Zprávy z tisku

ilustrační foto

Senát schválil změnu dokládání podmínek udržitelnosti u biomasy

18.5.22
Praha 18. května (ČTK) - Doložení splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy bude možné až do konce letošního roku nejen příslušným dokladem podle evropského předpisu, ale také čestným prohlášením. Plnění kritérií budou dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. Počítá s tím poslanecká novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes schválil Senát hlasy 47 z 50 přítomných členů. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Nejvyšší podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie v EU má Švédsko

18.5.22
Brusel/Praha 18. května (ČTK) - Podle ekologického balíčku, který loni představila Evropská komise, měl podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie v EU vzrůst k roku 2030 na 40 procent. Dnes ale EK navrhla zvýšit do stejné doby podíl obnovitelných zdrojů na 45 procent. V roce 2020 činil podíl takových zdrojů na spotřebě energie v EU 22,09 procenta. Nejlépe na tom byly Švédsko (60,12 procenta), Finsko (43,8 procenta) a Lotyšsko (42,13 procenta). Naopak nejmenší podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie měly Malta (10,71 procenta), Lucembursko (11,7 procenta) a Belgie (13 procent). Česká republika byla s více než 17 procenty na 19. místě z evropské sedmadvacítky.
ilustrační foto

Zlínský kraj začne 14. června přijímat žádosti o dotace na výměnu kotlů

13.5.22
Zlín 13. května (ČTK) - Zlínský kraj začne 14. června přijímat žádosti o dotace v dalším kole programu na výměnu kotlů. Určen je pro domácnosti s nízkým příjmem. Formuláře žádostí bude možné podávat do 31. srpna. Datum a čas přijetí elektronického formuláře žádosti není rozhodující pro stanovení pořadí žádosti, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě zástupce Jan Vandík z kanceláře hejtmana.
ilustrační foto

MŽP do konce roku 2021 proplatilo žádosti v programu NZÚ za 13,5 miliardy Kč

11.5.22
Praha 11. května (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) do konce loňského roku proplatilo 58.712 žádostí za 13,48 miliardy korun. ČTK to sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Informaci o programu, který byl spuštěný v roce 2014, dnes projedná vláda. Dotace z NZÚ lidem přispívají například na projekty snižování energetické náročnosti budov a pořízení obnovitelných zdrojů energie. Program administruje Státní fond životního prostředí ČR.
ilustrační foto

Cena dřevěných pelet do kotlů letos v Česku vzrostla až o 40 pct

6.5.22
Olomouc 6 května (ČTK) - Cena dřevěných pelet, které 45.000 tuzemských domácnosti a firem používá jako palivo do automatických kotlů, letos na jaře v Česku meziročně vzrostla až o 40 procent. U některých prodejců cena kilogramu pelet překročila rekordní hranici deseti korun. Roční náklady na vytápění rodinného domu peletami tak vzrostou o tisíce korun. Kvůli negativními vývoji na trhu s energiemi prudce vzrostla poptávka po peletách a někteří distributoři zavádějí pořadníky, řekl na dotaz ČTK předseda klastru Česká peleta Vladimír Stupavský, podle kterého jsou dřevěné pelety navzdory růstu cen nadále finančně výhodnějším zdrojem tepla než plyn a elektřina.
ilustrační foto

Jihočeský kraj vyčlenil 257 milionů Kč na výměnu kotlů pro lidi s nižšími příjmy

6.5.22
České Budějovice 6. května (ČTK) - Jihočeský kraj rozdělí v první výzvě dotačního programu Kotlíkové dotace pro domácnosti s nižšími příjmy 257 milionů korun. Lidé tak mohou žádat o podporu na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za tepelné čerpadlo nebo za kotel na biomasu s ručním či automatickým přikládáním. Dotaci může získat ten, jehož průměrný čistý příjem jako člena domácnosti nebyl v roce 2020 vyšší než 170.900 Kč. V tiskové zprávě o tom informoval David Hocke z kanceláře hejtmana.
ilustrační foto

MPO podpoří modernizaci distribuce tepla v systémech dálkového vytápění

5.5.22
Praha 5. května (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podpoří modernizaci distribuce tepla v systémech dálkového vytápění. Výzva má podpořit snížení spotřeby paliva v České republice při výrobě tepelné energie, a to včetně zemního plynu. Ve výzvě z Národního plánu obnovy (NPO) má být podle ministerstva až 1,66 miliardy korun. Žádosti začíná MPO přijímat dnes, podávat je bude možné do 5. května 2023. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Vysočina má od března 22 žádostí o změnu dotovaného kotle na plyn za jiný zdroj

3.5.22
Jihlava 3. května (ČTK) - Kraj Vysočina dostal od března 22 žádostí o změnu dotovaného kotle v domácnostech. Místo plynového kotle, na který původně dostaly dotaci, chtějí domácnosti raději pořídit tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu. Podle hejtmana Vítězslava Schreka (ODS a STO) jde ale o malou část z celkového počtu žadatelů, kteří dostali dotaci na plynový kotel.
ilustrační foto

Studie: Česku může pomoct k energetické nezávislosti komunální energetika

27.4.22
Praha 27. dubna (ČTK) - České republice může k energetické nezávislosti a odklonu od dovozu ruských fosilních paliv pomoci mimo jiné komunální energetika. Ukázala to studie expertní skupiny EGÚ Brno, kterou si zadaly Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a společnost Frank Bold. Potenciál instalované kapacity komunitně spravovaných fotovoltaických elektráren činí podle studie přes čtyři gigawatty (GW), což je téměř dvakrát více než všechny dosavadní fotovoltaické zdroje v ČR. Zástupci organizací to dnes řekli novinářům.
ilustrační foto

Středočeské domácnosti s nízkými příjmy budou moci žádat o dotaci na nový kotel

25.4.22
Praha 25. dubna (ČTK) - Středočeské domácnosti s nízkými příjmy budou moci žádat o dotace na nový kotel. Krajští zastupitelé dnes schválili program, v němž je přes 240 milionů korun. Lidé budou moci žádat o dotace od 6. června do konce srpna, řekl na jednání zastupitelstva hejtmančin náměstek pro finance Věslav Michalik (STAN). Upozornil na to, že na rozdíl od minulých výzev je tato určena jen pro žadatele s nízkými příjmy.
ilustrační foto

Komora: zájem o obnovitelné zdroje pro domácnosti roste o stovky procent

21.4.22
Brno 21. dubna (ČTK) - Zájem o obnovitelné zdroje energie pro domácnosti se začal zvyšovat od loňského podzimu, kdy začaly výrazně zdražovat energie, v posledních dvou měsících roste o stovky procent. ČTK to dnes na Festivalu architektury, který se koná na stavebních veletrzích na brněnském výstavišti, řekl Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

O další dotace na výměnu kotů je v Olomouckém kraji opět velký zájem

5.4.22
Olomouc 5. dubna (ČTK) - O další kolo dotací na výměnu starých kotlů za nové zdroje tepla je v Olomouckém kraji opět velký zájem. Od loňského prosince do konce letošního března hejtmanství eviduje přihlášky od 1801 zájemců o tyto dotace. Většina z nich plánuje v domácnostech instalovat kotel na biomasu, naopak nejmenší zájem je o plynové kotle. Hejtmanství už podalo žádost o dotaci z Operačního programu životní prostředí (OPŽP), pomocí které bude finanční příspěvky na výměnu kotlů proplácet. ČTK to dnes sdělila krajská radní Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti a STAN).
ilustrační foto

Odborník: Biomasa může pomoci nahradit plyn, ČR je pozadu za západními sousedy

4.4.22
Brno 4. dubna (ČTK) - Biomasa ze zbytkového nebo jinak nevyužitelného dřeva může pomoci snížit závislost na dodávkách plynu z Ruska, potřebuje ale větší podporu a důsledněji nastavená pravidla i kontrolu. ČTK to na brněnském veletrhu Biomasa řekl Oldřich Václavek, předseda Komoditní rady pro biomasu při Agrární komoře ČR.
ilustrační foto

Akademici: Situace v teplárenství je tristní, čím nahradit plyn není jasné

3.4.22
Praha 3. dubna (ČTK) - Současná situace v českém teplárenství je tristní. Teplárenství se dlouhodobě věnovala menší pozornost než elektroenergetice. Čím nahradit plyn a uhlí není zcela jasné, možností existuje několik. Je ale pravděpodobné, že cena tepla poroste, řekli ČTK oslovení akademici. Vliv podle nich logicky má mimo jiné aktuální ruská invaze na Ukrajinu.
ilustrační foto

Vysočina žádá 119 milionů Kč na výměny kotlů v domácnostech s malými příjmy

29.3.22
Jihlava 29. března (ČTK) - Kraj Vysočina požádá o 119,4 milionu korun na dotování výměny starých kotlů za nové v domácnostech s nízkými příjmy. Podání žádosti do Operačního programu Životní prostředí dnes schválili krajští radní. Požadované peníze by měly stačit na výměnu nejméně 666 kotlů. Novinářům to řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
ilustrační foto

MŽP omezí podporu pro plynové kotle, chce odložit zákaz starých kotlů

29.3.22
Praha 29. března (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) omezí v kotlíkových dotacích na výměnu starých kotlů na pevná paliva i v programu Nová zelená úsporám podporu pro plynové kotle. Zároveň zvyšuje dotaci na tepelná čerpadla. Úpravy mají omezit závislost ČR na zemním plynu z Ruska, jehož armáda před měsícem napadla Ukrajinu. Ministerstvo to dnes oznámilo ČTK. MŽP také předloží vládě návrh novely zákona, která o dva roky odloží zákaz provozu starých kotlů na uhlí. Nově by platil až od září 2024, uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 172 | »