Zprávy z tisku

Strakonická teplárna má ztrátu 38,5 milionu, chce skončit s uhlím

19.2.20
Strakonice 19. února (ČTK) - Teplárna Strakonice má za loňský rok ztrátu 38,5 milionu Kč, hlavně kvůli rostoucím cenám emisních povolenek. Předchozí vedení firmy, které skončilo loni v zimě, plánovalo ztrátu 89,5 milionu. Výnosy měl loni podnik 335,3 milionu. Teplárna chce postupně nahradit uhlí obnovitelnými zdroji, loni začala poprvé více spalovat biomasu. Letos plánuje firma výnosy 360 milionů a vyrovnané hospodaření. ČTK to dnes na valné hromadě řekl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.

IEA: Růst emisí souvisejících s energií se loni zastavil

13.2.20
Londýn/Praha 11. února (ČTK) - Celosvětový objem emisí oxidu uhličitého souvisejících s produkcí energie loni po dvou letech růstu zůstal beze změny zhruba na 33 miliardách tun. Oznámila to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila, že růst se zastavil navzdory pokračující expanzi světové ekonomiky.

Úspory i ochrana klimatu. Češi berou program Nová zelená úsporám útokem

11.2.20
Zájem o dotace na úsporné bydlení strmě stoupá. V loňském roce požádalo o příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám o 40 procent více domácností než v roce 2018 a Ministerstvo životního prostředí překročilo v objemu schválených prostředků hranici 10 miliard korun. Za úspěchem stojí jak stabilita programu, tak vstřícnější podmínky i jednodušší administrativa. Domácnosti také stále častěji sahají po komplexních stavebních řešeních, jejichž přínosem jsou vyšší energetické úspory a nižší zátěž pro klima a životní prostředí.

Ekolog: Priority MŽP v plánu investic jsou často dané z minulosti

18.12.19
Praha 18. prosince (ČTK) - Priority ministerstva životního prostředí v pondělí zveřejněném Národním investičním plánu (NIP) podle Greenpeace ČR často vycházejí z evropských pravidel a jsou dané z minulosti. Hnutí Duha by chtělo provázat dotace s motivací pro omezování znečištění. Podle Soni Jonášové, ředitelky Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), je pozitivní, že plán aktivně řeší i nakládání s odpady, k cílům by ale ocenila více analytických podkladů. Ekologové to dnes uvedli na dotaz ČTK.

MPO dostalo k energeticko-klimatickému plánu stovky připomínek

6.12.19
Praha 6. prosince (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dostalo k návrhu vnitrostátního energeticko-klimatického plánu při meziresortním připomínkovém řízení stovky připomínek. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Plán po členských státech včetně České republiky požaduje Evropská unie. Má mimo jiné obsahovat závazky, kterým jednotlivé země chtějí přispět k záměrům EU v této oblasti.

Brno má plán, jak ušetřit na energiích desítky až stovky milionů

5.12.19
Brno 5. prosince (ČTK) - Brno chce v příštích letech udělat energetická opatření, díky kterým ušetří desítky až stovky milionů korun. ČTK to řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Opatření odhadem za miliardy korun vyplývají z nového akčního plánu pro roky 2019 až 2023. Patří mezi ně například přechod z páry na horkou vodu, instalace dalšího spalovacího kotle, ale také zateplení budov nebo výměna oken.

Zpráva: Výroba elektřiny z OZE v ČR v posledních letech stagnuje

5.12.19
Praha 5. prosince (ČTK) - Loni bylo v České republice vyrobeno z obnovitelných zdrojů 9404 gigawatthodin elektřiny, meziročně o 2,2 procenta méně. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny činil 10,7 procenta. Nejvíce elektřiny se vyrobilo z bioplynu (27,7 procenta), dále z fotovoltaických elektráren (24,9 procenta), biomasy (22,5 procenta) a vodních elektráren (17,3 procenta). Nejméně byla zastoupena výroba z větrných elektráren (6,5 procenta) a odpadu (1,1 procenta). Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2018, kterou v pondělí projedná vláda. ČTK má materiál k dispozici.

Ekologové: V Česku je 90 obcí s oprávněním podnikat v energetice

20.11.19
Praha 20. listopadu (ČTK) - V Česku je v současnosti 90 obcí, které mají licenci pro podnikání v energetice, a mohou tak využít čisté energetické zdroje. Tři pětiny z nich mají oprávnění na výrobu elektřiny, nejčastěji jde o menší solární elektrárny. Na tiskové konferenci Hnutí Duha to dnes řekla Lydie Šimšová z advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti. Z celkového počtu obcí v Česku mohou podnikat v energetice 1,4 procenta.

Kůrovec a budoucnost využití biometanu hlavními tématy konference o energii z biomasy

14.11.19
Výrobci energie z biomasy se 12. a 13.11.2019 setkali v hotelu Atom v Třebíči, kde sdružení CZ Biom uspořádalo pravidelnou konferenci Biomasa, bioplyn a energetika 2019. Téměř dvě stovky účastníků diskutovali nad budoucností energetického využití biomasy v Česku. Největší obavy mezi odborníky panují nad dostupností dřevní štěpky, které je dnes v důsledku kůrovcové kalamity nadbytek, ale v budoucnu může scházet. To ohrozí zejména menší a střední obecní teplárny spalující výhradně biomasu. Velká očekávání naopak vzbuzuje budoucí rozvoj výroby biometanu, obnovitelné alternativy fosilního zemního plynu, v bioplynových stanicích.

Kraj dostane slíbenou půl miliardu na výměnu kotlů

13.11.19
Ostrava 13. listopadu (ČTK) - Státní fond životního prostředí pošle do Moravskoslezského kraje dalších 500 milionů korun na výměnu neekologických kotlů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Ve třetím kole výzvy měl kraj pro zájemce letos v květnu připraveno půl miliardy korun. Nachystané peníze ale lidé vyčerpali za 54 vteřin a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) tehdy přislíbil, že kraj by mohl dostat další peníze.

Zájem o kotlíkové dotace i půjčky je mimořádný, MŽP na výměny kotlů posílá další téměř 2 miliardy korun

13.11.19
Více než 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun už dorazilo na krajské úřady od startu třetí vlny kotlíkových dotací. Zájem o dotace dalece převýšil 3 miliardy korun vyhrazených na kotlíkové dotace pro letošní rok z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Ministerstvo životního prostředí vyšlo vstříc poptávce občanů po dotacích na výměnu zastaralých kotlů v rámci třetí vlny kotlíkových dotací. Na výměnu domácího vytápění uvolní dalších 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám. Dotace jsou určeny na žádosti, které kraje přijaly do tzv. zásobníků projektů. O peníze mohou kraje žádat Státní fond životního prostředí ČR od 18. listopadu 2019. Dalších 380 milionů z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR putuje na kotlíkové půjčky, díky kterým si nový kotel mohou pořídit i rodiny zcela bez úspor.

V části Brno-sever přibude do konce roku skoro 400 keřů a stromů

13.11.19
Brno 13. listopadu (ČTK) - Brno nechá vysadit v městské části Brno-sever skoro 400 keřů a stromů za více než 700.000 korun. S ohledem na vysoké teploty a sucho je to jedno z opatření, která mají zlepšit klima. V tiskové zprávě to uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), který má na starosti životní prostředí.

Pokuty za přestupky firem u vykazování emisí zřejmě vzrostou

8.11.19
Praha 8. listopadu (ČTK) - Horní hranice pokut firmám za přestupky týkající se vykazování emisí a nákupu emisních povolenek se zřejmě zdesetinásobí na 20 milionů korun. Zvýšení postihů předpokládá vládní novela o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, kterou dnes schválila Sněmovna. Předlohu, která zavádí i další změny, ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Asociace se obávají navýšení spotřeby biomasy v uhelných zdrojích

29.10.19
Praha 29. října (ČTK) - Oborové asociace CZ Biom a Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE) se obávají navýšení společného spalování biomasy s uhlím ve velkých teplárnách a elektrárnách. Způsobit ho mohou aktuální návrhy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), uvedli dnes jejich zástupci na setkání s novináři. Teplárenské sdružení oponuje, že takzvané spoluspalování biomasy je důležité pro stabilitu trhu s biomasou.

Skupina EFG zahájila v Rapotíně výrobu biometanu z bioplynu

24.10.19
Rapotín (Šumpersko) 24. října (ČTK) - Zařízení na výrobu biometanu z bioplynu dnes v Energetickém centru recyklace v Rapotíně (ECR) na Šumpersku zprovoznila investiční skupina Energy financial group (EFG). Do moderní technologie investovala 45 milionů korun. Místopředseda představenstva EFG Tomáš Voltr novinářům řekl, že rapotínská technologie na výrobu biometanu je prvním zařízením svého druhu v Česku. Biometan bude vtlačován přímo do plynárenské distribuční soustavy spravované firmou GasNet.

Kůrovcová kalamita a budoucnost dřevních paliv

24.10.19
Praha 24. října 2019 - Důležitý kongres českých výrobců dřevních paliv a dalších příbuzných oborů se konal ve čtvrtek 24. října 2019 v obci Klášter Hradiště nad Jizerou (okres Mladá Boleslav). Výrobci dřevních paliv řešili, jak reagovat na aktuální přebytek smrkového dřeva v českých lesích a jak se naopak v budoucnu obejít bez smrku. Kongres zorganizovala Národní asociace Klastr Česká peleta. Diskuze se zúčastnilo přes šedesát zástupců všech relevantních oborů (zpracovatelé dřeva, majitelé pil, výrobci paliv, výrobci kotlů a kamen, topenáři, instalatéři, zkušebny i vysoké školy).

Vysočina znovu dělí dotace na kotel, s žádostí čekaly stovky lidí

23.10.19
Jihlava 23. října (ČTK) - Kraj Vysočina ode dneška znovu přijímá žádosti o dotaci na výměnu starého kotle v domácnostech za ekologičtější zdroj vytápění. V tomto posledním třetím dotačním kole rozdělí zhruba 240 milionů korun, což by mělo stačit na výměnu téměř 2400 kotlů. Žádosti kraj přijímá od dnešních 07:00, a to až do vyčerpání peněz. Na otevření krajského úřadu čekalo podle odhadu jeho pracovníků 300 až 400 lidí.

O dotace na nový kotel byl v Pardubickém kraji rekordní zájem

8.10.19
Pardubice 8. října (ČTK) - Pardubický kraj zaznamenal rekordní zájem o dotace na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje. Příjem žádostí do páté výzvy začal dnes v 6:30, v jedné vteřině přišlo 987 žádostí. Zájemci si mohli žádosti připravit v on-line formuláři od 4. září a v čase zahájení ji odeslat do systému, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

Ministr Toman po jednání ministrů V4: EU by měla přijmout novou strategii pro lesnictví, abychom zajistili rychlou a účinnou obnovu lesů po kalamitě

4.10.19
Tisková zpráva – Africký mor prasat (AMP), kůrovcová kalamita v lesích a Společná zemědělská politika (SZP) po roce 2020 byla hlavní témata dnešního jednání ministrů zemědělství rozšířené skupiny zemí Visegrádské skupiny v Praze. Toho se zúčastnili zástupci České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Chorvatska, Rumunska, Slovinska a Finska, které nyní předsedá Evropské unii.
| 1 | .. | 12 | | 14 | | 16 | .. | 178 |