Zprávy z tisku

Více otazníků před bionaftou

17.3.03
V bionaftě jsme mezi kandidátskými zeměmi bezesporu jednička. I mezi současnými členy Evropské unie patříme k lídrům ve výrobě a spotřebě biopaliv. S naším systémem podpory bionafty ale do EU nemůžeme a zatím není vůbec jasné, co bude dál. Někteří výrobci směsného paliva vidí svou budoucnost černě. Každopádně jisté vyhlídky tu jsou, když unie dává svým akčním plánem biopalivům zelenou.

Olej z jojoby by mohl nahradit naftu

12.3.03
Výzkumní pracovníci z univerzity Helwan v Káhiře a univerzity ve městě Al-Ain ve Spojených Arabských emirátech testovali jojobový olej v motorech a zjistili, že je nejen stejně výkonný jako nafta, ale že motor také vypouští do ovzduší mnohem méně škodlivin. Tento olej uvolňuje při hoření velké množství energie a navíc je stabilní při vysoké teplotě a tlaku.

Přijdou motoristé o bionaftu?

4.3.03
Osud levné bionafty, která je mezi motoristy stále oblíbenější, je na vážkách. Stát uvažuje o změně pravidel pro dotování, výrobu a prodej těchto ekologických pohonných hmot. Česko zřejmě bude muset brzy v obchodu s automobilovými palivy srovnat krok s Bruselem.

Do krnovské průmyslové zóny míří výrobci bionafty

4.3.03
Česko-rakouská firma chce v části průmyslové zóny ve směru na Úvalno už příští rok začít stavět závod, který by zpracovával řepku olejnou na bionaftu. "Tento závod by mohl přimět některé okolní zemědělské firmy k pěstování této plodiny.

Řepka v Evropě zlevňuje

3.3.03
Řepka na evropském trhu v poslední době zlevnila asi o 16 procent zhruba na 246 eur za tunu. Lze očekávat, že situace na trhu bude tlačit její cenu dolů. Uvedl to na tiskové konferenci generální ředitel společnosti Setuza František Janů. Dodal, že cena v tuzemku se přitom orientuje podle ceny vývozní, tedy podle situace na mezinárodních trzích.

V ČR by bylo možné vyrobit dvojnásobek suroviny pro bionaftu

3.3.03
Až 140 tisíc tun metylesteru řepkového oleje (MEŘO) ročně by bylo možné uplatnit na tuzemském trhu v případě, že by stát změnil systém využití této suroviny v pohonných hmotách. Informoval o tom generální ředitel dominantního tuzemského výrobce MEŘO František Janů z akciové společnosti Setuza.

Povídání o vodíku I.

14.2.03
Energie a vodíkové hospodářství patří dnes k nejčastějším slovům ve sdělovacích prostředcích. Proto by mohlo být užitečné říci něco o nejjednodušším a nejstarším prvku vůbec - o vodíku. Je to původní stavební materiál z něhož byl vybudován dnešní Vesmír.

Výstavba nového zařízení na výrobu bioetanolu

13.2.03
Firma MBE – Mitteldeutsche BioEnergie & Co. KG, podnik skupiny Sauter, chce v průmyslové zóně Thura Mark v německém Zörbingenu postavit závod na výrobu bioetanolu. Na třech výrobních linkách by se měl bioetanol vyrábět hlavně z obilí, na jedné z nich by se také měly používat převážně recyklovatelné odpady s obsahem cukru nebo škrobu výhradně přírodního původu.

Nová energie ze starých kostí

12.2.03
Zatímco stoupající ceny benzínu a nafty přivádí mnoho občanů k nespokojenosti, objevili vědci nový zdroj energie. Pracovní skupině prof. Ernsta Stadlbauera z odborné vysoké školy v Giesen-Friedbergu se podařilo vyrobit ze živočišné moučky a odpadních kalů surovou naftu a aktivní uhlí.

Vědci žádají Špidlu, aby vyřešil spor o kůrovce

11.2.03
Až k předsedovi vlády se dovolávají někteří čeští vědci, kteří nesouhlasí s kácením kůrovcem napadených stromů v nejpřísněji chráněných zónách Šumavy. Špidla vyslechl obě strany sporu, ale za pravdu zatím nedal ani jedné z nich.

Pohon palivovými články

7.2.03
John Deere - to nejsou jenom výkonné vznětové motory. Tato společnost investuje obrovské finanční prostředky do vývoje nových strojů poháněných palivovými články.

Energie z nových zdrojů

3.2.03
Zbytek představuje odpadový materiál ve značném množství. Tento odpadový materiál je třeba zhodnotit, např. přeměnou na bioplyn. Živočišné tuky lze kromě toho spalovat a ohřívat jimi vodu při výrobě páry, nebo je využít jako základu bionafty.

Pozor na bionaftu

31.1.03
Loňské kontroly České obchodní inspekce (ČOI) ukázaly, že největší potíže s kvalitou jsou u tzv. bionafty. Normám neodpovídal přibližně každý třetí vzorek. V benzinech zjistili inspektoři závady jen u 4 % vzorků. U motorové nafty ve 12 %. Z nejnovějších údajů, které ČOI Ekonomu poskytla, vyplývá, že jakost pohonných hmot se u nás zlepšuje.

Poláky rozděluje zákon o biopalivech

27.1.03
Odpůrci zákona bojují hlavně proti klauzuli, která předpokládá, že biolátky v množství minimálně 4,5 procent budou přidávány do všech druhů benzínu. Zákazník by tudíž neměl možnost volby mezi klasickým benzínem a benzínem s příměsí biolátek.
| 1 | .. | 129 | | 131 | | 133 | .. | 135 |