Zprávy z tisku

V Prostějově budou zkušebně rozmístěny nádoby na použitý olej z domácností

Prostějov 17. ledna (ČTK) - Plastové nádoby na sběr použitých rostlinných olejů slitých do PET lahví plánuje v několika ulicích Prostějova zkušebně rozmístit radnice. Pokud se sběr olejů z domácností osvědčí, budou v Prostějově instalovány další sběrné nádoby. ČTK to řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko). Obyvatelé Prostějova nyní použité rostlinné oleje mohou odkládat pouze ve sběrných dvorech.

 
Foto: Archiv CZ Biom
 

"Naším záměrem je zavést zkušební sběr použitých rostlinných olejů v PET lahvích do separačních plastových nádob o velikosti 120 nebo 240 litrů, které budou umístěny na vybraných stanovištích pro tříděný odpad na sídlištích, kde je velká koncentrace domácností," uvedl Pospíšil. Nádoby budou například na sídlištích Hloučela, Západ či Šárka. V ulicích bude podle Pospíšila zkušebně rozmístěno celkem 16 nádob. "Po roce bychom vyhodnotili provoz tohoto systému sběru olejů a případně rozšířili počet nádob o další lokality," podotkl Pospíšil.

Radnice v závěru loňského roku zjišťovala, jak sběr použitých rostlinných olejů z domácností organizují jiná města. Odborníci poté doporučil zřídit ve městě několik stanovišť na ukládání oleje. "Zavedením sběru a svozu použitých rostlinných olejů ze separačních nádob se sníží množství tohoto odpadu, který končí v kanalizaci nebo se stane součástí směsného komunálního odpadu. S použitými tuky a oleji po smažení se dnes nakládá jako s obnovitelným zdrojem, který lze využít jako vstupní suroviny v tukovém průmyslu, výrobě bionafty a maziv, ale také v energetice a podobně," dodal Pospíšil.

Nádoby na rostlinný olej jsou od roku 2015 v Olomouci, lidé je najdou na zhruba 40 místech. Sběr použitých potravinářských olejů do speciálních nádob v Olomouckém kraji zavedl také například Šternberk. Podle propočtů olomoucké pobočky Hnutí Duha každoročně skončí v ČR v odpadním potrubí zhruba 40.000 tun rostlinného oleje, přičemž nemalý podíl na tom mají právě domácnosti. Pokud se olej dostane do potrubí, ztuhne a vytváří nánosy, na které se lepí další nečistoty. Odpad se tak může snadno ucpat.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 17. 1. 2022

 


Datum uveřejnění: 17.1.22
Poslední změna: 17.1.2022
Počet shlédnutí: 369