tom, jaký podíl na plnění strategie budou mít jednotlivé členské státy. Evropské zemědělské cíle mimo jiné předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent.
ilustrační foto

K projektu společnosti EFG „Třídím gastro“ se od listopadu připojí Olomouc

11.10.21
Společnost Energy financial group (EFG) letos jako první v republice spustila nový projekt zaměřující se na sběr gastroodpadu z domácností s názvem Třídím gastro. Na pilotní Šumperk, kde se projekt setkal se značným úspěchem, 1. listopadu naváže Olomouc. Obyvatelé hanácké metropole dostanou možnost separovat kuchyňský odpad do speciálních sběrných nádob, jejichž svoz do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS následně společnost EFG zajistí. Veškerý svezený odpad najde v Rapotíně energetické využití při výrobě bioplynu, potažmo biometanu, elektřiny a tepla.
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 213 | »