Zprávy z tisku

Výzkum možností výroby etanolu z kukuřice

18.5.03
Při úspěchu osiva geneticky pozměněných plodin resistentních vůči herbicidům a škůdcům stoupá poptávka po jejich osivu a zintenzivňuje výzkum nových biotechnologických odrůd. Pokud jde o kukuřici, probíhají výzkumy i v oblasti výroby etanolu. Jejich mocnou podporou jsou federální a státní legislativní iniciativy a několik opatření v navrhovaném americkém zákonu o energetice.

Respekt: Čeká nás vodíková budoucnost?

14.5.03
Tento měsíc byla na Islandu slavnostně otevřena první čerpací stanice na vodík a v rámci světové konference Mezinárodní unie veřejné dopravy v Madridu byl představen první autobus na vodík. Média jásají, že díky vodíku konečně nastane ekologicky čistá budoucnost. Vodíkové motory totiž skutečně jako jedinou zplodinu produkují destilovanou vodu. Přestože sám o sobě neřeší otázku velké energetiky, má i v této oblasti vodík nezastupitelné místo, a to v termojaderných elektrárnách.

Slovensko: Vysoké ztráty na sklizni řepky

9.5.03
Vzhledem k vysokým ztrátám na sklizni řepky nebude pokryta domácí potřeba pro zpracování řepky, která se odhaduje na 180 000 t. Kvůli špatným povětrnostním podmínkám se slovenské pěstování řepky nachází v nejhorší situaci za posledních 25 let.

Zelené autobusy opět nahradí stovky aut

9.5.03
Už osmý ročník pravidelné prázdninové autobusové dopravy šetrné k přírodě v těchto dnech chystá Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Potvrzuje to její mluvčí Zdeněk Kantořík."Autobusy na bionaftu jsou mezi turisty oblíbené, v sezoně je denně využije zhruba osm set lidí.

Australští farmáři by mohli profitovat z pěstování GM-řepky

6.5.03
Australští farmáři by mohli pěstováním geneticky modifikované řepky získat mnoho ekonomických a ekologických výhod. K tomuto závěru došla studie Univerzity v Melbourne, která byla podporována Národní organizací pro ochranu rostlin a zdraví zvířat (Avcare).

Ochrana řepky proti blýskáčku řepkovému

6.5.03
Chemickou ochranu je nutno provést v období zelených poupat v porostu. U nových odrůd je třeba pamatovat na ochranu poupat i na větvích, protože oproti starším odrůdám, větve mohou tvořit až 70 % úrody. V současné době se doporučuje ošetřovat nejdříve při objevení prvních květenství, tedy v době, kdy ještě není nebezpečí prvních květenství.

Setuza loni skončila se ztrátou

5.5.03
Setuza loni podle auditovaných výsledků vykázala ztrátu 149 milionů korun, přitom o rok dříve skončila s čistým ziskem 30 milionů korun. Tržby společnosti loni meziročně klesly o 16,8 procenta na 5,5 miliardy korun. Informovala o tom mluvčí firmy Marie Logrová.

Setuza loni ve ztrátě

30.4.03
Auditovaný hospodářský výsledek ve formě 149 milionové ztráty při tržbách ve výši 5,5 miliard korun vykazuje za uplynulý rok akciová společnost SETUZA. Informovala o tom dnes na základě auditovaných výsledků společnosti tisková mluvčí SETUZY Marie Logrová.

Slovensko: Řepku bude potřeba dovážet

30.4.03
Horší počasí v posledních měsících se na Slovensku promítne do výrazného nedostatku řepky olejné, který její zpracovatelé žádají řešit dovozem. Výsledky biologické inventarizace polí, které uveřejnilo Ministerstvo polnohospodárstva (MP) SR, poukázali na to, že z podzimních výsevků řepky na celkové ploše více než 128 000 hektarů dokázalo přežít zimu jen asi 53 100 hektarů.

Spolkový svaz pro biogenní paliva

28.4.03
Cílem nově založeného Spolkového svazu pro biogenní paliva je vytvoření společného zájmového zastoupení speciálně pro uvádění všech biogenních paliv na trh.

Nový polský zákon o biopalivech

18.4.03
návrh nového zákona Polské republiky o biopalivech, který zahrnuje snížení spotřební daně z benzinu; stanovení závazného minimálního obsahu biopaliv v benzinu; program zvýšení produkce plodin pro výrobu biopaliv (řepka, brambory, žito) do roku 2007

BBC: Stane se vodík palivem budoucnosti?

1.4.03
Vodík se stále častěji stává tématem hovorů výrobců aut i distributorů benzínu. Stane se skutečně hlavní pohonnou látkou budoucích desetiletí?

Zrnový čirok je slibný pro výrobu potravin a etanolu

31.3.03
Americká organizace NGSP (National Grain Sorghum Producers) zaměřená na rozšiřování využití čiroku pracuje na získání nových trhů, koordinaci výzkumu nových využití čiroku, lobování za příznivější politiku výroby etanolu a zvýšení federálního financování výzkumu a rovněž pracuje na budování povědomí veřejnosti o zrnovém čiroku.

Biopalivo ze zeleniny a syrovátky

28.3.03
Ve Švýcarsku bude možno od příštího roku používat ekologickou pohonnou látku nového typu s názvem „bEnzin 5“ ; jedná se o směs 5% etanolu a 95% benzínu.

Palivové články - nový energetický zdroj

28.3.03
Palivové články představují nový, velice perspektivní energetický zdroj, který ještě v tomto století přinese významné změny do světové energetiky a do řady oblastí našeho života. Článek přináší souhrn základních údajů a informací, sloužících k pochopení významu palivových článků a jejich možností pozitivně ovlivnit energetickou a ekologickou situaci na této planetě.

PALIVOVÉ ČLÁNKY - Levné elektrody

21.3.03
Vědci z Lawrence Berkeley National Laboratory objevili novou cestu výroby palivových článků. Jde o další krok ke komerčnímu využití relativně čisté výroby elektrické energie.

Sója je vynikající alternativou ropy

20.3.03
Využívání obnovitelných výchozích zemědělských produktů poskytuje ekologicky bezpečnou alternativu k využívání ropy. Sójový olej je vhodnou náhražkou ropy v těchto aplikacích: lepidla, nátěry a barvy, mazadla, rozpouštědla a plasty.

Vodík není všelék

20.3.03
Auta na vodíkový pohon nebudou v horizontu roku 2020 ekologičtější než hybridní motory kombinující dieselový a elektrický pohon.

Unie pracuje na akčním plánu pro biopaliva

17.3.03
Snahou Evropské unie je nahradit minimálně dvě procenta fosilních paliv a toto množství zvyšovat do roku 2010 v porovnání s rokem 2005 až na 5,75 procenta. Předpokládá to akční plán, který však ještě není definitivně schválený. Jeho hlavním cílem je přispět ke snížení závislosti EU na vnějších dodávkách ropných pohonných produktů, ke snížení emisí skleníkových plynů podle Kjótského protokolu a nahradit do roku 2020 nejméně pětinu tradičních paliv v dopravě alternativními.
| 1 | .. | | 130 | | 132 | 133 | .. | 135 |