Zprávy z tisku

Biomasa – energetická alternatíva pre Slovensko

28.2.02
Biomasa je rastlinný materiál ako napríklad drevo, drevný odpad, piliny, odrezky zo stromov, poľnohospodársky odpad – slama, kukuričné šúpolie, použité rastlinné oleje, rýchlorastúce dreviny a pod. Biomasa je vlastne uskladnená slnečná energia, ktorá môže byť premenená na elektrinu alebo palivo. Zvýšené využívanie biomasy by priamo viedlo k redukcii emisií skleníkových plynov a zníženiu závislosti na importovaných primárnych energetických zdrojoch.

Seminář slunečnice v roce 2002

22.2.02
Výzkumný ústav rostlinné výroby Praha-Ruzyně a Sdružení pěstitelů slunečnice při VÚRV pořádají odborný seminář „Slunečnice v roce 2002“. Seminář se koná 6. března 2002 od 9.00 hodin na zámku Kravsko u Znojma. Kontakt: ing. I. Bareš, DrSc., Výzkumný ústav rostlinné výroby, 161 06 Praha 6, tel.: 02/33022415, fax: 02/33022286.

Přezimování řepky v roce 2002

21.2.02
Ozimá řepka patří ke středně odolným ozimům. Pochopitelně hodně záleží na stavu rostliny, odrůdě, stejně jako na době, po kterou mrazy působí, a období, kdy mrazy přijdou.

Výživa a hnojení slunečnice

20.2.02
Slunečnice patří mezi plodiny s velmi dobrou osvojovací schopností pro živiny. Avšak i přes tyto přednosti je třeba slunečnici věnovat při hnojení dusíkem, fosforem, draslíkem, vápníkem, hořčíkem i sírou náležitou pozornost.

Hnojení a ochrana olejky na jaře

19.2.02
O výnosu řepky se rozhoduje na jaře. V poměrně krátké době, která trvá zpravidla 60 dnů, často i méně, je nutné zajistit řadu zcela nezbytných opatření.

Zdroje energie čekají na využití

13.2.02
Pořízení vytápění biomasou stojí 40-60 tisíc korun a stát poskytne padesátiprocentní dotaci, stejně jako u solárních zdrojů energie, jejíž pořízení se přiblíží hranici 300 tisíc korun.

Řepka obnovila růst

12.2.02
Vysoké teploty na konci ledna obnovily růst kořenů řepky. ke kterém stačí půdní teploty 2 až 3 oC. Růst je velmi rychlý a přírůstky kořenů k 31. lednu v nížinách a středních polohách běžně činí 1 až 2 cm.

Koncentrace CO2 v atmosféře a výnosy I.

11.2.02
Budeme pomíjet problematiku dostatku energie a zaměříme se na to, jaké důsledky mohou mít právě změny koncentrace CO2 ve vzduchu obklopujícím rostliny.

Za řepku zaplatí SZIF 4600 korun a dotaci na hektar

30.1.02
Prezídium Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dnes na svém jednání odsouhlasilo cenu za tunu řepky, kterou bude SZIF od zemědělců vykupovat v rámci programů uvádění půdy do klidu na výrobu bionafty ve výši 4 600 korun.

Doporučení pro tritikale

25.1.02
Víceleté odrůdové pokusy Spolkového úřadu pro agrární biologii na biologicky obhospodařovaných plochách jednoznačně prokázaly, že při produkci obilovin pro krmné účely předčí tritikale ozimou pšenici a ozimý ječmen.

ANALYSIS - Biomass power hopes for UK boost in 2002

18.1.02
LONDON - Willows, poplars and grass could one day be used to generate electricity for thousands of homes in Britain, if the biomass industry's hopes of a big boost from the government's renewables policy bear fruit.

Biomasa

18.1.02
Energetickým společnostem začínají konkurovat rostlinná paliva. Na vytápění domů tzv. biomasou totiž přechází stále více obcí.

Nová společnost pro využití lnu

14.1.02
Nově založená společnost AmeriFlax se má zabývat dalším prohlubováním znalostí o lněném semenu, které by měly směřovat především ke zvyšování jeho spotřeby, rozšíření oblastí použití a prodejem lnu pěstovaného v USA, resp. vedlejších produktů jeho zpracování, na domácím i zahraničních trzích.

Energetické využití biomasy

9.1.02
Cílem příspěvku je seznámení se současným stavem fytoenergetiky u nás a v Evropě a možnostmi jejího rozvoje v rámci Euroregionu. Příspěvek přinese základní faktické údaje a číselná vyjádření rozvoje tohoto oboru a předloží přehled hlavních ohrožení a výhod projektů v oboru, spolu s možnostmi rozvoje regionů a obeznámí se základními legislativními kroky u nás a v EU.

Perspektivní biomasa

9.1.02
Některé domácnosti se nemusí rozhodovat jen mezi plynem a elektřinou. Perspektivu mají kotle ústředního vytápění či kotelny na biomasu - dřevní odpad, slámu, případně i speciálně vyšlechtěné rostliny.

Biomasa má pomoci venkovu

9.1.02
V České republice se nevyužívá pro produkci potravin asi 465 tisíc hektarů orné půdy. S loukami a pastvinami tato plocha dosahuje rozlohy téměř miliónu hektarů, které by se mohly částečně využít pro pěstování biomasy na vytápění. Na setkání zemědělců ve Větrném Jeníkově to řekla místopředsedkyně Českého sdružení pro biomasu Vlasta Petříková.
« | 1 | .. | 306 | 307 | 308 | 309 | 310 | »