Zprávy z tisku

ilustrační foto

Německé dráhy DB chtějí skončit s dieselem, dají na to 1,5 miliardy eur

5.1.23
Berlín 5. ledna (zpravodaj ČTK) - Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) chtějí skončit s používáním dieselu k pohonu lokomotiv, do roku 2027 proto do nových pohonných systémů a biopaliv investují na 1,5 miliardy eur (36 miliard Kč). Zatímco staré lokomotivy dopravní společnost upravuje pro používání biopaliv, u těch nových sází na vodík a elektřinu. Používání biopaliv se ale nelíbí některým ekologickým hnutím, která se obávají, že výroba těchto pohonných látek půjde na úkor produkce potravin.
ilustrační foto

Senát schválil konec povinného přimíchávání biosložky do paliv

18.5.22
Praha 18. května (ČTK) - Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která musí podnikatelé platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu. Změny zákonů, které to umožní, dnes schválil Senát. Jde o soubor návrhů, kterými vláda reagovala na rostoucí ceny pohonných hmot z posledních měsíců. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Novela počítá i s dvouletým odkladem termínu zákazu provozu starých neekologických kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024.
ilustrační foto

Studie: Česku může pomoct k energetické nezávislosti komunální energetika

27.4.22
Praha 27. dubna (ČTK) - České republice může k energetické nezávislosti a odklonu od dovozu ruských fosilních paliv pomoci mimo jiné komunální energetika. Ukázala to studie expertní skupiny EGÚ Brno, kterou si zadaly Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a společnost Frank Bold. Potenciál instalované kapacity komunitně spravovaných fotovoltaických elektráren činí podle studie přes čtyři gigawatty (GW), což je téměř dvakrát více než všechny dosavadní fotovoltaické zdroje v ČR. Zástupci organizací to dnes řekli novinářům.
ilustrační foto

Česko potřebuje energetiku bez dodávek od Putina. Domácnostem, firmám a obcím má pomoci nově spuštěný web energetickasvoboda.cz

25.3.22
Praha 24. března 2022 - Topná sezóna pomalu končí, a proto je třeba se připravit na novou. Česko musí podniknout kroky, které nám pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Vyšší energetická bezpečnost s sebou přinese i fakt, že přestaneme posílat do ruské ekonomiky peníze, které přispívají na tamní zbrojní výrobu. Proto tento týden Svaz moderní energetiky s dalšími partnery (CZ BIOM, Solární asociace, Aliance pro energetickou soběstačnost a konzultační společnost Budovy21) spouští výzvu: www.bezputina.cz / www.energetickasvoboda.cz.
ilustrační foto

Organizace: ČR musí udělat kroky, které zvýší nezávislost na dodávkách z Ruska

24.3.22

Praha 24. března (ČTK) - Česká republika musí podniknout kroky, které pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Vyšší energetická bezpečnost s sebou přinese i fakt, že ČR přestane posílat do ruské ekonomiky peníze, které přispívají na tamní zbrojní výrobu. Svaz moderní energetiky spolu s CZ BIOM, Solární asociací, Aliancí pro energetickou soběstačnost a konzultační společností Budovy21 spouští výzvu bezputina.cz, která vyzývá vládu ke změně přístupu k české energetice. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Svaz moderní energetiky.

ilustrační foto

Hnutí Duha: Česko by mělo zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů a zateplovat

9.3.22
Praha 9. března (ČTK) - Je třeba urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku, včetně zařazení fotovoltaiky mezi zdroje, které mohou soutěžit o provozní podporu. ČTK to dnes sdělil Jiří Koželouh z Hnutí Duha v reakci na v úterý zveřejněný plán Evropské komise na snížení závislosti Evropské unie na plynu z Ruska. Podle Koželouha je důležité například také to, aby bylo zateplení domů dostupné i pro chudší domácnosti, ale i posílení evropské spolupráce v energetice. Jan Freidinger z organizace Greenpeace zmínil i potřebu podpory veřejné hromadné dopravy a plánu transformace teplárenství směrem k OZE.
ilustrační foto

Půjde to i bez ruského plynu. Česko musí urychlit nástup moderní energetiky

4.3.22
Bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu musí vést k urychlení proměny české energetiky směrem k řešením, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z východu. Současná situace podle oborových sdružení neznamená konec Zelené dohody pro Evropu, je ale třeba úprava jednotlivých cílů a cest k jejich dosažení. Právě rozvoj obnovitelných zdrojů a renovace budov bude třeba jednoznačně urychlit. Tato řešení jsou nástrojem, které zvýší energetickou nezávislost Evropy a sníží emise současně. Členské státy musí odstranit překážky, které brání rychlému rozvoji moderní energetiky, shodují se zástupci profesních sdružení.
ilustrační foto

Tree Energy postaví na severu Německa terminál na zkapalněný zemní plyn

3.3.22
Düsseldorf (Německo) 2. března (ČTK) - Německá společnost Tree Energy Solutions (TES) vybuduje v německém přístavním městě Wilhelmshaven v Severním moři terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Napsal to dnes list Handelsblatt, podle nějž mají investice do terminálu do roku 2045 činit zhruba 25 miliard eur (637,3 miliardy Kč), do provozu pak má být zařízení uvedeno za tři roky. Firmu TES zaštiťuje belgická společnost AtlasInvest.
ilustrační foto

Americký ropný gigant Chevron kupuje výrobce bionafty Renewable Energy

28.2.22
San Ramon (USA) 28. února (ČTK) - Americký ropný gigant Chevron se dohodl na převzetí výrobce bionafty Renewable Energy Group za 3,15 miliardy dolarů (zhruba 70 miliard Kč). Informovala o tom firma v dnešní tiskové zprávě. Podle agentury Reuters jde o prozatím největší investici Chevronu v oblasti alternativních paliv.
ilustrační foto

Ekologové: Česko musí urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů i sítí mezi státy

25.2.22
Praha 25. února (ČTK) - Česko i další unijní země by v důsledku ruské invaze na Ukrajinu měly začít s urychlenou přestavbou energetiky na domácí a evropsky obnovitelné zdroje a posílit rozvoj přeshraničních energetických sítí. Ekologická organizace Hnutí Duha dnes uvedla návrhy, kterými lze podle ní postupně ukončit závislost na ruském plynu. Žádá i změnu některých českých zákonů.
ilustrační foto

V Prostějově budou zkušebně rozmístěny nádoby na použitý olej z domácností

17.1.22
Prostějov 17. ledna (ČTK) - Plastové nádoby na sběr použitých rostlinných olejů slitých do PET lahví plánuje v několika ulicích Prostějova zkušebně rozmístit radnice. Pokud se sběr olejů z domácností osvědčí, budou v Prostějově instalovány další sběrné nádoby. ČTK to řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko). Obyvatelé Prostějova nyní použité rostlinné oleje mohou odkládat pouze ve sběrných dvorech.
ilustrační foto

Stále více lidí hledá cestu k čisté mobilitě. Výrobci se tomu musí přizpůsobit

17.12.21
Téměř dvě třetiny řidičů sami sebe hodnotí jako velmi nebo extrémně pro udržitelně smýšlející, ukázal aktuální výzkum společnosti Accenture. Udržitelnost již není pro nakupující a řidiče automobilů druhořadým zájmem. Nejenže se 64 % dotázaných řadí k řidičům se zájmem o udržitelnost, ale většina z nich také chce, aby jejich příští vozidlo využívalo nových zdrojů energie (tzv. NEV, new energy vehicle), což znamená, že by upřednostnili elektromobil na baterie, hybridní elektrické vozidlo, vozidlo na zemní plyn, plug-in hybrid, palivově flexibilní vozidlo nebo vozidlo na palivové články.
ilustrační foto

Ceny elektřiny: co je ovlivní do budoucna a proč nám mohou obnovitelné zdroje pomoct

3.12.21
Vysoké ceny elektřiny dominují titulkům. Jejich hlavními tahouny jsou plyn a emisní povolenka. Větší vliv na ni nyní mají vysoké ceny plynu. Po klimatické konferenci COP26 v Glasgow a po oznámení cílů nové německé vlády však vyskočila i povolenka. Rozhodně ale za vysoké ceny elektřiny na burzách nemohou obnovitelné zdroje. Právě ty budou v budoucnu ceny elektřiny tlačit dolů.
ilustrační foto

Pro rozvoj čisté mobility potřebujeme nové obnovitelné zdroje

30.11.21
Roční spotřebu dvojnásobného počtu elektromobilů, než kolik jich ve svém nejoptimističtějším scénáři očekává v roce 2030 Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tolik elektřiny ročně vyrobí existující obnovitelné zdroje umístěné méně než půl kilometru od hlavních silničních tahů. Takový je hlavní závěr analýzy, kterou zadala a dnes představila Komora OZE. [1] U velké většiny z těchto zdrojů by teoreticky mohly být vybudovány nabíjecí stanice. Masivní výstavbu nabíjecích či plnících stanic však přímo u obnovitelných zdrojů nelze v praxi očekávat, domnívají se zástupci Komory OZE. Jediná cesta pro obnovitelnou, opravdu čistou mobilitu je proto zvýšení podílu čisté elektřiny a plynu v sítích.
ilustrační foto

Menší distributoři energií mají v Británii problémy kvůli vysokým cenám plynu

20.9.21
Londýn 19. září (ČTK) - Menším distributorům energií v Británii způsobil problém prudký vzestup ceny plynu. Podle serveru BBC News jsou v problémech s dodržením závazků čtyři distributoři, kteří mají společně zhruba milion zákazníků. Podle vlády disponuje však energetický regulátor Ofgem dostatečnými pravomocemi na to, aby klienti distributorů v nesnázích nezůstali bez plynu či elektřiny.
ilustrační foto

Senát doporučil stanovovat podporu obnovitelných zdrojů nařízením vlády

18.8.21
Praha 18. srpna (ČTK) - O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohlo pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Senát tak dnes navrhl upravit vládní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Nyní ji dostane zpět k posouzení Sněmovna. Stejné řešení již dříve ve Sněmovně podpořil tamní hospodářský výbor, ale při schvalování novely tento návrh neprošel. Nastavení podpory by mělo státu ušetřit peníze na podpoře obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

Orlen Unipetrol chce dát do zelených projektů do roku 2030 přes 30 mld. Kč

18.8.21
Praha 18. srpna (ČTK) - Petrochemický holding Orlen Unipetrol chce do zelených projektů do roku 2030 investovat přes 30 miliard korun. Jde zejména o dekarbonizaci, snížení energetické náročnosti, důraz na obnovitelné zdroje, recyklaci plastů a používání pokročilých biopaliv. Společnost o tom dnes informovala ČTK ve své zprávě.
ilustrační foto

IEA: Investice do energetiky sílí, na splnění klimatických cílů to nestačí

2.6.21
Paříž 2. června (ČTK) - Investice do energetiky se po pandemii zvolna zvyšují a v letošním roce by mohly vykázat růst skoro o deset procent. Ve své výroční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozorňuje ale, že očekávaný růst výdajů v tomto odvětví nestačí na to, aby se svět vrátil na cestu ke splnění dohodnutých klimatických cílů a dosažení takzvané uhlíkové neutrality.
ilustrační foto

Zákon, který má ušetřit miliardy na podpoře OZE, míří ve Sněmovně ke schvalování

1.6.21
Praha 1. června (ČTK) - Sněmovna dnes odeslala do třetího čtení vládní předlohu, která má kromě jiného omezit podporu solárních elektráren. O nastavení této podpory i podpory dalších obnovitelných zdrojů pak rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování podle toho, který ze vznesených návrhů podpoří. Vedle vládního návrhu se objevilo i několik návrhů přímo od poslanců. Snížení podpory by státu mohlo ušetřit miliardy korun. Hospodářský výbor chce do novely zákona o podporovaných zdrojích energie vložit mimo jiné navýšení podílu biosložky v benzínu z nynějších 4,1 procenta na 8,8 procenta. Stejný návrh Sněmovna již dříve odmítla.
| | 2 | | 4 | .. | 135 |