Je otevřená otázka, jak může být domácí utváření farmářských cen ovlivněno globalizací světového trhu, popřípadě dovozem levného sójového oleje, který není v ČR omezen žádnou celní ochranou.
Z dlouhodobého pozorování SPZO a ČZU jednoznačně vyplývá kladný přínos včasného termínu založení porostů a jeho podstatně menší rizikovost a vyšší výnosová jistota než u porostů zakládaných ve druhé polovině agrotechnického termínu setí ozimé řepky, či dokonce po něm. Již loni jsme vyslovili myšlenku, že přestávají platit vžité termíny při zakládání ozimé řepky „od-do“ a začíná být aktuální pouze termín „do“ tak, aby porost měl větší šanci dosáhnout dobrého vývojového stavu i při následných méně příznivých podmínkách.
Celosvětová produkce deseti hlavních olejnin dosáhne pravděpodobně rekordních 345,5 milionů tun oproti 323,5 milionům tun v předešlé sezóně, jak uvádí hamburský list Oil World. Produkce sóji se v sezóně 2003/04 předpokládá okolo 203,0 milionů tun, což je zvýšení z loňských 193,5 milionů tun.
Směrnice byla v Úředním věstníku ES zveřejněna 17.5.2003 (OJ L 123/03) a dnem zveřejnění vstoupila v platnost. Členské státy jsou povinny transponovat požadavky směrnice do 31.12.2004.
Bushova administrativa by ráda získala Evropu pro partnerství při vývoji vodíkového motoru, ale odlišný přístup k využití tepelných a jaderných elektráren komplikuje vzájemné rozhovory. V pondělí to na konferenci v Belgii prohlásil americký ministr energetiky Spencer Abraham.
V palivových článcích, které spalováním paliva vyrábějí elektrickou energii, vidí jedni určitou naději pro stále více znečištěné životní prostředí. U kapesních modelů nahrazujících baterie je zase vyzdvihována schopnost udržet po dlouhou dobu v běhu přenosná zařízení. Většinou se tedy hovoří o přednostech této technologie. Stinné stránky jsou s poukazem na další vývoj spíše přehlíženy.
Malý palivový článek, který může dodávat energii přenosnému počítači, jeho tiskárně či třeba videokameře, vyvinuli výzkumníci z německého Fraunhoferova ústavu pro sluneční energii ve Freiburgu.
Islandská vláda proto schválila velmi ambiciózní program. V příštích 25 letech nahradí elektromotory všechny spalovací motory na ostrově, a to i u rybářských traulerů. Elektřinu pro jejich pohon dodají palivové články. Tři takové autobusy se na islandských silnicích objeví již příštím rokem.
Někteří američtí politici vzývají etanol, z kukuřice vyráběný mazací prostředek, používaný jako přísada do benzínu, jako modlu, která pomůže zlepšit ovzduší a sníží závislost země na dovážené ropě. Jenže etanol není tak zcela bez dopadů na životní prostředí a odborníci se domnívají, že v současnosti by výroba etanolu vyžadovala více energie z fosilních paliv, než by výsledný produkt nahradil.
Řepka se v posledních letech stává jednou z nejdiskutovanějších plodin v republice, ať se již jedná o otázku vyprodukovaného množství, rentability či ceny. V souvislosti s posledně zmíněným faktorem nelze opomenout zpracovatele této strategické suroviny, z nichž dominantním je dnes akciová společnost SETUZA.
Na Univerzitě v Manchesteru (Velká Británie) vyvinuli vědci fermentační přístroj, ve kterém dochází pomocí enzymů ke kontinuální přeměně syrovátky na alkohol.
Tuzemští výrobci bioetanolu nedokáží téměř čerpat dotace. Peněz ve státní kase je přitom na energetické využití obilovin více než dost. Takové využití obilí navíc silně podporuje i Evropská unie.
Nedostatočné ujatie sa repky olejnej, ktorej miera prezimovania dosiahla len 41 percent, sa v tomto roku premietla do vyšších osevov slnečnice. Podľa informácií regionálnych odborov ministerstva pôdohospodárstva poľnohospodári ku koncu minulého týždňa osiali 99 892 hektárov, čo je v porovnaní s pôvodným predpokladom o takmer 43 percent viac.
Převládající český Systém pěstování řepky skýtá řadu možností jak snižovat náklady volbou optimální intenzity ve vztahu volby výše nákladů k očekávaným realizačním cenám řepky.
Očekává se, že polská produkce řepky v roce 2003 bude asi o 15 % nižší než v minulém roce a dosáhne asi 850 000 t. Polská asociace výrobců řepkového semene zdůvodňuje omezení produkce především letošní tuhou zimou. Zemědělci zaseli na podzim celkem 401 000 ha ozimé řepky, ale teploty kolem 16 °C v lednu a nečekané mrazy v dubnu zničily přibližně 20 % osevů.
Podle dosavadního vývoje počasí, objemu zaorávek a výsevů jarní řepky olejné lze očekávat, že letošní domácí produkce této komodity pokryje zhruba její spotřebu vČR.
Zemědělci letos kvůli poškození porostů často jen s obtížemi dodají Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu předepsaných 2,5 tuny řepky z hektaru půdy uvedené do klidu. Pokud je totiž zemědělci dodávky nesplnili, zkrátí se jim podpory za uvedení půdy do klidu.