Zprávy z tisku

Rakousko uzavřelo poslední uhelnou elektrárnu v zemi

20.4.20
Vídeň 18. dubna (ČTK) - Rakousko v pátek uzavřelo uhelnou elektrárnu Mellach - poslední v zemi. Stalo se tak osmým státem v Evropské unii, který skoncoval se spalováním uhlí. S odkazem na rakouskou energetickou skupinu Verbund o tom dnes informovala agentura AP.

Den Země pomohl dostat ekologii do agendy politiků

20.4.20
Washington/Praha 20. dubna (ČTK) - Před 50. lety, 22. dubna 1970, se na různých místech Spojených států shromáždilo na 20 milionů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Kampaní chtěli demonstranti prosadit přijetí nových zákonů o ochraně životního prostředí a prosadit tyto otázky do politické diskuse. Kampaň měla nebývalý ohlas a jejím výsledkem byl vznik Dne Země, který se každý rok 22. dubna slaví po celém světě jako mezinárodního svátek životního prostředí. Od roku 1990 je svátek připomínán i v České republice.

Je libo zelenou Coca-Colu, nebo zelenou Pepsi? Současná epidemie posiluje Evropskou zelenou dohodu

17.4.20
Praha, 14. dubna 2020 – Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, Danone, Lego, automobilka Volvo a pak další desítky firem se nyní rozhodly společným hlasem podpořit takzvanou Zelenou dohodu pro Evropu. Připojilo se k nim i 79 poslanců Evropského parlamentu. Podle firem a poslanců je současná epidemie COVID-19 sice výzvou, ale zároveň také příležitostí, jak restartovat evropské ekonomiky správným způsobem. Tím mají být investice do udržitelné ekonomiky, obnovitelných zdrojů a bezuhlíkové budoucnosti.

Němci oslavili 20 let zákona na podporu moderních obnovitelných zdrojů. Za tu dobu snížili skleníkové plyny o 1,67 miliardy tun

6.4.20
Začátkem dubna oslavil v Německu zákon o obnovitelných zdrojích energie 20 let od svého vzniku. Podpora založená na pevných výkupních cenách umožnila raketový rozvoj moderní energetiky a postupně se rozšířila do více než 80 zemí včetně České republiky. Německo díky svým zeleným elektrárnám za posledních 20 let ušetřilo kolem 1,67 miliardy tun skleníkových plynů, což je stejné množství emisí vyprodukované celým Německem za poslední dva roky. V rámci národního akčního plánu se spolková vláda zavázala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na spotřebě elektřiny ze současných 50 % až na 65 % do roku 2030.

Společnost Tereos TTD reaguje na aktuální situaci a začíná vyrábět dezinfekční prostředky, první chce uspokojit nemocnice a potravinářské podniky

22.3.20
Společnost Tereos TTD jako největší výrobce lihu v České republice, který slouží jako základní surovina pro výrobu dezinfekčních prostředků, začíná v souladu se specifikací Ministerstva zdravotnictví ČR a Světové zdravotnické organizace vyrábět dezinfekční prostředek Anti-COVID. Výrobou dezinfekce Anti-COVID tak reaguje na situaci na trhu, kdy je dezinfekčních prostředků nedostatek, a snaží se svým malým dílem přispět k ochraně veřejného zdraví a pomoci s bojem proti pandemii onemocnění Covid-19.

Úřady mají další výhodnou šanci na pořízení eko-vozidel, dokonce i nákladních

11.2.20
Ekonomická úspora, snížení škodlivých emisí a hluku z dopravy. To jsou hlavní přínosy vozidel na alternativní pohon, která si budou moci opět výhodně pořídit obce, města a další veřejné subjekty a nově i vysoké školy. Ministerstvo životního prostředí podpoří rozvoj ekologické dopravy ve veřejné správě a již počtvrté za sebou nabídne prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR 100 milionů korun na pořízení vozidel s nízkými nebo nulovými emisemi. Spolu s nimi přispěje i na dobíjecí stanice pro elektromobily.

Vědci prozkoumali genom lničky seté a jeho vývoj v milionech let

10.12.19
Brno 10. prosince (ČTK) - Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně odhalili předky a nejbližší příbuzné ekonomicky významné plodiny lničky seté. Znalost genomu pomůže šlechtitelům třeba při snaze zlepšit výnos semen, obsah oleje a další agronomické vlastnosti. Nové poznatky vědci získali díky metodě zvané srovnávací malování chromozomů. Studii Terezie Mandákové a jejích kolegů publikoval v listopadu odborný časopis Plant Cell, oznámila dnes ČTK mluvčí institutu Ester Jarour.

DW: Indie podpoří výrobu bionafty z použitého kuchyňského oleje

14.9.19
Dillí 14.září (ČTK/Deutsche Welle) - Použitý kuchyňský olej má indické vládě pomoci vyřešit vysokou závislost země na dovozu energie. Vláda proto nedávno ohlásila program výroby bionafty pro motorová vozidla právě z této suroviny. Na možnosti rychlého rozšíření produkce se však odborníci dívají skepticky, napsala na svém webu německá rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle (DW).

Shell a British Airways plánují výrobu leteckého paliva z odpadu

21.8.19
Londýn 21. srpna (ČTK) - Ropná společnost Shell, letecký přepravce British Airways a firma Velocys plánují postavit první evropskou továrnu pro masovou výrobu leteckého paliva z domácího a průmyslového odpadu. Pohonné hmoty z této továrny by letadla mohla začít využívat od roku 2024, napsala agentura Reuters.

Sedm zemí zahájilo projekt energeticky úsporné veřejné dopravy

6.8.19
Plzeň 6. srpna (ČTK) - Městské úřady, veřejní dopravci, univerzity a konzultanti udržitelné mobility ze střední Evropy posílí roli obnovitelných zdrojů energie ve veřejné dopravě. Zahájili nový projekt mezinárodní spolupráce EfficienCE hrazený z programu Interreg Střední Evropa, kde využívá veřejnou dopravu víc než 63 procent dojíždějících. Má snížit uhlíkovou stopu v regionu, tedy emise oxidu uhličitého, řekl dnes ČTK mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro.

Chomutov a Jirkov chtějí zlepšit efektivitu a ekologii dopravy

5.8.19
Chomutov 5. srpna (ČTK) - Města Chomutov a Jirkov pracují na dokumentu, který má posunout dopravu k větší efektivitě i ochraně životního prostředí. Plán se soustředí na všechny druhy dopravy od automobilové přes autobusovou a železniční, až k pěší či cyklistické dopravě. Města třeba chějí víc podporovat cyklistickou infrastrukturu nebo ekologickou MHD. Do vytváření plánu se mohou zapojit i občané, například vyplněním anonymního dotazníku nebo upozorněním na problematická místa pomocí pocitové mapy, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí chomutovské radnice Denisa Špeilová.

Povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty zrušeno nebude

21.6.19
Praha 19. června (ČTK) - Povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty zrušeno nebude. Sněmovna návrh čtyř desítek poslanců v čele s Piráty odmítla už v prvním kole projednávání v souladu s postojem vlády, byť téměř nejtěsnější většinou. Vládní koalici ANO a ČSSD pomohly až na druhý pokus hlasy části poslanců KSČM.

Laboratoře Unipetrolu vyvinuly biopalivo z dřevní štěpky

23.5.19
Praha 23. května (ČTK) - Laboratoře společnosti Unipetrol výzkumné vzdělávací centrum (UniCRE) z petrochemického holdingu Unipetrol vyvinuly biopalivo z dřevní štěpky. Testovací jízdy vozidel na tento pohon se dnes uskutečnily v Praze. Firma uvedla, že jde o biopalivo takzvané druhé generace z odpadní biomasy, u kterého na rozdíl od současného metylesteru řepkového oleje nehrozí poškození motoru vozidla.

1,5 miliardy korun týdně za ropu odtéká na východ do nedemokratických zemí. Řešením je investovat do čistých domácích obnovitelných zdrojů, vláda je však podceňuje

30.4.19
Týdenní epizoda se znečištěnou ropou připomněla, jak moc jsme závislí na jejím dovozu zejména z Ruska a zemí bývalého SSSR. Každý týden za ropu odteče více než 1,5 miliardy korun opačným směrem - na východ, do Ruska. Kazachstánu či Ázerbájdžánu. Ročně je to celkem 86 miliard korun [1]. Přitom stačí malá technická závada a nastane krize.

Studentský závod předvedl budoucnost čisté dopravy

23.4.19
Ostrava 19. dubna 2019 - Horizon Grand Prix, 17. - 18. 4. 2019. Pátý ročník vytrvalostních závodů autíček na vodíkový pohon zná své vítěze! V červnu budou Českou republiku na světovém finále reprezentovat týmy Motol Speeders a Werk Team 1. Na místě byly také k vidění nejnovější elektromobily a návštěvníci si mohli vyzkoušet alternativní způsoby dopravy.

ČR a další: EU se v produkci biopaliv má spoléhat na své zdroje

14.4.19
Brusel 14. dubna (zpravodaj ČTK) - Evropská unie by při produkci biopaliv měla spoléhat především na vlastní zdroje, upozorní v pondělí na jednání ministrů zemědělství unie Česko společně se Slovenskem, Polskem a Bulharskem. Země ve společné deklaraci zdůrazní, že podporují všechny kroky, které povedou k vyššímu využívání zemědělských nepotravinářských produktů a zbytků, třeba po výrobě krmiv, či lesní biomasy k výrobě především pokročilých biopaliv.

Výroba příměsí do bionafty loni v ČR meziročně stoupla o 23,4 pct

10.4.19
Praha 10. dubna (ČTK) - V Česku se loni vyrobilo 194.278 tun látek používaných jako příměsi do bionafty nebo biosložek do směsné motorové nafty. Meziroční nárůst činí 23,4 procenta. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Tuzemská spotřeba takzvaných methylesterů mastných kyselin (FAME) naopak meziročně klesla o 16,9 procenta na 229.410 tun. Vývoz FAME z Česka loni meziročně vzrostl čtyřnásobně na 74.448 tun, dovoz naopak klesl o pětinu na 110.434 tun.

Vláda odmítla zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu

8.4.19
Praha 8. dubna (ČTK) - Zrušení povinného přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty, které navrhly čtyři desítky poslanců v čele s Piráty, vláda ve Sněmovně odmítne. O jejím dnešním stanovisku informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) před jednáním novinářům řekl, že změna by nepřinesla pokles zájmu o pěstování řepky, pouze by šla na vývoz. Podotkl, že ustanovením Česká republika naplňuje evropskou směrnici a za řepku jako palivo z obnovitelných zdrojů neexistuje zatím náhrada.
| 1 | .. | | 4 | | 6 | 7 | .. | 135 |