Zprávy z tisku

Zdrojů energie z odpadů je stále více

Odpady se stávají ekonomicky a ekologicky významným zdrojem energie, ať již mluvíme o nahrazování paliv, využití bioplynu nebo jiných řešeních.

 
 

Odpady - zdroj energie
Odpady se stávají ekonomicky a ekologicky významným zdrojem energie, ať již mluvíme o nahrazování paliv, využití bioplynu nebo jiných řešeních.
Důvodem, proč se trh stále více zajímá o odpady jako zdroje surovin, jsou vyso­ké ceny uhlí, ropy a plynu. Velmi silnou po­hnutkou byl v Německu zákon o skládkování, který začal platit po 1. červenci 2005. Od to­hoto dne se v SRN smí skládkovat jen předem upravený odpad, což jsou například zbytko­vé materiály ze spalování nebo fermentace. Tato „odpadová prohibice“ má za hlavní cíl ochranu klimatu (v některých případech také bohužel znamená nelegální vývozy neuprave­ných odpadů do okolních zemí).
Velká pozornost je v Německu poslední dobou zaměřena na řešení „waste-to-energy“, kde alternativní palivo vyrobené z odpadů na­hrazuje tradiční zdroje, jako je uhlí nebo ropa. Podle studie zpracované organizací pro prů­zkum trhu Trendresearch z Brém je v součas­nosti v Německu naplánováno více než 40 za­řízení na využití alternativního paliva. Analytici odhadují, že existující a projektova­ná zařízení budou v příštích čtyřech letech potřebovat kolem šesti milionů tun alternativního paliva ročně, dostupné však bude pouze kolem 4,5 mil. tun alternativního paliva. Z českého hlediska by tento stav byl vítaný: dnes nemají čeští producenti alternativních paliv odbyt, protože je z jejich trhů vytlačují němečtí doda­vatelé s lepšími cenami. Mohou se však těšit, že v několika málo letech naopak bude v Německu po alternativních palivech hlad.
Bioplyn i olej
Pro výrobu energie z organických odpadů je vhodná metoda fermentace, při níž vzniká bioplyn. V Německu nastal v posledních pěti le­tech skutečný boom bioplynu, v neposlední řadě díky platbám garantovaným zákonem o podpoře energie z alternativních zdrojů (EEG). Na počátku tohoto roku zde již praco­valo přibližně 3500 bioplynových zařízení. Německá Biogas Trade Association vidí v nadcházejících letech potenciál pro celkem 9500 zařízení. Pro výrobu bioplynu se využívá organický odpad z chovů dobytka, odpady z výro­by potravin, léčiv, komerční odpady z pekáren a restaurací, stejně jako komunální zbytkové odpady z kompostáren a úpravy zeleně.
Plyn vyráběný během fermentace biomasy se převádí na elektřinu a teplo v těsně souse­dícím kogeneračním bloku. Aby byl celý po­stup efektivní, musí být co nejblíže kogene­rační jednotce odběratel, který dokáže spotřebovat zejména teplo. Bez splnění této podmínky měly mnohé projekty logistické i ekonomické problémy.
Je však reálné oddělit místa, kde je plyn vyprodukován a kde se využije. Klíčem je vyprodukovat bioplyn v kvalitě přírodního (zemního) plynu a ten pak odevzdat do běžné plynárenské sítě (platby však jsou usměrňová­ny zákonem EEG). Postup je to obdobný ja­ko při odvádění elektřiny z alternativních zdrojů do běžné sítě. První zařízení s tímto konceptem bylo připojeno k veřejné síti na konci loňského roku v městě Pliening na vý­chod od Mnichova. Nedlouho potom začalo pracovat další v městě Straelen v údolí Dolní­ho Rýna.
Odpady, 2007, č. 9, s. 11

 


Datum uveřejnění: 19.9.07
Poslední změna: 19.9.2007
Počet shlédnutí: 545