Zprávy z tisku

Zima si vybrala svou daň na zničených porostech

5.3.02
Vítr, který se přehnal před několika dny naší republikou nenapáchal v našem lesním revíru nijak velké škody. Jedná se spíše o ojedinělé vývraty a polomy. Daleko větší škody napáchala zima.

Česká rekultivace láká i Oxford

5.3.02
Několik studentů z prestižní anglické univerzity z Oxfordu navštíví v polovině dubna rekultivované plochy bílinských dolů. Stav životního prostředí na výsypkách Severočeských dolů, a. s., Chomutov (SD), přijedou zkoumat v rámci své studijní praxe oboru fyzický zeměpis.

VYROBTE SI DOMA vlastní brikety

5.3.02
Na českém trhu se objevila novinka, která jistě potěší všechny chataře a chalupáře. Dřevěné nebo papírové brikety se v obchodech prodávají už několik let. Konečně se ale u nás začal prodávat i ruční lis, jehož pomocí si můžete brikety vyrobit doma úplně sami.

Dřevní peletky - fytopalivo budoucnosti

5.3.02
Peletky (také pelety) se vyrábějí lisováním z dřevního odpadu a patří mezi fytopaliva (paliva rostlinného původu). Počítají se tedy mezi ekologické obnovitelné zdroje energie pro vytápění, což z peletek spolu s jejich další předností - formou umožňující automatické spalování bez nutnosti zásahu obsluhy - vytváří opravdu perspektivní palivo budoucnosti.

EU jednala s kandidáty o prosazení Kjótského protokolu

5.3.02
Stav ratifikací a vyhlídky Kjótského protokolu o snižování škodlivých emisí ve světě a stav příprav na letošní světový summit o udržitelném rozvoji byly hlavními tématy dnešního bruselského setkání ministrů životního prostředí zemí EU s kolegy z kandidátských zemí.

Evropská unie ratifikovala Kjótský protokol

5.3.02
Evropská unie dnes v Bruselu ratifikovala Kjótský protokol k úmluvě OSN o klimatických změnách, jehož cílem je bojovat proti znečišťování ovzduší, především proti tzv. skleníkovému efektu. EU se v protokolu zavázala snížit v letech 2008-2012 emise skleníkových plynů o osm procent proti stavu v roce 1990

Obaly z organických materiálů

4.3.02
Nevýhodou těchto obalů je jejich nesrovnatelně vysoká cena, která je až o 350 % vyšší než obalů z plastů na základě ropy. Materiálem, ze kterého se vyrábějí je škrob z kukuřice, brambor nebo obilí.

Teplárny hrozí zdražením kvůli ochraně ovzduší

4.3.02
Až ke kampani proti vstupu do Evropské unie chtějí přikročit někteří výrobci tepla, jestliže se nezmění nové emisní limity Českobudějovická teplárna by musela investovat do ekologie stovky miliónů korun.

Ekonomika produkce olejnin v roce 2001

4.3.02
V marketingovém roce 2001/02 by měla podle předběžných odhadů dosáhnout celosvětová produkce olejnin historicky nejvyšší úrovně 318,76 mil. tun, což je o 16,3 % mil. tun a 5,4 % více než v předešlém roce... V roce 2000 dosáhla domácí spotřeba bionafty téměř 10 % z celkové spotřeby motorové nafty...

Čištění biomasou ve vznosu

1.3.02
Biotechnologická společnost Umwelttechnik Dr. Bartetzko GmbH z Berlína představila biologicko-fyzikální fluidní bioreaktor a technologii pro čištění průmyslových odpadních vod se znečistěním nejrůznější povahy. Zařízení je především určeno pro čistění odpadních vod s obsahem organických látek (minerální oleje, rozpouštědla, alkoholy).

Kondenzační kotel pro každého (V)

1.3.02
Jaké skutečné úspory dosáhnete při použití kondenzačního kotle? Co je roční provozní účinnost kotle a jak se liší od účinnosti kotle naměřené na zkušebně?

ČEZ zřejmě zprivatizuje až příští vláda

1.3.02
Vládě se do konce února neohlásil zájemce ochotný akceptovat stanovené podmínky prodeje elektrárenské společnosti ČEZ a distribučních společností, privatizace energetiky se tedy odkládá.

Doucha: Diskuse o zemědělství s prezidentem byla užitečná

1.3.02
Nárok na dotace ze státního rozpočtu by přitom měli mít podle prezidenta Havla v budoucnosti především zemědělci, kteří prokazatelně zušlechťují krajinu a tedy tvář naší země, zatímco průmyslová zemědělská výroba se zřejmě bude muset obejít bez dotací.

Podle Václava Havla je prioritou rozvoj venkova

1.3.02
Trvalý důraz na rozvoj venkova, krajiny a zachování historických a kulturních památek a restrukturalizace a modernizace českého zemědělství spojená s ekologicky šetrným hospodařením jsou podle prezidenta ČR Václava Havla hlavní priority českého zemědělství i budoucí zemědělské politiky Evropské unie (EU).

Plzeň připravuje územní energetickou koncepci

1.3.02
Návrh územní energetické koncepce s výhledem na dvacet let připravuje v současné době město Plzeň. Pořízení koncepce ukládá statutárním městům zákon o hospodaření s energií z předloňského roku. Cílem dokumentu je zajištění optimální dávky energií pro stávající odběratele i pro rozvoj území při současném snižování emisní zátěže.

Bakterie schopné rozkládat fosilní paliva

28.2.02
Americký patent popisuje jak byly vyvinuty nové kmeny bakterií Leptospirrillum ferrooxidans a Thiobacillus ferrooxidans - byly vyprovokovány zvýšením množství oleje a pak zvýšením množství uhelného kalu.
« | 1 | .. | 1104 | 1105 | 1106 | 1107 | 1108 | .. | 1116 | »