Zprávy z tisku

ilustrační foto

Mladoboleslavská bioplynová stanice by mohla zpracovávat všechen komunální odpad

28.12.22
Mladá Boleslav 28. prosince (ČTK) - Mladá Boleslav plánuje rozšířit do budoucna bioplynovou stanici v průmyslové zóně Plazy o zpracování veškerého komunálního odpadu. Zatím má zpracovávat pouze bioodpad. Na investici chce využít evropské dotace z programu integrovaných územních investic (ITI), které bude město čerpat do roku 2027. Novinářům to řekl první náměstek primátora Jiří Bouška (ANO).
ilustrační foto

Sdružení: Zpřísnění trhu emisních povolenek zvýší jejich ceny a zdraží i teplo

19.12.22
Praha 19. prosince (ČTK) - Nedělní dohoda států EU na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami nejspíš zvýší jejich ceny. Následně se to promítne i do cen tepla a elektřiny v Česku. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek a následně tak reagoval také Svaz průmyslu a dopravy ČR. Podle svazu dohoda zhorší postavení českých podniků v Evropě.
ilustrační foto

Evropská komise schválila Česku program na podporu ekologického vytápění

16.12.22
Brusel 16. prosince (ČTK) - Evropská komise (EK) schválila České republice program na podporu ekologického dálkového vytápění v objemu 1,2 miliardy eur (29,1 miliardy Kč). Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Program je určen k podpoře ekologického a účinnějšího dálkového vytápění založeného především na energii z obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

Peníze z Inovačního fondu EU dostanou první dva projekty v Česku

14.12.22
Praha 14. prosince (ČTK) - Peníze z Inovačního fondu EU financovaného prodejem emisních povolenek dostanou první dva projekty v České republice. Unie podpoří výrobu zeleného vodíku pro dopravu ve frýdecko-místecké teplárně a novou technologii chlazení baterií pro elektromobily v závodu společnosti Valeo v Žebráku na Berounsku. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí. Projekty sníží emise oxidu uhličitého, výši přidělených grantů ministerstvo neuvedlo.
ilustrační foto

Dalibor Šafařík se ujal funkce generálního ředitele státních Lesů ČR

14.12.22
Hradec Králové 14. prosince (ČTK) - Funkce generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) se dnes ujal dosavadní ekonomický ředitel firmy Dalibor Šafařík (49). Do čela státních lesů Šafaříka dnes jmenoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), uvedl podnik. Šéf státního podniku, který spravuje téměř polovinu lesů v zemi, vzešel z výběrového řízení. Výběr Šafaříka oznámil ministr Nekula na konci listopadu.
ilustrační foto

Budějovická teplárna předělá za 1,5 miliardy kotel, nově bude na biomasu

14.11.22

České Budějovice 14. listopadu (ČTK) - Teplárna České Budějovice zahájila přestavbu uhelného kotle K12, jednoho z hlavních výrobních zařízení. Práce vyjdou na 1,5 miliardy Kč, skončí v roce 2024. Novým palivem v kotli bude dřevní štěpka. Firma tak ušetří asi třetinu veškerého uhlí, které spaluje dnes. Do roku 2030 chce městský podnik přestat spalovat uhlí. Vyplývá to z informací ve firemním zpravodaji. Přestavbu kotle bude firma hradit z úvěru 1,6 miliardy Kč, který poskytla Komerční banka a který má splatnost v roce 2039, vyplývá z informací banky.

ilustrační foto

Podpora pro podporované zdroje by měla příští rok klesnout o více než polovinu

5.10.22
Praha 5. října (ČTK) - Státem vyplácená podpora pro takzvané podporované zdroje energie (POZE) by měla v příštím roce klesnout z letošních zhruba 46 miliard korun o více než polovinu. Mohou za to vysoké ceny elektřiny, které už samotné zajišťují návratnost většiny investic i bez jakékoliv další podpory. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Úřad zároveň vydal také cenová rozhodnutí pro teplárenství a pro povinně vykupující a ceny spojené se zárukami původu.
ilustrační foto

MPO poprvé vyhlásilo aukce pro provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů

20.9.22
Praha 20. září (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé vyhlásilo aukce pro provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů. Soutěžit o ni mohou projekty bioplynových stanic, větrných elektráren a malých vodních elektráren. Ministerstvo si od toho slibuje mimo jiné další snížení závislosti země na zemním plynu z Ruska. Informovalo o tom na svém webu. Aukce na výkup elektřiny z fotovoltaických zdrojů umožnila novela zákona o podporovaných zdrojích energie.
ilustrační foto

Média: Státy EU by mohly získat flexibilitu u příjmových stropů pro elektrárny

20.9.22
Brusel 20. září (ČTK) - Členské státy Evropské unie by mohly stanovovat vyšší příjmové stropy pro elektrárny, které prokáží, že jejich výrobní náklady přesahují strop ve výši 180 eur (zhruba 4400 Kč) za megawatthodinu (MWh) navrhovaný Evropskou komisí. Vyplývá to z kompromisního návrhu připraveného Českou republikou, ke kterému získaly přístup německý list Süddeutsche Zeitung a agentura Reuters. Návrh má zajistit, aby tyto elektrárny zůstaly v provozu.
ilustrační foto

Plzeňská teplárenská připravuje odklon od uhlí, problémy s plynem to neoddálily

19.9.22
Plzeň 19. září (ČTK) - Plzeňská teplárenská (PT), největší dodavatel tepla na západě Čech, i přes současné problémy s dodávkami zemního plynu z Ruska zatím dál chystá odklon od spalování uhlí od roku 2030. Z uhlí nyní vyrábí přes polovinu tepla a elektřiny, zbytek zajišťuje spalováním biomasy a komunálních odpadů z kraje. Nosnými pilíři takzvané dekarbonizace jsou biomasa, komunální odpad a zemní plyn, řekl ČTK generální ředitel firmy Václav Pašek. Odhadovaná výše investice je tři až čtyři miliardy korun a podnik si na ni vytváří zdroje.
ilustrační foto

Komora OZE chce urychlit a zjednodušit stavbu obnovitelných zdrojů energie

6.9.22
Praha 6. září (ČTK) - Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) navrhuje novelu energetického a stavebního zákona. Hlavním cílem má být zrychlení a zjednodušení stavby obnovitelných zdrojů energie. Navrhovaná opatření předala Komora OZE ministerstvům průmyslu a obchodu, ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu životního prostředí. Novinářům to dnes řekli zástupci Komory OZE.
ilustrační foto

Lesy ČR evidují velký zájem o palivové dřevo, někde dělají pořadníky

29.8.22
Hradec Králové 29. srpna (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) kvůli energetické krizi eviduje výrazný růst zájmu lidí o palivové dřevo. Zejména v okolí velkých měst je poptávka tak velká, že podnik dělá pořadníky. Naopak na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kůrovcová kalamita, má podnik dřeva dostatek. Každý zájemce si u státních lesů může koupit až 35 metrů krychlových dřeva. Prodej dřeva, ať formou samovýroby nebo již nařezaných klád, mají LČR ve všech krajích. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.
ilustrační foto

Teplárny v Moravskoslezském kraji mají na zimu dostatek surovin

26.8.22
Ostrava 26. srpna (ČTK) - Společnosti, které v Moravskoslezském kraji vyrábějí a dodávají centrálně teplo domácnostem i firmám, mají zajištěný dostatek surovin pro nastávající topnou sezonu. Novinářům to dnes řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS). Podle něj ceny za teplo u těchto dodavatelů vzrostou maximálně o desítky procent, a to nejdříve v novém roce. Pro peněženky lidí to bude údajně znamenat vyšší náklady ve výši několika set korun měsíčně.
ilustrační foto

Na rostoucí cenu je Frýdek-Místek připraven, teplo má z biomasy

26.8.22
Frýdek-Místek 26. srpna (ČTK) - Na nedostatek zemního plynu či jeho vysokou cenu je Frýdek-Místek připraven. Chodu magistrátu a jeho úřadů či příspěvkových organizací by se současná situace neměla dotknout. Město totiž nakupuje teplo vyrobené z biomasy nebo černého uhlí. ČTK to dnes řekla mluvčí města Jana Musálková Jeckelová. Už dříve uvedla, že dodávky elektřiny město nákupem na burze zajistilo i na příští rok. Zaplatí za ni ale o 55 milionů více než letos.
ilustrační foto

Energetika v pohybu: řečníci z více než deseti zemí poradí firmám, jak se připravit na změny

23.8.22
Stoupající ceny, válka, postupující dekarbonizace i tlak na digitalizaci sítě. Energetika prochází turbulentním obdobím, které ovlivňuje firmy i domácnosti. Odpovědi na to, jak z krize vyjít silnější, na co se ještě připravit a jak vypadají současná nejinovativnější řešení přinese mezinárodní konference Share Your Energy, která se uskuteční online a zdarma 13. září.
ilustrační foto

Jihomoravskému kraji zbývá pro občany 50 milionů na výměnu starých kotlů

4.8.22
Brno 4. srpna (ČTK) - Zhruba 50 milionů korun zbývá Jihomoravskému kraji rozdělit mezi občany na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější zdroje. Zájemci se mohou hlásit do konce srpna, kdy dotační titul končí. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Výzva je určena jako v jiných krajích pro nízkopříjmové domácnosti. Lidé mohou získat dotaci na tepelná čerpadla, kotle na biomasu nebo kotle na dřevo. Cílem dotačního programu je snížení emisí z lokálního vytápění.
ilustrační foto

Praha rozdělí na dotacích v programu Čistá energie 25 mil.Kč, víc než loni

1.8.22
Praha 1. srpna (ČTK) - Praha letos rozdělí na dotacích v programu Čistá energie až 25 milionů korun, což je meziročně více. Cílem projektu je zlepšit životní prostředí a snížit závislost na zemním plynu. Lidé mohou v programu žádat o peníze na výměnu kotlů mj. za tepelná čerpadla, solární termické systémy nebo akumulační nádrže. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Město na dotacích od roku 1994, kdy program spustilo, vyplatilo přes 670 milionů korun.
ilustrační foto

Piráti: Prosadíme, aby Praha byla do roku 2025 bez ruského plynu

26.7.22
Praha 26. července (ČTK) - Pražští Piráti chtějí v případě úspěchu v podzimních volbách prosadit, aby bylo hlavní město do roku 2025 nezávislé na ruském plynu. Napomoci tomu má soubor opatření, jako je budování bioplynových stanic, využití tepla z odpadních vod pro vytápění, fotovoltaika nebo energetické úspory ve veřejných budovách. Novinářům to dnes řekli zástupci strany. Záměr se má podle nich týkat soukromých i veřejných budov.
ilustrační foto

Prazdroj: Při přerušení dodávek plynu by pivovary byly schopné vyrábět omezeně

25.7.22
Plzeň 22. července (ČTK) - Při přerušení dodávek zemního plynu by pivovary byly schopné vyrábět a prodávat jen v omezeném množství. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. Podle něj by přerušení dodávek plynu mělo zásadní vliv na celé pivovarnictví včetně dodavatelů. Prazdroj je největším pivovarem v Česku a plyn využívá ve sladovnách i v pivovarech. Na energii spotřebovávané na výrobu piva a sladu se plyn u něj podílí zhruba 40 procenty. Dlouhodobou strategií Prazdroje je podle Kováře snižovat spotřebu zemního plynu a nahrazovat jej obnovitelnými zdroji.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 174 | »