Zprávy z tisku
Podnikatelé a experti se spojili. Chtějí inovace a udržitelný restart ekonomiky
Písecká teplárna staví kotel na biomasu za 100 milionů Kč
Mšeno využívá k vytápění v městských budovách obnovitelné zdroje
2040: třetina elektřiny z větru. Právě byla zveřejněna studie potenciálu větrné energie
Británie už dva měsíce nevyužívá energii z uhelných elektráren
Londýn 9. června (ČTK) - Ve středu to budou dva měsíce, co Británie nevyužívá energii z uhelných elektráren. Podle agentury Reuters to je nejdelší takové období od průmyslové revoluce v 19. století. Ostrovní země plánuje, že v roce 2024 zavře všechny uhelné elektrárny, aby snížila emise oxidu uhličitého (CO2), které výrazně přispívají ke globálnímu oteplování.
Z programu Nová zelená úsporám šlo dosud na projekty 6,8 miliardy
Asociace: Nahrazení uhlí zelenými zdroji nezaměstnanost nezvýší
Čisté technologie a tři čtvrtě bilionu eur páteří ekonomické obnovy EU
Celkem 750 miliard eur má být během příštích dvou let investováno na podporu evropské ekonomiky zasažené pandemií COVID-19, vyplývá z návrhu Next Generation EU, balíku opatření na zotavení ekonomiky. Přibližně dvě třetiny z toho mají jít na masivní rozvoj obnovitelných zdrojů, energetické efektivity, čisté mobility a „čistého” vodíku a dalších opatření ve státech rozhodnutých podpořit principy Zelené dohody a digitalizace. Vyplývá to z návrhu, který začala včera odpoledne zveřejňovat Evropské komise.[1] Česko se sice své izolované pozice odmítače Zelené dohody zbavilo, jeho přístup ale zůstává velmi rezervovaný a spíš formální. Hrozí tak, že o možnost získat desítky až stovky miliard korun pro obnovu ekonomiky i energetiky přijdeme, upozorňuje Komora obnovitelných zdrojů energie a důrazně vyzývá vládu k přehodnocení postoje.
Jihomoravský kraj schválil 177 žádostí o dotace na kotle
Více než 300 miliard korun investic přinese rozvoj čisté energetiky v ČR do 2030
Další a další iniciativy považují zelené technologie za páteř ekonomické obnovy. Za Česko se ke Green Recovery Alliance zatím připojila Komora OZE
Kvůli perspektivnějším pracovním místům a podnikatelským příležitostem po celém světě vznikají další a další iniciativy požadující obnovu ekonomiky na základě především čistých technologií. Mezi signatáři výzev jsou i Itálie, Španělsko a Francie, státy nejhůře zasažené šířením koronaviru, ale také Polsko nebo pobaltské státy. Česko zatím mlčí, a to i přes to, že je významným světovým výrobcem pro biomasu, vodní elektrárny, tepelná čerpadla, chytrá řízení a mnoho součástek pro všechny druhy obnovitelných zdrojů.