Zprávy z tisku

ilustrační foto

Vláda schválila novelu k energetickým komunitám, budou moci sdílet elektřinu

21.6.23
Praha 21. června (ČTK) - Vláda dnes schválila novelu energetického zákona, která umožňuje vznik energetických komunit v Česku. V těchto společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Na twitteru to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Novela umožní také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.
ilustrační foto

Biometan jako pohonná hmota. Čistírna odpadních vod spouští nový projekt

20.6.23
Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Bubenči spustila ve pátek pilotní projekt, v rámci kterého bude upravovat kalový bioplyn na bioCNG, tedy na obdobu stlačeného zemního plynu CNG, který se běžně využívá v automobilech. Celý systém už je připravený, čeká se pouze na udělení licence, což by měla být otázka dní.
ilustrační foto

Obyvatelé Prahy 6 získají tři nové kompostéry na bioodpad

10.6.23
Praha 10. června (ČTK) - Obyvatelé Prahy 6 získají od radnice další tři kompostéry na bioodpad, umístěny budou na Břevnově, ve Vokovicích a na Petřinách. Mají snížit množství směsného odpadu, ČTK o tom informoval mluvčí šesté městské části Marek Zeman. Pořízení kompostérů vyjde radnici na zhruba 380.000 Kč a zprovozněny budou od 12. a 14. června. Přibydou tak k prvním třem kompostérům, které již fungují na sídlišti Červený vrch, ve Velflíkově ulici a na Petřinách.
ilustrační foto

Biometan je prioritou, EU rozděluje 18 miliard na rozvoj sektoru. ČR zaostává

9.6.23
Válka na Ukrajině vedla k výraznému zvýšení cen v různých oblastech, zejména však na zemědělských a energetických trzích po celém světě. Ceny komodit mají významný dopad na provozní náklady palivových zdrojů energie, mezi které patří bioplynové a biometanové stanice. Tato zařízení přitom mají velký potenciál nahradit třetinu spotřeby zemního plynu v roce 2030. Evropa právě rozděluje 18 miliard eur na rozvoj biometanu v EU. ČR si však ukrojí jen malý díl, nebo vůbec nic. Podpora bioenergetického sektoru musí nutně reagovat na prudký nárůst investičních a provozních nákladů.
ilustrační foto

Krnov chce ještě více obyvatele motivovat k třídění odpadů

9.6.23
Krnov 9. června (ČTK) - Krnovská radnice chce své obyvatele ještě více motivovat k třídění odpadů. Nyní se zaměří na lidí žijící v rodinných a menších bytových domech. Nově budou mít k dispozici nádoby na tříděný odpad přímo u svých nemovitostí. Dosud museli chodit s tříděný odpadem na sběrná místa. Týkat se to bude papíru, plastů a bioodpadu. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová
ilustrační foto

Rakovník plánuje opatření, jež mají přispět k vyššímu podílu vytříděného odpadu

5.6.23
Rakovník 5. června (ČTK) - Rakovník plánuje opatření, která mají přispět k vyššímu podílu vytříděného odpadu. Analýza poměru vytříděného a skládkovaného odpadu ve městě ukázala, že podíl separovaného odpadu činil necelých 30 procent. Zákon o odpadech od roku 2025 nařizuje obcím, aby podíl činil 60 procent. K jeho zvýšení v Rakovníku má přispět mimo jiné spolupráce s odpadovým manažerem, vznik takzvaného re-use centra a více nádob na bioodpad, odpověděla na dotaz ČTK mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.
ilustrační foto

Použitý kuchyňský olej lze odevzdat na vybraných pumpách v Ústeckém kraji

31.5.23
Ústí nad Labem 31. května (ČTK) - Na vybraných čerpacích stanicích v Ústeckém kraji mohou lidé odevzdávat použitý kuchyňský olej. Slít ho musejí do speciálních plastových lahví, které po naplnění umístí do boxu u pumpy. Chemička Orlen Unipetrol následně zajistí svoz do rafinérie, kde se olej vyčistí a přemění v biopalivo. Výzkumný projekt technologie čištění a recyklace kuchyňských olejů potrvá do roku 2024. Následně by se takové biopalivo mohlo začít využívat komerčně. Novinářům to dnes řekli zástupci skupiny Orlen Unipetrol a České zemědělské univerzity.
ilustrační foto

Třídit biodpad mohou lidé v Pardubicích na čtyřech sídlištích

26.5.23
Pardubice 26. května (ČTK) - Obyvatelé některých sídlišť v Pardubicích, kde jsou umístěné hnědé kontejnery, vytřídili zhruba za tři měsíce bezmála tři tuny bioodpadu. Tuto možnost mají od března. ČTK to řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO). Výsledek je podle ní velmi dobrý. Loni na jednom sídlišti lidé vytřídili pět tun bioodpadu.
ilustrační foto

Podpora státu je pro zemědělce důležitá, míní předseda družstva v Hrotovicích

26.5.23
Hrotovice (Třebíčsko) 26. května (ČTK) - Zemědělci potřebují od státu jistotu podpory produkce domácích potravin. Závisí na tom i rozhodování o investicích do modernizace, řekl ČTK předseda Zemědělského družstva Hrotovice Bohumír Hutař. Hrotovické družstvo si dnes během návštěvy Vysočiny prohlédl prezident Petr Pavel. Prezident s manželkou dnes pokračují v dvoudenní návštěvě kraje. Ráno přijeli do Jemnice, kde na ně čekaly stovky lidí. Po návštěvě radnice prošli městem a prohlédli si opravovaný jemnický zámek. Odpoledne návštěvu ukončí prohlídkou farmy na pěstování rajčat v Kožichovicích.
ilustrační foto

Gastroodpad podle průzkumu třídí polovina obyvatel sídliště Povel v Olomouci

17.5.23
Olomouc 17. května (ČTK) - Možnost třídit kuchyňské zbytky do speciálních kontejnerů využívá bezmála polovina obyvatel sídliště Povel v Olomouci, kde město sběr tohoto odpadu testuje. Vyplývá to z průzkumu, kterého se na tomto lidnatém sídlišti zúčastnilo více než 1000 obyvatel. Výsledky zveřejnila radnice na svém webu. Čtyři desítky nádob na sběr kuchyňského odpadu na sídlišti Povel před časem zkušebně instalovala firma Energy financial group, která v Rapotíně na Šumpersku provozuje bioplynovou stanici. Pokud se sběr gastroopadu osvědčí, mohly by být sběrné nádoby i v dalších částech Olomouce.
ilustrační foto

Více než polovinu komunálního odpadu v Rožnově p.R. bylo možné vytřídit

15.5.23
Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 15. května (ČTK) - Rozbor odpadu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku ukázal, že více než 50 procent odpadu z černých kontejnerů na komunální odpad bylo možné dále vytřídit. Náklady na skládkování komunálního odpadu se zvyšují. Odmítavý přístup k separaci odpadů může mít za důsledek případné zdražování poplatku za svoz odpadu pro občany města, sdělila dnes ČTK mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.
ilustrační foto

Kompostárny opět zvou do svých provozů a rozdají kompost zdarma. Letošní ročník akce Nakopej si pytel! se koná v sedmi krajích

3.5.23

Již třetí ročník akce Nakopej si pytel!, která se letos koná v týdnu od 7. do 13. května, pořádá v rámci Mezinárodního týdne kompostování České sdružení pro biomasu CZ Biom. Ta již třetím rokem láká širokou veřejnost do kompostáren po republice s cílem upozornit na důležitou roli kompostáren při zpracování bioodpadů a jejich opětovné využití jako hnojiva na půdu. Letos je do akce zapojeno sedm kompostáren v sedmi krajích po republice, které ve vyhrazené dny rozdají několik tun kompostu. Každý si tak může přijet nakopat kompost do vlastního pytle nebo jiné nádoby a odvézt na svou zahrádku nebo do truhlíku.  Na akci zvou také Magazín pro krásu a zdravý životní styl (activebeauty.cz) a již tradičně také organizace Recyklohraní, která se zabývá environmentální výchovou v mateřských, základních a středních školách v České republice s cílem prohloubit znalost žáků a studentů v oblasti předcházení vzniku, třídění a recyklace odpadů.

ilustrační foto

Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl 50 procent

28.4.23
Frankfurt 28. dubna (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl v prvním čtvrtletí 50 procent. Vyplývá to z dat energetické skupiny BDEW a Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW). Německo má v plánu, aby se energie ze slunce, větru a biomasy a hydroelektrická energie podílely do roku 2030 na energetickém mixu 80 procenty.
ilustrační foto

Trávou z podmáčených luk na Žďársku se po zpracování bude topit ve škole

26.4.23
Žďár nad Sázavou 26. dubna (ČTK) - Tráva z chráněných podmáčených luk ve Žďárských vrších bude po slisování na peletky sloužit k vytápění základní školy v Herálci. Sdružení Krajina sídlící v Počítkách u Žďáru nad Sázavou zajišťuje kosení okolo 160 hektarů luk. Pro trávu hledalo vhodné využití léta, například pro dobytek nemá potřebnou krmnou hodnotu. Projekt na její energetické využití vznikl ve spolupráci s obcí Herálec, pražským ČVUT a žďárskou firmou ProPelety. Vyplývá to z informací, které dnes novinářům řekla Dagmar Kafková ze spolku Sdružení Krajina a z jeho tiskové zprávy.
ilustrační foto

Topolánek: Modernizace tuzemských tepláren bude do roku 2030 stát 180 mld. Kč

26.4.23
Olomouc 26. dubna (ČTK) - Náklady na modernizaci tuzemských tepláren, jejichž provozovatelé budou muset do roku 2030 nahradit staré technologie spalující uhlí novými zdroji tepla i jeho rozvody, se budou pohybovat kolem 180 miliard korun. Projekty jsou financovány pomocí dotací z modernizačního fondu, teplárny v něm mají k dispozici 87,5 miliardy korun. Na dnes zahájené dvoudenní konferenci Dny teplárenství a energetiky to v Olomouci řekl předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.
ilustrační foto

MPO: Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie 9,5 miliardy Kč

24.4.23
Praha 24. dubna (ČTK) - Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie částkou zhruba 9,5 miliardy Kč. Český program notifikovala Evropská komise. Peníze by měly směřovat hlavně na instalaci nových výroben tepla z obnovitelných zdrojů využívající biomasu, vzniknout by měly kapacity s celkovým výkonem kolem 345 megawattů (MW). ČTK dnes o tom v tiskové právě informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
ilustrační foto

MPO bude usilovat o posílení bezpečnosti dodávek energie nebo dekarbonizaci

12.4.23
Praha 12. dubna (ČTK) - Součástí Státní energetické koncepce (SEK), která představuje plán vývoje české energetiky do konce roku 2050, bude důraz na posilování bezpečnosti dodávek, dekarbonizaci, udržitelnost, energetickou účinnost nebo mezinárodní spolupráci. Na setkání s novináři to dnes řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti). Východiska pro aktualizaci SEK dnes projedná vláda, konečná podoba SEK by měla být známá na konci letošního roku.
ilustrační foto

Moravskoslezský kraj třemi miliony korun podpoří třídění bioodpadů

12.4.23
Ostrava 12. dubna (ČTK) - Moravskoslezský kraj třemi miliony korun podpoří třídění bioodpadů v domácnostech. Obce budou moci dotaci využít například na nákup nádob na kuchyňský odpad. O dotaci budou moci žádat během června. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Studie: Česko může do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energie na 33 procent

11.4.23

Praha 11. dubna (ČTK) - Česko je schopné do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelné energie na spotřebě a zvýšit ho tak na 33 procent. Může k tomu přispět zejména sluneční a větrná energie a zvýšení energetické účinnosti. Vyplývá to ze studie, která vznikla ve spolupráci expertních týmů Fakta o klimatu a Frank Bold. ČTK dnes o výsledcích studie informovali její autoři. Ministerstvo životního prostředí považuje potenciál rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE), který studie uvádí, za reálný. V případě podílu OZE k roku 2030 se musí počítat nejen s výrobou z OZE, ale i s celkovou konečnou spotřebou, kde studie správně počítá i s potenciálem energetických úspor, sdělil ČTK ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 213 | »