Zprávy z tisku

ilustrační foto

Experti: Vývoj na trhu povolenek byl letos nejzajímavější vůbec

30.12.20

Praha 30. prosince (ČTK) - Vývoj na trhu s emisními povolenkami, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, byl letos nejzajímavější od roku 2005, kdy byl evropský systém spuštěn. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Cenu povolenek podle nich srazil především nástup pandemie koranaviru, růst naopak zapříčinily evropské klimatické dohody a informace o vakcíně proti covidu. Z dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje, vyplývá, že na konci roku stoupla cena povolenek dosud nejvýše - nad 33 eur (asi 865 Kč) za tunu CO2.

ilustrační foto

Strakonická teplárna čeká zisk, zvedne mzdy o deset procent

30.12.20
Strakonice 30. prosince (ČTK) - Strakonická teplárna čeká za letošní rok čistý zisk 2,7 milionu korun, jak plánovala. Dostane se tak po dvou letech ze ztráty. Zisk plánuje i příští rok, v němž zvedne platy o deset procent. Díky výsledkům a většímu spalování biomasy snížila pro rok 2021 ceny tepla o dvě procenta, o 12,5 Kč za gigajoule. Čtyřčlenná rodina tak ročně ušetří 450 až 550 korun. ČTK to sdělil generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.
ilustrační foto

Praha pořídí linku na třídění plastů, dokončí úpravy spalovny

29.12.20
Praha 29. prosince (ČTK) - Hlavní město a jeho firma Pražské služby pořídí za zhruba 100 milionů korun třídičku plastového odpadu, která by měla být instalována v příštím roce. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) řekl, že linka bude schopná separovat několik druhů plastového odpadu, včetně PET lahví. Praha také příští rok dokončí modernizaci malešické spalovny, kde vymění poslední ze čtyř kotlů.
ilustrační foto

Korporace se probudily, ESG v roce 2021 poženou vzhůru

27.12.20
Není pochyb o tom, že rok 2020 byl rokem, v němž ESG investování dospělo a stalo se součástí aktuálního investičního mainstreamu. Čísla ostatně hovoří za vše. Například objem kapitálu, který se letos protočil v ESG dluhopisech, dosáhl dle posledních dat společnosti Refinitiv rekordních 489 miliard dolarů! Analýza Fidelity International zase odhalila, že v letošních prvních 3 kvartálech vykazovaly akcie s vyšším ESG ratingem ve všech měsících mimo duben vyšší výnosy než akcie, které se solidním ESG ratingem příliš chlubit nemohly.
ilustrační foto

Firma: Z odpadu lze v ČR získat kolem 185 mil. m3 biometanu ročně

27.12.20
Praha 27. prosince (ČTK) - Z odpadu lze v Česku získat kolem 185 milionů metrů krychlových biometanu ročně. ČTK to sdělilo české zastoupení firmy Air Products, která je přední světovou společností zabývající se výrobou průmyslových plynů. Podle firmy z 5,8 milionu tun směsného komunálního odpadu, který byl loni v Česku vyprodukován, tvoří až 40 procent biologicky rozložitelný odpad (BRKO). Vyseparovaný bioodpad lze zpracovat v bioplynových stanicích a z jedné jeho tuny vyrobit okolo 125 metrů krychlových bioplynu, uvedla společnost.
ilustrační foto

Podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie v EU se za 15 let zdvojnásobil

25.12.20
Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé konečné spotřebě energie v Evropské unii vzrostl v loňském roce na 19,7 % a od roku 2004 se tak více než zdvojnásobil. EU jako celek se zároveň přiblížila svému cíli pro rok 2020, kterým je 20% podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie. Vyplývá to z dat Eurostatu zveřejněných minulý týden.
ilustrační foto

Kongres s krizovou pomocí schválil i daňová a klimatická opatření

23.12.20
Washington 23. prosince (ČTK) - Americký Kongres tento týden schválil další obří balík opatření na zmírnění koronavirové krize, zákon však obsahuje i řadu ustanovení, o nichž se při jeho dojednávání veřejně nemluvilo. Deník The New York Times (NYT) například zjistil, že v balíčku je "zakopaná" daňová úleva pro firmy, které na jaře čerpaly mimořádné půjčky od federální vlády. Jiná média informují o vyčlenění miliard dolarů na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie a další opatření na ochranu životního prostředí.
ilustrační foto

FSC vydala manuál představující šetrné hospodaření v lesích

22.12.20
Brno 22. prosince (ČTK) - Česká pobočka mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC) sídlící v Brně představila nový lesnický manuál pro městské a obecní lesy. Příručka upozorňuje na dopady klimatických změn, jako třeba sucho či častější výskyt ničivých větrů a představuje metody přírodě blízkého lesního hospodaření, kterými lze tyto dopady zmírnit. V tiskové zprávě o tom dnes za organizaci informoval Jakub Fabík.
ilustrační foto

Studie: USA mohou dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 při podobných investicích do energetiky jako dodnes

18.12.20

Podle studie Princetonské univerzity je možné, aby USA dosáhly klimatické neutrality do 2050 při investování 4 – 6 % HDP ročně do energetiky. Jedná se přitom o podobně vysoké investice jako v minulosti. Hlavním rozdílem je však cílení těchto investic. Je nutné jejich přesun od tradiční energetiky k čisté energetice a k budování potřebné infrastruktury jako nových zdrojů elektřiny z OZE, tepelných čerpadel, či elektromobilů.

ilustrační foto

Blansko zavede kontejnerový svoz bioodpadu i v centru

18.12.20
Blansko 18. prosince (ČTK) - Blansko příští rok zavede kontejnerový svoz bioodpadu i na území centrální části. Uspělo s žádostí o dotaci a pořídí pro tento účel 800 hnědých sběrných nádob, které zdarma rozdá domácnostem. Vedení města to uvedlo v tiskové zprávě. V centru nyní funguje pytlový svoz, svoz kontejnerů od jara funguje v místních částech.
ilustrační foto

Český Solek postavil v Chile pět solárních zdrojů za miliardu Kč

17.12.20
Praha 17. prosince (ČTK) - Česká energetická skupina Solek, která se specializuje na stavbu fotovoltaických elektráren, postavila v Chile pět solárních elektráren za miliardu korun. Firma tak v této jihoamerické zemi dokončila už 11 elektráren, a do konce roku plánuje připojit do tamní sítě další dvě. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Radek Stavěl.
ilustrační foto

Německo počítá v roce 2030 s 65 procenty obnovitelné energie

17.12.20
Berlín 17. prosince (zpravodaj ČTK) - Německo chce do roku 2030 pokrývat nejméně 65 procent své spotřeby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Počítá s tím novela zákona o obnovitelných zdrojích, kterou dnes schválil Spolkový sněm. Odsouhlasený vládní předpis počítá výhledově také s ukončením podpory elektrárnám využívajícím obnovitelné zdroje, konkrétní termín ale nezmiňuje.
ilustrační foto

Reuters: Německo plánuje snížit dotace na solární a větrné farmy

15.12.20
Berlín 15. prosince (ČTK) - Německá vládní koalice plánuje zkrátit dotační období na solární a větrné farmy. Vyplývá to z návrhu novely zákona o obnovitelných zdrojích, do kterého nahlédla agentura Reuters. Nyní tato zařízení čerpají vládní podporu 20 let. Zákonodárci mají návrh schválit tento týden.
ilustrační foto

Ve Frenštátě zdraží poplatek za odpad, z 650 na 670 korun ročně

14.12.20
Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) 14. prosince (ČTK) - Obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku zaplatí v příštím roce za odvoz a zpracování odpadu 670 korun, tedy o 20 korun víc než letos. Schválili to zastupitelé města, sdělila dnes ČTK mluvčí frenštátské radnice Iva Vašendová. Poplatek za odpad zvedal Frenštát i před rokem, tehdy o 60 korun.
ilustrační foto

Vodní elektrárna Dalešice letos dodá nejvíc elektřiny za 42 let

14.12.20
Dalešice (Třebíčsko) 14. prosince (ČTK) - Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice letos vyrobí nejvíc elektřiny za 42 let svého provozu. Dosavadní roční maximum z roku 2015, které bylo 526.939 megawatthodin (MWh) elektrického proudu, překonala elektrárna v pátek. V nádrži je vzhledem k letošním dešťům dost vody, k vysoké výrobě přispěla i nízká poruchovost zařízení a jeho krátké plánované odstávky. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti ČEZ Jiří Bezděk.
ilustrační foto

Ceny emisních povolenek v EU jsou po dohodě ze summitu na rekordu

14.12.20
Ceny emisních povolenek v Evropské unii po dohodě nejvyšších představitelů zemí EU o zpřísnění emisních závazků dnes vystoupily na nový rekord. Cena se dostala až na 31,3 eura (přes 820 Kč) za tunu, což je nejvíce od spuštění evropského systému obchodování s emisemi ETS v roce 2005, uvedla agentura Reuters.
ilustrační foto

Co s dožitými větrnými turbínami? V USA z nich budou vyrábět "zelený" cement

14.12.20
Společnost GE Renewable Energy podepsala dohodu se společností Veolia o recyklaci lopatek svých onshore větrných turbín ve Spojených státech. Tato smlouva o recyklaci je první svého druhu v rámci amerického průmyslu s větrnými turbínami a přemění lopatky na suroviny použité při výrobě cementu. Očekává se, že díky této dohodě budou recyklovány tisíce lopatek.
ilustrační foto

Ministerstva mají v roce 2021 celkem 53 legislativních úkolů

13.12.20
Praha 13. prosince (ČTK) - Plán legislativních prací vlády na rok 2021 obsahuje 53 legislativních úkolů. Vyplývá to z návrhu, který v pondělí projedná kabinet. Více než dvě pětiny úkolů pro ministerstva vyplývají z nutnosti začlenit do českých zákonů evropské předpisy. Úřady mají vypracovat návrhy čtyř zcela nových zákonů, 15 novel zákonů a ve 31 případech předložit nové nebo novelizované vládní opatření. Menšinový kabinet ANO a ČSSD v lednu vstoupí do závěrečného kalendářního svého vládnutí, na podzim čekají Česko sněmovní volby. Před rokem plán obsahoval 97 úkolů.
ilustrační foto

Šéf OSN apeloval na politiky, aby vyhlásili stav klimatické nouze

12.12.20
Londýn 12. prosince (ČTK) - Generální tajemník OSN António Guterres dnes apeloval na světové lídry, aby ve svých zemích vyhlásili stav klimatické nouze a pomohli tak urychlit kroky, které by zabránily katastrofálním důsledkům globálního oteplování. Na virtuálním klimatickém summitu, který pořádá Británie, vystoupil mimo jiné čínský prezident Si Ťin-pching, který ohlásil závazek snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého v poměru k HDP o 65 procent oproti roku 2005. Zvolený americký prezident Joe Biden na twitteru potvrdil, že USA se po jeho nástupu do Bílého domu v lednu opět připojí k pařížské dohodě o klimatu.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 640 | »