Zprávy z tisku

ilustrační foto

Podíl obnovitelné energie na vytápění a chlazení v ČR stoupl, je nad průměrem EU

11.5.24
Praha 11. května (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů energie na vytápění a chlazení v Česku za posledních 20 let vzrostl z původních deseti procent na současných 26 procent. Česká republika se tím dostala mírně nad průměr EU. Nejvíce obnovitelných zdrojů v EU k topení a chlazení využívají Švédové, kde je to 69 procent. Vyplývá to ze statistik Eurostatu.
ilustrační foto

Nakopej si pytel! 2024 Mezinárodní týden kompostování

29.4.24
Praha 29. dubna (CZ Biom) - V týdnu od 5. do 11. května proběhne tradiční Mezinárodní týden kompostování. Již 4. ročník tematické výzvy „NAKOPEJ SI PYTEL!“ připravuje sdružení CZ Biom. V rámci akce si mohou návštěvníci zapojených kompostáren odnést pytel kompostu na své zahrádky zdarma.
ilustrační foto

ÚOHS: ČEZ Teplárenská může koupit chomutovskou teplárnu Actherm Distribuce

25.4.24
Brno 25. dubna (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti ČEZ Teplárenská ze skupiny ČEZ nákup pražské společnosti Actherm Distribuce ze skupiny ADI Heat & Power, která v Chomutově dodává teplo a teplou vodu. Stanovil ale podmínky, aby byla zachována hospodářská soutěž. ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty

25.4.24
Praha 24. dubna (ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
ilustrační foto

Vláda schválila postup pro tzv. akcelerační zóny obnovitelných zdrojů energie

25.4.24
Praha 24. dubna (ČTK) - Vláda schválila postup pro vymezování takzvaných akceleračních zón pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Půjde o oblasti, v nichž bude možné rychlejší povolování stavby solárních nebo větrných elektráren. Příprava a povolení stavby v nich bude trvat do 12 měsíců. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Cílem je podle něj snadnější výstavba velkých projektů obnovitelných zdrojů. Jejich podíl na celkové spotřebě je nyní kolem 19 procent. Do budoucna se má zvýšit minimálně na 30 procent.
ilustrační foto

Další modernizace tepláren v Karviné a Olomouci přijde celkem na 12 miliard Kč

25.4.24
Karviná 23. dubna (ČTK) - Skupina Veolia Energie, která patří v Česku mezi přední výrobce a dodavatele tepla a elektřiny, připravuje druhé etapy dekarbonizací svých tepláren v Karviné a Olomouci. Přijdou dohromady téměř na 12 miliard korun a Veolia na ně nyní získala významné dotace z Modernizačního fondu EU. ČTK to dnes za Veolii řekla Jana Dronská.
ilustrační foto

Obnovitelné zdroje měly loni na výrobě elektřiny v Evropě rekordní podíl

25.4.24
Brusel 22. dubna (ČTK) - Elektřina z obnovitelných zdrojů měla v loňském roce na celkově vyrobené elektřině v Evropě rekordní podíl 43 procent, uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Kromě nových obnovitelných zdrojů k tomu napomohly povětrnostní podmínky, jako nadprůměrné srážky a průtoky řek, které zvýšily produkci vodních elektráren, či silné větry koncem roku. V roce 2022 byl podíl zelené elektřiny na celkové produkci 36 procent.
ilustrační foto

Třebíčská TTS má v plánu vyrábět teplo a proud z komunálního odpadu z regionu

12.4.24
Třebíč 12. dubna (ČTK) - Společnost TTS energo chce postavit nový kotel, který by vyráběl teplo a elektřinu ze směsného komunálního odpadu a z biomasy. Ročně by mohl spálit až 20.000 tun odpadu z tohoto regionu, který by jinak končil na skládce. Firma provozuje v Třebíči systém centrálního vytápění, většinu tepla produkuje z biomasy. Vyplývá to z údajů v informačním systému EIA a na firemním webu. Krajský odbor životního prostředí teď posoudí možný vliv záměru na životní prostředí.
ilustrační foto

Náklady na dodávky biometanu v Česku nesou jen výrobci, změnu může přinést plynárenský balíček

10.4.24
V rámci projektu GreenMeUp Evropská bioplynová asociace (EBA) analyzovala předpisy týkající se sdílení nákladů na připojení výroben biometanu k síti a poplatků za dodávky tohoto zeleného plynu do sítě ve 28 evropských zemích. Výsledky ukázaly, že dodávání biometanu do plynárenských sítí je v mnoha z nich, včetně České republiky, stále obtížné, což ztěžuje uvádění tohoto zdroje obnovitelné energie na trh. Současná situace se však může změnit s novým plynárenským balíčkem připravovaným Evropskou unií, jež má umožnit také širší dostupnost zeleného plynu na trhu.
ilustrační foto

Elektrárna MOSTEK energo navýšila potenciál služeb výkonové rovnováhy

4.4.24
Investiční společnost Energy financial group (EFG) úspěšně dokončila vylepšení služeb výkonové rovnováhy (SVR) pro potřeby stability elektrické sítě v elektrárně na biomasu MOSTEK energo. Ta je nyní díky zvýšení příkonu elektrokotle a získání certifikace SVR na turbíně schopna poskytovat podpůrné služby o velikosti až 11 MW. Skupina EFG chystá připojovat k nabídce SVR i bioplynové stanice EFG Rapotín BPS a EFG Vyškov BPS.
ilustrační foto

ČR dostane z EU dalších 73 miliard Kč na investice do energetiky či dopravy

27.3.24
Praha 27. března (ČTK) - Česká republika dostane z Modernizačního fondu EU dalších téměř 73 miliard korun na investice do energetiky či dopravy. Stát peníze využije na financování obnovitelných zdrojů, modernizaci teplárenství nebo ekologizaci veřejné dopravy. Dnes o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Dotace pro Česko nyní schválila Evropská investiční banka s Evropskou komisí. Dosud tak ČR z fondu získala 267 miliard korun.
ilustrační foto

Množství vytříděného zeleného odpadu vzrostlo v Bohumíně více než pětinásobně

26.3.24
Bohumín (Karvinsko) 26. března (ČTK) - Množství vytříděného zeleného odpadu vzrostlo v Bohumíně na Karvinsku od zavedení kontejnerů na biologický odpad v roce 2011 více než pětinásobně. Zatímco v prvních letech po zavedení služby přijala kompostárna ročně zhruba 250 až 300 tun bioodpadu, loni už to bylo 1286 tun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
ilustrační foto

Rozvoji biometanu nově pomůže státní podpora. Možnosti využije více než sto bioplynových stanic, odhadují odborníci

21.3.24
Přestože biometan může v Česku do budoucna nahradit až 20 procent spotřeby zemního plynu, aktuální počet fungujících biometanových stanic činí pouhé jednotky. Změnit by to měla státní podpora biometanu, kterou již schválila Evropská komise. Podle odborníků se jedná o zásadní krok pro rozvoj výroby biometanu, podporu podle nich využijí stávající bioplynové stanice i ty teprve plánované. Celkem jich může podle odhadů být více než sto. Podpora bude směřovat zejména k malým a středním podnikům, u velkých mohou platit omezení.
ilustrační foto

Evropa v datech: Zelený vodík má hrát významnou roli v budoucí energetice

19.3.24
Praha 19. března (ČTK) - Takzvaný zelený vodík, vytvořený pomocí zdrojů obnovitelné energie, může být v budoucnosti podstatný při odklonu od fosilních paliv. V Česku začínají vznikat komerční firmy, které se na jeho výrobu zaměřují, dostatečná infrastruktura pro vodíkové projekty ale v ČR zatím není. Evropská komise v únoru schválila finanční podporu sedmi členských zemí EU, která půjde na vodíkové projekty ve Francii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Polsku, Portugalsku a Slovensku. Česko do projektu zapojeno není. Vyplývá to z analýzy portálu Evropa v datech.
ilustrační foto

Odborníci: Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost EU si neodporují

18.3.24
Praha 18. března (ČTK) - Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost Evropské unie si neodporují, naopak můžou jít ruku v ruce, shodují se odborníci, které oslovila ČTK. Na energetickou bezpečnost je možné nahlížet z více úhlů. Již nyní je jasné, že vysokouhlíkové zdroje dlouhodobě neznamenají budoucnost v evropské energetice. Nejlepším řešením pro větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie je integrace napříč evropskými státy, řekl ČTK analytik Tomáš Jungwirth Březovský z Asociace pro mezinárodní otázky.
ilustrační foto

Prezident Pavel si prohlédl bioplynovou stanici v Kněžicích na Nymbursku

13.3.24
Kněžice (Nymbursko) 7. března (ČTK) - Prezident Petr Pavel si dnes odpoledne prohlédl v Kněžicích na Nymbursku bioplynovou stanici postavenou v roce 2006, díky níž je obec se zhruba 430 obyvateli z velké části energeticky soběstačná. Vedle stanice, která zpracuje až 22.000 tun organického odpadu ročně, má obec centrální zásobování teplem, na které je napojeno 95 procent domácností. Pavel se zajímal například o to, kde se obec inspirovala a s jakými problémy se potýká. Se zastupiteli obce pak debatoval o energetické soběstačnosti obcí a měst v zemi.
ilustrační foto

V Rakvicích byla spuštěna první biometanová stanice v Jihomoravském kraji

13.3.24
V Rakvicích v okrese Břeclav byla dnes slavnostně připojena do distribuční sítě GasNet nová zemědělská biometanová stanice, která zpracovává odpad z rostlinné a živočišné výroby. Předznamenává tak důležitý trend v modernizaci energetiky i zemědělství — přechod na nízkoemisní energetické zdroje lokálního původu. Biometan je důležitou součástí Státní energetické koncepce, protože může snížit závislost země na dováženém zemním plynu. Strategický význam této události symbolizovala i přítomnost ministrů zemědělství a životního prostředí Marka Výborného a Petra Hladíka.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 679 | »