Zprávy z tisku

ilustrační foto

Strakonická teplárna zvýšila podíl obnovitelných zdrojů, z nichž vyrábí teplo

29.11.23
Strakonice 28. listopadu (ČTK) - Strakonická teplárna letos meziročně zvýšila podíl obnovitelných zdrojů, jež využívá k výrobě tepla. Zatímco za celý loňský rok se biomasa na výrobě tepla podílela z necelých 77 procent, od letošního ledna do října to bylo přes 90 procent, informovala městská firma na webu. Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) dnes ČTK řekl, že teplárna chce předělat jeden kotel jen na dřevní štěpku, aby ji pak k výrobě tepla používala ze 100 procent.
ilustrační foto

Teplárna Otrokovice dokončila přestavbu kotle, bude spalovat i biomasu

19.9.23
Otrokovice (Zlínsko) 19. září (ČTK) - Teplárna Otrokovice na Zlínsku dokončila přestavbu jednoho z kotlů. V nové topné sezoně na něm začne spolu s uhlím spalovat i biomasu. Práce na přestavbě uhelného kotle začaly loni a stály více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.
ilustrační foto

Zvýšení DPH na dřevní palivo prodraží vytápění domů o tisíce Kč, tvrdí asociace

14.9.23
Praha 14. září (ČTK) - Přesunutí palivového dřeva, pelet či briket do vyšší sazby DPH může výrazně prodražit vytápění rodinných domů na vesnicích, ročně až o tisíce korun. Spolu s tím hrozí i omezení dostupnosti surovin v Česku, výrobci by totiž mohli své prodeje přesunout do zahraničí. Tvrdí to asociace Klastr Česká peleta, která sdružuje výrobce dřevních paliv a ekologických spalovacích zdrojů. Podle asociace v současnosti topí dřevem zhruba dva miliony lidí.
ilustrační foto

Evropa je blíž akceleraci zelené energetiky: jasná většina europoslanců hlasovala pro odstranění bariér limitujících výstavbu obnovitelných zdrojů

13.9.23

Praha 13. září 2023 - Do roku 2030 budou nejméně 42,5 % spotřeby energie v Evropské unii pokrývat čisté zdroje energie a členské země se pokusí dosáhnout dokonce 45% podílu čistých zdrojů. Rozhodli o tom europoslanci a europoslankyně, kteří poměrem 470 pro ku 120 hlasům proti (40 evropských zákonodárců bylo nepřítomných) schválili novelu evropské směrnice Renewable Energy Directive, známou jako RED.

ilustrační foto

Ústecký kraj opět přijímá žádosti o dotaci na výměnu starých kotlů

14.8.23
Ústí nad Labem 13. srpna (ČTK) - Obyvatelé Ústeckého kraje mohou opět žádat o dotaci na výměnu kotlů. Krajská samospráva přijímá elektronické žádosti do konce srpna 2024. Informoval o tom na webu krajský úřad. Rozdělit může 70 milionů korun, což by postačilo na výměnu 400 zastaralých kotlů na pevná paliva za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Projekt je opět zaměřen na poskytnutí podpory nízkopříjmovým domácnostem.
ilustrační foto

Moravskoslezský kraj začne v pondělí přijímat žádosti o kotlíkové dotace

28.7.23
Ostrava 28. července (ČTK) - Zájemci o kotlíkovou dotaci mohou od pondělí odesílat moravskoslezskému krajskému úřadu své žádosti. Přijímat je začne od 10:00. Pro nízkopříjmové domácnosti je v páté výzvě kotlíkových dotací připraveno 220 milionů korun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Škoda Auto přestaví teplárnu, bude jen na biomasu, stát to má 3,6 miliardy Kč

13.7.23
Mladá Boleslav 13. července (ČTK) - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájí v první polovině příštího rok přestavbu teplárny své dceřinné společnosti Ško-Energo, jediným palivem bude biomasa. Během tří let spustí provoz. Teplárna dodává energie nejen pro závod Škody, ale také domácnostem a firmám ve městě. Nyní využívá jako palivo mix uhlí a biomasy. Náklady na přestavbu dosáhnou zhruba 3,6 miliardy korun, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera.
ilustrační foto

V krajích odstartovala další vlna kotlíkových dotací, rozdělí 1,7 mld. korun

30.6.23
Praha 30. června (ČTK) - Senioři, lidé ve třetím stupni invalidity i lidé z nízkopříjmových domácností si budou moci zažádat o dotace na výměnu kotle. Kotlíkové výzvy k dnešnímu dni vyhlásily už všechny kraje, celkem se rozdělí 1,7 miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů. Zákaz topit starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy, začne platit od září 2024. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) je potřeba vyměnit ještě zhruba 150.000 neekologických kotlů. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Lidé budou moci Moravskoslezský kraj opět žádat o dotaci na výměnu kotle

28.6.23
Ostrava 28. června (ČTK) - Moravskoslezský kraj dnes vyhlásil pátou výzvu dotací na nákup ekologičtějšího kotle. Peníze na výměnu starého kotle za ekologický zdroj tepla si mohou žádat nízkopříjmové domácnosti. Připraveno je pro ně 220 milionů korun, které by měly stačit na výměnu asi 1300 kotlů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Žadatelé o dotace na výměnu kotlů si v Praze rozdělí 10,3 milionu Kč

28.6.23
Praha 28. června (ČTK) - Žadatelé o peníze na výměnu kotlů za ekologičtější zařízení si od pražského magistrátu rozdělí dotace ve výši 10,3 milionu korun, což je zhruba stejně jako v předešlém období. Žádosti mohou lidé podávat do letošního 31. srpna. Peníze magistrát rozdělí mezi nízkopříjmové domácnosti. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší. První výzva tzv. kotlíkových dotací začala v červenci 2015, peníze na tyto dotace dostává magistrát od ministerstva životního prostředí.
ilustrační foto

Obnovitelné zdroje v pololetí pokryly přes polovinu spotřeby elektřiny v Německu

27.6.23
Berlín 27. června (ČTK) - Produkce energie z obnovitelných zdrojů v letošním prvním pololetí pokrývala více než polovinu spotřeby elektřiny v Německu. Vyplývá to podle agentury DPA z předběžných údajů Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW) a Spolkového svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW).
ilustrační foto

Vláda schválila novelu k energetickým komunitám, budou moci sdílet elektřinu

21.6.23
Praha 21. června (ČTK) - Vláda dnes schválila novelu energetického zákona, která umožňuje vznik energetických komunit v Česku. V těchto společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Na twitteru to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Novela umožní také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.
ilustrační foto

Pardubický kraj vyhlásí další výzvu na dotace na výměnu kotlů

21.6.23
Pardubice 21. června (ČTK) - V pondělí 26. června Pardubický kraj vyhlásí další výzvu určenou pro nízkopříjmové domácnosti pro podávání žádostí na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje tepla. Celkově bude pro tento účel připraveno přes 77 milionů korun. Žadatelé splňující stanovená kritéria budou moci získat až 95 procent celkových způsobilých výdajů. Samotné zahájení příjmu žádostí bude v pondělí 4. září prostřednictvím webové aplikace dostupné na webu kraje s následným doručením vytištěné a podepsané žádosti včetně příloh na krajský úřad. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.
ilustrační foto

Olomoucký kraj vyhlásí další kolo dotací na výměnu kotlů, rozdělí 75 mil. Kč

19.6.23
Olomouc 19. června (ČTK) - Olomoucký kraj letos vyhlásí další vlnu dotací na výměnu starých kotlů na pevná paliva za moderní zdroje tepelné energie, žadatelům tentokrát rozdělí bezmála 75 milionů korun. Finanční příspěvek budou moci lidé použít na pořízení kotle spalujícího biomasu či na instalaci tepelného čerpadla. U kotle činí maximální výše dotace 130.000 korun, v případě tepelného čerpadla mohou žadatelé obdržet až 180.000 korun. Návrh na vyhlášení pátého kola dotací dnes schválili krajští zastupitelé.
ilustrační foto

Teplárny Brno kotlem na biomasu sníží závislost na zemním plynu

9.6.23
Teplárny Brno zahájily stavbu kotle na biomasu, bude spalovat dřevní štěpku. Jeho vybudování vyjde spolu s dalším potřebným příslušenstvím téměř na dvě a půl miliardy korun a má o patnáct procent snížit závislost tepláren na zemním plynu.
ilustrační foto

Liberecký kraj žádá dalších více než 65 mil. Kč na výměnu kotlů za ekologičtější

6.6.23
Liberec 6. června (ČTK) - Liberecký kraj žádá z programu ministerstva životního prostředí více než 65 milionů korun na páté kolo takzvaných kotlíkových dotací. Stejně jako ve čtvrtém kole budou i tentokrát peníze určené jenom pro domácnosti s nízkými příjmy a domácnosti seniorů. Vyhlášení programu a jeho podmínky budou krajští zastupitelé schvalovat na konci června, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
ilustrační foto

Nové zelené úsporám se krácení dotací netýká, od září platí nové podmínky

2.6.23
Praha 2. června (ČTK) - Nová zelená úsporám (NZÚ) bude od letošního září financována z Modernizačního fondu, plánované krácení dotací, které vyplývá z vládního úsporného balíčku, se jí tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) netýká. Nové podmínky NZÚ, které jdou dostupné na webu, zjednoduší administrativu, dotace se navíc zpřístupní pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
ilustrační foto

IEA očekává rekordní výstavbu kapacit pro obnovitelnou energii

1.6.23
Paříž 1. června (ČTK) - Celosvětové kapacity na výrobu obnovitelné energie by se letos měly rekordně zvýšit a narůst o třetinu. Obzvlášť silně by měla růst výroba solární energie, a to především v Číně. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
ilustrační foto

Jihočeský kraj uvolní 131,5 mil. Kč nízkopříjmovým domácnostem na výměnu kotle

26.5.23
České Budějovice 26. května (ČTK) - Jihočeský kraj uvolní 131,5 milionu korun nízkopříjmovým domácnostem na výměnu kotle. Žádost o dotaci mohou podávat starobní nebo invalidní důchodci. Peníze mohou využít na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním, které nesplňují emisní třídu. Novináře o tom informoval v tiskové zprávě David Hocke z kanceláře jihočeského hejtmana.
ilustrační foto

Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl 50 procent

28.4.23
Frankfurt 28. dubna (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl v prvním čtvrtletí 50 procent. Vyplývá to z dat energetické skupiny BDEW a Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW). Německo má v plánu, aby se energie ze slunce, větru a biomasy a hydroelektrická energie podílely do roku 2030 na energetickém mixu 80 procenty.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 176 | »