Odborné články
Návrh na zefektivnění sklizně konopí setého (2)
22. února byl na těchto webových stránkách otištěn mnou zpracovaný Návrh na zefentivnění sklizně konopí setého vycházející z praktických zkušeností všech pěstitelů v Česku. 3. března proběhla v Německu v Lengenfeldu Sasko-česká výměna zkušeností pro pěstování a zpracování vláknitých rostlin, kde byly jinými slovy konstatovány stejné poznatky.
Dr.-Ing.Jurgen Paulitz z Inženýrské kanceláře pro zpracování přírodních vláken Drážďany, autor a hlavní propagátor patrového sečení konstatoval, že tato technologie by měla opodstatnění pouze v případě, že by jí realizoval ve své režii konečný zpracovatel stonku pro kterého by za pevnou úhradu předem pěstitel poskytl pozemek a provedl jarní práce.
Ve všech ostatních případech je nutné využít celý potenciál rostlin a všechny možnosti, které skýtají. V praxi to znamená již množství výsevku stanovit podle vytčeného cíle, sklizeň pak zahajovat ze stejných důvodů v rozpětí od 75 do 150 dnů vegetace a již při sekání oddělovat okvětí se semeníky od stvolů. K tomu předvedl několik již provozně zkoušených strojů. Několik dalších přednášejících se zabývalo požadavky na kvalitu vláken, které jsou v celém spektru účelu využití velmi různorodé.
Pro nás z toho vyplývá nutnost vrátit se k využívání poznatků získaných našimi otci a dědy. Ti podle dostupné literatury z jejich časů praktikovali výsevky od 2 do 120 kg osiva na hektar podle určeného využití. Z literatury je rovněž známo, že v Americe měli již v roce 1913 v provozu mobilní dekortizér, kterým oddělovali ihned při sklizni podstatnou část pazdeří a pouze vlákno se zbytku pazdeří rosili, nebo močili. U nás pan Václav Káš uvádí ve své Zemědělské mikrobiologii z roku 1965 v kapitole o rosení a máčení desítky způsobů a jejich nejrůznějších kombinací, z nichž mnohé již tehdy používané, by byly výrazně úspěšnější využitím současných poznatků a technických možností.
Závěr pro nás pěstitele je jednoznačný. Přírodní materiály jsou stále žádanější ve stále více oborech lidské činnosti. Požadavky na jejich specifické vlastnosti jsou však velice různorodé a nelze jim vyhovět systémem "z jedné vody, šup na plot". Proto pozor na nejrůznější nositele nových myšlenek, hlásajících snadnost dosažení enormních tržeb. Ty jsou možné, ale je potřeba k nim vytvořit předpoklady. Odběratelů je u nás velice mnoho, zatím ale zpracovávají suroviny dovážené ze zemí, kde je získávají původními technologiemi s převahou ruční práce.
TweetČlánek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem
Související články:
Konopí seté
Konopí seté je dáma
Konopí jako alternativa pro zemědělství i průmysl České republiky
Zpráva ze semináře „Pěstování a využití konopí setého v České republice – rok 2006“
Konopí seté - jak dál?
Využití technického konopí pro energetické účely
Konopí seté nejen alternativní energetická plodina
Konopí seté (Canabis sativa L.)
Konopí - stará kulturní rostlina v Evropě a ČR
Předchozí / následující díl(y):
Návrh na zefektivnění sklizně konopí setého
Zobrazit ostatní články v kategorii Pěstování biomasy
Datum uveřejnění: 8.3.2005
Poslední změna: 6.3.2005
Počet shlédnutí: 8652
Citace tohoto článku:
NOVOTNÝ, Václav: Návrh na zefektivnění sklizně konopí setého (2). Biom.cz [online]. 2005-03-08 [cit. 2024-12-27]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz-obnovitelne-zdroje-energie/odborne-clanky/navrh-na-zefektivneni-sklizne-konopi-seteho-2>. ISSN: 1801-2655.