Zprávy z tisku

Teplárny hrozí zdražením kvůli ochraně ovzduší

4.3.02
Až ke kampani proti vstupu do Evropské unie chtějí přikročit někteří výrobci tepla, jestliže se nezmění nové emisní limity Českobudějovická teplárna by musela investovat do ekologie stovky miliónů korun.

Ekonomika produkce olejnin v roce 2001

4.3.02
V marketingovém roce 2001/02 by měla podle předběžných odhadů dosáhnout celosvětová produkce olejnin historicky nejvyšší úrovně 318,76 mil. tun, což je o 16,3 % mil. tun a 5,4 % více než v předešlém roce... V roce 2000 dosáhla domácí spotřeba bionafty téměř 10 % z celkové spotřeby motorové nafty...

Čištění biomasou ve vznosu

1.3.02
Biotechnologická společnost Umwelttechnik Dr. Bartetzko GmbH z Berlína představila biologicko-fyzikální fluidní bioreaktor a technologii pro čištění průmyslových odpadních vod se znečistěním nejrůznější povahy. Zařízení je především určeno pro čistění odpadních vod s obsahem organických látek (minerální oleje, rozpouštědla, alkoholy).

Kondenzační kotel pro každého (V)

1.3.02
Jaké skutečné úspory dosáhnete při použití kondenzačního kotle? Co je roční provozní účinnost kotle a jak se liší od účinnosti kotle naměřené na zkušebně?

ČEZ zřejmě zprivatizuje až příští vláda

1.3.02
Vládě se do konce února neohlásil zájemce ochotný akceptovat stanovené podmínky prodeje elektrárenské společnosti ČEZ a distribučních společností, privatizace energetiky se tedy odkládá.

Doucha: Diskuse o zemědělství s prezidentem byla užitečná

1.3.02
Nárok na dotace ze státního rozpočtu by přitom měli mít podle prezidenta Havla v budoucnosti především zemědělci, kteří prokazatelně zušlechťují krajinu a tedy tvář naší země, zatímco průmyslová zemědělská výroba se zřejmě bude muset obejít bez dotací.

Podle Václava Havla je prioritou rozvoj venkova

1.3.02
Trvalý důraz na rozvoj venkova, krajiny a zachování historických a kulturních památek a restrukturalizace a modernizace českého zemědělství spojená s ekologicky šetrným hospodařením jsou podle prezidenta ČR Václava Havla hlavní priority českého zemědělství i budoucí zemědělské politiky Evropské unie (EU).

Plzeň připravuje územní energetickou koncepci

1.3.02
Návrh územní energetické koncepce s výhledem na dvacet let připravuje v současné době město Plzeň. Pořízení koncepce ukládá statutárním městům zákon o hospodaření s energií z předloňského roku. Cílem dokumentu je zajištění optimální dávky energií pro stávající odběratele i pro rozvoj území při současném snižování emisní zátěže.

Bakterie schopné rozkládat fosilní paliva

28.2.02
Americký patent popisuje jak byly vyvinuty nové kmeny bakterií Leptospirrillum ferrooxidans a Thiobacillus ferrooxidans - byly vyprovokovány zvýšením množství oleje a pak zvýšením množství uhelného kalu.

Vstup do Unie zvýší konkurenci i mezi olejnáři

28.2.02
Šance pro uplatnění na trzích EU vidí Setuza v možných vývozech metylesteru řepkového oleje (MEŘO), který je základní surovinou pro výrobu bionafty. Ta je v EU silně dotována a její podíl na trhu pohonných hmot by měl růst. Loni například Setuza upravila technologie na výrobu MEŘO v Olomouci tak, aby produkt vyhovoval parametrům EU. Podle Logrové byl o nedotovanou produkci velký zájem v Německu.

Biomasa – energetická alternatíva pre Slovensko

28.2.02
Biomasa je rastlinný materiál ako napríklad drevo, drevný odpad, piliny, odrezky zo stromov, poľnohospodársky odpad – slama, kukuričné šúpolie, použité rastlinné oleje, rýchlorastúce dreviny a pod. Biomasa je vlastne uskladnená slnečná energia, ktorá môže byť premenená na elektrinu alebo palivo. Zvýšené využívanie biomasy by priamo viedlo k redukcii emisií skleníkových plynov a zníženiu závislosti na importovaných primárnych energetických zdrojoch.

ČR získala od EU 1,27 miliardy Kč na dopravu a životní prostředí

28.2.02
Česká republika dnes podpisem finančního memoranda získala od Evropské unie 1,27 miliardy korun na podporu pěti projektů v oblasti infrastruktury životního prostředí a dopravy. Prostředky ČR získala z předvstupního fondu ISPA. Na dnešní tiskové konferenci to řekla národní koordinátorka pomoci Evropských společenství v ČR Hana Heidlerová, která dokumenty za českou stranu podepsala.

SR: Na program podpory úspor energie půjde letos 30 milionů Sk

28.2.02
Na Program podpory úspor energie a využití alternativních zdrojů půjde letos na Slovensku ze státního rozpočtu 30 milionů Sk. Prostřednictvím programu, který garantuje Ministerstvo hospodářství SR (MH), se poskytují dotace a návratné finanční výpomoci. Informovala o tom ředitelka komunikačního odboru MH Dagmar Hlavatá.

Teplárenské sdružení nesouhlasí s vyhláškami k zákonu o ovzduší

28.2.02
Teplárenské sdružení ČR nesouhlasí s návrhy prováděcích vyhlášek ke schválenému zákonu o ovzduší. Úprava, navrhovaná ministerstvem životního prostředí, by vedla k podstatnému růstu provozních nákladů původců emisí, což by se promítlo do cen energií a výrobků, uvedlo dnes sdružení.
« | 1 | .. | 1104 | 1105 | 1106 | 1107 | 1108 | .. | 1114 | »